Autor Wątek: GŁupota Czy ChciwoŚć  (Przeczytany 4178 razy)

Offline ŁYSY

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
GŁupota Czy ChciwoŚć
« dnia: Lipiec 19, 2004, 23:20:59 »
PO PRZECZYTANIU ARTYKUŁU W DZISIEJSZYM "FAKCIE" PT. STRAŻACY PODPALACZE NACHODZI MNIE PYTANIE CO ICH KUSIŁO DO PODPALANIA- KASA CZY WSPÓZAWODNICTWO?

OTO TREŚĆ ARTYKUŁU
POLICJANCJI ZATRZYMALI 9 PODPALACZY Z SĘDZISZOWA MALOPOLSKIEGO TO MLODZI MĘSZCZYŻNI Z OSP WYWOLALI SERJĘ POŻARÓW I. PRZYZNAJĄ SIĘ DO WINY. NALEŻELI DO DWOCH RYWALIZUJĄCYCH DRUŻYN I ŚCIGALI SIĘ KTO PIERWSZY WYJEDZIE DO POŻARU, WYJAŚNIAJĄ .POZA TYM WIADOMO ZA KAŻDĄ AKCJĘ DOSTAWALI PIENIĄDZE.GROZI IM DO PIĘCIU LAT WIĘZIENIA

JAK MYŚLICIE CO MIALO WIĘKSZY WPŁYW  CHORA RYWALIZACJA CZY PIENIĄDZE?
CZY ZNACIE PODOBNE PRZYPADKI? I JAKI MA TO WPLYW NA ZAUFANIE DO STRAŻY .PRZECIEŻ MAMY  POMAGAĆ A NIE SZKODZIĆ :(  

Offline KiM

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 71
GŁupota Czy ChciwoŚć
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 20, 2004, 10:25:51 »
Takich Gości trzeba przykładnie karać i nie ma znaczenia czy podpalali dla współzawodnictwa czy kasy. TĘPMY TAKICH ŁEBÓW!!! Oni obniżają zaufanie dla Strażaków. Z drugiej strony zawsze trafi się jakaś czarna owca....

Offline strazak-goral2003

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 114
    • http://
GŁupota Czy ChciwoŚć
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 20, 2004, 19:44:09 »
Moim zdaniem kara do 5 lat to za mało  ;)

pozdro
gdy patrzę w góre widze chmury i jak każdy maże zapominam o dziesiątkach przyziemnych zdarzeń ...

Offline druh Marek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 247
GŁupota Czy ChciwoŚć
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 21, 2004, 15:14:02 »
Ludziska, co WY robicie!! opamiętajcie się! ilość wyjazdów nie świadczy o jednostce! Moja w tym roku miała TYLKO 2 WYJAZDY - i to jest dla nas powód do dumy!!! (tylko jeden pożar!)

Jeśli chcecie podnieść swój tzw. "poziom" - ćwiczenia, manewry - przy tym można również sobie porobić , a i w tym najwięcej przybędzie umiejętności!

Ps. Ćwiczenia na zawody, długimi wieczorami, też jest dobrym sposobem na podnoszenie swoich umiejętności - i jeśli chcecie się WYKAZAĆ to zróbcie to na zawodach, a nie podpalając...

 

Offline Zenek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 46
    • http://www.osprybna.republika.pl
GŁupota Czy ChciwoŚć
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 22, 2004, 10:37:34 »
Moim zdaniem to jest efekt zlego podejscia starazakow do wspolzawodnictwa. Zgadzam sie w pelni z moim przedmowca. takich ludzi powinni przebadac jacys psychologowie bo takie zachowanie do normalnych raczej nie nalezy

Sławo

  • Gość
GŁupota Czy ChciwoŚć
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 02, 2004, 17:02:46 »
Czy słyszeliście kiedykolwiek żeby strażak zawodowy podpalał. Nie!!!!!!!!!!!!!
Dlatego trzeba coś zrobić aby nie brać przypadkowych ludzi z ulicy do OSP, jeżeli taki podpala to z jego psychiką chyba coś nie najlepiej.  Należałoby tak samo badać osobę przed wstąpieniem w szeregi OSP.
Dzisiaj na moim terenie JRG złapali dwóch podpalaczy stodół ( 4 budynki tzw. pustostany) oczywiście 1 ochotnik, 2 kandydat do OSP. Nareszcie będą ludzie
w okolicy spać spokojnie.
Co na to Panowie ochotnicy.

