Autor Wątek: Dystynkcje  (Przeczytany 11108 razy)

Offline antekstrazak

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 54
    • http://
Dystynkcje
« dnia: Sierpień 01, 2004, 14:02:38 »
MAM PYTANIE DO DH. KTO MIANUJE NA WYŻSZY STOPIEŃ W OSP NAPRZYKŁAD NA . D-CA PLUTONU .CZY D-CA SEKCJI itd. CZY WOGULE COS TAKIEGO JEST W WASZYCH JEDNOSTKACH  

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Dystynkcje
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 02, 2004, 09:17:58 »
Witam,
jak się nie dowiedziałeś tu: http://www.strazak.pl/forum/index.php?showtopic=623 wszystkiego to po prostu napisz tam posta i temat znowu będzie widoczny. Po co zakładać dwa takie same tematy? Tematy na forum nie są usuwane... chyba że są sprzeczne z regulaminem.

Przy okazji pytanie do Adminów i Moderatorów - czy dałoby się wyświetlać domyślnie tematy z... powiedzmy ostatnich 90 dni? Jak widac ludzie mają problem ze znalezieniem starszych tematami i dlatego ciągle pytają o to samo.

Sylwek

Offline druh Marek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 247
Dystynkcje
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 05, 2004, 13:13:54 »
a, najlepiej, gdyby dany temat przypiąć :D wtedy byłoby najlepiej go znaleść bo by nikomu nie uciekł.

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Dystynkcje
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 05, 2004, 23:34:00 »
Temat przypiąłem, ale watrość okresu z którego posty są domyślnie wyświetlane może zmienić tylko admin.

pozdrawiam

Witek

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline zeusss

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 866
  • Bogatemu to i byk się ocieli
Dystynkcje
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 08, 2004, 17:47:23 »
słyszałem ze w jednostkach OSP nowym druhom sa wreczane legitymacje lub cos w tym rodzaju. u mnie nic takie czegos nie ma :o
kto decyduje o ty czy takie legitymacje sa w OSP czy tez nie ???
czy moze wszystkie OSP powinnywydawac takie dokumenty :D  

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Dystynkcje
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 08, 2004, 19:10:56 »
Legitymacje są dostępne bezpłatnie w Biurach Terenowych ZOS RP. Każdy strażak powinien ją posiadać, a przynajmniej najstarsi funkcją.

Offline zeusss

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 866
  • Bogatemu to i byk się ocieli
Dystynkcje
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 08, 2004, 19:46:17 »
jezeli jestem juz w strazy od 6 lat i jestem dowódca sekcji ( po kursie ) to powienienem miec taka legitymacje???
kto moze mi ja zalatwic???
a tak wogóle to słyszałem ze takie legitymacje powinno sie dostawc na dzien dobry tzn kiedy składamy przysiege <_< czy to prawda???
moze macie jakis link dotyczacy tych legitymacji???
 

Offline Straszak

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 117
Dystynkcje
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 08, 2004, 22:48:36 »
Witam.

Od kiedy pamietam w Naszej OSP legitymacje byly wreczane zawsze.
Osobne druki dla czlonków MDP (dwustronicowe) i osobne dla czlonków czynnych (w formie szescio-kartkowej ksiazeczki).

Tak jak napisal druh SenseY, druki legitymacji sa dostepne bezplatnie w Biurach Terenowych ZOS RP.

Niestety od pewnego czasu, byly problemy z ich uzyskaniem, przynajmniej na moim terenie, postanowilem wiec, zrobic kopie tych drukow w formacie MS World.

Jezeli ktos zechce przesle pliki mailem.

Dodatkowa zaleta, jest to, ze mozna je wypelnic i nastepnie wydrukowac, odpada reczne wypisywanie.

Pozdrawiam brac strazacka.

