Autor Wątek: Inopur czy chuligan ?  (Przeczytany 11334 razy)

Offline Meku

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 413
    • OSP w Kruszwicy
Inopur czy chuligan ?
« dnia: Październik 18, 2007, 19:22:18 »
Zastanawiam sie nad zakupem chuligana.  O inopurze polskiej produkcji słyszałem złe opinie. :angry:
Napiszcie wasze opinie - wady i zalety obydwu.
A szczególnie w jakich okolicznościach zostały uszkodzone lub zniszczone.
« Ostatnia zmiana: Październik 18, 2007, 19:29:42 wysłana przez Meku »
ZSR  +  ZOSP  +  OSP
          http://www.ospkruszwica.pl

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.470
Odp: Inopur czy chuligan ?
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 18, 2007, 20:02:32 »
nigdy nie używałem chuligana, ale co do inopura to osobiście podczas pożaru wolę wziąśc bosak podręczny. są sytuację gdy inopur się przydaje, ale gdybym miał wybierać to z opinii jakie slyszałem wybrałbym chuligana.
PS. Inopur kiedyś, z kumplem złamałem :wacko:

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Inopur czy chuligan ?
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 18, 2007, 20:21:43 »
pracowałm zarówno inoporej jak i hooliganem, więc mam porównanie
link do hooligana tutaj http://www.deltaservice.com.pl/_pd,pl/20,534/Uniwersalne+narzedzie+ratownicze+HOOLIGAN.html
osobiście teraz wolę pracować hooliganem, jest stabilniejszy, nie "lata" w rękach, praktycznie można zrobić nim to samo co z inoporem (plus więcej bo ma łapki i kolec do wyważania lub wbijania rózne elementy) dlatego przewyższa inopór o klasę, pozdr.
EGO = 1 / wiedza

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Odp: Inopur czy chuligan ?
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 18, 2007, 21:53:07 »
Ja bym brał chuligana bo mam porównanie bo w jednostce mam to i to. Chuligan robi wielką rozpierduche, a inopur to jego młodszy brat tzn. polska myśl konstrukcyjna wzorowała się na chuliganie i tak powstał inopur

Offline pszczoła

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: Inopur czy chuligan ?
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 19, 2007, 12:38:23 »
Witam, chuligan to bardzo przydatny sprzęt a co najważniejsze jest wykonany z odpowiednio wytrzymałego materiału. Inopór blado przy nim wypada, podczas akcji zawsze wybierałem bosak podręczny, mimo że inopór jeździł na wozie. Chuligana miałem kilka razy w akcji i jest to rzecz godna polecenia.

Offline Krzyś Mila

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 558
  • By zawsze wracać z tarczą i z dumą nosić mundur...
Odp: Inopur czy chuligan ?
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 19, 2007, 17:50:46 »
Witam

Mam oba rodzaje.
Polecam. Często używane przy pracach rozbiórkowych budynków/budowli, ale nie tylko. Np. przy otwarciu przedniej maski auta, by dostać się do akumulatora, niezastąpiony.
Po wieloletnim używaniu, prawie nie widać cech używalności/zniszczeń. Jedynie są niewielkie uszkodzenia szerokiej łopatki (od uderzania w gwoździe i wkręty, przy rozbiórkach pokrycia dachu.)

Pozdrawiam

Offline Meku

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 413
    • OSP w Kruszwicy
Odp: Inopur czy chuligan ?
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 19, 2007, 21:21:16 »
DO  miggru:
... a inopur to jego młodszy brat tzn. polska myśl konstrukcyjna wzorowała się na chuliganie i tak powstał inopur
Tu bym się z Tobą nie zgodził, bo z tego co ja wiem to inopór powstał w szwecji, lub gdzieś w skandynawi. 
Ci co pracowali na orginale twierdzili, że był to sprzęt nie do zniszczenia.
A polska wersja z Poznania to tylko podróbka orginału która się łamie.

Napiszcie w jakich okolicznościach pekają (przy użyciu jakiego końca; której końcówki?)
Człowiek uczy się na błedach; niekoniecznie swoich.
Pozdr.
ZSR  +  ZOSP  +  OSP
          http://www.ospkruszwica.pl

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Inopur czy chuligan ?
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 19, 2007, 22:15:25 »
Meku, czemu sie uparłeś na te inopory?
Hooligan jest o klasę lepszy od tego dziadostwa. pozdr
EGO = 1 / wiedza

Offline tommy

  • We fight what you fear!
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 264
  • Miejsce na Twoją reklamę! :D
Odp: Inopur czy chuligan ?
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 21, 2007, 16:26:10 »
Meku, czemu sie uparłeś na te inopory?
Hooligan jest o klasę lepszy od tego dziadostwa. pozdr

możliwe, ale cena też jest wyższa. Niektórych OSP po prostu nie stać na hooligany. o ile dobrze pamiętam różnica w cenie wynosi ok.  350-400 zl.
Cytuj
Ciekawa koncepcja.
Przy zderzeniach czołowych proponuje tak pociąć samochód, żeby nie wrócił na drogę, bo potem znowu do niego pojedziemy.