 

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
GŁupota Czy ChciwoŚć
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 03, 2004, 09:49:15 »
Witam,
wczoraj w lokalnej lubelskiej telewizji podali informację o złapaniu 16-latka który podpalał stodoły, potem biegł do remizy, włączał syrenę, dzwonił po straż i jechał gasić...
Macie rację - do straży trzeba przyjmowac tylko zdrowych ludzi i fizycznie i psychicznie.  Chciałbym doczekać czasów kiedy w naszych OSP będą ludzie doskonale przeszkoleni i pewni w każdych warunkach. Tylko jak to zrobić? w wielu gminach strażacy nie mają podstawowych badań zdrowotnych. Nie wiadomo czy jak ktoś przebiegnie 100 m to nie padnie na serce, więc co tu mówić o badaniach psychologicznych.
Ja osobiście nie rozumiem jak można celowo podłożyć komuś ogień... tym bardziej że wiele razy widzaiłem już smutek ludzi któzy stracili dobytek. Wydaj mi się że normalny człowiek nigdy nie zrozumie czegoś takiego.
Jak Wam się wydaje co możemy z tą sprawą zrobić? Czy jeśli będziemy tu pisać to to do kogoś dotrze? Kto powinien się zająć sprawą badań kandydatów na strażaków i już czynnych strażaków OSP? Kto ma podjąć decyzję, określić zasady no i najtrudniejsze - kto wydać na to pieniądze?
 

aspirantos

  • Gość
GŁupota Czy ChciwoŚć
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 03, 2004, 11:43:18 »
Kto ma wydać pieniądze, oczywiście gminy, jak mają na zapłatę dla podpalaczy
( zanim ich wykryją to przecież  dostają wcześniej pieniądze za udział w gaszeniu). Zawsze ochotnik- podpalacz jako jeden z pierwszych  jest przy akcji.
Nie wiem dlaczego decydenci jeszcze nie widzą tego problemu i wstydu dla całej braci strażackiej. Ile razy słychać w mediach : "strażak podpalał" a dopiero dalej dodają bez akcentu ,że to był ochotnik. Za przeproszeniem jakiś gówniarz.
 

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
GŁupota Czy ChciwoŚć
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 03, 2004, 13:51:26 »
Bez jasno sprecyzowanych przepisów gminy nie wydadza pieniędzy - zobacz np. co się dzieje z przepisem o badaniach lekarskich - jest i nie jest przestrzegany bo tak naprawdę gmin nikt nie rozlicza z tego czy mają przebadanych strażaków czy nie.  Problemy się zaczynają dopiero jak się komuś coś stanie ale wtedy i tak wina jest zrzucona na dowódcę albo naczelnika tak jak by to on sam miał wysłać strażaków na badania i zapłacić z własnej kieszeni za to.

Gminy mają zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom na swoim terenie i jak to robią? Często nawet nie ma w gmiach człowieka który by miał jakiekolwiek pojęcie o sprawach bezpieczeństwa i wiedział czym dysponuje na terenie gminy. Bo kto by to robił za 200 czy 300 zł miesięcznie?  Jeśli nie będzie tak (cztaj nie będzie to precyzyjnie określone w przepisach) że gminy mają obowiązek zatrudnić osobę o odpowiednim wykształceniu na etat i jeśłi ta osoba nie będzie czuła na sobie oddechu prokuratora za "niedopełnienie obowiązków"  to jak to się ma zmienić?

Jeśli nie pojawią się uregulowania i jasne przepisy na szczeblu kraju (ustawy i przepisy wykonawcze do nich) i jeśłi nie zostaną na to wyasygnowane odpowiednie środki to możemy sobie tak psioczyć ile wlezie a i tak się nic nie zmieni.
Ja też nie wiem czemu decydenci nic nie robia w tej sprawie. Nie wiem czemu nic nie robią w sprawie szpitali, policji i wielu innych jeszcze dziedzin.

Wszechobecny brak pieniędzy (czy jak ja uważam bzdurne wydawanie pięniędzy i ich marnotrawienie) powoduje że ludzie są szczuci jedni na drugich i rzucają się sobie do gardeł przy każdej okazji - tu zawodowcy na ochotników w forum zawodowców zmianowi na biurowych, związkowcy na niezwiązkowcych, komenda główna na zwiazkowców....
Sorry ze się tak zagalopowałem ale nie chce być po prostu wrzucany do jednego worka z chorymi psychicznie ludźmi którzy nie wiem z jakich przyczyn podkładają ogień tylko dalego że jestem stażakiem ochotnikiem.
Sylwek

Offline ŁYSY

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
GŁupota Czy ChciwoŚć
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 03, 2004, 22:45:45 »
WIDZE ŻE DYSKUSJA ROZGOŻALA NA DOBRE A DZIŚ ZNOWU "FAKT" PISZE O KOLEJNYCH PODPALACZACH OCHOTNIKACH
NIEWIEM CZY BADANIA PSYCHICZNE MAJĄ SENS ,GDYŻ WYDAJE MISIE ZE NAJWIEKSZA ROLE ODGRYWAJA TU PIENIADZE
CO DO OBRAZY PANOW ZAWODOWCOW !! ZE NIE SLYCHAC ZEBY JAKIS ZAWODOWIEC PODPALAL TO DOBRZE ALE ZAWODOWCY BEZ OCHOTNIKOW TO TYLKO GRUPKA LUDZI KTORA NIEDALABY SOBIE RADY
ZASTANOWMY SIE MOZ WINNE SA TEZ SAME STRAZE ZE W PORE SIE NIEORIETUJA KOGO MAJA W SWOICH SZEREGACH PODEJZEWAM ZE DA SIE TO ZAUWAZYC ALE CZY ZAWSZE SIECHCE?
 :(  

