Autor Wątek: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)  (Przeczytany 646841 razy)

Offline RadziuPSP

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 93
  • CSPSP
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #975 dnia: Maj 16, 2010, 11:49:17 »
Czyli szanowna komisja wzięła gotowe pytanie i nie zauważyła w sumie niepoprawnego oznaczenia.

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #976 dnia: Maj 16, 2010, 12:26:30 »
Czyli szanowna komisja wzięła gotowe pytanie i nie zauważyła w sumie niepoprawnego oznaczenia.
nie ma co ukrywać ale w tych komisjach jako jurorzy zazwyczaj siedzą osoby którzy na temat pożarnictwa nie mają za dużo do powiedzenia. Pytania układa się w formie testu i zazwyczaj jest przygotowany gotowy szablon jak ocenić test, a podczas pytań ustnych odpowiedzi znajdują się w kopercie dla egzaminatorów.

Nie mówię że tak jest zawsze i wszędzie, ale w większości przypadków tak to właśnie wygląda
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

hammer.m

  • Gość
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #977 dnia: Maj 16, 2010, 15:31:00 »
u mnie na gminnych gość z komisji stwierdził że Komendanta Głównego PSP powołuje Prezydent RP na wniosek MSWiA .  Nie było by w tym nic dziwnego, można by to uznać za pomyłkę, ale stanowczo upierał się przy swojej wersji. Na szczęście zawodnicy z "podstawówki" sprowadzili go na dobrą drogę myślenia :)

Offline sliver

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #978 dnia: Maj 16, 2010, 16:08:17 »
Witam.
Ja się pochwalę że w tym roku wogóle pierwszy raz startowałam w OTWP i wygrałam wojewódzkie na śląsku w grupie szkół gimnazjalnych  :mellow:
A jako że pierwszy raz na krajówki jadę to mam pytanie: jak wyglądają zadania praktyczne i co zazwyczaj jest?
"Dopóki sił będę szedł, będę biegł, nie dam się!"

Offline marie

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 197
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #979 dnia: Maj 16, 2010, 16:27:46 »
różnie bywało z tymi praktycznymi(pierwsza pomoc, pagony, znaki gestowe, specjalności mdp itd....)

Offline RadziuPSP

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 93
  • CSPSP
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #980 dnia: Maj 16, 2010, 17:15:47 »
Na śląsku wojewódzki wygląda od trzech lat identycznie: zawsze w Siewierzu i komisja w tym samym składzie: Dwóch panów kapitanów i jeden w stopniu aspiranta z komendy wojewódzkiej więc pojęcie mają i to nawet duże, w tym roku wygłupili sie strasznie z ustnymi w gimnazjalnej, gdzie treśc pytań była przerobionymi nagłówkami z ustaw a odczytanie odpowiedzi zajmowało komisji 2-3 min cytując ustawe, a ja np w III grupie trafiłem na pytanie co to jest smok ssawny- publicznośc buchnęła śmiechem... :straz: Natomiast przygotowanie teoretyczne mają i widac że są w temacie na bierząco.
« Ostatnia zmiana: Maj 16, 2010, 17:25:58 wysłana przez RadziuPSP »

Offline Michaszs

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.221
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #981 dnia: Maj 16, 2010, 17:27:31 »
Oj szkoda, że nie zostałem na ustnych. Jakie tam jeszcze były pytania?
Św. Florianie módl się za nami gdy wezwani syreną do akcji wyjeżdżamy...

