Autor Wątek: Koszarówka? Dlaczego nie w specjalnych ?!  (Przeczytany 15783 razy)

Offline sEB-q

  • JRG
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 68
Odp: Koszarówka? Dlaczego nie w specjalnych ?!
« Odpowiedź #50 dnia: Listopad 21, 2007, 23:13:29 »
W sumieżadna różnica strażak to strażak , ubranie ochronne to podstawa, tu nie ma żadnej dyskusji.
Wielkie przyjaźnie zawiązują się w pogoni za jakimś ideałem, w obronie jakiejś sprawy, w trudach poszukiwań...

Offline Fredek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Koszarówka? Dlaczego nie w specjalnych ?!
« Odpowiedź #51 dnia: Listopad 21, 2007, 23:55:52 »
Cytuj
Ok, teraz to już zamieszałeś Ferdek. Rozmawiamy o UPS-ach czy Ubraniach Specjalnych????????
Jeżeli o UPS-ach to ich już nie można stosować.
[/quote]
Dokładnie rozmawiamy o ubraniu specjalnym popularnym (USP), zgodnych z wymaganiami KG PSP posiadajacych certfikat CNBOP nr 375/2000  z dnia 15.06.2000 z podpinką stałą lub odpinaną ( nie wiem skąd Twoja nazwa), niespełniających normy PN-EN 469 i nieoznaczonych znakiem CE. (produkowane m.in. przez WUS Brzeziny z impregnowanej bawełny itd. jak napisałeś)
To było ubranie specjalne zgodne z obowiazującymi wtedy przepisami. Spełniało jakieś polskie normy i posiadało certyfikat dopuszczenia.
W przepisach wprowadzajacych prawodawstwo unijne (są tak rozległe!) jest m.in. zapis, który normuje nasze stare certfikaty w taki sposób, że stary sprzęt można używać do czasu naturalnego zużycia, ale nie można go wprowadzać do obrotu i do używania. Zawodowo zajmuję się sprzętem medycznym i to takim ratującym życie i tak wygląda to w medycynie (posiadam stosowną interpretację Min. Zdr.), poza tym na początku roku 2004 dla swojej OSP kupiłem komplet USP, dokładnie z takim samym zapewnieniem, zrobiło tak wiele gmin (wiedząc, że na drogie nomexy długo nie będzie nas stać. Pewnie, że byłyby lepsze).
Piszesz z taką pewnością o USP. Sądziłem, że coś się zmieniło i posiadasz stosowną wiedzę opartą na aktach prawnych i nie wprowadzasz kolegów w błąd, ale jak na razie dalej bez konkretów.

A oni http://www.gowest.pl/UbranpecjalUSP.htm   jeszcze go nawet sprzedają i co o tym sądzisz.
« Ostatnia zmiana: Listopad 22, 2007, 00:56:48 wysłana przez Fredek »

Offline wolszczanin

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 265
    • OSP Nowy Targ
Odp: Koszarówka? Dlaczego nie w specjalnych ?!
« Odpowiedź #52 dnia: Listopad 22, 2007, 07:55:38 »
@Fredek - może nie jest nas stać na zakup od razu 18 czy 24 kompletów "nomexów", ale zawsze możesz robić tak jak my w OSP.
a mianowicie w tym roku zakupiliśmy 6 kompletów ubrań plus rękawice i hełmy galleta.

w przyszłym roku też planujemy zakupić podobną ilość umundurowania. co prawda w magazynku są jeszcze jakieś stare UPS-y, ale warto zakupić nowy sprzęt (choćby żeby dmuchać na zimne i chronić swój tyłek w razie wypadku) i dać go tym którzy najczęściej wyjeżdżają do akcji a stary sprzęt niech używają ci którzy są przy niej rzadziej.

PS.
ubranka zostały zakupione w firmie Safe-Life.

Offline BRAVEHEART

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.355
  • hot hot hot...
Odp: Koszarówka? Dlaczego nie w specjalnych ?!
« Odpowiedź #53 dnia: Listopad 22, 2007, 08:18:26 »
Cytuj
Ok, teraz to już zamieszałeś Ferdek. Rozmawiamy o UPS-ach czy Ubraniach Specjalnych????????
Jeżeli o UPS-ach to ich już nie można stosować.

