Autor Wątek: Pasy Bezpieczeństwa  (Przeczytany 89270 razy)

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Odp: Pasy Bezpieczeństwa
« Odpowiedź #150 dnia: Grudzień 12, 2006, 22:28:12 »
zależy gdzie te rękawiczki  -_-a czy do akcji cała droge masz ubrany hełm? bo powinieneś

Rękawiczki można tak umieścić, by dało się je dosięgnąć nie odpinając pasa ;)

Hełm jak u poprzednika - mam go na głowie jadąc do zdarzenia. Z tym, że to moim skromnym zdaniem kolejne kuriozum: no bo założę się, że przynajmniej 95% obecnych tu strażaków powie, że hełm musi być na głowie podczas jazdy do zdarzenia (z czym się oczywiście zgadzam). Pytanie tylko, co bardziej zwiększa Twoje bezpieczeństwo: hełm czy zapięty pas???

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.470
Odp: Pasy Bezpieczeństwa
« Odpowiedź #151 dnia: Grudzień 17, 2006, 12:32:09 »
myśle że wręcz odwrotnie, przy czołowym zderzeniu hełm moze tytlko zaszkodzić naszej szyji, nie mówąc o aparacie, którym dostaniemy po plecach czy mamy pasy czy nie

Offline MGNACZUS

  • Banita FM
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.469
  • Odwaga jest najpiękniejszą formą szaleństwa.
Odp: Pasy Bezpieczeństwa
« Odpowiedź #152 dnia: Grudzień 17, 2006, 15:10:23 »
myśle że wręcz odwrotnie, przy czołowym zderzeniu hełm moze tytlko zaszkodzić naszej szyji, nie mówąc o aparacie, którym dostaniemy po plecach czy mamy pasy czy nie

No, za bardzo nie rozumiem… Hełm uszkodzi szyję? Idąc Twoim tokiem myślenia kierowcy, np. samochodów wyścigowych, powinni zrezygnować z kasków??... Wydaje mi się, że wręcz odwrotnie. W naszym przypadku, przy takiej ilości „drobnego luźnego sprzętu” (latarki, maski aparatów, pasy itp. nawet zdarzają się bardziej masywne przedmioty.) zwyczajowo przewożonego w kabinie samochodu, hełm na głowie może nas (tak mi się wydaje) ustrzec przed kontuzją – urazem czaszki.
A pasy? Zapinać… Na pewno widzieliście te filmiki…

http://www.wrzuta.pl/film/jKZu8Vwidy/bez_pasa_bez_przebaczenia

http://video.interia.pl/obejrzyj,film,3569,sortuj,s,st,wypadek|wszystkie|nazwie;tagach;autorach|popularnosc,pozycja,184,wypadek

Więc co, nie zapinacie pasów?

„Wiesz jak rozpoznać strażaka w tłumie panicznie uciekających ludzi??
Zawsze będzie biegł w przeciwną stronę niż wszyscy inni…”

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Odp: Pasy Bezpieczeństwa
« Odpowiedź #153 dnia: Grudzień 17, 2006, 16:41:25 »
Jako dowód na to, że można coś zmienić powiem, że jadąc wczoraj na okresowe badania (samochodem gaśniczym ma się rozumieć)... chłopaki zapięli pasy (nawet Ci najbardziej zatwardziali i wyśmiewający zapinanie pasów)...:) Musiałem im o tym co prawda przypomnieć, ale obyło się bez głupich dogadywań itp., jak poprzednio. Albo mają już tak dość mojego gadania, że woleli zapiąć, albo zrozumieli...:D

W każdym razie pozytywne zmiany nie są niemożliwe...!!

