Autor Wątek: Co powinna mieć "idealna" remiza OSP?  (Przeczytany 12163 razy)

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Co powinna mieć "idealna" remiza OSP?
« dnia: Listopad 18, 2007, 16:15:16 »
Pytanie trochę proste, wręcz głupie. ;)

W związku z pewnym planowanym zamierzeniem Klubowym proszę Was, jako użytkowników remiz, o określenie jaki program funkcjonalny miałaby idealna dla Was remiza OSP.

Na co dzień użytkujecie wiele remiz i Wy najlepiej wiecie co jest Wam w nich niepotrzebne, wręcz zbędne (chyba mało jest takich rzeczy czy pomieszczeń :) ) a czego Wam brakuje najbardziej.

Za wszystkie głosy i sugestie wielkie dzięks!

Offline MGNACZUS

  • Banita FM
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.469
  • Odwaga jest najpiękniejszą formą szaleństwa.
Odp: Co powinna mieć "idealna" remiza OSP?
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 18, 2007, 19:24:45 »
Musisz mi odpowiedzieć na jedno pytanie – skupiamy się na

a)   Remiza budynek – garaż, kilka pomieszczeń, mała sala konferencyjna, zaplecze socjalne.
b)   Remiza budynek – jw. + sala, miejsce na punkt usługowy.

Do czego zmierzam – wszystko zależy, na co jest zapotrzebowanie.

„Wiesz jak rozpoznać strażaka w tłumie panicznie uciekających ludzi??
Zawsze będzie biegł w przeciwną stronę niż wszyscy inni…”

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: Co powinna mieć "idealna" remiza OSP?
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 18, 2007, 19:42:17 »
właśnie o to mi chodzi - czy ochotnicy widzą potrzebę posiadania we własnej remizie, oprócz "zwyczajowych" pomieszczeń,  dodatkowych pomieszczeń "komercyjnych" czy nie. A jeżeli tak to jakich?

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Odp: Co powinna mieć "idealna" remiza OSP?
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 18, 2007, 19:57:24 »
Garaż na min. dwa samochody z małym zapleczem warsztatowym a w środku Mercedes Actros i Star 266, szatnia z 18 Nomexami, biuro ala punkt kierowania, planowania z systemem nawigacji.
Świetlica (ale nie za duża) z nagłośnieniem, TV i jakimiś laserami dla bajery + kuchnia z pełnym osprzętowaniem. WC ze złotymi kranami.
No to tak ogólnie. Pomarzyć dobra rzecz  :rolleyes:

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: Co powinna mieć "idealna" remiza OSP?
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 18, 2007, 20:03:20 »
A czy na przykład nie widzisz uzasadnienia dla jakiegoś pokoju (lub dwóch) gościnnego z węzłem sanitarnym?

Offline Antonio998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 283
  • By inni mogli żyć.
Odp: Co powinna mieć "idealna" remiza OSP?
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 18, 2007, 20:03:46 »
Kanał w garażu.
Pomieszczenie warsztatowe z podstawowym wyposażeniem (stół, imadło, klucze, wiertarka, szlifierka,sprężarka, itp).
Sala konferencyjana.
Zaplecze socjalne (prysznic, wc).
Magazyn mundurowy.
Magazyn na sprzęt (armatura, pompy, itp)

Nie wiem czy istnieje taka techniczna możliwość, coś dla jednostek posiadających selektywne:
alarm włamaniowy wyłączany gdy SK włączy syrene, oprócz tego kodem z klawiatury.
« Ostatnia zmiana: Listopad 18, 2007, 20:06:01 wysłana przez Antonio998 »
"Ten jest większy między ludźmi kto umie służyć i kto poświęca siebie dla dobra innych"

Offline MGNACZUS

  • Banita FM
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.469
  • Odwaga jest najpiękniejszą formą szaleństwa.
Odp: Co powinna mieć "idealna" remiza OSP?
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 18, 2007, 20:05:13 »
Rachunek ekonomiczny przemawia sam za siebie – sala do wynajęcia! Sala z zapleczem socjalnym. Jednak zaprojektowana w taki sposób, aby bawiący się ewentualni goście nie przebywali w pobliżu ewentualnych wjazdów do boksów garażowych.

