Autor Wątek: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)  (Przeczytany 647277 razy)

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #925 dnia: Kwiecień 25, 2010, 14:09:59 »
zgodnie z kalendarzem imprez programowych ZOSP RP finał centralny odbędzie się w dniach 28 - 30 maja 2010 roku w Częstochowie (woj. śląskie) w obiektach Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej

http://www.zosprp.pl/files/news/209/kalendarz%20imprez%202010.pdf
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline Świstakero

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #926 dnia: Kwiecień 25, 2010, 17:09:19 »
Dziękuje, będę musiał tylko przełożyć egzamin ustny z języka angielskiego, ale to najmniejszy problem ;)

Wiadomo ile osób kwalifikuje się na finał centralny z każdej grupy ? W zeszłym roku były dwie, a teraz mówili, że chyba tylko jedna, ale nie byli pewni. Pytam, bo  na 2 miejscu w grupie gimnazjalnej znalazł się chłopak z moich okolic i jestem ciekaw czy też będzie jechał.

Offline piotrek998998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 66
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #927 dnia: Kwiecień 25, 2010, 17:48:32 »
Koleżanka mi wyjaśniła, że jeżeli w ubiegłym roku na centralnych w pierwszej piątce byli reprezentanci 5 województw to w tym roku z tych 5 województw jadą po 2 osoby, a te województwa co miały dalsze miejsca wysyłają po 1 osobie.
Czyli chyba w tamtym roku w pierwszej piątce była osoba z wielkopolskiego i dlatego jadą dwie.
Nie wiem ale chyba jest tak jak mówi koleżanka ;P

Offline Peter

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 152
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #928 dnia: Kwiecień 25, 2010, 18:07:11 »
Jadą 1 i 2 miejsca.

hammer.m

  • Gość
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #929 dnia: Kwiecień 25, 2010, 18:18:34 »
przygotujcie się na godziny modłów, zwiedzania, modłów i jeszcze raz modłów. organizatorzy finałów centralnych , zawsze ,ale to zawsze przygotują coś mega nudnego do zwiedzania. zapewniam że po częstochowie bedziecie znali każdą cegiełkę Jasnej Góry :))

Offline Świstakero

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #930 dnia: Kwiecień 25, 2010, 20:40:05 »
Można prosić o jakieś  potwierdzenie w "papierach" ile osób kwalifikuje się dalej, bo teraz nie wiadomo komu wierzyć ;)

A co do Jasnej Góry to mi nie przeszkadza, byłem tam z pielgrzymką maturzystów i byłoby miło jeszcze raz tam pojechać.

hammer.m

  • Gość
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #931 dnia: Kwiecień 27, 2010, 09:11:05 »
musisz po prostu nam uwierzyć- regulamin OTWP , dokładniej to ten http://www.zosprp.pl/php/regulaminy/otwp2005.pdf nie posiada zapisu mówiącego o tym że konkretnie dwa pierwsze miejsca jadą na finał centralny. owszem, słyszałem kiedyś że tylko pierwsze miejsca jadą, ale to były wyjątkowe sytuacje nie wiem z resztą czym spowodowane. wystarczy że zobaczysz sobie jakiś protokół z finalu centralnego, gdzie startowało 96 osób, 3 grupy więc w każdej grupie po 32 osoby, podzielić na 18 (bo tyle jest województw)=2, zatem dwie osoby z każdego województwa, nawet jeśli Twoje województwo Ci zapoda że jedzie tylko pierwsze miejsce, masz prawo się odwołać do odpowiedniego organu szczebla najwyższego ( np. do Komisji ds. Młodzieży w ZG ZOSP RP) i z pewnością Twoje odwołanie zostanie rozpatrzone pozytywnie.
mam nadzieję że pomogłem, pozdro.

Offline strazakbj998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 65
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #932 dnia: Kwiecień 27, 2010, 12:28:00 »
...podzielić na 18 (bo tyle jest województw)=2...
jak już na 16 .
Do 2004 r. jeździły 3 osoby z danej grupy (grupa młodsza - gimnazjum i podstawówka i grupa starsza -szkoły ponadgimnazjalne , w 2005 rozdzielono gimnazjalistów od uczniów podstawówek - tak powstała 3 grupa wiekowa.

Offline Peter

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 152
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #933 dnia: Kwiecień 27, 2010, 13:17:58 »
jakiś protokół z finalu centralnego, gdzie startowało 96 osób,
Często startują zwycięzcy z ubiegłego roku jeżeli nie zmienili grupy wiekowej :'( tak więc 96+3=99 osób.

hammer.m

  • Gość
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #934 dnia: Kwiecień 27, 2010, 15:27:45 »
tak, 16 województw, z rozpędu to napisałem . pozdrawiam wszystkich bystrzaków :))
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 27, 2010, 15:31:09 wysłana przez hammer.m »

Offline dorota

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 26
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #935 dnia: Kwiecień 27, 2010, 19:11:47 »
Na wojewódzkim miałam takie pytanie jeżeli jest budynek kilku kondygnacyjny i na każdym piętrze pracuje po 600 osób to jaka musi być szerokość wyjścia ewakuacyjnego? Odpowiedzi były : 0,9m(od razu ja odrzuciłam), 1,8 m  i chyba 1,5 m.
Zna ktoś odpowiedź?

hammer.m

  • Gość
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #936 dnia: Kwiecień 27, 2010, 19:41:07 »
mmm jakieś rozporządzenie to wyjaśnia, zaraz poszukam jakie.

