Autor Wątek: szkolenie poza czasem służby  (Przeczytany 5156 razy)

Offline zastawka6

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 22
szkolenie poza czasem służby
« dnia: Październik 04, 2007, 08:41:24 »
witam panowie szukam podstawy prawnej odnośnie odbioru czasu wolnego za szkolenia przeprowadzane poza czasem służby . Dzięki

Offline zastawka6

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: szkolenie poza czasem służby
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 08, 2007, 14:34:54 »
Witam ponownie, panowie nie uzyskałem odpowiedzi na moje pytanie odnośnie oddawania godzin za szkolenia przeprowadzane poza czasem służby. W takim razie może powiedzcie jak to się odbywa u was i czy przełożeni z tego powodu "robią problemy", albowiem mój dowódca twierdzi,że może organizować szkolenia poza służbą bez konieczności oddawania godzin za szkolenie podpierając się że są to ćwiczenia w ramach doskonalenia zawodowego. Nadmieniam ćwiczenia nie są ujęte ani w miesięcznym ani w rocznym planie doskonalenia zawodowego. Liczę na odpowiedź.

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: szkolenie poza czasem służby
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 08, 2007, 14:46:50 »
a jak wasz 11 uzasadnia swoje stanowisko? mam wrażenie, że ktoś próbuje was wydymać...
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline zastawka6

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: szkolenie poza czasem służby
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 08, 2007, 15:09:36 »
" przecież ja to robię dla was a nie dla siebie"

10.   Staraj się nie umieszczać postów jednozdaniowych, a tym bardziej jednowyrazowych.
« Ostatnia zmiana: Październik 09, 2007, 22:39:21 wysłana przez Ajax »

Offline Ogn.Fox

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 913
  • Emeryt
Odp: szkolenie poza czasem służby
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 08, 2007, 15:25:59 »
Witam ponownie, panowie nie uzyskałem odpowiedzi na moje pytanie odnośnie oddawania godzin za szkolenia przeprowadzane poza czasem służby. W takim razie może powiedzcie jak to się odbywa u was i czy przełożeni z tego powodu "robią problemy", albowiem mój dowódca twierdzi,że może organizować szkolenia poza służbą bez konieczności oddawania godzin za szkolenie podpierając się że są to ćwiczenia w ramach doskonalenia zawodowego. Nadmieniam ćwiczenia nie są ujęte ani w miesięcznym ani w rocznym planie doskonalenia zawodowego. Liczę na odpowiedź.


To mnie także nurtuje , więc chciałbym wiedzieć czy poza służbą muszę się wstawić na szkolenia , przeglądy samochodów ,itp, bez oddawania ........

"Kto zadaje pytania nie może uniknąć odpowiedzi."

Offline Meku

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 413
    • OSP w Kruszwicy
Odp: szkolenie poza czasem służby
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 08, 2007, 15:29:03 »
Ja jestem jakby w innym świecie (jak widać na załączonym obrazku).  Szkolenie po godzinach mam płatne - 2x po 3h/m-c.  A co się tyczy kursów to wiele razy trzeba ścisnąć dupkę i zasówać po godzinach.  Nie raz olewam wykłady i pojawiam się tylko na egzaminie. Czyli różnie to bywa. 
Ale z zaciekawieniem poobserwuje  tą dyskusję.
ZSR  +  ZOSP  +  OSP
          http://www.ospkruszwica.pl

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Odp: szkolenie poza czasem służby
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 08, 2007, 16:05:04 »
Witam!
Bardzo ciekawy temat - również śledzę od początku, bo sprawa dotyczy na pewno b.wielu z Nas!
U mnie bywało i bywa to bardzo różnie. W sumie chyba nikt tak dokładnie co i na jakiej podstawie nie wie. Więc jak już ktoś sie postawi /odważy/ to najpierw zastraszanie, bo musisz i już, a jak się nie uda to zoonk i poddaje jedna lub druga strona tyły :wacko:
Dawno temu <szło> to w ramach tzw. dodatku za przedłużony czas służby w dni robocze, niedzielę i święta  ^_^
Później oddawali godz. za szkolenia, ćwiczenia, zawody, doskonalenia, doszkalania /jak zwał.../ itd. poza swoimi służbami - czyli na wolnym lub w systemie 8-godz. poza.
Obecnie totalny mętlik! Co kraj to obyczaj z tego co wiem? Podobnie jak kilka innych spr.
KW i podległe raczej unika ostatnio organizowania jakiś - jak zwykle bywało, co roku dziwnych i nic, lub naprawdę niewiele w sumie wnoszących ps. szkoleń /czyt.nasiadówek/ 2-3 dniowych, bo wiąże się to z tym, że właśnie... Gdzie nie gdzie podnoszą się coraz bardziej głosy nt. jw. -_-
Podobna sytuacja jest ze zwrotem czasu wolnego za okresowe badania lekarskie. Wyjazdy na komorę itp.