Offline Zenek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 46
    • http://www.osprybna.republika.pl
GŁupota Czy ChciwoŚć
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 05, 2004, 11:41:39 »
Zgadzam sie z moim przedmowca. Podpalacza mozna zauwazyc jesli sie chce. Bo jesli ktos ktorys raz z kolei zauwazyl pozar i jako pierwszy wlacza syrene to niekoniecznie musi to byc przypadek. ale to zatrzymania tego procederu potrzebne sa checi. Strazacy zawodowi sa strasznie cwani a niejednokrotnie bywa tak ze do lasu gdy sie pali nie wjada bo od tego sa OSP nie wiem jak jest u was ale u mnie tak bywa dosc czesto

Offline firetom

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 310
GŁupota Czy ChciwoŚć
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 06, 2004, 10:51:15 »
Sławo napisał:
Cytuj
Czy słyszeliście kiedykolwiek żeby strażak zawodowy podpalał. Nie!!!!!!!!!!!!!
Dlatego trzeba coś zrobić aby nie brać przypadkowych ludzi z ulicy do OSP, jeżeli taki podpala to z jego psychiką chyba coś nie najlepiej.
Zbierałem się aby właśnie odpowiedzieć w tym temacie a tu proszę...życie samo pisze świetne scenariusze. G.O. piątek 6 sierpnia 2004:
Wybuch pasji. Strażak ranny po eksplozji pocisku.
"Pirotechniczne hobby źle skończyło się dla 28 letniego strażaka. Wczoraj mężczyzna manipulując przy pocisku artyleryjskim spowodował jego eksplozję. Teraz ranny leży w szpitalu... Podobno zajmuje się takimi rzeczami od dawna, bo zna dobrze chemię - opowiada jeden z mieszkańców wsi - Ma dwójkę dzieci, ale nie pozwalał im się zbliżać do tej stodoły - Ludzie mówią, że produkował bombę z kwasu solnego i zabrakło mu materiału, więc wziął pocisk, ale nie wiem, czy to prawda, bo to przecież dorosły i chyba odpowiedzialny facet - dodaje inny mieszkaniec....28-latek jest zawodowym strażakiem. Nie chciał z nami rozmawiać o tym zdarzeniu. Koledzy mówią, że w akcjach zawsze był pierwszy w szeregu i nie wahał się narażać zdrowie i życie, aby ratować cudzy dobytek. Ile prawdy jest w opowieściach mieszkańców, wykaże postępowanie prowadzone przez policję."
Jak widać nie ma recepty na w pełni zdrowego psychicznie strażaka (hihihi). :P
Osiew na badaniach nie sprawdza się - ale i zastanówcie się - czy człowiek, który z premedytacją pakuje się w dym i ogień, łazi po gzymsach i dachach - może być tak do końca zdrowy na umyśle?
I nie generalizujmy stanów świadomości biednych ochotników, znam jeszcze wiele przykładów na to, że i zawodowcy wywijają takie numery, przy których piromani ochotnicy - to pikuś.
Uwaga, wcale nie mam zamiaru wzruszyć pokładów antagonizmów i uprzedzeń na płaszczyźnie zawodowiec - ochotnik. Ot, po prostu przytoczyłem taki świerzy news.
Doświadczenie jest czymś, co zdobywamy, kiedy nie zdobywamy tego, co chcemy zdobyć

Offline Mark1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 203
    • http://
GŁupota Czy ChciwoŚć
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 17, 2004, 23:34:26 »
Polecam artykuł w polityce na temat podpaleń.
http://polityka.onet.pl/artykul.asp?DB=162&ITEM=1180245&MP=1
« Ostatnia zmiana: Sierpień 17, 2004, 23:38:41 wysłana przez Mark1 »
Wystarczy czasami pomyśleć, to nic nie kosztuje.

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
GŁupota Czy ChciwoŚć
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 18, 2004, 14:50:10 »
Cytuj
Polecam artykuł w polityce na temat podpaleń.
http://polityka.onet.pl/artykul.asp?DB=162&ITEM=1180245&MP=1
a jakiś Twój komentarz Mark1?
poza tym już było to na forum: http://www.strazak.pl/forum/index.php?showtopic=774
czytaliście komentarze? Zachęcam...
Sylwek

Offline Jacek

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
    • http://
GŁupota Czy ChciwoŚć
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 03, 2004, 13:10:01 »
:huh: uważam iż kara za coś tak podłego jest zdecydowanie zbyt niska . Jestem Naczelnikiem w naszej jednostce i rozwiązaliśmy problem wyjeżdżania do pożarów dla zarabiania pieniędzy - poprostu zrzekliśmy się ekwiwalentu pieniężnego na rzecz jednostki, co przy okazji pozwala na wzbogacenie jednostki o noewszy sprzęt, a jeżeli chodzi o rywalizację, to uważam, że lepsza jest jednostka, która potrafi zapobiegać pożarom, a nie ta, która więcej ich zgasi.