Autor Wątek: Syrena  (Przeczytany 7587 razy)

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Syrena
« dnia: Czerwiec 28, 2004, 17:27:41 »
Kto może włączyć syrenę strażacką podczas przeprowadzanej kontroli gotowości bojowej w OSP. Gdzie jest to zapisane. I czy w tym przypadku kontrolujący musi sporządzić jakiś protokół czy coś w tym rodzaju.

Bo dziś takową miałem przeprowadzaną przez prezesa gminnego i komendanta gminnego związku i nie zostawili mi żadnego dokumentu.

Czy tak to również u was wygląda?

Offline mareczek

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 14
    • http://
Syrena
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 28, 2004, 21:15:51 »
witam

u mnie syrene na kontrole to przewaznie właczaja zdalnie z RSK KR PSP .
A co  protokólu to wystawiaja go panowie z komendy powiatowej PSP jako ze oni przeprowadzja cała kontrole i dotyczy on całosci kontroli nie tylko syreny   !
 
A odnsnie zapisów o kontrolach to mam to zapisane w porozumieniu o włączeniu osp do KSRG  przewiduje ono  najmniej dwie inspekcje gotowosci bojowej OSP w ciagu roku.  

Młodzik

  • Gość
Syrena
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 29, 2004, 13:01:28 »
I kto takie inspekcje powinien przeprowadzic?

Offline urban

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 129
    • http://
Syrena
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 29, 2004, 17:28:03 »
Witaj.
Ze tak spytam a co oni dokładnie kontrolowali ?
I czemu  i jakim prawem ? Czy to jest napisane w statucie ZOSP RP prowadzenie kontroli ?  :D Z mojej skromnej wiedzy to kontrole (wizytacje ) gotowości bojowej  jednostek z KSRG przeprowadza pracownik KP PSP raz czy dwa razy w roku i dostajesz na piśmie wytyczne pokontrolne i zalecenia . Oj Panowie PREZESI i "KOMEDIACI"  ZG OSP przewraca się w głowach   :D .

I jeszcze cos istotnego często myli się w głowach "Komendanta Gminnego Ochrony Przeciwpożarowej " (zatrudnionego na etacie w UG lub Miasta ) z komendantem gminnym Z OSP RP ( częstym komediantem)

Pozdrowionka
 

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Syrena
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 13, 2004, 21:44:29 »
Dziś odbyło się u nas zebranie naczelników. Poruszyłem temat uruchomienia syreny przez komendanta w celu sprawdzenia gotowości bojowej i nie spisania w związku z tym protokołu. Odpowiedź dostałem taką, że to nie było sprawdzenie gotowości bojowej lecz chęć porozmawiania komendanta gminnego OSP z kierowcą lub naczelnikiem.

Ps. Do urbana - Ja tych pojęć nie mylę. Komendanta gminnego ochrony ppoż. u nas nie ma.  
« Ostatnia zmiana: Lipiec 13, 2004, 21:48:33 wysłana przez SenseY »

Offline urban

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 129
    • http://
Syrena
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 13, 2004, 23:57:32 »
Witaj .
To jest straszne co te "komediant" wyrabia .
chęć porozmawiania komendanta gminnego OSP z kierowcą lub naczelnikiem

Śmiechu warte a raczej żałosne.

A wiec tak zacznijmy od tego czy ten "komediant" pobiera z gminy jakiś ekwiwalent ( są takie zwyczaje ze gminy płaca „komediantom gminnym” ekwiwalenty miesięczne w mojej gminie cos koło 200zl miesięcznie) jeśli te pan pobiera takie cos to niech sobie znajdzie inny sposób powiadamiania naczelnika lub kierowcy o chęci rozmowy np. tel. kom. W końcu po to te pieniążki dostaje żeby miał na telefony i paliwo jak gdzieś jedzie i cos załatwia.

Jak to sprawdzenie wyglądało ? tzn. " ta chęć rozmowy z kierowca albo naczelnikiem "


ps:  W mojej jednostce jak by cos takiego zrobił to ci  strażacy co się zbiegli na alarm dali by mu chleba pojeść. My stosujemy u siebie zasadę taką jeśli syrena wyje to jest to na pewno cos pilnego czyli jakieś zdarzenie , pożar wypadek  i zazwyczaj syrenę selektywnie uruchomi PSK .
Nie włączamy  syreny na zbiórkę  zebranie  itp. a wiem ze są takie zwyczaje po innych jednostkach ( ich sprawa)  









 

Offline antekstrazak

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 54
    • http://
Syrena
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 14, 2004, 17:25:03 »
Nasz komediant też rozrabiał wiec pieknego dnia było walne i zabraliśmy jednogłośnie diete komędata teraz jest spokuj i cisza wszyscy żyją w zgodzie on niema kluczy do remizy i nie wpi... sie tam gdzie nie powinnien "nierub"pozdrawiam i narazie czejść ;)  