Dokładnie rozmawiamy o ubraniu specjalnym popularnym (USP), zgodnych z wymaganiami KG PSP posiadajacych certfikat CNBOP nr 375/2000  z dnia 15.06.2000 z podpinką stałą lub odpinaną ( nie wiem skąd Twoja nazwa), niespełniających normy PN-EN 469 i nieoznaczonych znakiem CE. (produkowane m.in. przez WUS Brzeziny z impregnowanej bawełny itd. jak napisałeś)
To było ubranie specjalne zgodne z obowiazującymi wtedy przepisami. Spełniało jakieś polskie normy i posiadało certyfikat dopuszczenia.
W przepisach wprowadzajacych prawodawstwo unijne (są tak rozległe!) jest m.in. zapis, który normuje nasze stare certfikaty w taki sposób, że stary sprzęt można używać do czasu naturalnego zużycia, ale nie można go wprowadzać do obrotu i do używania. Zawodowo zajmuję się sprzętem medycznym i to takim ratującym życie i tak wygląda to w medycynie (posiadam stosowną interpretację Min. Zdr.), poza tym na początku roku 2004 dla swojej OSP kupiłem komplet USP, dokładnie z takim samym zapewnieniem, zrobiło tak wiele gmin (wiedząc, że na drogie nomexy długo nie będzie nas stać. Pewnie, że byłyby lepsze).
Piszesz z taką pewnością o USP. Sądziłem, że coś się zmieniło i posiadasz stosowną wiedzę opartą na aktach prawnych i nie wprowadzasz kolegów w błąd, ale jak na razie dalej bez konkretów.

A oni http://www.gowest.pl/UbranpecjalUSP.htm   jeszcze go nawet sprzedają i co o tym sądzisz.

ok Ferdek pomyliłem się w nazwie przepraszam już poprawiam...

Pokazałeś ubranie z GoWestu - certyfikat utracił ważność w 2003 roku... jeżeli GoWest sprzedaje swój sprzęt i podciąga go pod "stary" certyrfikat, to poprostu łamie prawo...
Pytałem w CNBOP i nie można wprowadzać do obrotu odzieży z taką nazwą i takiej konstrukcji pod certyfikatem CNBOP ze względu, iż wszystkie utraciły swoją ważność.
Sprawdzałem innych producentów i jeżeli sprzedają teraz takie ubrania, to w środku jest napisane UBRANIE ROBOCZE (lub podobnie). Zakup przez OSP (PSP) takiej odzieży, to zakup na własną odpowiedzialność.

Pytasz o przepisy - a co Cię trapi?????????? Nie chcesz zakupić nowego sprzętu dla chłopaków z jednostki? Pewnie, że jeśli zakupiłeś odzież przed wejściem w życie dyrektywy czyli przed momentem wygaśnięcia ważności wszystkich certyfikatów na ubranie UPS to możesz w nich biegać do pożaru do końca życia i jescze jeden dzień dłużej... tylko weź pod uwagę fakt, iż techniczne zużycie w przypadku ubrania UPS - upływa już mniej więcej po 10 praniu (a może i wczesniej) - czyli po roku czasu... wystarczy, że sprawdzisz metodą zapalniczkową czy ubranie zaczyna się palić.
W przypadku nomexu taki problem nie występuje ponieważ jest to tkanina nieimpregnowana a produkowana z przędzy niepalnej !!!


dop. moderatora: poprawiłem znaczniki cytowania/Sylwek
« Ostatnia zmiana: Listopad 22, 2007, 16:22:19 wysłana przez Sylwek »

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Koszarówka? Dlaczego nie w specjalnych ?!
« Odpowiedź #54 dnia: Listopad 22, 2007, 09:09:45 »
No więc skor nasza OSP używa USP od ponad 7 lat. Prana klika razy do roku. To teoretycznie właściwości już dawno utraciła.
Go-west, jak i kilka inych firm sprzedających Ubrania które utraciły certyfikaty daje nam (nam czyli bardzo biednym gminom) jednak możliwość wyboru - jeździć w nowym, ale nie certyfiowanym UPS czy może zrobić awanture na cały powiat i odmówić wyjazdu, bo nie mamy w czym???

Każde OSP musi wiele lat pracować na dobry wizerunek i zaufanie do Komendanta Powiatowego PSP i dyspozytorów. Więc skoro już takie zaufanie zdobyliśmy to nie możemy go stracić odmawiając wyjazdu ze względu na brak środków ochrony indywidualnej. To jest NORMALNE życie wielu OSP. Narażamy życie i zdrowie, bo to nasza pasja... a gdybym powiedział, że nie wyjadę do akcji dopóki nie dostane "prawdziwych", Ubrań Specjalnych, butów, rekawic, kominiarek  to mógłbym spokojnie zamknąć straznice na klucz i przez 10 następnych lat tam nie zaglądać.

Takie są niestety smutne realia wielu OSP.

Offline Fredek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Koszarówka? Dlaczego nie w specjalnych ?!
« Odpowiedź #55 dnia: Listopad 22, 2007, 09:48:39 »
Cytuj
Pytasz o przepisy - a co Cię trapi?