Offline Meku

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 413
    • OSP w Kruszwicy
Odp: Inopur czy chuligan ?
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 22, 2007, 09:56:24 »
Swego czasu słyszałem mity czego to inoporem nie można by zrobić.
Do dziś nie pracowałem tym sprzętem, ale zawsze mnie fascynował.
Prowokując tą dyskusje myślałem o rozwianiu tych mitów.  :wacko:
Pozdro.
ZSR  +  ZOSP  +  OSP
          http://www.ospkruszwica.pl

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Inopur czy chuligan ?
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 22, 2007, 17:37:56 »
faktycznie hooligan cenowo jest droższy..
ale amerykanie twierdzą, ze jest praktycznie niezniszczalny. podobno dają dożywotnią gwarancje na ten sprzęt, a jeśli komuś "uda się" zniszczyć wyprodukowanego przez nich hooligana, to dają w zamian za niego nowiutki za darmoche.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline flogiston

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 134
Odp: Inopur czy chuligan ?
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 22, 2007, 23:06:18 »
Hooligan jest droższy, ale to dobrze wydane pieniądze. Trwałość, poręczność, skuteczność, większa prostota użycia - przemawiają na ich korzyść. Coś w dwa miesiące po tym, jak dostaliśmy  hooligany - inopury wylądowały w magazynie ( polskie były).
Ponieważ jednak jest to parę złotych, warto się zastanowić do czego posłuży najczęściej. Są co najmniej trzy rozmiary i występują róznice w końcówkach.

Pozdrawiam
Contra facta non valent argumenta.

Offline wheel8

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Inopur czy chuligan ?
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 19, 2008, 21:23:13 »
Hooligan jest urządzeniem prostym w konstrukcji i obsłudze opartym na behawioryzmie i sile. Inopur daje natomiast do myślenia ma wiele zastosowań, do cięcia na pewno lepiej się nadaje od hooligana. Tylko wymaga przeszkolenia i mnie bardzo interesuje gdzie można znaleźć szczegółowe zastosowanie tego łomu uniwersalnego.

Offline flamis

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 302
Odp: Inopur czy chuligan ?
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 19, 2008, 22:25:05 »
hooligan - prosty, skuteczny, mocny, trwały, młot, łom, kilof, łapka, duży moment siły w czasie uderzania

inopur - złożony z dwóch części, lata w dłoniach, niestabilny, zamachu tym nie zrobisz jak trzeba, nie zabezpieczysz to wyleci i zabije kolegę, ruchome elementy ulegające w akcji zablokowaniu, nie ma za co trzymać przy zamachu gdy rozłożony, gdy złożony nie ma czym robić zamachu.

Offline Sławek Snopek

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Inopur czy chuligan ?
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 23, 2008, 15:34:18 »
Witam Wszystkich  -_- Myślę, że mit wysokiej ceny na Hooligana już padł. Zapraszam do zakupów z gazetki promocyjnej, gdzie Hooligan Made in USA kosztuje 799; zł netto. Co do większej przydatności Hooligana nad innym urządzeniem, to wydaje się, że ten temat został na tym zacnym forum już wystarczająco potwierdzony.  Pozdrawiam

Offline Dzumsi

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 457
Odp: Inopur czy chuligan ?
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 23, 2008, 16:22:13 »
Witam. Rzuciłem okiem na stronkę firmy Paratech i co znalazłem?
To!http://www.paratech-inc.com/#/Forcible%20Entry%20Tools/Personal/
Amerykańską wersie naszego Inotopora/Siekierołoma. Z tego co widzę aż tak dużo się nie różni od naszego ale pewnie rozwiązania konstrukcyjne dotyczące zabezpieczania ruchomych elementów są bardziej dopracowane. Pozdrawiam i Życzę przede wszystkim Spokojnych :wacko: Świąt.

Offline Ogureczek1988

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 74
Odp: Inopur czy chuligan ?
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 24, 2008, 09:09:36 »
Nabyliśmy swojego czasu  Inopur i to nie był udany zakup teraz czekamy na 2 Chuligany i 2 bosaki podręczne.Bo ta zabawka o której mówimy nie zdaje egzaminu  tak samo jest nie używana w Mojej JRG

Offline firemann998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: Inopur czy chuligan ?
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 13, 2009, 18:12:00 »
U mnie na GBA mamy CHULIGANA od 5 lat i spisuje się dobrze tylko najlepiej w niektórych sytuacjach używac do Huligana młota zeby go wbic.

Offline Dzumsi

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 457
Odp: Inopur czy chuligan ?
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 13, 2009, 18:23:58 »
@firemann998. Oglądając nie dawno Strażaków na Discovery był odcinek ze szkolenia jakie przechodzą młodzi adepci i właśnie było pokazane jak Hooliganem wyważali drzwi.
Jeden strażak na kolanach trzymał Hooligana na wysokości swojego ucha tą końcówką do wyrywania gwoździ miał wsadzoną w szparkę:D między zamkiem a futryną. Drugi strażak za jego plecami uderzał właśnie młotem w Hooligana i w ten sposób otwierali oni drzwi. Pozdro!

matej

  • Gość
Odp: Inopur czy chuligan ?
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 21, 2009, 16:27:01 »
W mojej jednostce OSP posiadamy Inpura to żadnych zastrzeń do tego nie ma  -_- sprawdza sie podczas pozarów oraz także podczas otwierania drzwi -_-