Pracownicy biura załatwiają je zwykle w czasie swoich godz. służby /pracy/, a PB i zmianowi w swoim czasie wolnym. Trudno sobie inaczej to obecnie wyobrazić, przy tych stanach osobowych.
Więc dlaczego hm  jedni sobie mogą i nie tylko.... inni beee :angry:
Do niedawna wypłacano np: choćby delegacje służ. Jednak już nie! Czasu też nikt nie ma najmniejszego zamiaru oddawać...
Dlatego dobry wątek - może coś wyjaśni  :wacko:
Pozdr.
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline Scyzoryk

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 461
  • Medal ma zawsze 2 strony. Sztuką zauważyć je obie.
Odp: szkolenie poza czasem służby
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 08, 2007, 17:33:34 »
Witam
U nas swego czasu zmianowych na czas szkolenia należało oddelegować do systemu codziennego i szkolenie odbywało się w czasie służby.

Offline jasiuf

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 116
Odp: szkolenie poza czasem służby
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 08, 2007, 21:59:03 »
A u mnie w KP i JRG jeśli ktoś jest na służbie czy też w biurze to jest szkolenie w ramach czasu pracy. Jeśli zaś w szkoleniu, sędziowaniu zawodów OSP, ćwiczeniach taktyczno-bojowych, zebraniu OSP, itp., itd. bierze udział strażak w swoim czasie wolnym to ma oddawaną 1 godz. za 1 godz. (prowadzimy odrębne rejestry tego typu "godzin nadliczbowych").

Offline robard

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 955
Odp: szkolenie poza czasem służby
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 09, 2007, 11:24:35 »
U mnie każde szkolenie po służbie jejst traktowane jako nadgodziny, a gdybym hcociaz raz usłyszał
Cytuj
" przecież ja to robię dla was a nie dla siebie"
to wzywałbym tego dowódcę co służba (najlepiej wieczorem), lub informował go w środku nocy, że włąsnie prowadzimi ćwiczenia, przecież  to równiez wynika z jego troski o nasze wyszkolenie, więc powinien się nawet na początku cieszyć, ale po 38 razie chyba by mu przeszło?
Jeden warunek: musiałaby to robić każda zmiana słuzbowa, żeby nie mógł w nikogo uderzyć osobiście, szybko zrozumiałby swoją głupotę. Poza tym napiszcie do KW zapytanie w jaki sposób d-ca jrg interpretuje rozporządzenie mswia o czasie służby, oraz ustawę o psp, a najpeliej w takim zapytaniu zadać dodatkowo pytanie "Czy pan KW zgadza się z takim sposobem postępowania i/lub czy jest to prowadzone z na Pańskie polecenie?" Myślę, że efekt byłby dosyć szybko zauważony..
"Uczciwy człowiek szuka prawdy, kłamca jest patologicznie wszechwiedzący"

Prawo Oczekiwań - negatywne oczekiwania rodzą negatywne wyniki. Pozytywne oczekiwania rodzą negatywne wyniki.

Offline specjalista

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 156
Odp: szkolenie poza czasem służby
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 09, 2007, 18:31:52 »
U nas każda godzina po służbie jest liczona 1 godz. to jedna godzina. Zapisujemy to sobie na osobnej karcie. Do odebrania kiedyś tam, ale dziś i tak full nadgodzin których i tak nie oddają. Ale zapisywać trzeba niech se nie myślą że robimy za friko. :)
Dwóch polaków, trzy zdania!

Offline jasiuf

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 116
Odp: szkolenie poza czasem służby
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 09, 2007, 21:37:48 »
U nas każda godzina po służbie jest liczona 1 godz. to jedna godzina. Zapisujemy to sobie na osobnej karcie. Do odebrania kiedyś tam, ale dziś i tak full nadgodzin których i tak nie oddają. Ale zapisywać trzeba niech se nie myślą że robimy za friko. :)

Właśnie tak jest też u nas.

