Autor Wątek: pytanie dot. wyjścia ewakuacyjnego  (Przeczytany 3487 razy)

Offline waski336

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 171
pytanie dot. wyjścia ewakuacyjnego
« dnia: Wrzesień 27, 2007, 15:47:59 »
Rozmieszczałem znaki ewakuacyjne w firmie X, która zajmowała jedną całą kondygnację budynku. W sumie były 3 wyjścia ewakuacyjne do strefy bepziecznej (klatka schodowa-obudowana z kalapmi oddymiającymi).
I o co chodzi? W firmie można wyjść tylko jednymiu drzwiami, reszta jest zamknięta ponieważ Pani się uparła i nie chce kupić tej skrzyneczki, w której jest klucz i po zbiciu szybki możlwie jest otworzenie tych drzwi. Nie chce, bo jak twierdzi zepsuje jej to estetykę. (strasznie ciężka osoba)

teraz:
a) czy takie zamknięte wyjście może służyć jako wyjście ewakuacujne? (moim zdaniem nie, ponieważ właścicel nie chce zapewnić drożności tego przejścia)
b) czy przepisy mówią o obowiązku  umieszczania klucza obok zamykanych drzwi ewakuacyjnych? Co grozi zarządcy za zlekceważeniu tego przepisu?



straz98

  • Gość
Odp: pytanie dot. wyjścia ewakuacyjnego
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 27, 2007, 15:53:52 »
drzwi ewakuacyjne muszą dać się natychmiast otworzyć więc zamknięte bez klucza są niedopuszczalne, a skrzynka z kluczem to też wg mnie nie jest dobre rozwiązanie, po drugie jeśli były trzy wyjścia to trzeba sprawdzić czy przy mniejszej ilości długości dojść ewakuacyjnych i szerokość wyjść na klatkę nie jest przekroczona

Offline waski336

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 171
Odp: pytanie dot. wyjścia ewakuacyjnego
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 27, 2007, 19:32:09 »
długości dojść są zachowane. (sprwadziłem- w przypadku dostępu tylko do tych jednych drzwi ewakuacyjnych) czyli teoretycznie można wykluczyć te drugie drzwi ewakuacyjne.
Ale jedna rzecz mi się dam nie podoba. Jest tam sala konferencyjna, nie duża- do 50 osob. i z sali konferencyjnej jest bezpośrednie wyjście (nr3) na kaltkę schodową (oczywiście zamkniete) a przejście do drogi dojścia prowadzi przez aneks kuchenny, który w ni cholere nie spełnia warunków bezpiecznej ewakuacji (cały zastawiony meblami, trzeba się między nimi przeciskać że dojść do sali konferencyjnej) Ja po prostu zrobię notatkę na ten temat, a co oni sobie z tym zrobią to już mnie nie interesuje- ale wydam zalecenie, żeby drzwi były otwarte.

Offline darek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 319
Odp: pytanie dot. wyjścia ewakuacyjnego
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 27, 2007, 20:33:51 »
Ustawa o ochronie przeciwpożarowejz dnia 24 sierpnia 1991Dz.U. z 1991r. Nr 81, poz. 351
Art. 3
 1. Osoba fizyczna, osoba prawna, organizacja lub instytucja korzystająca ze środowiska, budynku, obiektu lub terenu są obowiązane zabezpieczyć je przed zagrożeniem pożarowym lub innym miejscowym zagrożeniem.
2. Właściciel, zarządca lub użytkownik budynku, obiektu lub terenu, a także podmioty, o których mowa w ust. 1, ponoszą odpowiedzialność za naruszenie przepisów przeciwpożarowych, w trybie i na zasadach określonych w innych przepisach.
Art. 4
1. Właściciel budynku, obiektu budowlanego lub terenu, zapewniając ich ochronę przeciwpożarową, jest obowiązany:
1) przestrzegać przeciwpożarowych wymagań techniczno-budowlanych, instalacyjnych i technologicznych,
2) wyposażyć budynek, obiekt budowlany lub teren w wymagane urządzenia przeciwpożarowe i gaśnice,
3) zapewnić konserwację oraz naprawy urządzeń przeciwpożarowych i gaśnic w sposób gwarantujący ich sprawne i niezawodne funkcjonowanie,
4) zapewnić osobom przebywającym w budynku, obiekcie budowlanym lub na terenie, bezpieczeństwo i możliwość ewakuacji,
5) przygotować budynek, obiekt budowlany lub teren do prowadzenia akcji ratowniczej,
6) zapoznać pracowników z przepisami przeciwpożarowymi,
7) ustalić sposoby postępowania na wypadek powstania pożaru, klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia.
1a. Odpowiedzialność za realizację obowiązków z zakresu ochrony przeciwpożarowej, o których mowa w ust. 1, stosownie do obowiązków i zadań powierzonych w odniesieniu do budynku, obiektu budowlanego lub terenu, przejmuje - w całości lub w części - ich zarządca lub użytkownik, na podstawie zawartej umowy cywilnoprawnej ustanawiającej zarząd lub użytkowanie. W przypadku gdy umowa taka nie została zawarta, odpowiedzialność za realizację obowiązków z zakresu ochrony przeciwpożarowej spoczywa na faktycznie władającym budynkiem, obiektem budowlanym lub terenem.
2. Czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej mogą wykonywać osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje.

 Z powyższego wynika, że odpowiedzialność za stan istniejący jest kwestią ustalenia między stronami w umowie najmu. Jeżeli nie jest to określone - sporządzić aneks lub w razie problemów - sąd.
 Tak to widzę. Pozdrawiam.

Offline delete

  • A B C ...
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 323
  • Alpha against omega
Odp: pytanie dot. wyjścia ewakuacyjnego
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 06, 2007, 14:27:38 »
sa w sprzedaży świetne rozwiązania z zamkami otwieralnymi automatycznie z 1 strony (od wewnatrz) z sygnalizacją akustyczna nieuprawnionego otwarcia.
"Jeden dobry argument więcej jest wart niż kilka lepszych"  (Tristan Bernard)