Offline sliver

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #982 dnia: Maj 16, 2010, 20:14:14 »
Dzięki marie  -_-

A niektóe pytanie ustne dla gimnazjum to faktycznie była porażka. Przykładowo przy pytaniach o budynki w których stosuje się awaryjne oświetlenie ewakuacyjne lub kurtyny przeciwpożarowe. Ciężko spamiętać to wszystko, a komisji chodziło dokładnie o wszystkie budynki łącznie z liczbą ludzi dla których jest to wymagane, a żeby dostać max punktów nie można było o ani jednym zapomnieć  :gwiazdki:
"Dopóki sił będę szedł, będę biegł, nie dam się!"

hammer.m

  • Gość
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #983 dnia: Maj 16, 2010, 20:27:17 »
jeśli mieliście rzeczywiscie takie pytania to kiepsko mieliście :P na centralnych takie są w ustnym . a co do silvera - stary na centralnych jest wszystko co tylko im przyjdzie do głowy - ale sa takie rzeczy ktore zawsze są ( mowie o tescie) - pierwsza pomoc, rozp. min. infrastruktury i historia. reszta radosna twórczość panów układających testy :)

Offline strazakbj998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 65
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #984 dnia: Maj 16, 2010, 22:17:56 »
Czyli szanowna komisja wzięła gotowe pytanie i nie zauważyła w sumie niepoprawnego oznaczenia.
nie ma co ukrywać ale w tych komisjach jako jurorzy zazwyczaj siedzą osoby którzy na temat pożarnictwa nie mają za dużo do powiedzenia. Pytania układa się w formie testu i zazwyczaj jest przygotowany gotowy szablon jak ocenić test, a podczas pytań ustnych odpowiedzi znajdują się w kopercie dla egzaminatorów.

Nie mówię że tak jest zawsze i wszędzie, ale w większości przypadków tak to właśnie wygląda
W lubelskim na wojewódzkie pytania układane są przy pomocy wydziałów. Tzn. do komórek KW wpływa rozkaz od komendanta wojewódzkiego ,aby przygotowali zestaw przykładowych pytań na OTWP, odpowiednio dostosowanych do grup wiekowych i związanych z pracą tych wydziałów. Później w komisji na ustne zasiada praktycznie po jednej osobie z wydziału który przesłał pytania, bo wiadomo że np. wydział finansów czy stanowisko ds. informacji niejawnych nie układa pytań.


Dzięki marie  -_-

A niektóe pytanie ustne dla gimnazjum to faktycznie była porażka. Przykładowo przy pytaniach o budynki w których stosuje się awaryjne oświetlenie ewakuacyjne lub kurtyny przeciwpożarowe. Ciężko spamiętać to wszystko, a komisji chodziło dokładnie o wszystkie budynki łącznie z liczbą ludzi dla których jest to wymagane, a żeby dostać max punktów nie można było o ani jednym zapomnieć  :gwiazdki:
Zaś u mnie w grupie szkół ponadgimnazjalnych były pytania, które mnie zadziwiły:
- Co oznacza kryptonim okólnikowy NIAGARA?
- Jakie warunki musi spełniać członek OSP aby otrzymać Brązowy Medal Za Zasługi dla Pożarnictwa?

Normalnie śmiech na sali, podczas gdy gimnazjum miało dość trudne pytania - niestety nie pamiętam jakie , ale w sam raz dla szkół ponadgimnazjalnych.

Offline marie

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 197
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #985 dnia: Maj 17, 2010, 18:46:10 »
u mnie w pytania na wojewódzkich mieli wkład kadeci z SA. oceniali oni np zadania praktyczne z finału ustnego.
w grupie gimnazjalnej pojawiły się kryptonimy, pagony, zadanie z medyki i pytania dotyczące rozpoznania.
podstawówka miała prościutkie pytania o klasyfikacje pożarów lasów budynków,  ZL podstawowe pagony z psp, sprzęt typu rozdzielacz,  zbieracz itd
w ponadgimnazjalnej pojawiły się pytania z ewakuacji o dt, nds, ndsch, ndsp, 222,111, uprawnienia  kdr i kar itd.


o dziwo pytania z poprzednich lat się nie powtórzyły i osoby naprawdę przygotowane do turnieju mogły się wykazać. Co do testu to był chaotyczny , pytania niektóre można powiedzieć "z kosmosu" np w grupie gimnazjalnej o wartość napięcią trakcji prądu stałego w . . .(bla blablaa), ale były też pytania banalne  co to cug, od którego roku istnieje sapsp itd .