10.   Staraj się nie umieszczać postów jednozdaniowych, a tym bardziej jednowyrazowych.
« Ostatnia zmiana: Październik 09, 2007, 22:38:46 wysłana przez Ajax »

Offline fireman

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.318
  • Ostatnia umiera nadzieja... no i powoli umiera:)
    • http://www.pl
Odp: szkolenie poza czasem służby
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 14, 2007, 21:59:42 »
Miałem kiedyś w JRG taki kłopot Komendnat uważał że mamy mieszkać w jednostce no ale cóż to historia.
Teraz każda godzina jest oddawana:
kursy,ćwiczenia, szkolenia - oddawane w stosunkach 1:1
Poza tym każde przyjście na teren jednostki w w/w celach zawsze spowodowane jest wydaniem decyzji w postaci rozkazu, który nakłada obowiązek uczestniczenia np w ćwiczeniach czy szkoleniu. Dla kadr czy też innych osób prowadzących tematykę czasu służby jest to jednoznaczne z zaliczeniem tego czasu do czasu służby.

Offline arters

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: szkolenie poza czasem służby
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 15, 2007, 15:10:29 »
W mojej JRG jest 1:1. Generalnie szkoleń w czasie wolnym po służbie nie ma(chyba ,że ktoś z Polski przyjedzie do sprzętu to wtedy wszyscy).Nawiasem mówiąc jedno państwo,jedna firma a jakie rozbieżności.

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Odp: szkolenie poza czasem służby
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 19, 2007, 00:23:25 »
Hm...
Pod tym względem nic - tylko niektórym pozazdrościć  ^_^
Cytuj
Nawiasem mówiąc jedno państwo,jedna firma a jakie rozbieżności.
Nie tylko pod tym jak widać na forum /np:SK/
Pozdr.
Ps. Przyjść, pojechać,zostać na swoim wolnym - owszem b.mile nie powiem widziane ^_^ Jednak później /kiedyś/ oddać jak akurat potrzeba to wrrr!!!
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline skdz

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: szkolenie poza czasem służby
« Odpowiedź #15 dnia: Październik 19, 2007, 08:46:15 »
Art. 151. KP

"§ 1. Praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy, stanowi pracę w godzinach nadliczbowych. Praca w godzinach nadliczbowych jest dopuszczalna w razie:

1) konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii,

2) szczególnych potrzeb pracodawcy."

Pracodawca ma tak organizować pracę(szkolenie) aby nie było nadgodzin a jeśli są to np. ćwiczenia w nocy to są to nadgodziny.

Offline bart73

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 521
  • ciemna strona mocy
Odp: szkolenie poza czasem służby
« Odpowiedź #16 dnia: Październik 19, 2007, 10:42:55 »
witam panowie szukam podstawy prawnej odnośnie odbioru czasu wolnego za szkolenia przeprowadzane poza czasem służby . Dzięki

ale o jakie szkolenie ci chodzi? czy o szkolenie specjalistyczne, czy też o ćwiczenia? jakbyś mógł to bardziej dokładnie.

"nie pytaj co ojczyzna może zrobić dla ciebie, ale spytaj czy ty coś możesz zrobić dla niej." J.F.K.
"dopóki nie było internetu, nie zdawałem sobie sprawy z tego ilu na świecie jest idiotów" S.Lem

Offline mirek1

  • Jeszcze nigdy w dziejach tak wielu nie mówiło tak wiele do tak wielu, mając do powiedzenia tak niewiele.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 941
  • "Tylko głupiec ma odpowiedź na wszystko."A.France
Odp: szkolenie poza czasem służby
« Odpowiedź #17 dnia: Październik 20, 2007, 01:03:14 »
Każde szkolenie ,które odbywa się na terenie KP- JRG  , a na które nie dostałeś delegacji służbowej należy traktować jako ściągnięcie z dyżuru domowego lub pozostawienie w służbie , i za to należy Ci się wolne w wymiarze tylu godzin ile byłeś szkolony. Na liście obecności  w JRG powinien być  twój podpis i zaznaczony czas od godziny do godziny o której zakończyłeś zajęcia. Dowódca zaznacza to w grafiku miesięcznym, a potem przekazuje do kadr.Każda godzina szkolenia  obniża normatyw czasu służby ,lub wychodzi jako nadpracowana nadgodzina.
Patrz rozp. o czasie służby.- wszystko zależy od .....?- no właśnie dopowiedz sobie sam.
Tylko dwie rzeczy są nieskończone : wszechświat i ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
                                      Albert Einstein