Innym dobrym rozwiązaniem jest udostępnienie powierzchni handlowej – na sklep na przykład.

W obu przypadkach mamy zasilenie budżetu znacznymi kwotami.

Tylko wiadomo – ograniczenia dotyczą wysokości budżetu na taką inwestycję.

Dobrym pomysłem jest miejsce na Centrum Zarządzania Kryzysowego wraz z magazynem – dla miejscowości, w których takowe są.
„Wiesz jak rozpoznać strażaka w tłumie panicznie uciekających ludzi??
Zawsze będzie biegł w przeciwną stronę niż wszyscy inni…”

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Odp: Co powinna mieć "idealna" remiza OSP?
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 18, 2007, 21:59:20 »
A czy na przykład nie widzisz uzasadnienia dla jakiegoś pokoju (lub dwóch) gościnnego z węzłem sanitarnym?

Zależy co masz na myśli? Czy ma to być pokój dla gości z zaprzyjaźnionej jednostki czy dla koleżanek z sąsiedztwa.

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: Co powinna mieć "idealna" remiza OSP?
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 18, 2007, 22:02:49 »
Nie, wcale nie myślałem o agencji towarzyskiej :)

Są jednostki OSP posiadające w remizach takie pokoje - szczególnie przydają się w uzdrowiskowych lub wczasowych miejscowościach.
A czasami po zebraniu też by się mogły przydać ;)

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Odp: Co powinna mieć "idealna" remiza OSP?
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 18, 2007, 22:16:47 »
Hehee!
No... Panowie - nie jestem, co prawda dotychczas czł. żadnej OSP, ale coraz bardziej inspirujecie mnie swoimi wypowiedziami na przyszłość  ^_^
Tak trzymać?  :wacko:
Pozdr.
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Co powinna mieć "idealna" remiza OSP?
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 18, 2007, 22:25:36 »
Wg. mnie garaż na min. dwa stanowiska z:
- wysiągiem spalin
- ładowaniem bezposrednim akumulatora
- systemem utrzymania cisnienia w układzie hamulcowym

Offline Raddemenes

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 760
Odp: Co powinna mieć "idealna" remiza OSP?
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 18, 2007, 22:49:51 »
Z mojego punktu widzenia, marzy mi się aby większość garaży miała bramy wjazdowe wyposażone w te 4m wysokości.
Bo żądania i wymagania wielu kolegów strażaków są jak bajka, ale z myślą o nich my je realizujemy... Tylko gdzieś ten cały sprzęt logicznie trzeba zabudować i rozmieścić w aucie. Sprzętu przybywa, auta są coraz bardziej funkcjonalne - i obszerne...
Tylko potem  - jak życie niejednokrotnie pokazało - ZONK! Auto nie mieści się bo wjazd ma 3,20 lub 3,50m.

 :mellow:

"Optymista sądzi, że świat stoi przed nim otworem...
Pesymista wie co to za otwór..."

Offline MGNACZUS

  • Banita FM
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.469
  • Odwaga jest najpiękniejszą formą szaleństwa.
Odp: Co powinna mieć "idealna" remiza OSP?
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 18, 2007, 22:58:59 »
Z mojego punktu widzenia, marzy mi się aby większość garaży miała bramy wjazdowe wyposażone w te 4m wysokości.


Zmiana wysokości bramy segmentowej nie jest żadnym problemem, pod warunkiem, że dysponujemy odpowiednią wysokością nadproża. Tak wysokość i szerokość bram stanowi problem. Jednak, jeśli jest miejsce – nie ma problemu (pod warunkiem, że jest kasa).
„Wiesz jak rozpoznać strażaka w tłumie panicznie uciekających ludzi??
Zawsze będzie biegł w przeciwną stronę niż wszyscy inni…”

Offline Raddemenes

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 760
Odp: Co powinna mieć "idealna" remiza OSP?
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 18, 2007, 23:12:00 »
No i nie tylko kasa... Jak sam powiedziałeś - możliwości techniczne...
A dojdzie do tego jeszcze możliwość prawna (sporo budynków podlega pod tzw. "zabytki")

Tu jest właśnie cały problem. Nie zawsze da się zmienić mając i możliwości techniczne i kasę...