Trapi mnie to, że wprowadza się w błąd przeciętnego naczelnika informując, że łamie prawo lub naraża się na konsekwencje prawne w razie wypadku a to jest nieprawda (klasyk dodałby, że oczywista ^_^) Jeśli się posiada prawie 20 OSP na terenie gminy i 160 tys. na rok, to trzeba sie nieźle gimnastykować aby starczyło.
Zanim następnym razem napiszesz z taką pewnością, sprawdź lub chociaż dodaj wg mojej wiedzy lub prawdopodobnie.
Pozdrawiam

Offline BRAVEHEART

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.355
  • hot hot hot...
Odp: Koszarówka? Dlaczego nie w specjalnych ?!
« Odpowiedź #56 dnia: Listopad 22, 2007, 10:18:38 »
Cytuj
Pytasz o przepisy - a co Cię trapi?

Trapi mnie to, że wprowadza się w błąd przeciętnego naczelnika informując, że łamie prawo lub naraża się na konsekwencje prawne w razie wypadku a to jest nieprawda (klasyk dodałby, że oczywista ^_^) Jeśli się posiada prawie 20 OSP na terenie gminy i 160 tys. na rok, to trzeba sie nieźle gimnastykować aby starczyło.
Zanim następnym razem napiszesz z taką pewnością, sprawdź lub chociaż dodaj wg mojej wiedzy lub prawdopodobnie.
Pozdrawiam

o co Ci teraz chodzi???????????? bo już nie kumam chłopie??? teraz Ty wyjasnij co jest błędne z mojej strony??? jakie informacje uznajesz za nieprawidłowe???????????

Offline ktk

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 135
Odp: Koszarówka? Dlaczego nie w specjalnych ?!
« Odpowiedź #57 dnia: Listopad 22, 2007, 12:25:28 »
Cytuj
Pytasz o przepisy - a co Cię trapi?

Trapi mnie to, że wprowadza się w błąd przeciętnego naczelnika informując, że łamie prawo lub naraża się na konsekwencje prawne w razie wypadku a to jest nieprawda (klasyk dodałby, że oczywista ^_^) Zanim następnym razem napiszesz z taką pewnością, sprawdź lub chociaż dodaj wg mojej wiedzy lub prawdopodobnie.
Pozdrawiam
A ja tobie proponuję byś także Fredku poczytał przepisy, zanim zaczniesz krytykować BRAVEHARTA.
Jeśli chodzi o ich omijenie przez WUS i pana J.K. (z tego samego kartelu wszakże są) to metoda, że przed majem 2004 kupujemy USP, a potem części zamienne do niego tj. wymieniamy kurtkę, potem spodnie, potem znowu kurtę i spodnie jest jawnym łamaniem prawa, a zważywszy, że ZGOSPRP wydaje środki publiczne to skończy się pewnie sprawą w stosownej instytucji (tylko nie wiem czy w tej kadencji sejmu).
Co by tu nie gadać to jest tak, że jak strażak OSP jedzie do pożaru to ubranie musi spełniać wymagania zasadnicze ( w tym przypadku określone w normie PN-EN 469), jeśli do innych zdażeń (brak czynników niebezpiecznych) to może w ubraniu roboczym np. USP lub koszarówce.

Offline Fredek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Koszarówka? Dlaczego nie w specjalnych ?!
« Odpowiedź #58 dnia: Listopad 22, 2007, 12:38:47 »
O to
Cytuj
- po trzecie - ktoś napisał, że można nościć UPS-y - nie nie można


i o to

Cytuj
Człowieku jesteśmy UE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Na podstawie dyrektywy UE przeczytej przepisy !!!!!!!!!!!
Jeżeli można Twoim zdaniem, to dlaczego jeżeli idę do producenta i pytam o UPS wykonany po staremu, to na etykiecie nie ma znaku CE i jest napisane UBRANIE ROBOCZE?

Nie dopisałeś, że nie dotyczy to ubrań zakupionych przed majem 2004 a to bardzo istotna informacja, bo to oznaczałoby, że wszystkie stare należy wyrzucić jak również motopompy, prądownice, działka, drabiny itd. wszystkie mają nieaktualne certyfikaty CNBOP oraz nie spełniają norm unijnych. Ja dzisiaj na pewno USP nie kupię, choćby Go West za złotówkę sprzedawał.
« Ostatnia zmiana: Listopad 22, 2007, 13:03:20 wysłana przez Fredek »

Offline BRAVEHEART

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.355
  • hot hot hot...
Odp: Koszarówka? Dlaczego nie w specjalnych ?!
« Odpowiedź #59 dnia: Listopad 22, 2007, 15:29:40 »
O to
Cytuj
- po trzecie - ktoś napisał, że można nościć UPS-y - nie nie można


i o to

Cytuj
Człowieku jesteśmy UE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Na podstawie dyrektywy UE przeczytej przepisy !!!!!!!!!!!
Jeżeli można Twoim zdaniem, to dlaczego jeżeli idę do producenta i pytam o UPS wykonany po staremu, to na etykiecie nie ma znaku CE i jest napisane UBRANIE ROBOCZE?

