Autor Wątek: Pomoc finansowa na budowę domu dla emeryta PSP  (Przeczytany 3262 razy)

Offline tajemniczyrz

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Pomoc finansowa na budowę domu dla emeryta PSP
« dnia: Listopad 04, 2007, 19:33:40 »
Sory że się wcinam do Was ale jeszcze niedawno też byłem czynnym zawodowcem.Dopiero teraz planuje budowę domu,czy jako emeryt mogę się starać o pomoc finansową?.Serdecznie pozdrawiam

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Pomoc finansowa na budowę domu dla emeryta PSP
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 04, 2007, 19:51:59 »
TAK

Art. 29. 1. Funkcjonariusze zwolnieni ze służby, uprawnieni do policyjnej emerytury lub renty, mają prawo do lokalu mieszkalnego będącego w dyspozycji odpowiednio ministra właściwego do spraw wewnętrznych, Ministra Sprawiedliwości lub podległych im organów, albo Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Szefa Agencji Wywiadu, Szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Szefa Służby Wywiadu Wojskowego w rozmiarze przysługującym im w dniu zwolnienia ze służby. Do mieszkań tych stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące lokali mieszkalnych dla funkcjonariuszy.

2. Prawo do lokalu mieszkalnego, określone w ust. 1, przysługuje również członkom rodzin uprawnionym do renty rodzinnej po funkcjonariuszach, którzy w chwili śmierci spełniali warunki wymagane do uzyskania emerytury lub renty policyjnej, oraz po zmarłych emerytach i rencistach.

3. Prawo do lokalu mieszkalnego, o którym mowa w ust. 1, przysługuje osobom wymienionym w ust. 2, do czasu przydzielenia zastępczego lokalu mieszkalnego, nie krócej jednak niż na czas posiadania uprawnień do policyjnej renty rodzinnej.

Art. 30. Emerytom i rencistom policyjnym zapewnia się pomoc w budownictwie mieszkaniowym na zasadach przewidzianych dla funkcjonariuszy.

Art. 31. Świadczenia i uprawnienia przewidziane w przepisach tego działu przysługują również osobom pobierającym emeryturę lub rentę na podstawie innych przepisów, jeżeli ustalono im prawo do emerytury lub renty przewidzianej w niniejszej ustawie.


musisz złożyć wniosek, dołączyć odpis aktu własności gruntu oraz pozwolenie na budowę i czekać na decyzję:); wniosek składasz w KP(M) właściwej ze względu na miejsce zamieszkania
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline tajemniczyrz

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Pomoc finansowa na budowę domu dla emeryta PSP wg opini prawnika bezprawna
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 09, 2007, 19:25:34 »
Kilka dni temu na Waszej stronie zadałem pytanie czy przysługuje mi jako emerytowi PSP pomoc finansowa na budowę domu.Zgodnie z ustawą emerytalną Tak.A mój szanowny Komendant wystąpił z zapytaniem do Radcy Prawnego o wydanie opinii w tym temacie.Pan prawnik powołał się na art.80.1ustawy o PSP cytując ją w miarę dokładnie wydając następującą tezę, cytuje:analiza cyt.przepisu prowadzi do jednoznacznego wniosku,iż pomoc finansowa przysługuje strażakowi,który pozostaje w służbie,co wynika chociażby z brzmienia ust.wobec emerytów bądż rencistów ustawa dopuszcza jedynie odstępstwo od zwrotu przyznanej pomocy finansowej w przypadku zwolnienia strażaka ze służy przed upływem 10 lat od dnia jej rozpoczęcia,chyba,że strażak nabył uprawnienia do emerytury lub renty.Zatem złożony wniosek emerytowanego strażaka należy z powyższych względów załatwić odmownie,koniec cytatu.
Szef zadowolony bo ma mnie z głowy,radca prawny się wykazał,a ja jeszcze raz proszę o informacje czy nam emerytom należy się ta pomoc czy nie.Serdecznie pozdrawiam

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: Pomoc finansowa na budowę domu dla emeryta PSP
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 09, 2007, 19:52:30 »
Niestety - ile komend tyle interpretacji. 
Na Twoim miejscu oficjalnie złożyłbym wniosek o przyznanie pomocy finansowej. Odpowiedź komendanta musi mieć formę decyzji administracyjnej (decyzja o odmowie udzielenia pomocy finansowej) od której będzie przysługiwało ci prawo odwołania.

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Pomoc finansowa na budowę domu dla emeryta PSP
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 09, 2007, 21:04:29 »
Art. 30. Emerytom i rencistom policyjnym zapewnia się pomoc w budownictwie mieszkaniowym na zasadach przewidzianych dla funkcjonariuszy.