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.470
Odp: Pasy Bezpieczeństwa
« Odpowiedź #154 dnia: Grudzień 17, 2006, 21:42:16 »
hełm to dodatkowy kilogram na glowie, a z fizyki o ile cos pamietam, to im cos jest cięzsze tym gorzej jest zatrzymać. kierowcy nosza inne kaski

Offline maldrin

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 697
  • Strach ma wielkie oczy ;)
Odp: Pasy Bezpieczeństwa
« Odpowiedź #155 dnia: Grudzień 17, 2006, 22:31:58 »
Z tego co wiem to kierowcy hełmów używają tylko jak wysiadają z pojazdu. W czasie jazdy kierują bez hełmu.
Człowiek ujawnia swoją osobowość w sposobie traktowania bliźnich. - Kardynał Stefan Wyszyński

Nie znać Historii to być zawsze dzieckiem - Cyceron

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Odp: Pasy Bezpieczeństwa
« Odpowiedź #156 dnia: Grudzień 18, 2006, 08:50:14 »
Z tego co wiem to kierowcy hełmów używają tylko jak wysiadają z pojazdu. W czasie jazdy kierują bez hełmu.

Madmax'owi chodziło o kaski kierowców rajdowych.

Nie zgodzę się z tym, że hełm na głowie bardziej zaszkodzi niż pomoże. Generalnie powiedziałbym, że najgorsze dla strażaków są wypadki, w których dochodzi do wywrócenia samochodu, bo siła odśrodkowa może wyrzucić z samochodu (dlatego trzeba zapinać pasy), a dodatkowo (przy zapiętych pasach) można nieźle poobijać sobie głowę - dlatego hełm też zły nie jest.
Przy zderzeniach czołowych, o ile to zderzenie jest np. z samochodem osobowym, to masa samochodu ciężarowego, która jest znacznie większa od osobowego sprawia, że ten ciężarowy znów tak szybko nie zwalnia, a więc nie powinno być takich przeciążeń, które wyrzuciłyby na zewnątrz (mogę się mylić, ale tak mi się wydaje). No a przy zapiętych pasach, raczej trudno wylecieć przez przednią szybę. Stąd jestem za zakładaniem hełmów oraz (co wydaje mi się znacznie ważniejsze) zapinaniem pasów.

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline sam_go

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.029
Odp: Pasy Bezpieczeństwa
« Odpowiedź #157 dnia: Grudzień 18, 2006, 09:18:49 »
Myślę, że Wasze dywadacje są czysto teoretyczne, więc napiszę coś z praktyki. Otóż jakiś czas temu podczas jazdy do zdarzenia miałem nieszczęście uczestniczenia w wypadku. Jako d-ca zastępu do dzisiaj dziękuję Bogu, że poleciłem załodze założenie hełmów (wtedy jeszcze nie było to tak rygorystycznie wymagane). Podczas bocznego uderzenia przez śmieciarkę w kabinie wszystko, łącznie ze strażakami latało jak na stacji kosmicznej, aparaty ODO również. Być może hełmy uratowały nam życie. Niezakładanie hełmu przez kierowcę jest mniejszym złem, gdyż ogranicza on pole widzenia. Co pasów to w tamtym zdarzeniu niestety nasz samochód ich nie miał, dlatego jeden z ratowników znalazł się w połowie poza samochodem ( jego drzwi się otworzyły) samochód przejechał kilkadziediąt metrów na dwóch kołach i dopiero za skrzyżowaniem wrócił na koła - a gdyby położył się na bok?
Niestety kierowca śmieciarki nie miał tyle szczęścia co my +++.

Offline Cień

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 652
Odp: Pasy Bezpieczeństwa
« Odpowiedź #158 dnia: Grudzień 20, 2006, 10:47:24 »
Zgadzam się z przedmówcą  tyle że dodam iż istnieje przepis dotyczący kierowców   który mówi że przy jeździe alarmowej  czy nie   kierowca nie musi jechać w hełmie lecz musi go założyć niezwłocznie po dojechaniu na miejsce , może nie przedstawiłem tego przepisu dokładnie  ale wiadomo o co chodzi przepis daje tu dowolność ze względu na wygodę i bezpieczeństwo .
Pozdrawiam Cięń em.