Offline urban

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 129
    • http://
Syrena
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 14, 2004, 22:40:19 »
Witaj
antekstrazak ale my mowiny o "komediancie gminym" a nie o naczelniku a Tobie chyba chodzi o naczelnika.
pozdrowionka

Offline strazakskoczow

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 17
Odp: Syrena
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 06, 2007, 12:06:09 »
Witam!!! Syrene na sprawdzenie gotowości bojowej może tylko włączyć PSK przez DSP lub ręcznie komendant miejsko gminny ale musi to być zanotowane na dyżurce JRG czy PSK. A protokół musieli spisać bo inaczej to nie jest ważne. Wiem o tym bo jeżdże z moim komendantem miejsko gminnym na takie kontrole.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Syrena
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 06, 2007, 12:23:39 »
Szanowni koledzy
Od sprawdzania stanu gotowości w opisany sposób się odchodzi . MSK lub PSK , potrafi określić stan osiągania gotowości bojowej , przez poszczególne OSP z bieżącego alarmowania do akcji . Pomijam fakt , że tak nie mogę sobie skojarzyć przepisu na jakiej podstawie Komendant Gminny może przeprowadzać taką kontrolę . Naczelnik danej OSP na pewno , tak . PSP tak ale dla jednostek KSRG i tu też się troszkę przepisy pozmieniały .
Zapytajcie Pana Komendanta Gminnego , kto weźmie odpowiedzialność jak podczas takiej kontroli potrąci biegnącego do remizy strażaka samochód . Ćwiczenia to to nie są . Wyjazd alarmowy również . Chyba że Komendant ubezpieczył was na taką okoliczność ??

Pozdrawiam     

Offline prezesbogdan

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 159
Odp: Syrena
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 06, 2007, 12:28:42 »
Jestem komendantem gminnym od 6 lat. Od końca 2005 roku obowiązują wytyczne dot. pracy komendanta gminnego związku. nie ma tam nic na temat przeprowadzania alarmów. W starych wytycznych był ten zapis. Jeśli chodzi o KSRG to też jest zarządzenie KG PSP w tej sprawie i tam jest jasno zapisane co, jak i gdzie. Komendant gminny dokonuje oceny przygotowania jednostek do działań ratowniczo-gaśniczych a w praktyce jest to tak ,że przeprowadza się wizytację jednostki i sporządza z tego protokół . Dodatkowo brane są pod uwagę dane ze stanowiska kierowania dot. dysponowania jednostki do działań.

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Odp: Syrena
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 06, 2007, 17:42:15 »
Z tego co wiem to kontrole gotowości przeprowadza się w OSP które należą do KSRG. Słyszałem jeszcze że kontrole może przeprowadzić Gminny Komendant Ochrony Przeciwpożarowej zatrudniony w UG

Offline ttomipsp

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 358
  • Cały czas do przodu!!!
Odp: Syrena
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 06, 2007, 20:15:00 »
Panowie z tego co wiem to od tego roku w jednostkach KSRG przeprowadza się nie sprwdzenie gotowości bojowej , a tzw. inspekcję gotowości bojowej!!!Podobnie jak w jednostkach PSP. Uprawnieni do jej przeprowadzenia są strażacy którzy otrzymali od właściwego Komendanta Powiatowego PSP upowaznienie do przeprowadzania takiej inspekcji. Wiem to bo sam z dniem 1 marca otrzymałem takie upowaznienie wazne wraz z legitymacją służbową. A dokładniej to nie wiem czy Komendant Gminny może przeprowadzac takie inspekcje. No i wydaje mi się że nie mogę sobie pojechac i od tak przprowadzić inspekcje musi to być (tak mi sie wydaje) na polecenie KP.Pozdrawiam!

Offline OSP Żarnowiec

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 21
Odp: Syrena
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 06, 2007, 20:31:54 »
Witam. Wydaje mi się, że syrena alarmowa służy do powiadamiania druhów o jakimkolwiek zdarzeniu do którego mają się udać, a nie do zabawy.Prezes i Komendant /Gminni/z całym szacunkiem, ale nie mają prawa sprawdzać czy dana jednostka jest gotowa do wyjazdu. Powinni natomiast w sposób zapowiedziany i uzgodniony z jednostką sprawdzić działalność statutową i organizacyjną.Pozdr. K-nt Gminny.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Syrena
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 15, 2007, 16:45:44 »
Tu jest link - Zarządzenie nr 6 KG PSP z 21 czerwca 2006 r.
w sprawie sposobu przeprowadzenia inspekcji gotowości
operacyjnej podmiotów KSRG
http://www.straz.gov.pl/?p=/pl/prawo/zarz_kom_gl/&n=20933

Offline Kielonsky

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 84
    • Zygry zobacz
Odp: Syrena
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 01, 2008, 14:17:30 »
Czyli że komendant gminny nie ma prawa przeprowadzać inspekcji gotowości bojowej? Może ma ktoś jakiś dokładny przepis który jednoznacznie określa taką sytuacje. Pytam bo chciał bym zadac pytanie na walnym zebraniu właśnie komendantowi gminnemu.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Syrena
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 01, 2008, 14:32:00 »
Wytyczne Komendanta Gminnego Związku OSP:
http://www.zosprp.pl/?q=node/370