Tutaj nie ma najmniejszej potrzeby interpretacji przepisu, poniewą przepis jest jasny i klarowny. Za to trzeba by było być artystą w dziedzinie prawa, żeby obronić przed sądem opinię  RP Twojego Komendanta (łatwiej przed WSA, ale przed NSA - wątpię). Ale tacy artyści nie siedzą na etatach, a już zwłaszcza w budżetówce...:)
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.379
Odp: Pomoc finansowa na budowę domu dla emeryta PSP
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 20, 2008, 11:51:44 »
A ile wynosi ta pomoc???
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Butel

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 7.694
« Ostatnia zmiana: Lipiec 20, 2008, 12:17:08 wysłana przez Butel »
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk

Offline firemirek

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: Pomoc finansowa na budowę domu dla emeryta PSP
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 21, 2008, 16:38:14 »
A ile wynosi ta pomoc???
art. 80 otrzymuje brzmienie:o zmianie ustawy o PSP



Trzeba pamiętać, że ilość norm dla emeryta liczy się wg stanu na dzień odejścia ze służby.

Offline tajemniczyrz

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Pomoc finansowa na budowę domu dla emeryta PSP
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 23, 2008, 20:41:35 »
wniosek mam złożyć do odpowiedniej KP czy do Zakładu Emerytalnego MSWia?

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: Pomoc finansowa na budowę domu dla emeryta PSP
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 23, 2008, 21:12:11 »
moim zdaniem do komendy właściwej miejscu zamieszkania.
W końcu równoważnik za brak lokalu płaci Ci KP/KM/KW a nie ZER...

Offline firemirek

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: Pomoc finansowa na budowę domu dla emeryta PSP
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 25, 2008, 14:49:45 »
moim zdaniem do komendy właściwej miejscu zamieszkania.
W końcu równoważnik za brak lokalu płaci Ci KP/KM/KW a nie ZER...

Dokładnie - jeśli chodzi o pierwszą część odpowiedzi. Natomiast o ile mi  wiadomo emeryci nie pobierają równoważników za brak i remont lokalu mieszkalnego. Jeśli jest inaczej to proszę o informację na ten temat.

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: Pomoc finansowa na budowę domu dla emeryta PSP
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 25, 2008, 15:52:05 »
mogę być nie \"w kursie sprawy\".
Gdy kilka lat temu zajmowałem się równoważnikami to jeszcze wtedy emeryci dostawali. 

Ale to w takim razie trochę dziwne - bo skoro nie dostają równoważnika to nie powinni mieć też prawa do pomocy.
I w drugą stronę - skoro mają prawo do pomocy finansowej to znaczy że nie mają lokalu - więc teoretycznie powinni mieć prawo do równoważnika za brak lokalu.

Offline hartman

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Pomoc finansowa na budowę domu dla emeryta PSP
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 20, 2008, 00:19:25 »
Poruszony problem pomocy mieszkaniowej dla emerytów PSP jest w istocie sporem kompetencyjnym z cyklu "kto ma to załatwić skoro nie my". Zapisy ustawy emerytalnej jednoznacznie przyznają  prawo do tej pomocy emerytowi PSP o ile spełnia warunki przewidziane dla funkcjonariuszy w ustawie o PSP. Wszystko byłoby proste, niewątpliwie  pomoc  "się należy", gdyby jeszcze ktoś mądry mógł wskazać który organ jest właściwy do rozpatrzenia wniosku. Osobiście jestem przekonany że jest to kompetencja dyrektora ZER, a nie Komendanta Powiatowego PSP ale zdaję sobie sprawę, że z tym pierwszym wygrać nie będzie łatwo. Radzę tajemniczemurz podjąć walkę ale też  uzbroić się w cierpliwość gdyż do kasy droga długa. Komendant Powiatowy na Twój wniosek: 1. wyda decyzję odmowną, - (wtedy złóż odwołanie a po jego podtrzymaniu przez KW PSP  złóż wniosek w sądzie administracyjnym), lub  2. Na podstawie KPA wskaże właściwy organ tj. ZER MSWIA i prześle mu wniosek wg kompetencji ( dyrektor ZER MSWiA odmówi i odeśle mu wniosek do ponownego rozpatrzenia i już za ok. pół roku sprawa przyjmie obrót opisany w pkt. 1. Pozostaje Ci czekać cierpliwie. Najważniejszym jest prawidłowe napisanie wniosku i udokumentowanie prawa do pomocy, gdyż sprawę najłatwiej będzie "uwalić" jeśli tego zaniedbasz.

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Pomoc finansowa na budowę domu dla emeryta PSP
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 27, 2008, 18:16:22 »
Komuś się może przydać: II SA/Gd 1171/98
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie