Autor Wątek: Siano  (Przeczytany 2726 razy)

Offline jurol

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 35
Siano
« dnia: Lipiec 19, 2004, 18:01:41 »
Witam !!
Potrzebuję solidnych informacji na temat samozapłonu siana. Jeżeli ktoś takowe posiada lub wie gdzie można znaleźć proszę o informację.
Dziękuję.

Offline ogniomiszcz

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.141
Siano
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 24, 2004, 21:13:10 »
Pierwsza solidna informacja będzie taka, że siano napewno nie ulegnie samozapłonowi.
Zapłon to zapalenie cieczy palnej punktowym bodźcem energetycznym.
Jeżeli już to może ulec samozapaleniu.
Samozapalenie - proces zachodzącym w wyniku procesów biologicznych lub fizycznych i chemicznych (egzotermicznych) materiałów, przy czym samonagrzewanie się materiałów a następnie ich zapalenie następuje bez zewnętrznego bodźca termicznego (np. samozapalenie zestogowanych płodów rolnych, samozapalenie w wyniku egzotermicznej reakcji chemicznej itp.).
 

Gość_nil

  • Gość
Siano
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 25, 2004, 09:23:57 »
Oj kolego Zubek, nie był bym taki pewny. Od jakiegoś czasu funkcjonuje nowe nazewnictwo normatywne które mówi chyba właśnie o samozapłonie.

Offline ogniomiszcz

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.141
Siano
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 25, 2004, 17:30:23 »
Cytuj
Od jakiegoś czasu funkcjonuje nowe nazewnictwo normatywne które mówi chyba właśnie o samozapłonie.
W takim razie dałem ciała  :o . Może za stary jestem :). Wrzuć może źródło to się poprawię.

Gość_nil

  • Gość
Siano
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 27, 2004, 13:49:33 »
Sprawdziłem i skonsultowałem
Siano ulegnie jednak samozapaleniu, a to dlatego własnie,że energia będzie pochodzić od niego samego. (najpierw rozkład biologiczny a w wyzszych temp. reakcje chemiczne).
Pozdrawiam
P.S. W normie PN-ISO 8421 "Ochr. ppoż. Terminologia; terminy ogólne i dotyczące zjawiska pożaru." są definicje, ale nie tłumaczące wszystkich niuansów.

Offline ogniomiszcz

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.141
Siano
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 29, 2004, 13:19:16 »
:P Jednak nie jestem chyba tak strasznie do tyłu :)

Offline jurol

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 35
Siano
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 09, 2004, 22:06:24 »
Witam , dziękuję za poprawienie błędu z nazewnictwem ale jakoś ciągle brak chociażby źródła gdzie można znaleźć coś na ten temat.
Mimo to dzięki za to co już jest.