Autor Wątek: Pasy Bezpieczeństwa  (Przeczytany 89039 razy)

Offline b07

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 454
  • Everyone goes home
Odp: Pasy Bezpieczeństwa
« Odpowiedź #275 dnia: Listopad 15, 2014, 14:44:07 »
Od założenia tego wątku minęło już ponad 10 lat (!), a na dole nic się nie zmienia. W mojej OSP 2 z 3 wozów mają komplet fabrycznych pasów bezpieczeństwa, a używa ich regularnie... jedna osoba (ja sam), czasem ktoś inny pójdzie za przykładem. Nie mówiąc o tym, że to ja musiałem te na tylnych kanapach wielokrotnie "odkrywać" na nowo, bo były pochowane pod siedzeniami. Kiedy przejmowaliśmy samochód z PSP, ta sama historia: wszystko schowane, czytaj nieużywane. Jaka jest tego przyczyna? Złe nawyki? Brak myślenia? A skądże! Najczęstszy powód kręcenia głową na moje zwyczaje i uzasadnienia: "Przecież nigdy nic się nie stało i nic się nie stanie" "To jest samochód pożarniczy, tu się pasów nie zapina" - w sensie że ma "magiczną moc" (racjonalizując: bo ciężki, bo dość stabilny etc.) i wypadki się go... nie imają. Cóż, jeśli się kiedyś wywrócimy, mogę tylko mieć nadzieje, że na taka stronę, gdzie spadnie na mnie jak najmniej bezwładnych ciał. Sam całego świata nie zbawię. Tym bardziej, że nie jest to jedyny problem z rażącym niedbalstwem w zakresie nie tyle BHP jako takiego, co własnego bezpieczeństwa.

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Pasy Bezpieczeństwa
« Odpowiedź #276 dnia: Listopad 16, 2014, 14:11:08 »
No cóż, skoro są takie wypowiedzi na forum o kontroli inspekcji:
[...]
Mieliśmy kontrolę z KG chyba w 2012 roku i kontrole z KW co roku. Podstawowa różnica pomiędzy nimi -
KG - pokażcie jak działacie, jak się zachowujecie przy akcjach, jak dbacie o sprzęt
KW - nie interesuje nas jak jest przy akcjach, macie ćwiczyć zgodnie z regulaminami, rozkazy, wyjazd zgodny z BHP, pasy, ubiór kierowcy pełny, dlaczego jest liść w skrytce.
Do tej pory wspominają u nas na podziale jak oficer z KG obserwując wyjazd z garażu alarmowy wozów komentował "panowie szybciej, zapniesz górę nomeksu w kabinie" , a z KW pierwszą rzeczą jest czy mają pasy zapięte bezpieczeństwa. Nie wiem dlaczego ale tym z KG nie przeszkadzał brak spodni od nomeksu u kierowcy, a "kolegów" z KW to bardzo denerwowało.
[...]

Offline peterek

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.260
Odp: Pasy Bezpieczeństwa
« Odpowiedź #277 dnia: Listopad 16, 2014, 22:21:27 »
Sylwek: ten przykład dotyczył porównania zasad stosowanych przez kontrolujących różnych szczebli. Dla nich liczy się czas wyjazdu od momentu słowa "przyjąłem" do chwili spełnienia określonych warunków. Czasy wyjazdów i określonej punktacji za ten czas są znane. Jakoś nikt się nie pochylił z naszych decydentów nad problemem właściwego dopasowania tych dwóch czynników do siebie w świetle wykonywanych czynności po zajęciu miejsca w samochodzie przez strażaków. Pamiętam cykl programów pod nazwą 28 sekund - podobno nazwa od czasu wyjazdu alarmowego w PSP. Tym to sposobem TV nakarmiła widzów totalną bzdurą. Dam sobie obciąć ...... jak zobaczę jrg, z takimi czasami wyjazdów. U nas w jrg oczywiście dbamy o zapinanie pasów, ale strażacy robią to bardzo często już w trakcie pierwszych kilkunastu sek. po wyjeździe alarmowym, a nie w garażu przyspieszając tym samym naszą interwencję. pozdrawiam

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Pasy Bezpieczeństwa
« Odpowiedź #278 dnia: Kwiecień 19, 2015, 07:58:18 »
Efekty zapięcia pasów na fotelu - nie dość, że kierowca przyjął uderzenie to jeszcze dostał poduszką - zginął na miejscu
http://lublin.gazeta.pl/lublin/51,48724,17776924.html?i=3

Offline mirek1

  • Jeszcze nigdy w dziejach tak wielu nie mówiło tak wiele do tak wielu, mając do powiedzenia tak niewiele.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 941
  • "Tylko głupiec ma odpowiedź na wszystko."A.France
Odp: Pasy Bezpieczeństwa
« Odpowiedź #279 dnia: Kwiecień 27, 2015, 18:00:21 »
nie wiem czy przepisy nakazują zapinanie pasów bezpieczeństwa strażakom podczas drogi na miejsce zdarzenia ale wydaje mi się że w drodze do koszar już jest taki obowiązek no bo na sygnale już nie jedziemy. Natomiast jeśli faktycznie wejdzie w życie taka ustawa iż strażacy mają zapinać pasy to myślę  że "mądry" dowódca nie pozwoli jechać do puki nie będą pasy pozapinane bo to on odpowiada za całą sekcje.
Prawo o ruchu drogowym obowiązuje wszystkich bez wyjątku: policjantów , pogotowie jak też i strażaków bez wyjątku . Dowódca tu niema nic do decydowania- to obowiązek ustawowy. Wyjątki są od tego  opisane w ustawie " Prawo o ruchu drogowym"
 
« Ostatnia zmiana: Maj 04, 2015, 10:16:09 wysłana przez mirek1 »
Tylko dwie rzeczy są nieskończone : wszechświat i ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
                                      Albert Einstein

Offline maniera

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 73
Odp: Pasy Bezpieczeństwa
« Odpowiedź #280 dnia: Maj 01, 2015, 13:45:59 »
Efekty zapięcia pasów na fotelu - nie dość, że kierowca przyjął uderzenie to jeszcze dostał poduszką - zginął na miejscu
http://lublin.gazeta.pl/lublin/51,48724,17776924.html?i=3

Lepszego przykładu chyba nikomu nie potrzeba. Gdyby mieli zapięte pasy  mieli szansę żyć (sądząc po uszkodzeniu pojazdu) a tak zagrali w rosyjską ruletkę.
« Ostatnia zmiana: Maj 01, 2015, 13:52:52 wysłana przez maniera »