Autor Wątek: Piana Wzbogacona?  (Przeczytany 2861 razy)

Offline Seba

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 209
    • http://
Piana Wzbogacona?
« dnia: Lipiec 11, 2004, 11:53:52 »
Witam mam pytanie na wstępie zaznaczam że może niepotrzebnie zakładam ten topik jeżeli tak to proszę o przeniesienie we właściwsze miejsce. Ostatnio słyszałem że SA Poznań pracuje (opracował?) nad wzbogaceniem piany powietrzem (chyba z butli) podobno fenomenalne wyniki ! na czym to polega? podobno można w ten sposób z powodzeniem zastąpić drogie systemy piany sprężonej. Zna ktoś szczegóły?

Gość_nil

  • Gość
Piana Wzbogacona?
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 12, 2004, 11:37:52 »
A co Szanowny Kolega rozumie pod pojęciem "piana wzbogacona powietrzem"?

Offline Seba

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 209
    • http://
Piana Wzbogacona?
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 13, 2004, 10:46:38 »
Jak by rozumiał to bym nie pytał :) a dokładnie to chodzi o dodanie w procesie wytwarzania piany powietrza z butli. Tylko nie wiem jak.

Gość_Wojtek

  • Gość
Piana Wzbogacona?
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 13, 2004, 13:58:55 »
Ciekaw jestem gdzie to slyszales? Przeciez wytwarzanie piany polega wlasnie na nasyceniu roztworu srodka pianotworczego powietrzem. Proces ten odbywa sie roznie w zaleznosci od liczby spienienia. Piane ciezka wytwarzasz w pradawnicy, piane srednia w wytwornicy, a lekka w generatorze piany lekkiej. Jaki sens mialoby nasycanie dodatkowo roztworu powietrzem z butli podczas gdy masz go tam ok 1800 l (przy butli 6 l i sprezeniu 300 bar) i czy technicznie byloby takie proste i tanie? Moze sie myle ...

Offline Seba

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 209
    • http://
Piana Wzbogacona?
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 13, 2004, 15:40:08 »
Wojtek jak bym znał szczegóły to bym nie pytał! A sens ma! Słyszałeś o pianie sprężonej? Moduł tego typu jest bardzo drogi a tam właśnie cała zabawa polega na "wymieszaniu" jej wewnątrz "aparatury" i na końcu odcinka (bardzo lekkieg - sama piana) masz piękną pianę o bardzo dużym (jak na pianę w naszym dotychcasowym słowniku) zasięgu o konsystencji piany lekkiej. Teraz chodzi mi o to gdzie w traddycyjnej autopompie dodaje się to powietrze? Dużo interesowałem się pianą sprężoną i wiem że jest nowoczesny bardzo skuteczny system i chciał bym wiedzieć jeak dostosować tradycyjny system do tego? tereaz rozumiesz? upraszczam jak chcesz to ci to dokładnie wyjaśnie ale to ja tu szukam informacji i chyba jej nie znajdę.

Gość_nil

  • Gość
Piana Wzbogacona?
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 14, 2004, 15:18:58 »
Niestety tradycyjnego systemu pianotwórczego nie da się polepszyć metodami chałupniczymi. Prawdziwe systemy piany sprężonej zamiast zasysać powietrze (jak w prądownicach) wtłaczają je w strumień roztworu srodka pianotwórczego (już na początku linii gasniczej). Do wtłaczania powietrza stosuje się sprężarki (np. śrubowe) i skomplikowany (a co się z tym wiąże piekielnie drogi) system wyrównywania ciśnienia powietrza i roztworu. Zastosowanie butli ze sprężonym powietrzem ma podstawową wadę: zapas powietrza w butli kiedyś się skończy, nawet szybciej niż później.