"Optymista sądzi, że świat stoi przed nim otworem...
Pesymista wie co to za otwór..."

Offline Krzyś Mila

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 558
  • By zawsze wracać z tarczą i z dumą nosić mundur...
Odp: Co powinna mieć "idealna" remiza OSP?
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 20, 2007, 10:02:32 »
Witam

Powolutku przygotowuję się do budowy remizy.
Przewidziałem tam, m.in. w jednym z garaży, kanał remontowy, warsztat.
Na parterze sanitariaty dla strażaków (razem z prysznicami), dyżurkę, CPR, kuchnię, pomieszczenia magazynowe, trzy lokale użytkowe pod wynajem.
Piętro to natomiast cztery mieszkania dla strażaków.

Pozdrawiam


Offline agnieszka112

  • przede wszystkim - robić swoje
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 752
Odp: Co powinna mieć "idealna" remiza OSP?
« Odpowiedź #15 dnia: Listopad 20, 2007, 10:51:57 »
to może teraz zaczepimy o punkt "sala balowa" przede wszystkim duża ( w sumie bazuję na mojej obecnej remizie w trakcie budowy, jest naprawdę piękna i za jakiś rok w pełni funkcjonalna i chyba zalatuje pod ideał na dzisiaj:) ) powinna mieć klimatyzację - dzisiaj ta opcja jest wybierana pierwsza z z rzędu przez pary planujące ślub, ogrzewanie podłogowe - ma wiele plusów, osobna sala na tańczenie osobna na stoły -nie koniecznie oddzielne pomieszczenie ale chodzi o to aby nie "zabijać " się na stołach, dobre rozwiązanie to antresola, i przede wszystkim - naprawdę spory zasób sztućców, talerzy, szklanek bo najbardziej denerwujące jest gdy gości jest 200 szklanek 250 a łyżeczek 300, czasami nie da się z taką ilością wiele zrobić, do tego zamiast lodówek, pomieszczenie chłodnicze, coś na styl zamrażalnika z drzwiami, mieści się dużo i wiadomo co gdzie jest, szatnia, ponieważ nie jest przyjemnie na własnym krześle mieć zawieszony włóczący sie po ziemi płaszcz, aha ! i kuchnia koniecznie na tym samym poziomi e co sala, żadnych uskoków ani innych bajerów, to jest po prostu niefunkcjonalne dla obsługi. to tyle jeśli chodzi o salę

I choćbym kroczył doliną śmierci, zła się nie ulęknę...

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Co powinna mieć "idealna" remiza OSP?
« Odpowiedź #16 dnia: Listopad 20, 2007, 13:54:28 »
Jesli chodzi o salę balową to masz rację. Co do sztućców... polecam raczej wynająć jakiemuś dzierżawcy który płaci regularny czaynsz i robi imprezy. Bo samemu jest raczej ciężko. To charówka od piątku (wydanie sali) do poniedziałku/wtorku... Mnie kiedyś weselnicy chcieli budzić o 2 w nocy bo im sie kuchenka gazowa zepsuła... nie polecam...

Tak sobie myślę, że w starych remizach nikt nie myslał o pomieszczeniach socjalnych. Tak, że prysznice czy choćby umywalki, i miejsce do wypicia kawy po akcji, o których piszecie jest wg. mnie bardzo ważne.