Nie dopisałeś, że nie dotyczy to ubrań zakupionych przed majem 2004 a to bardzo istotna informacja, bo to oznaczałoby, że wszystkie stare należy wyrzucić jak również motopompy, prądownice, działka, drabiny itd. wszystkie mają nieaktualne certyfikaty CNBOP oraz nie spełniają norm unijnych. Ja dzisiaj na pewno USP nie kupię, choćby Go West za złotówkę sprzedawał.


ad 1) myśl była dobra tylko źle sformułowana... najwqażniejsze że dzoszliśmy do sedna w późniejszych postach,

ad 2) i tak po części mam rację... nie porównywał bym ubarań do motopomp - to po pierwsze, po drugie możesz wchodzić w ogień w tych zakupionych przed 2004 (UPS) tylko możesz być pewny, że one nie zapewniają odpowiedniej ochrony. Z punktu widzenia przepisów masz rację - tylko tyle, że parę tyłków może się przypalić przy okazji...

Offline Fredek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Koszarówka? Dlaczego nie w specjalnych ?!
« Odpowiedź #60 dnia: Listopad 23, 2007, 10:07:29 »
Cytuj
ad 2) i tak po części mam rację... nie porównywał bym ubarań do motopomp - to po pierwsze, po drugie możesz wchodzić w ogień w tych zakupionych przed 2004 (UPS) tylko możesz być pewny, że one nie zapewniają odpowiedniej ochrony. Z punktu widzenia przepisów masz rację - tylko tyle, że parę tyłków może się przypalić przy okazji...
Czy ja napisałem, że może się nie przypalić? Po to cały czas doskonali się materiały i normy, certyfikatów tez nie wydaje się na wieczność...

Offline Porta

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.704
  • Zgred
Odp: Koszarówka? Dlaczego nie w specjalnych ?!
« Odpowiedź #61 dnia: Listopad 23, 2007, 10:19:31 »
Dyskusja chyba bezcelowa ? UPS'y są po to, aby z nich korzystać ... Koniec - kropka.
Aktualności, artykuły, społeczność: www.Remiza.pl
Sklep pożarniczy - www.remiza.com.pl/sklep

Offline OSPLuboń

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 23
Odp: Koszarówka? Dlaczego nie w specjalnych ?!
« Odpowiedź #62 dnia: Styczeń 06, 2008, 15:19:53 »
Po pierwsze  ubrania koszarowego nie powinno się używać na akcji bez UPS-a bo w wypadku jakiegokolwiek  wypadku możesz nie dostać odszkodowania a co do twojego naczelnika dziwie się że jeszcze nim jest skoro tak podchodzi do sprawy powinien wylecieć z funkcji hukiem bo z tego co czytam nie nadaje się na to stanowisko.A wy jako członkowie macie prawo go odwołać jeśli jego działania są sprzeczne ze statutem OSP a tym bardziej z zasadami BHP w momencie kiedy wy jedziecie do akcji a on nie chce wam zapewnić należytego wam bezpieczeństwa.

Offline Darek3xP

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 131
Odp: Koszarówka? Dlaczego nie w specjalnych ?!
« Odpowiedź #63 dnia: Styczeń 06, 2008, 15:59:22 »
OSPLuboń - co do używania UPS-ów to niema dyskusji !
Natomiast w kwestii naczelnika to spokojnie może lepiej wytłumaczyć gościowi, przytoczyć argumenty.
Usunięcie ze stanowiska to jest zawsze ostateczność ! i to nie taka pojedyncza sprawa, ale to nie ten temat !

W pełni popieram 
Dyskusja chyba bezcelowa ? UPS'y są po to, aby z nich korzystać ... Koniec - kropka.

Pozdrawiam  :rolleyes:

Offline krzysiek 998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 274
Odp: Koszarówka? Dlaczego nie w specjalnych ?!
« Odpowiedź #64 dnia: Styczeń 06, 2008, 17:23:11 »
Znalazłem to w regulaminie.
§ 12. 1. Odzież specjalną nosi się podczas:
  1)   akcji ratowniczo-gaśniczych,
  2)   pełnienia służby w podziale bojowym w miejscach zakwaterowania,
  3)   manewrów, ćwiczeń taktycznych i działań ze sprzętem oraz sprawdzianów wyszkolenia bojowego,
  4)   pełnienia służby wartowniczej,
  5)   przy składaniu raportu służbowego w warunkach polowych.
2. Dopuszcza się noszenie odzieży roboczej lub koszarowej podczas akcji ratowniczo-gaśniczych, jeśli nie jest konieczne użycie odzieży specjalnej. O rodzaju użytej odzieży decyduje kierujący akcją po dokonaniu rozpoznania zagrożeń na miejscu akcji.