Autor Wątek: gwint na butli  (Przeczytany 5263 razy)

Offline wolf112

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
gwint na butli
« dnia: Październik 25, 2007, 23:50:32 »
Witam prosze o inf. Czy butle auera mają ten sam gwint co np fenzy?

Offline Artur Kom.

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 382
    • OSP STARY BRUS
Odp: gwint na butli
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 26, 2007, 05:18:53 »
Witam!
Mamy aparaty Auera i Fenzy. Gwinty na butli są takie same.
Pozdrawiam
Komendant Gminny
Sekretarz Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP
Zapraszam do odwiedzenia naszej strony: http://www.stary-brus.osp.org.pl/
oraz bloga http://osp-starybrus.blog.onet.pl/

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: gwint na butli
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 26, 2007, 21:23:31 »
gwinty sa znormalizowane w butlach, jedyna różnica to taka ze w 6 litrowych gwint jest rożnej długości jak w 4 litrowych. butle auera i fenzy różni się tylko konstrukcja zaworu. w fenzy pokrętło jest prostopadle umieszczone w stosunku do butli

Offline Meku

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 413
    • OSP w Kruszwicy
Odp: gwint na butli
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 26, 2007, 21:43:31 »
Dodam jeszcze, że chcąc podmieniac butle patrz jeszcze na ich średnicę  (6litrową za 6l, a 4l za 4l).
Zamieniając 6l za 4l wymagana jest specjalna redukcja.
Pozdro.
ZSR  +  ZOSP  +  OSP
          http://www.ospkruszwica.pl

Offline wolf112

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: gwint na butli
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 28, 2007, 21:58:41 »
Witam i serdeczne dzieki, lepiej spytac niż potem  płakac. Jesli chodzi o dragera dodam że tez jest to samo. pozdrawiam

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: gwint na butli
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 30, 2007, 19:21:14 »
Meku różna średnica czy różna długość gwintu???

Offline Meku

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 413
    • OSP w Kruszwicy
Odp: gwint na butli
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 31, 2007, 08:33:44 »
No to podsumujmy.  ^_^
Średnica gwintu i skok gwintu jest taka sama w Auerach, Dragerach i Frenzy.
O ilości zwoji gwintu niebędę się wypowiadał bo nie liczyłem.
Kolega Wolf112  chce stosowac takie butle zamiennie więc uczuliłem go aby zwrócił uwagę na średnicę butli.
Myślę tu o pojemności 6-o litrowa zamiast 4-o litrowej.  Bez specjalnej redukcji się nie obędzie bo gwint butli niesięgnie gwintu reduktora. ale stosując 6 litrową  za  6 litrową takiego problemu miec nie będzie.
Pozdro.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 20, 2007, 16:52:30 wysłana przez Meku »
ZSR  +  ZOSP  +  OSP
          http://www.ospkruszwica.pl

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: gwint na butli
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 01, 2007, 09:37:17 »
właśnie  o to mi chodziło   ^_^

Offline robert28

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 295
Odp: gwint na butli
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 19, 2007, 13:12:16 »
No to podsumujmy.  ^_^
Średnica gwintu i skok gwintu jest taka sama w Auerach, Dragerach i Frenzy.
O ilości zwoji gwintu niebędę się wypowiadał bo nie liczyłem.
Kolega Wolf112  chce stosowac takie butle zamiennie więc uczuliłem go aby zwrócił uwagę na średnicę butli.
Myślę tu o pojemności 6-o litrowa zamiast 4-o litrowej.  Bez specjalnej redukcji się nie obędzie bo gwint butli niesięgnie gwintu reduktora. ale stosując 6 litrową  za  6 litrową takiego problemu miec nie będzie.
Pozdro.
Jesteś w błędzie. Do reduktora możesz podłączyć butle o różnej pojemności bez żadnych kombinacji ale muszą być o tym samym ciśnieniu. Wolno również założyć butlę 200atm. do reduktora 300atm. lecz nie wolno odwrotnie. I to tyle.
Pozdrawiam

barwa

  • Gość
Odp: gwint na butli
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 19, 2007, 15:05:21 »
Sprecyzujcie jeszcze czy mówi się o zaworze montowanym bezpośrednio w butli, czy o reduktorze (I-szym stopniu).
Wiadomym jest, że ingerencją w samą butlę zajmować się mogą tylko i wyłącznie upoważnione punkty.
A co do reduktora to jedynym i najważniejszym punktem, na który trzeba zawsze zwracać uwagę jest dopuszczalne ciśnienie panujące w butli.