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Pasy Bezpieczeństwa
« Odpowiedź #159 dnia: Grudzień 20, 2006, 11:35:03 »
w zwiazku z tym przepis ten jasno mowi ze pozostali czlonkowie zalogo maja jezdzic w chelmie
a ze kierowca bez to sie rozumie chyba ze w kasku rajdowym ;)
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Odp: Pasy Bezpieczeństwa - znów zginął strażak...
« Odpowiedź #160 dnia: Luty 08, 2007, 21:31:16 »
W Detroid (USA) doszło do wypadku w którym wóz strażacki jadący do pożaru zderzył się z jadącym z nadmierną prędkością samochodem osobowym. Strażak Joe Torkos, lat 47, zginął - uderzenie wyrzuciło go na zewnątrz wozu strażackiego. Strażak Torkos był żonaty, miał małe dziecko, zaś jego żona jest w ciąży.
Trzech innych strażaków odniosło obrażenia: porucznik Walter Grysko jest w stanie ciężkim. Dwóch innych strażaków opuściło już szpital.

Video z miejsca wypadku: http://www.clickondetroit.com/video/10961178/index.html?taf=det

Czytaj też: http://cms.firehouse.com/content/article/article.jsp?sectionId=39&id=53334

Zapinajcie pracy... wasze życie jest cenniejsze niż cokolwiek innego - nawet jadąc do pożaru!
« Ostatnia zmiana: Luty 08, 2007, 21:38:40 wysłana przez Witold »

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Odp: Pasy Bezpieczeństwa
« Odpowiedź #161 dnia: Luty 17, 2007, 21:05:22 »
Ostatni "editorial cartoon" na firehouse.com autorstwa Paul'a Combs'a,
z Listem pt. "Trzy sekundy i życie utracone"...




Drogi Tato,

Nie ma Cię od dziesięciu lat i w tym czasie wiele się wydarzyło.
Wyrosłam na silną i dumną dziewczynę. Dokładnie taką jak chciałeś.
Ukończyłam szkołę średnią z wyróżnieniem, zdobyłam dyplom college’u
i za niedługo ukończę Akademię Straży Pożarnej.

Ale piszę do Ciebie ten list, dla prostej przyjemności
powiedzenia Ci, że wychodzę za mąż.

Chciałabym byś mógł poznać Doug’a.

Chciałabym byś tu był i poprowadził mnie do ślubu.

... chciałabym żebyś tamtego dnia po prostu ZAPIĄŁ PASY...

« Ostatnia zmiana: Luty 17, 2007, 21:07:35 wysłana przez Witold »

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline ja_chce_do_psp

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 158
Odp: Pasy Bezpieczeństwa
« Odpowiedź #162 dnia: Luty 26, 2007, 17:17:07 »
Witam!

U nas w STARze 266 pasów nie ma, więc trudno, żebym je zapinał. Ale myślę, że są one nie potrzebne w samochodach ratowniczych i gaśniczych. Strażak, który w każdej chwili musi być gotowy do opuszczenia samochodu byłby tylko skrępowany pasami. Jedynie w operacyjnych mogą się przydać. Pozdrawiam
"My wyruszamy do akcji nie po to, aby ogień gasić, lecz aby zachować mieszkanie, zapewnić egzystencję i zachować społeczne struktury"

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Odp: Pasy Bezpieczeństwa
« Odpowiedź #163 dnia: Luty 26, 2007, 20:09:41 »
Strażak, który w każdej chwili musi być gotowy do opuszczenia samochodu byłby tylko skrępowany pasami.