Offline lukaszc92

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 31
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #937 dnia: Kwiecień 27, 2010, 20:36:33 »
Jaka jest róznica miedzy "przejściem" a "dojściem" ewakuacyjnym ?

Offline Peter

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 152
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #938 dnia: Kwiecień 27, 2010, 20:44:38 »
Cytuj
Na wojewódzkim miałam takie pytanie jeżeli jest budynek kilku kondygnacyjny i na każdym piętrze pracuje po 600 osób to jaka musi być szerokość wyjścia ewakuacyjnego? Odpowiedzi były : 0,9m(od razu ja odrzuciłam), 1,8 m  i chyba 1,5 m.
Zna ktoś odpowiedź?
Wydaje mi się, że 0,6 m na 100 osób, z tym, że dla ponad 50 osób muszą być dwa wyjścia. Więc: 0,6 * 600 osób= 3,6m, a dwa wyjścia czyli 3,6m:2=1,8m. Także ja bym zaznaczył tą odpowiedź, jeżeli się mylę proszę mnie poprawić.

Cytuj
Jaka jest róznica miedzy "przejściem" a "dojściem" ewakuacyjnym ?
Przejście od najdalszego miejsca w którym może przebywać człowiek do wyjścia z pomieszczenia na drogę ewakuacyjną lub do innej strefy pożarowej albo na zewnątrz budynku.
Dojście to długość drogi ewakuacyjnej od wyjścia z pomieszczenia na tę drogę do wyjścia do innej strefy pożarowej lub na zewnątrz budynku.

Offline lukaszc92

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 31
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #939 dnia: Kwiecień 27, 2010, 20:48:52 »
Na wojewódzkim miałam takie pytanie jeżeli jest budynek kilku kondygnacyjny i na każdym piętrze pracuje po 600 osób to jaka musi być szerokość wyjścia ewakuacyjnego? Odpowiedzi były : 0,9m(od razu ja odrzuciłam), 1,8 m  i chyba 1,5 m.
Zna ktoś odpowiedź?


W jedym z rozporządzeń ministra infrastruktury sie spotakłem z czymś podobnym.

§ 239. 1. Łączną szerokość drzwi w świetle, stanowiących wyjścia ewakuacyjne z pomieszczenia, należy obliczać proporcjonalnie do liczby osób mogących przebywać w nim równocześnie, przyjmując co najmniej 0,6 m szerokości na 100 osób, przy czym najmniejsza szerokość drzwi w świetle ościeżnicy powinna wynosić 0,9 m, a w przypadku drzwi służących do ewakuacji do 3 osób - 0,8 m

W innej fragmencie pisze.

§ 238. Pomieszczenie powinno mieć co najmniej dwa wyjścia ewakuacyjne oddalone od siebie o co najmniej 5 m w przypadkach, gdy:
  1)   jest przeznaczone do jednoczesnego przebywania w nim ponad 50 osób, a w strefie pożarowej ZL II - ponad 30 osób,

W związku z tym logicznie myśląc można to obliczyć.
0,6m * 6 = 3,6m   
licząc ze muszą być co najmniej 2 wyjścia
3,6m / 2 = 1,8 m

Nie daje 100% pewności ale logicznie myśląc i powołując sie na te dwa zapisy jest to odpowiedź racjonalna.         

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #940 dnia: Kwiecień 27, 2010, 20:49:31 »
Jaka jest róznica miedzy "przejściem" a "dojściem" ewakuacyjnym ?
Przejście ewakuacyjne – jest to odległość od najdalszego miejsca w pomieszczeniu, w którym może przebywać człowiek, do wyjścia ewakuacyjnego na drogę ewakuacyjną lub do innej strefy pożarowej albo na zewnątrz budynku.
Szerokość przejścia ewakuacyjnego w pomieszczeniu przeznaczonym na pobyt ludzi należy obliczać proporcjonalnie do liczby osób, do których ewakuacji ono służy, przyjmując co najmniej 0,6 m na 100 osób, lecz nie mniej niż 0,9 m, a w przypadku przejścia służącego do ewakuacji do 3 osób – nie mnie niż 0,8 m.

Dojście ewakuacyjne – jest to odległość od wyjścia z pomieszczenia na tę drogę do wyjścia do innej strefy pożarowej lub na zewnątrz budynku.
Długość dojścia ewakuacyjnego mierzy się wzdłuż osi drogi ewakuacyjnej.
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline Świstakero

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #941 dnia: Kwiecień 27, 2010, 21:31:36 »
hammer.m
Problem w tym, że w tym roku prawdopodobnie jest inaczej niż w poprzednich latach. Mnie tam wisi czy będę rywalizował z 15, 20 czy 31 osobami. 