Offline firemanka95

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 128
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #986 dnia: Maj 17, 2010, 18:57:20 »
pati dobrą masz pamięć;P
"Musicie od siebie wymagać, nawet jeśli gdyby inni od was nie wymagali"

Offline marie

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 197
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #987 dnia: Maj 17, 2010, 19:29:04 »
ona mnie nigdy nie zawodzi ;>

Offline sliver

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #988 dnia: Maj 22, 2010, 15:07:54 »
Mam pytanie: w którym roku zostały wydane porządki ogniowe dla Krakowa?
Bo znalazłam różne wersje. Jedną taką, że w 1374r, a drugą że 1347r, a w 1374r zostały wydane "Statuty Wiślickie", które zawierały sankcje przeciw podpalaczom. Więc już sama nie wiem, a znalazłam kilka takich i kilka takich wersji.
"Dopóki sił będę szedł, będę biegł, nie dam się!"

Offline karola.

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 25
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #989 dnia: Maj 22, 2010, 21:32:31 »
1374, tak przynajmniej mówi fachowa literatura. ;d

Offline marie

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 197
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #990 dnia: Maj 22, 2010, 22:15:52 »
Porządki ogniowe dla Krakowa w 1374r!

1347 r. - ukazały się w Krakowie pierwsze przepisy przeciwpożarowe. Wydane one zostały w postaci uchwał rad miejskich, które nazwano "Porządkami ogniowymi".

1374 r. - wydane zostały Statuty Wielickie. Przewidywały one surowe sankcje przeciw podpalaczom i uznawały ich za wyjętych spod prawa. Był to jedyny w owym czasie przepis o szerszym zasięgu,w stosunku do "Porządków ogniowych".

Offline Peter

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 152
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #991 dnia: Maj 23, 2010, 08:59:50 »
Czy dotarły do was zaproszenia na finał centralny?

Offline marie

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 197
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #992 dnia: Maj 23, 2010, 10:27:08 »
jak znam życie, to przypuszczam, że powinny być w poniedziałek ;]

hammer.m

  • Gość
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #993 dnia: Maj 24, 2010, 15:07:43 »
no jednak ten test jest o 18 w piątek, ciekawe.

Offline marie

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 197
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #994 dnia: Maj 24, 2010, 16:52:21 »
to widzę napięty grafik i eliminacje na pełnych obrotach; p
współczuję ;p  i powodzenia

Offline dorota

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 26
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #995 dnia: Maj 24, 2010, 17:08:55 »
Ja dzisiaj też dostałam zaproszenie i mam takie pytanie o ubiór, chciałabym zaprezentować moją jednostkę, jakaś koszulka z nazwą jednostki czy coś byłoby na miejscu...? Jak to było w poprzednich latach z ubiorem?

Offline straz22

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 46
  • I ósmego Dnia Bóg stworzył strażaka
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #996 dnia: Maj 24, 2010, 17:27:23 »
spokojnie możesz brać koszulkę z nazwą miejscowości swojej jednostki rok temu w Łowiczu dużo ludzi miało koszarówki koszuli polary itd.
                                                                         Pozdrawiam i życzę sukcesów
                                                                              wszystkim uczestnikom
                                                                                   Straż22
straz22

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #997 dnia: Maj 24, 2010, 20:49:21 »
to widzę napięty grafik i eliminacje na pełnych obrotach; p
współczuję ;p  i powodzenia
no na Jasnej Górze jest co zwiedzać więc trzeba sie pośpieszyć
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline marie

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 197
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #998 dnia: Maj 24, 2010, 21:06:04 »
byłam 2tygodnie temu tam i duża część Jasnej Góry jest w remoncie ;]

Offline dorota

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 26
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #999 dnia: Maj 26, 2010, 15:13:53 »
Na finał trzeba jechać z opiekunem i być z nim tam 3 dni czy tylko wystarczy, że cię przywiezie i odbierze? :krzyk:
W zaproszeniu pisze że w sobotę będą zadania praktyczne a później finał ustny czyli to jest tylko dla finałowej 5?