Np. do wysiadania na zakręcie, przy przewróceniu, czy zderzeniu. W tym ostatnim przypadku bardzo szybko i sprawnie opuści samochód - przez przednią szybę. Ale po co ma być skrępowany.... :huh:

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline pszemek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 428
Odp: Pasy Bezpieczeństwa
« Odpowiedź #164 dnia: Luty 27, 2007, 00:03:46 »
Mam nadzieję, że się nie powtarzam. Oto ciekawy link związany z tematem. Dużo odnośników do doniesień prasowych, materiały do ćwiczeń, video, procedury.
Każde społeczeństwo, które oddałoby trochę wolności żeby zyskać trochę bezpieczeństwa, nie zasługuje na żadne z nich i straci obydwa
Benjamin Franklin

Fałszywe kłamstwa - Foo Fighters

Offline BURY

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 369
Odp: Pasy Bezpieczeństwa
« Odpowiedź #165 dnia: Luty 27, 2007, 00:58:37 »
bylem przy kilku wypadkach w których tylko dzieki temu że ktos nie zapial pasów sie uratowal chlopcy co wy na to

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Odp: Pasy Bezpieczeństwa
« Odpowiedź #166 dnia: Luty 27, 2007, 09:20:31 »
bylem przy kilku wypadkach w których tylko dzieki temu że ktos nie zapial pasów sie uratowal chlopcy co wy na to

Bo przede wszystkim, nie ma takiego zabezpieczenia, które całkowicie wyeliminowałoby wypadki. Ale argument, że ktoś przeżył tylko dlatego, że nie zapiął pasów jest o tyle nieszczęśliwy, że takie sytuacje to jest niewielki ułamek wypadków - w zdecydowanej większości, niezapięcie pasów znacznie zwiększa ryzyko śmierci/ciężkich obrażeń. Zajrzyj pod taki adres: http://www.pasybezpieczenstwa.pl/, kliknij u góry na "PASY bezpieczeństwa" i wybierz "Mity i fakty".

Mam nadzieję, że się nie powtarzam. Oto ciekawy link związany z tematem. Dużo odnośników do doniesień prasowych, materiały do ćwiczeń, video, procedury.

Dzięki Pszemku za link - nie znałem go!! :)


Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Mariusz_43

  • Gość
Odp: Pasy Bezpieczeństwa
« Odpowiedź #167 dnia: Marzec 05, 2007, 20:37:24 »
U nas kierowca ( jeżdżę wraz z załogą na Jelczu), mówi że nie mamy czasu się nigdzie rozbijać więc po co zapinać pasy. A tak na poważnie - wydaję mi się że w naszej pracy nie ma czasu na myślenie o sobie. Jedzie się ratować innych i to jest najważniejsze.

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Odp: Pasy Bezpieczeństwa
« Odpowiedź #168 dnia: Marzec 26, 2007, 23:07:18 »
A tak na poważnie - wydaję mi się że w naszej pracy nie ma czasu na myślenie o sobie. Jedzie się ratować innych i to jest najważniejsze.

Serio? To mam prośbę: zapytaj żony czy sądzi tak samo (jeśli masz żonę, a jeśli nie to kogoś bliskiego).
Reszta argumentacji powyżej...

I znów się stało: http://cms.firehouse.com/content/article/article.jsp?sectionId=39&id=53988

Dwóch strażaków (ochotników) z Północnej Karoliny (USA) zginęło podczas jazdy do pożaru. Samochód miał 4500l wody. Wóz wypadł z drogi, koziołkował. Kierowca wypadł z samochodu - zginął. Drugi strażak został przyciśnięty przez ich własny wóz - zginął. Dalej piszą jakimi byli wspaniałymi strażakami jak bardzo się poświęcali itp. Niestety: byli...

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline HAZMAT

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 377
  • jeden wielki rozpiździej
Odp: Pasy Bezpieczeństwa
« Odpowiedź #169 dnia: Marzec 26, 2007, 23:19:28 »
Cytuj
A tak na poważnie - wydaję mi się że w naszej pracy nie ma czasu na myślenie o sobie. Jedzie się ratować innych i to jest najważniejsze.