[załącznik usunięty przez administratora]

Offline Meku

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 413
    • OSP w Kruszwicy
Odp: gwint na butli
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 20, 2007, 17:28:16 »
Do Roberta28
Jesteś w błędzie. Do reduktora możesz podłączyć butle o różnej pojemności bez żadnych kombinacji
Albo nie czytasz dokładnie o czym piszę albo twoja niewiedza doprowadziła już do drobnego uszkodzenia aparatów. :angry:
Wszystkie reduktory są na sztywno przykręcone do noszaka więc montując butlę o mniejszej średnicy doprowadzisz do oberwania, przegięcia lub wyrwania tych dwóch śrubeczek co go utrzymują.
Przyznaje robiłem to kiedyś - specjalnie popuszczałem śrubki (ok.2 obr.) mocujące reduktor aby wszystko pasowało i było w jednej linii.
Do swojej wypowiedzi dołącz jeszcze firmę i model tych twoich uniwersalnych aparatów.
Ja swoje doświadczenie opieram na Drager PA80 i Auer ?
ZSR  +  ZOSP  +  OSP
          http://www.ospkruszwica.pl

Offline robert28

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 295
Odp: gwint na butli
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 20, 2007, 21:31:45 »
Człowieku zastanów się co wygadujesz. Wszystkie reduktory są  " ruchome" (góra -dół ) i nie ma żadnego problemu z zakładaniem innej butli o innej pojemności. Nie wiem  jak Drager ale auer , faser i fenzy nie mają powyższych problemów. Widzę że masz duże doświadczenie skoro luzujesz śruby mocujące reduktor, gratuluje pomysłu. Jestem konserwatorem SODO więc pewnie się nie znam. Moje doświadczenie opieram zwłaszcza na APS /3N , oraz Fenzy Aeris , Fenzy X-Pro
Moja rada , odkręc butlę i poruszaj reduktorem w pozycji pionowej. Wszystkie reduktory w aparatach tych firm które tu wymieniłem mają taki " zawias". Jeżeli u ciebie reduktor jest na sztywno to może należy to przejrzeć. A co jeżeli do tej pory używałem butli 6l. stal i zmieniłem na 6.9l. kompozyt gdzie kompozyt ma zdecydowanie wiekszą srednicę , albo zamiast 6 litrowej 300 zakładam 7 litrową 200 i chodzi .
Jeszcze raz powtarzam nie chodzi o pojemnośc tylko o ciśnienie.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 20, 2007, 21:45:22 wysłana przez robert28 »

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: gwint na butli
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 21, 2007, 09:46:57 »
w nowych fenzy ok reduktory są ruchome góra dół, ale w starszych reduktor jest na mocno przymocowany do noszaka

Offline robert28

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 295
Odp: gwint na butli
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 21, 2007, 10:54:34 »
W APS Fasera z 1995 roku były już ruchome ale w starszych AP 3  były faktycznie sztywne. Jednak to juz są "eksponaty muzealne". Co się tyczy Fenzy to miałem kontakt ze wszystkimi (chyba) modelami i nie było kłopotu. Napisałem chyba ,bo nie wiem jakie jeszcze modele  tej firmy poniżej Marinera i starego sprawdzonego na wielu frontach Aerisa są jeszcze na jednostkach. Jeżeli macie coś innego a czego tu nie wymieniłem proszę pisać , chętnie się zapoznam.
Pozdro.

Offline Meku

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 413
    • OSP w Kruszwicy
Odp: gwint na butli
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 21, 2007, 11:18:42 »
@ Robert28
Cieszę się że doszliśmy do porozumienia  -_-
Od początku podejrzewałem, że mówimy o różnych modelach.
Przyznaję że swoją wiedzę praktyczną opieram na b.wąskiej grupie aparatów jak to nazwałeś "eksponatów muzealnych".
Bo niestety ale na takich pracuję.
Twoje doświadczenie pokazało mi jak producenci ulepszają modele aparatów.

