Autor Wątek: Co z moją składką w ZUS i OFE  (Przeczytany 1538 razy)

Offline wolansky

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 50
Co z moją składką w ZUS i OFE
« dnia: Listopad 19, 2007, 13:25:43 »
Mam pytanie przez ponad rok po przyjąciu do PSP moje składki emerytalne jak wszystkich przyjmowanych w tym okresie (2001/2002) były przesyłane do ZUS i OFE.
Problem w tym że, te pieniądze w dalszym ciągu tam są (dostałem informacje o stanie mojego konta emerytalnego) i nie wiem czy nasz zakład emerytalny się o nie upomni, czy będę musiał pełnić służbę o tyle dłużej ile te składki były odsyłane do ZUS aby uzyskać prawa emerytalne czy okres ten będzie zaliczony? Proszę o wskazówki gdzie ten temat wyjaśnić - u nas czy w ZUS - ie. Dzieki i pozdrowienia.

Offline brajan5

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 37
Odp: Co z moją składką w ZUS i OFE
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 19, 2007, 18:37:55 »
Witam.
Jestem w podobnej sytuacji, kiedy zostałem przyjęty do służby w 1999 roku (reforma administracji)  straszono nas, że będziemy pracować do 65 roku życia, należało wybrać OFE i co rok otrzymywałem informację o zgromadzonych środkach zarówno w OFE jak i ZUS-ie. W 2003 roku nastąpiła zmiana jakiejś ustawy i juz nie byłem ubruttowiony tzn z paska wypłaty zniknęło okienko składka na ubezpieczenie społeczne (czyli zus i ofe). Pieniądze jednak wciąż tam są ponieważ co roku przychodzi zestawienie środków. Pytanie dotyczące tych funduszy zadawałem wielokrotnie pracownikom w komendzie jednak żadnej sensownej odpowiedzi nie otrzymałem. Podłączam się do kolegi i może ktoś z was próbował tą sprawę ruszyć?

Offline Thor998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 30
  • St.ogn.
Odp: Co z moją składką w ZUS i OFE
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 24, 2007, 16:35:57 »
Witam.
Pieniądze zgromadzone na koncie funduszu będą wypłacone po osiągnięciu wieku emerytalnego tj.65 lat  -_-.
Aby uzyskać wszystkie dane i kwotę jaka jest na dzień dzisiejszy najprościej byłoby zmienić fundusz(ten który stoi najwyżej w liście) -_- - niestety wiąże się to z tym że możemy to zrobić raz na dwa lata, wcześniejsza zmiana załóżmy po roku wiąże sie z dodatkowymi opłatami. ZUS ma obowiązek przekazać składki na fundusz wraz z odsetkami.
Takie informację uzyskałem od gościa który był u nas w jednosce i namawiał do zmiany funduszu(na ten który on reprezentował co niby miał być drugi na liście a po sprawdzeni na necie ,,kicha" ^_^
Więc panowie pierwsze kroki do ,,swojego" funduszu i jak coś to amieniać i wtedy okaze sie jaki kapitał zgromadziliście. Pozdrawiam

Offline wolansky

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 50
Odp: Co z moją składką w ZUS i OFE
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 26, 2007, 15:21:16 »
To na jakiej zasadzie działa ZUS i OFE to ja dobrze wiem. Sprawa rozbija się o to czy te pieniądze zostaną w ZUS i OFE czy mój staż służby będzie krutszy o ten okres ( przy obiczaniu lat). A może ktoś zna jakiś przepis regulujący tą kwestię. Pozdr

Offline Meku

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 413
    • OSP w Kruszwicy
Odp: Co z moją składką w ZUS i OFE
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 26, 2007, 23:08:08 »
Witam
Z tego co ja wiem to zmiana firmy OFE to nie taka prosta sprawa. Wiele firm zastrzega sobie regułę, że przekażą moje pieniądze innej firmie ale pod warunkiem że przyjdę do nich z decyzją w ręku o spełnieniu warunków na odejście na odpoczynek.
Bez tej decyzji cię nie puszczą.  :angry:
Pozdr.
ZSR  +  ZOSP  +  OSP
          http://www.ospkruszwica.pl

Offline kejter

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Co z moją składką w ZUS i OFE
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 07, 2007, 09:45:53 »
Z tego co ja słyszałem staż służby bedzie pomniejszony o okres płacenia składek do OFE. Podobno trzeba sie wypisac z OFE i przelać pieniądze do ZUS-u.