Serio, też nie zapinam w wozach...ale jak słyszę takie sentencje to mógłbym się podrapać po kostkach...stojąc
Pozdro dla wszyskich PODZIAŁOWCÓW i Chemików po fachu

Offline ciema84

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
  • OSP- najlepsza jest
Odp: Pasy Bezpieczeństwa
« Odpowiedź #170 dnia: Kwiecień 01, 2007, 12:42:57 »
Należę do OSP i u nas nie ma takich rzeczy jak pasy bezpieczeństwa.Wydaje mi sie to nie potrzebne ponieważ nie ma czasu na zapi9nanie się w pasy chociaż by były .Jadąc na akcje zazwyczaj ubieramy sie jada c w samochodzie .Tak więc niech ktoś mi powie jak tu sie ubrać kiedy by się było przypiętym pasem, a z drugiej strony jak na przykład jest wyjazd i ma ktoś założyć aparaty i ldo tego ma się jeszcze zapinać w pasy.To jest dla mnie absurd.

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Odp: Pasy Bezpieczeństwa
« Odpowiedź #171 dnia: Kwiecień 01, 2007, 13:16:43 »
Należę do OSP i u nas nie ma takich rzeczy jak pasy bezpieczeństwa.Wydaje mi sie to nie potrzebne ponieważ nie ma czasu na zapi9nanie się w pasy chociaż by były .Jadąc na akcje zazwyczaj ubieramy sie jada c w samochodzie .Tak więc niech ktoś mi powie jak tu sie ubrać kiedy by się było przypiętym pasem, a z drugiej strony jak na przykład jest wyjazd i ma ktoś założyć aparaty i ldo tego ma się jeszcze zapinać w pasy.To jest dla mnie absurd.

Wiesz co to jest absurd? Absurd to jest ubieranie się w samochodzie jadąc do trawy, śmietnika, zalanej piwnicy itp. absurd to jest, jak facet wylatuje przez niedomknięte drzwi na zakręcie jadąc do kotka na drzewie. Absurd to jest pieprzenie, że się nie ma czasu na zapinanie pasów jadąc z akcji... to jest właśnie absurd.

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline MGNACZUS

  • Banita FM
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.469
  • Odwaga jest najpiękniejszą formą szaleństwa.
Odp: Pasy Bezpieczeństwa
« Odpowiedź #172 dnia: Kwiecień 01, 2007, 13:41:32 »
Dla tych, co nie czytali całego wątku – małe odświeżenie linku (Witold zamieszczał TU w tym temacie jakiś czas temu)
Panowie a może ta mała symulacja coś wam wytłumaczy?? http://www.pasybezpieczenstwa.pl/

JA nie widzę absurdu w zapinaniu pasów....
„Wiesz jak rozpoznać strażaka w tłumie panicznie uciekających ludzi??
Zawsze będzie biegł w przeciwną stronę niż wszyscy inni…”

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Pasy Bezpieczeństwa
« Odpowiedź #173 dnia: Kwiecień 02, 2007, 12:29:40 »
Tak więc niech ktoś mi powie jak tu sie ubrać kiedy by się było przypiętym pasem, a z drugiej strony jak na przykład jest wyjazd i ma ktoś założyć aparaty i ldo tego ma się jeszcze zapinać w pasy.

Trzeba kupować samochody wyposażone tak jak juz od 20 lat są wyposażane samochody na zachodzie Europy - np pasy bezpieczeństwa biodrowe, aparaty w specjalnych oparciach - poczytaj całą dyskusję są tam fotki do takich uchwytów robionych przez Rosenbauer. Myślę, że przy kwocie za samochód 400 - 600 tys cztery albo sześć takich oparć to pryszcz.

Offline mlody-667

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 54
Odp: Pasy Bezpieczeństwa
« Odpowiedź #174 dnia: Kwiecień 05, 2007, 20:23:26 »
co do pasów jeśli jestem,w pracy nie zapinam pasów ponieważ się ubieram w UPS,a w cywilu zawsze mam zapięte