Offline wons

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 129
  • wrrrr...
    • http://www.osp-polczyn.nazwa.pl
Odp: Co powinna mieć "idealna" remiza OSP?
« Odpowiedź #17 dnia: Listopad 20, 2007, 16:21:18 »
 Ja najpierw zaproponuję podział... Bo jeżeli chodzi o strażnicę, to w takiej sala bolowa czy inne niestrażackie pomieszczenia są ogólnie zbędne ( choć wiele jednostek wynajmując je ma spore dochody na rozwój).
 Jeżeli chodzi o samą straż, to u nas jest tak:
 Garaże z automatycznie podnoszonymi/opuszczanymi bramami - 4 na samochody ciężarowe i 1 mały. Bramy otwierane przy wyjeździe i za pomocą pilotów z samochodów i przez kierowców. W dużym garażu jest kanał, w małym jest warsztat z pełnym osprzętem do napraw i konserwacji.
 Jest pomieszczenie paliwowe - na paliwa i oleje.
 Jest magazyn sprzętu, gdzie leżą części zapasowe i wszystko, co nie jest potrzebne przez dłuższy czas, w tym kosiarki do trawy na zimę i łopaty do odśnieżania na lato ^_^ . W nim zakamuflowany zgodny z przepisami magazyn z bronią (koło LOK.)
 Dyżurka z GCR - skomputeryzowana, posiadająca własny agregat prądotwórczy i sieć niezależnych połączeń z internetem o dużej przepustowości łączy.
 Dodatkowo magazyn mundurowy, który jest też magazynem sprzętu częsciej używanego.
 Satni nie posiadamy, mundury wiszą w garażu przy wozach.
 Mamy pomieszczenie sanitarne, remontowane w zeszłym roku a w nim 2 kabiny prysznicowe, 2 toalety, 2 umywalki i pralkę automatyczną.
 To na parterze.
Piętro - przede wszystkim świetlica, niewielka bo mieści się na niej stołów i krzeseł na 60 osób + stół do ping ponga tak by można było przy nim bez przeszkód grać. Przydałaby sie w.g mnie większa sala. Następnie - pokój naszej MDP, z komputerem, TV i TV sat.
 Łazienka dla świetlicy obok zaś mała kuchnia z kuchenką i zmywarką do naczyń.
 Pokój - archiwum, choć nie izba muzealna. Jest tam miejsce na dyplomy, puchary, kroniki itp. Jednakże nie ma miejsca na moje hełmy (58 sztuk różnych hełmów strażackich). Dodatkowo na tym samym poziomie znajduje się mieszkanie jednaego z naszych kierowców - jest na miejscu co przyspiesza wyjazd.
 Ponadto są jeszcze dwa mieszkania strażaków/kierowców z niezależnym wejściem i siłownia - dobrze wyposażona.
 Tyle budynek.
Czego brakuje jak dla mnie ? Mógłby być jeszcze jeden pokój albo miejsce na świetlicy na historię jednostki - czyli zdjecia, dyplomy i hełmy, stare prądownice itp. Musiałoby to być zamykane i chronione przed ludźmi - by nie zostało zniszczone/ukradzione.
 Nie widzę potrzeby, by w mojej jednostce była ogromna sala dla wesel - od tego mamy tu Centrum Kultury i inne miejsca, gdzie można wynająć sale.
 Cały obiekt - budynek jest monitorowany i wyposażony w 2 alarmy. Dodatkowo - mieszka w nim  3 rodziny strażackie, więc jest dobrze zabezpieczony przed włamaniami.
Następna opcja - jednostka straży, która ma więcej pełnić rolę domu kultury, to rczej mniejsze miejscowości, gdzie nie ma binbliotek i Centrów Kultury. Tu - oczywiście - potrzebna byłaby duża sala i całe zaplecze - tak jak pisze Agusiaczek. Ale należałoby wziąć pod uwagę jaką rolę ten obiekt będzie pełnił - czy straż, czy Dk ? jeżeli po równi - to trochę zredukować np garże na rzecz sal, czy zaplecza. i tp.

pozdrawiam.
Zapraszam na oficjalną stronę OSP Połczyn-Zdrój
Forum poszukiwaczy Historii... Historia, Przygoda,Pasja...