 

Offline Tiger

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 303
    • PeeM
Dystynkcje
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 09, 2004, 08:36:21 »
Witam
To, czy legitymacje są wydawane czy nie zależy od jednostkii jej zarządu. U nas jest taki leniwy sekretarz, ze nawet sie nie zainteresowal, czy są druki o wypisywaniu nie wspomne. Dlatego prosze o pliczek Word, w razie potrzeby bedzie mi latwiej wypisac, bo na mnie ta "przyjemnosc" niewątpliwie spadnie.
Pozdrawiam

aa mail(za kreską)  nospam_mpason@infra.pl

Offline zeusss

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 866
  • Bogatemu to i byk się ocieli
Dystynkcje
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 09, 2004, 18:35:07 »
przyłączamsie do prośbt Trigera i tez prosiłbym o taki plik:D:D:D

mój mail
zeusss@o2.pl

dzięki

Offline zartsbystra

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
Dystynkcje
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 14, 2004, 21:44:19 »
u mnie w OSP jakoś legitymacji nie było, ale właśnie nad tym pracujemy, więc też bym prosił o plik, będziemy mieli mniej pracy, z góry wielkie dzięki.

e-mail: t_rawski@o2.pl

Offline naczelnikosp

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 111
Dystynkcje
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 15, 2004, 20:39:53 »
I ja poprosze o wysłanie mi tych plików.
e-mail:naczelnikosp@poczta.onet.pl

Offline Piotreq88

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 532
Dystynkcje
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 26, 2005, 13:10:21 »
Też bym prosił  :D  moskit_straz@poczta.onet.pl

z góry dziękuję  i pozdrawiam !!!  :D  ;)  
CHCIAŁBY NAD POZIOMY CZŁEK A TU CIĄGLE NIŻ

Offline fedyk998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 11
Dystynkcje
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 14, 2005, 12:48:14 »
Z tego co wiem to legitymacja jest konieczna u strażaków. Z informacji posiadanych od naszego komendanta gminnego OSP strażacy działający w grupach O-T muszą posiadać przeszkolenie(przynajmniej BHP i k.szeregowców), muszą być ubezpieczeni i posiadać ważną legitymację członkowską (tzn. mieć opłacone składki i wbitą pieczątkę w uaktualnieniu legitymacji). I to dopiero pozwala wyjeżdżać do pożarów. Więc nie do pomyślenia jest strażak OSP bez legitki.
Pozdrawiam.  ;)  

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Dystynkcje
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 14, 2005, 13:57:30 »
Moze nie "nie do pomyslenia", ale faktem jestm ze moze t sie okazac potrzebne.
Np. jesli ktos zna prawa kierujacego akcja ratownicza to wie ze KAR ma prawo przejac w uzytkowanie sprzet ktory nie jest wlasnoscia strazy pozarnych. Biorac taka rzecz (rzadko kiedy to sie zdarza) musi on sie wylegitymowac.
Czasem legitymacja moze byc jedynym dowodem do tego ze sie jest czlonkiem OSP.
Ponadto dzieki niej mozna zaprowadzic porzadek w zakresie: waznosci badan lekarskich, pobierania umundurowania, przeszkolenia, oplacania skladek czlonkowskich.

Offline zeusss

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 866
  • Bogatemu to i byk się ocieli
Dystynkcje
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 14, 2005, 14:14:52 »
witam
jezeli u mnie w OSP nie ma takich legitymacji to do kogo mam sie zglosic do sekretarza ?? kto powinien sie zajac takimi sprawami ??
i jak to jest w koncu z tymi badaniami lekarskimi ?? bo u nas jakos nie ma zadnych badan, PSP nic nie mowi na ten temat ( nie czepia sie ) ze ich nie ma o co wogole z tym chodzi ??
a moze u mnie w OSP jest po prostu jeden wielki za przeproszeniem "burdel" ??

pozdro

Offline SeniorSiara

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 174
Dystynkcje
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 14, 2005, 15:01:12 »
Cytuj
muszą posiadać przeszkolenie(przynajmniej BHP i k.szeregowców), muszą być ubezpieczeni i posiadać ważną legitymację członkowską

I tu się w 100% zgodzę z kolegą.

U mnie niestety legitymacje ma tylko część strazaków, a to z tego względu ze te druki które oferuje ZOSP są brzydkie.
PANOWIE: czas pomyśleć nad zmianą wzoru legitymacji! Przecierz kawałek kartonika i trzy karti gierkowskiego papieriu, nieudolnie i krzywo wydrukowane nie wyglądają wiarygodnie!  
Lepsze legitymacje wydaje się w supermarketach!  :angry:

Napiszcie co Wy o tym myślicie, a może ZOSP ogłosił by konkurs na taki wzór!