Offline Seba

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 209
    • http://
Piana Wzbogacona?
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 15, 2004, 14:17:51 »
Ja nieczego nie sugeruje, niczego nie zakładam ani nie obmyślam jak to ma działać po prost słyszałem że SA nad tym pracuje nie wiem jak to ma działać ani jakie są zmiany pytam bo myślałem że ktoś coś słyszał więcej ot tyle. A o systemie piany sprężonej wiem już wystarczającą teraz chcę wiedzieć o co tu chodzi?

George

  • Gość
Piana Wzbogacona?
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 09, 2004, 21:40:57 »
Myślę, że ktoś coś "palnął", a Panowie z SA nie bardzo wiedzą o co chodzi z tą piana sprężoną.
Coś gdzieś dzwoni, ale gdzie ten kościół....

Offline PALTO

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 65
Piana Wzbogacona?
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 29, 2004, 23:18:31 »



sadzac po waszych wypowiedziach dyskutujecie (pewnie nie w pelni tego swiadomi)  o systemie piany sprezonej znanej na swiecie jako CAFS (Compressed Air Foam System). Wykorzystanie tego systemu w PSP jest jeszcze znikome z tego co wiem posiada go kilka jednostek w wiekszych miastach - pewnie dlatego niewielu z nas wie dokladnie "o co w tym wszystkim chodzi". Postaram sie po troszce przyblizyc - otoz CAFS jest systemem wytwarzania piany w sposob rozny od tradycyjnego (stosowanego w pradownicach czy wytwornicach pianowych) - polega on na przygotowaniu piany sprezonej z wodnego roztworu srodka pianotworczego (teoretycznie srodek taki wystepuje w stezeniach nizszych niz konwencjonalne 3% - jak wiadomo w praktyce wszystko zalezy od sprawnosci dozownikow umieszczonych w samochodach - wykluczam tutaj przypadki kiedy agregat posiada niezalezne podlaczenia do zrodla wody i srodka pianotworczego i sam przygotowuje sobie roztwor) w agregacie (osobiscie mialem przyjemnosc sprawdzenia na cwiczeniach agregatu przenosnego jednak wiem ze agregaty moga byc montowane na stale w samochodach gasniczych).Piana wytworzona w ten sposob jest silnie napowietrzona posiada ona liczbe spienienia w granicach 10-15 jednak to nie ona decydyje o wlasciwosciach gasniczych tej piany - gdyz nie jest ona tak mokra (roztwor wycieka z niej w dluzszym czasie) jak piany wytwarzane w zwykly sposob. Piana wytworzona w taki sposob podawana jest z agregatu w odcinki - w podwyzszonym cisnieniu pozwalajacym na prowadzenie skutecznych dzialan gasniczych. Odcinki w ktorych znajduje sie piana z CAFS`u sa nadzwyczaj lekkie co znacznie ulatwia prowadzenie dzialan a fakt wystepowania wysokiego cisnienia nalezy uwzglednic operujac pradem piany (potrafi niezle kopac). Nie wydaje mi sie zeby mozna bylo przerobic zwyczajna autopompe by byla w stanie wytwarzac piane sprezona umieszczanie butli ze sprezonym powietrzem tez chyba nie da duzego efektu (ze wzgledu na duze zapotrzebowanie na powietrze)

Zalety systemu CAFS:
- duża skuteczność gaszenia
- małe zużycie środka pianotwórczego i wody
-możliwość zasilania do 6-ciu prądnic jednocześnie
- wydajność systemu od 950 do 3800 l/min przy 10 barach
- mniejsze straty wywołane pożarem, nieszkodliwy dla środowiska naturalnego
- istniejące wyposażenie oraz stosowana taktyka mogą pozostać bez zmian
- dłuższy zapas wody gaszącej, a więc możliwość zastosowania przy dużych pożarach


mam nadzieje ze chociaz troszke rozjasnilem sytuacje w razie watpliwosci postaram sie dokladniej opisac ww system zachecam do przestudiowania fachowej literatuty


 
AUDACES FORTUNA IUVAT