Offline ostryksrg

  • Nawed piekło niejest zawiete jak strazak
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 47
Odp: Co powinna mieć "idealna" remiza OSP?
« Odpowiedź #18 dnia: Listopad 25, 2007, 21:50:08 »
Mysle ze tak jak u nas jest dobze czyli

-Trzy boxy garazowe
-kotłownia
- Sterylne pomieszczenie wraz z spreżarką do ładowania butli do aparatów oddechowych
-Magazyn z sprzetem i umundurowaniem
-20 Szafek w trurej jest na każdej hełm koszarówka ups oraz buty
-Biuro gdzie znajduje sie Sylektywne alarmowanie DSP 50 oraz 36 pagerów który posiadają strazacy
-Warsztat z tokarnią
-Pomieszczenie odpoczynkowo służgowe gdzie znajduje sie Wygodne sofy stoliczek meble TV ,DVD Cyfrowy polsat Bumbox i ozdobienia jak puchary wyruznienia i dyplomy
-Swietlica
-kuchnia z osprzetowaniem
-wc

Mamy nadzieje ze bedzie niedługo rozbudowa o 2 boxy poniewaz mamy 4 samochody a 3 boxy

Offline star266

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 58
    • OSP Przemków
Odp: Co powinna mieć "idealna" remiza OSP?
« Odpowiedź #19 dnia: Listopad 26, 2007, 20:27:32 »
4 boksy garażowe, a w nich
- GCBA - renault kerax
- GBA - star 1466
- SLRt - renault mascott
- GBA - star 14.225

porządną szatnie, magazyn na ubrania i sprzęt, magazyn na paliwa, dyżurkę z sytemem DPS, pokój gościnny, świetlicę, sale balową, kuchnię, WC, warsztat, w jednym z garaży kanał by się tez przydał

Offline tommy

  • We fight what you fear!
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 264
  • Miejsce na Twoją reklamę! :D
Odp: Co powinna mieć "idealna" remiza OSP?
« Odpowiedź #20 dnia: Listopad 26, 2007, 20:38:25 »
co najmniej 100 czynnych członków (ale to nie remiza, tylko całe OSP) co do samej remizy... porządny wóz i porządne umundurowanie bo niektóre OSP nawet tego nie mają...:angry: a bez reszty można przeżyć, chyba..

Pozdrowienia
Cytuj
Ciekawa koncepcja.
Przy zderzeniach czołowych proponuje tak pociąć samochód, żeby nie wrócił na drogę, bo potem znowu do niego pojedziemy.

Offline strazak312

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Co powinna mieć "idealna" remiza OSP?
« Odpowiedź #21 dnia: Listopad 26, 2007, 22:17:26 »
powinna mieć 3 boksy garażowe pokoje 5 , szatnia, wc, prysznice, sala na 120 osób kuchnia, magazyn

Offline DODOWNIK

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 33
    • OSP Jordanów
Odp: Co powinna mieć "idealna" remiza OSP?
« Odpowiedź #22 dnia: Listopad 26, 2007, 22:38:33 »
Według mnie najważniejsze jest by był odpowiedni sprzęt (w zależności od potrzeb danej jednostki) i kompletne umundurowanie ochronne:) a gdy te sprawy nie są załatwione to nie ma co mówić o innych:)
...początek a za chwilę... koniec...

Offline JW23

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 113
Odp: Co powinna mieć "idealna" remiza OSP?
« Odpowiedź #23 dnia: Grudzień 01, 2007, 16:46:18 »
Idealna remiza powinna być dopasowana do potrzeb danego rejonu, powinna posiadać pomieszczenia komercyjne, aby ja można było utrzymać i nie zjadły nas koszty użytkowania obiektu.
Lepsze jutro, było wczoraj.

Offline Darek3xP

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 131
Odp: Co powinna mieć "idealna" remiza OSP?
« Odpowiedź #24 dnia: Grudzień 09, 2007, 13:12:21 »
Idealna remiza ? praktycznie wszystkie niezbędne pomieszczenia zostały wymienione ! Ale jak się bawić to na dobre garaże minimum dwa, przylegająca do nich szatnia oraz pomieszczenie gospodarcze (magazyn). Pokój szkoleniowo-wypoczynkowy oraz świetlica. Biuro zarządu oraz pokój lub pokoje gościnne. Kuchnia, łazienki i strażaków którzy ten bałagan będą sprzątać !!!
Pozdrawiam  ^_^