Młodzik

  • Gość
Dystynkcje
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 15, 2005, 12:02:55 »
Wzor legitymacji mozna odebrac w sekreteriatach wojewodzkich zwiazkow OSP... a czy wzor jest fajny czy nie? hmm wydaje mi sie ze lepiej miec legitymacje na "gierkowskim" papierze z jakas pieczątką ktora ją uwiarygadnia niz nie posiadac jej wcale... co do sprawy kto powinien sie zajac legitymacjami? wydaje mi sie ze sekretarz w danej OSP :)

Co do badan lekarskich :) sa obowiazkowe i strazak nie ma prawa bez nich uczestniczyc w akcji i watpie zeby PSP troszczylo sie o te badania.. raczej zarzad gminny jak i sama gmina powinna o nie zadbac i finansowac je

pozdrawiam

Offline Straszak

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 117
Dystynkcje
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 16, 2005, 23:57:50 »
Witam.


zeusss napisał
Cytuj
jak to jest w końcu z tymi badaniami lekarskimi ?? bo u nas jakoś nie ma żadnych badań, PSP nic nie mówi na ten temat ( nie czepia się ) ze ich nie ma o co wogole z tym chodzi ??

Zeusss, posłuchaj, to nie działka PSP, zgodnie z

Cytuj
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI1)
z dnia 24 grudnia 2003 r.
w sprawie przyznawania świadczeń odszkodowawczych strażakom jednostek ochrony przeciwpożarowej i członkom ochotniczej straży pożarnej z tytułu uszczerbku na zdrowiu albo szkody w mieniu, a w przypadku ich śmierci przyznawania odszkodowań członkom ich rodzin
(Dz. U. z dnia 8 stycznia 2004 r.)

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji określił zasady i tryb postępowania w przypadku zaistnienia wypadku przy udziale strażaków z OSP.

Załóżmy , że Gmina ubezpieczyła strażaków od NW, chciała scedować ewentualna wypłatę odszkodowania na zakład ubezpieczeniowy, ale nie przeprowadziła badań lekarskich dopuszczających danego strażaka do udziału w akcjach ratowniczych, to jak myślisz?, czy wypłaci odszkodowanie przy wypadku, nikt nie jest Świętym Mikołajem i firma ubezpieczeniowa wywinie się z tego obowiązku, bez żadnego problemu.

Pozdrawiam.
 

Offline Straszak

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 117
Dystynkcje
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 17, 2005, 00:19:22 »
Witam.

fedyk998 napisał:

Cytuj
Z informacji posiadanych od naszego komendanta gminnego OSP strażacy działający w grupach O-T muszą posiadać przeszkolenie(przynajmniej BHP i k.szeregowców), muszą być ubezpieczeni i posiadać ważną legitymację członkowską (tzn. mieć opłacone składki i wbitą pieczątkę w uaktualnieniu legitymacji). I to dopiero pozwala wyjeżdżać do pożarów. Więc nie do pomyślenia jest strażak OSP bez legitki.

Zapytaj K-ta Gminnego, dlaczego musza być ubezpieczeni.
Zgoda obowiązek posiadania przeszkolenia i badań lekarskich to sprawa naturalna, ale kto może narzucić obowiązek posiadania ubezpieczenia NW.
Jeżeli Gmina chce przerzucić wypłatę odszkodowania na instytucję ubezpieczeniowa , wtedy ubezpiecza członków OSP i MDP, co narzuca Gminom Ustawa o ochronie ppoz., jeżeli Gmina nie ubezpieczy członków OSP i dojdzie do wypadku to Ona jest zobowiązana wypłacić odszkodowanie.

Zadaniem każdej OSP jest niesienie pomocy w sytuacji zagrożenia, jest to obowiązek statutowi, a w Statucie nie ma zapisu o konieczności ubezpieczenia strażaków.
Co będzie jeżeli sytuacja będzie wymagała interwencji strażaków , a na alarm przyjdą tylko członkowie , nie posiadający ubezpieczeń.
Zapytaj K-ta co masz zrobić, czy wypełniać swój obowiązek Statutowy niesienia pomocy, czy nie wyjeżdżać do akcji ratowniczej, bo Komendant zakazał, kto poniesie konsekwencje tego, że nie wyjdziesz.