Można prosić o link do tego protokołu i jakieś info o tym jak on "wyglądał" ?  Są jakieś zadania praktyczne, czy tylko sama teoria ?

A co do tego 1,8 według waszej metodologi, to równie dobrze mogłyby być 4 drzwi po 0,9m...
Źle przepisane zadanie ?

Wyniki z mojego województwa ( warmińsko - mazurskiego ):

I grupa wiekowa szkoły podstawowe:

1 miejsce – JOANNA REJNER - NIDZICA;

2 miejsce – TOBIASZ OLSZAK - KĘTRZYN;

3 miejsce – MAGDALENIA OLSZEWSKA - MRĄGOWO;

II grupa wiekowa gimnazja:

1 miejsce – PIOTR CHODYP - OLSZTYN;

2 miejsce – MATEUSZ BABSKI - IŁAWA;

3 miejsce – SZYMON WARMIŃSKI – OSTRÓDA;

III grupa wiekowa szkoły ponadgimnazjalne:

1 miejsce – MARCIN SCHWESIG - IŁAWA;

2 miejsce – EWELINA OCHRYNIUK - Zespół Szkół w KĘTRZYNIE, ul. Woj. Polskiego;

3 miejsce – MARTA GĄSKA - SZCZYTNO.

« Ostatnia zmiana: Kwiecień 27, 2010, 21:38:34 wysłana przez Świstakero »

hammer.m

  • Gość
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #942 dnia: Kwiecień 27, 2010, 22:48:27 »
jeśli  masz taką informację , to podaj proszę jej źródło, zweryfikujemy ją wspólnie :) a co do zadań praktycznych tutaj masz link z łowicza 2009 r   http://www.youtube.com/watch?v=ppUJdsg2eJw   --->w poprzednich latach zadania praktyczne polegały na udzuelaniu pierwszej pomocy, rozwijaniu linii wężowych, rozpoznawanie sprawności pożarniczych MDP, rozpoznawanie znaków gestowych używanych w czasie akcji, rozpoznawanie nalepek ADR , dystynkcji bodajże w tych młodszych grupach.    a co do protokołu, proszę bardzo :    http://www.zosprp.pl/files/imprezy/otwp.pdf    pozdro

Offline lukaszc92

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 31
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #943 dnia: Kwiecień 29, 2010, 18:06:28 »
Na powiatowych miałem pytanie.
Kto nadaje stopnie aspirantów ?
a) komendant główny PSP
b) minister właściwy od spraw wewnętrzych
c) Prezes ZOSP

Zaznaczyłem odp a) jednak nie jestem pewien.

Offline PatiMDP

  • Pati... ale już nie MDP :)
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 292
  • Członek Zarządu, ratownik - kierowca
    • OSP Praszka
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #944 dnia: Kwiecień 29, 2010, 18:13:44 »
Też mam wątpliwości ale sądzę, że odpowiedź a). No na pewno nie c) bo co ma OSP do aspirantów.
Mercedes Benz Atego 1629 GCBA 4,5/16
Mercedes Benz 409 GLBA 1/8+RD
IFA SD30

Offline strazakbj998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 65
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #945 dnia: Kwiecień 29, 2010, 18:22:07 »
Ustawa o Państwowej Straży Pożarnej:
 
Cytuj
4. (152)Pierwszy stopień aspirancki i stopnie oficerskie nadaje minister właściwy do spraw wewnętrznych na wniosek Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, a pozostałe stopnie aspirantów nadaje Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej.

Offline Keniek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 95
  • Strażak to nie zawód...To sposób na życie...
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #946 dnia: Kwiecień 29, 2010, 18:38:25 »
To będzie odpowiedź "a", ponieważ jest napisane w pytaniu "stopnie" (liczba mnoga), a wg. ustawy stopnie aspiranckie z wyjątkiem pierwszego nadaje KG PSP.
W pełni świadom obowiązków strażaka uroczyście przyrzekam czynnie uczestniczyć w ochronie przeciwpożarowej majątku narodowego, być zdyscyplinowanym członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej dbałym o jej godność, ofiarnym i mężnym w ratowaniu życia ludzkiego i mienia. Przyrzekam wiernie służyć Rzeczpospolitej Polskiej.

Offline dorota

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 26
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #947 dnia: Maj 02, 2010, 20:14:02 »
Wydajność działka proszkowego w samochodzie GPr-3000  wynosi:
a) 5 kg/s,
b) 15 kg/s,
c) 25 kg/s.
W każdym teście inna odpowiedź  :huh:

Offline marie

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 197
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #948 dnia: Maj 02, 2010, 20:25:50 »
C, NA 100%

Offline strazakbj998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 65
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #949 dnia: Maj 02, 2010, 22:59:41 »
W książce płk. Pilawskiego " Historia sikawek, motopomp i samochodów pożarniczych" wydajność działka dla GCPr 3000/ Total wynosi 31kg/s, ta sama wartość podana również w ABC cz4.
Więc już sam nie wiem