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Syrena
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 01, 2008, 14:44:08 »
grzela - wytyczne które podałeś są "wymyślone" przez ZG ZOSP RP czyli np. dla PSP nic nie znaczą bo PSP musi miec wytyczne z KG PSP i tylko takie ich obowiązują (ewentualnie od KW lub KP) ale na pewno nie Związku.
Jest tam z resztą napisane, że komendant gminy może "brać udział" w kontroli przeprowadzanej przez PSP. Poza tym jeśli już bardzo chce to może uzgodnić z naczelnikiem jednostki datę ćwiczeń i wtedy być na miejscu i zapoznać się z gotowościa bojową danej OSP.

Jest, jak zresztą wiesz, wiele niedopowiedzeń i sprzeczności w działalności OSP, PSP, ZOSP i Urzędu Gminy.
A co np. ma powiedzieć urzędnik w gminie który ma przez burmistrza wpisany jako obowiązek: nadzór nad gotowością bojową jednostek OSP na terenie gminy? Czy może sam jeździć i sprawdzać tą gotowość? Z jednej strony może - bo wójt (z wytycznych KSRG) ma pewne uprawnienia a z drugiej "Zarządzenie nr 6 KG PSP z 21 czerwca 2006 r. w sprawie sposobu przeprowadzenia inspekcji gotowości operacyjnej podmiotów KSRG" w ogóle nie bierze pod uwagę osoby burmistrza.



Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Syrena
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 01, 2008, 15:19:06 »
Pytanie było o Komendanta Gminnego OSP, czy ma prawo przeprowadzić inspekcję gotowości bojowej w jednostce OSP, a nie w PSP.
Jeżeli Komendant Gminny jest koordynatorem przygotowań OSP do działań ratowniczych i uczestniczenia w tych działaniach oraz jest dowódcą JOT, to musi wiedzieć czy dysponuje i jakie jest wyszkolenie członków OSP
Co do "wymyślonych" wytycznych przez ZG, jeżeli Zarząd Oddziału Gminnego nie posiada swoich, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby do nich się stosować.
Zresztą na forum nie raz ten temat był poruszany.
Zarządzenie nr 19 KG PSP z dnia 27 września 2007 zmieniające zarządzenie w sprawie sposobu przeprowadzania inspekcji gotowości operacyjnej podmiotów ksrg dotyczy sposobu przeprowadzania inspekcji gotowości operacyjnej podmiotów, które siły tworzą COO.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 01, 2008, 15:50:20 wysłana przez grzela »

Offline Kielonsky

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 84
    • Zygry zobacz
Odp: Syrena
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 01, 2008, 15:26:20 »
No to jak było już wyżej co w razie wypadku??

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Syrena
« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 01, 2008, 15:53:14 »
Za gotowość operacyjno-techniczną w twojej jednostce powinien odpowiadać Naczelnik JOT.
Jeżeli Komendant Gminny ustali z Naczelnikiem termin i sposób przeprowadzenia inspekcji gotowości bojowej, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby się takowa odbyła.

Offline ostryksrg

  • Nawed piekło niejest zawiete jak strazak
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 47
Odp: Syrena
« Odpowiedź #21 dnia: Styczeń 02, 2008, 16:18:05 »
U nas była kontrola z kppsp i przyjechał ktoś z wydziuału kontrolno rozopnawczego i od szkoleń bhp podjechali pod remize zadzwonili do psk zeby włączyli nam selektywne i zlatujemy sie.Mielismy wyjechać przed remize no i wyszli z samochody panowie z psp i piszą protokuł.Celem ćwiczeń było ubiur osobisty typowe bhp rekawice hełmy nomexy,  kazdy spełnił to co trzeba , czas wyjazdu od alarmu 3 minuty jakos tak  i to chyba było wszystko

Offline Sgt.Jacob

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 182
Odp: Syrena
« Odpowiedź #22 dnia: Styczeń 02, 2008, 16:45:00 »
Nas za to kontrolował ktoś z kon-rozp KMPSP. Kazał załączyć syrenę selektywnie, przybieglismy, przebralismy się i dostaliśmy rozwinięcie do wykonania. Potem posiedział trochę w papierach, pospisywał co i ile czego mamy i odjechał. W sumie tu już druga kontrola w tym roku i znowu zdaliśmy...czas reakcji 180 sekund  :wacko:
"Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia" Albert Einstein

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Odp: Syrena
« Odpowiedź #23 dnia: Styczeń 03, 2008, 11:53:44 »
Jeśli się nie mylę to w protokóle po kontrolnym wpisuje się ilość przybyłych strażaków po 4 minutach a nie 180 sekundach.

Offline Sgt.Jacob

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 182
Odp: Syrena
« Odpowiedź #24 dnia: Styczeń 03, 2008, 13:12:40 »
jesli juz to po 3 i czas pisze sie w sekundach. pzdr
"Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia" Albert Einstein