Pozdrawiam.

Offline zeusss

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 866
  • Bogatemu to i byk się ocieli
Dystynkcje
« Odpowiedź #20 dnia: Luty 17, 2005, 14:49:24 »
witam

do Straszak
u mnie w jednostce strazacy sa ubezpieczeni (nie wiem czy wszyscy ) chyba w PZU lecz jakos nikt wlasnie nie wysyla nas na zadne badania lekarskie i watpie zeby ktos mial takie badania bo nic o nich nie slyszalem...

Stawia proste pytanie:
 jesli mi sie cos stanie podczas akcju badz cwiczen to nie dostane odszkodowania ??

pozdrawiam

Młodzik

  • Gość
Dystynkcje
« Odpowiedź #21 dnia: Luty 17, 2005, 16:36:56 »
oczywiscie ze nie dostanie taki ktos odszkodowania... a przy powazniejszym wypadku naczelnik/dowodzca moze miec jeszcze klopoty..

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Dystynkcje
« Odpowiedź #22 dnia: Luty 23, 2005, 17:21:38 »
Oprócz badań lekarskich potrzebny jest jeszcze kurs,  Szkolenie wstępne podstawowe BHP podobnie jak w zakładach pracy.

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Dystynkcje
« Odpowiedź #23 dnia: Kwiecień 07, 2005, 08:47:10 »
Zaczeło się od dystynkcji, poszło przez szkolenia, badania lekarskie, a kończy się na szkoleniach BHP! Więc ja też coś napiszę ale w porządku chronologicznym!
a) dystynkcje
w mojej jednostce naczelnik straży proponuje osoby do podwyższenia stopnia, a zarząd to zatwierdza. Zasadą jednak jest, że aby otrzymać stopień strażaka trzeba mieć kurs szeregowych, a pozostałe dostaje się po x-latach w zależności od doświadczenia i umiejętności lub "układów" - bo nie ma mu co dać! Niestety takie są realia! Wyjątek stanowią stopnie od pomocnika dowódcy sekcji wzwyż. Na te stanowiska trzeba mieć kurs dowódcy sekcji. Myśle że jest to problem na czasie i można go uregulować w przejrzysty sposób w regulaminie JOT, który to będziemy wszyscy stworzyć na dniach!!!
B) szkolenia
szkolić należy wszystkich do jak najwyższego stopnia, ale nie wszyscy muszą dowodzić! Więc apeluję do naczelników o przeszkolenie jak największej liczby ludzi, bo zawsze mogą choćby doradzić jak już nie żądzą! A zasady też powinny być przejrzyste, bez niedomówień, ale z uwzględnieniem predyspozycji!!!
c) badania lekarskie
Miały być dla tych co chcą, a są dla wszystkich przymusem. Ale z drugiej strony w jakiś sposób musimy weryfikować przydatność do społecznej służby. Chociaż mam w swojej jednostce nawet osoby z grupą inwalidzką, które mają podpisane badania przez lekarza i nie zamierzam tego weryfikować, bo są osobami na które mogę liczyć i posiadają odpowiednie zdolności.
d) A teraz najważniejsze - szkolenie BHP
W wytycznych do kategoryzacji jednostek nie ma tam o tym ani słowa! A co nie jest zapisane nie może stanowić wymogu! Oczywiście lepiej jakby wszyscy to przeszkolenie posiadali, ale...! I jeśli ktoś jeszcze się nie przeszkolił w tym zakresie to niech się powstrzyma! Od 1 lipca 2005 zmienia się rozporządzenie w sprawie szkoleń z zakresu BHP i może się okazać, że te co zrobicie będzie nieważne!!![/i]
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 08, 2005, 13:33:20 wysłana przez daro »
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline MAXIMUS

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 163
Dystynkcje
« Odpowiedź #24 dnia: Kwiecień 07, 2005, 09:20:38 »
do daro macie podobny system jak w mojej OSP
Nie ma siły ponad serce ochotnika.