Człowiek uczy się całe życie  ^_^
Dzięki i pozdrawiam
ZSR  +  ZOSP  +  OSP
          http://www.ospkruszwica.pl

Offline robert28

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 295
Odp: gwint na butli
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 21, 2007, 12:00:46 »
Witam

Ja też nie jestem alfą i omegą tylko zwykłym  szarym człowieczkiem ,który również opiera się zwłaszcza na własnych doświadczeniach. Choć nazwałem AP 3 "eksponatami muzealnymi " to jednak wiem że są to również dobre aparaty (jak na czasy w których powstały). Wiem że wiele jednostek posiada te modele jeszcze na wyposażeniu. Jeżeli nie ma kasy na nowe to oczywiste że lepsze takie niż żadne. Ja sam mam u siebie w szafie gotowych do użycia jeszcze 6 sztuk.
Uważam że dobrym miejscem na naukę jest to forum ponieważ uczestnicy opierają sie na doświadczeniu a nie jak w szkołach na suchej teorii. Przyznaje  że sam często szukam tu na forum informacji odnośnie działań ratowniczych jak również innych zagadnień związanych z pożarnictwem. To prawda "człowiek uczy się całe życie ".
Pozdrawiam -_-

Offline Krzyś Mila

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 558
  • By zawsze wracać z tarczą i z dumą nosić mundur...
Odp: gwint na butli
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 21, 2007, 23:33:09 »
Witam

Kupiłem właśnie kilka butli kompozytowych.
Firmy oferują je w różnych cenach. Różnice sięgają prawie 500 zł. na jednej butli.
Ci którzy oferują je po niższej cenie zapewniają, że butle pasują do każdego rodzaju aparatu.
Natomiast Ci, którzy mają je po wyższej cenie zapewniają, że pasują tylko do określonego rodzaju aparatu.
Był nawet pan który powiedział, że butle różnią się reduktorami.
Mowa o butlach 6,9 l. 300 atm.
Ciekawe, o co temu panu chodziło?

Pozdrawiam

Offline robert28

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 295
Odp: gwint na butli
« Odpowiedź #17 dnia: Grudzień 22, 2007, 11:25:55 »
Witam
Pewnie sam nie wiedział o czym mówi. To tylko sprzedawca i musi sprzedać za wszelką cenę. Należy brać na takich duża poprawkę.
 Jedna z firm sprzedających sprzęt pożarniczy na takiej zasadzie wciska ludziom swoje tandetne  " hełmy".
Pozdro.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 22, 2007, 11:28:24 wysłana przez robert28 »

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: gwint na butli
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 27, 2007, 01:51:26 »
Pracuje na nowych aparatach Auer'a AirMaxx Alfa z butlami kompozytowymi 6,9 litra i zaręczam ci, że śmiało możesz komponować te butle z innymi aparatami na 300 atm. Sam skręcałem je z aparatami Fenzy Air 5500 zamiast tradycyjnych "stalówek" i żarło.
Koleś nawciskał wam kitu.

pozdr.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 27, 2007, 01:54:35 wysłana przez zero-11 »

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline robert28

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 295
Odp: gwint na butli
« Odpowiedź #19 dnia: Grudzień 27, 2007, 13:02:35 »
Witam
Tak jak pisałem wcześniej , nie litry lecz ciśnienie ma znaczenie ( o nawet mi sie rymnęło  -_- ).
 W starszych typach jak np Ap 3 może występować problem ale w nowszych już nie. Sprawa się wyjaśniła i po temacie.
 Z tego co się dowiedziałem to Air 5500 również ma reduktor montowany na stałe ale i tam nie ma problemu z montażem innych butli.
Osobiście te aparaty widziałem ze dwa razy w życiu . Dzięki koledze z jednostki - Paczmenowi , którego pozdrawiam , a który ma te aparaty na wyposażeniu u siebie w jednostce OSP Lutomiersk , sprawdzimy ich  kompatybilność z różnymi butlami.
Pozdro.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 27, 2007, 23:48:12 wysłana przez robert28 »

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: gwint na butli
« Odpowiedź #20 dnia: Grudzień 27, 2007, 22:43:01 »
mam w jednostce ok. 40 szt. Air 5500. Faktycznie gwint stały, ale kompatybilne aparaty ze wszystkimi butlami jakie mamy: Fenzy, Drager, Auer (6- litrowe stalówki).. oraz kompozyty Fenzy 6,8 dm3 i Auer 6,9 dm3.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline robert28

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 295
Odp: gwint na butli
« Odpowiedź #21 dnia: Grudzień 27, 2007, 23:55:59 »
Witam
Tak wiec jeżeli chodzi o Air 5500 oraz pozostałe wcześniej wymienione , sprawę mamy wyjaśnioną. Pewnie są na jednostkach jeszcze inne równie ciekawe modele aparatów . Piszcie jeżeli posiadacie coś innego . Chętnie się o nich czegoś dowiem.
Pozdrawiam -_-