Autor Wątek: Dystykcje W Osp  (Przeczytany 7109 razy)

Offline antekstrazak

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 54
    • http://
Dystykcje W Osp
« dnia: Kwiecień 27, 2004, 20:09:24 »
PANOWIE CZY MOŻE MI KTOŚ ODPOWIEDZIEĆ NA PYTANIE KTO NADAJE STOPNIE W OSP NAPRZYKŁAD STOPIEŃ DOWUDCY PLUTONU OCZYWIŚCIE PO UKOŃCZENIU KURSU D-CA SEKCJI I JAKIMŚ STAŻU I WTEDY CO DALEJ KTO MA TAKĄ WŁADZE ŻEBY NADAĆ STOPIEŃ NIGDY NIEWIDZIAĘM WIEKSZEGO STOPNIA W OSP JAK D-CA SEKCJI ALE DALEJ COS JEST ???????????????????????

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Dystykcje W Osp
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 28, 2004, 09:20:15 »
Tu http://www.zosprp.pl/php/index.php?mode=dz...&id_poddzial=27 jest link go Regulaminu mundurowego OSP gdzie są opisane stopnie i dystynkcje, tu http://www.zosprp.pl/php/regulaminy/umundurowanie.pdf bezpośredni link do pliku pdf z regulaminem.
Co do nadawania stopni to odpowiadają one przede wszystkim funkcji jaką się pełni w straży czyli prezes ma prezesa naczlnik naczelnika itd. Co do strażaka, starszego strażaka, dowódcy plutonu to nie wiem jak to jest i sam się chętnie dowiem.
Pozdrawiam, Sylwek

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Dystykcje W Osp
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 28, 2004, 23:24:31 »
U mnie jest w ten spoóśb że naczelnik awansuje i degraduje

Julian - naczelnik OSP Krzymów

  • Gość
Dystykcje W Osp
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 22, 2004, 16:15:29 »
:)  Nadawanie awansów należy do naczelnika jednostki. w zależności od tego jaki staż dany strażak posiada ,przeszkolenie pożarnicze i w jaki sposób jest zaangażowany w życiu jednostki. Ale podstawą jest ukończenie odpowiednich kursów pożarniczych np. dowódcy sekcji. Pozdrawiam Julian

Młodzik

  • Gość
Dystykcje W Osp
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 23, 2004, 14:58:32 »
czyli jezeli ktos awansuje na np. starszego strazaka to dostaje na to jakis papierek?

 

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Dystykcje W Osp
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 08, 2004, 19:09:02 »
Jeżeli od naczelnika zarząda to żaden problem dla naczelnika nie powinien być aby napisać papierek.

Offline zeusss

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 866
  • Bogatemu to i byk się ocieli
Dystykcje W Osp
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 08, 2004, 19:48:58 »
czy na przykład kiedy ukonczylem kuro na dowódce sekcji to automatycznie jestem wyrzszy stopniem czy tez naczelnik lub komendant musza mnie awansowac???

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Dystykcje W Osp
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 09, 2004, 17:51:26 »
Kurs tylko daje możliwość awansu. (Komendant nie awansuje).
W myśl Regulaminu Jednostki Operacyjno-Technicznej to naczelnik kieruje Jedn. Oper. Tech.
A w związku z tym on musi zorganizować jakiś schemat organizacyjny.
Strażak, starszy strażak, dowódca roty, dowódca zastępu i dowóca sekcji - są to funkcje a nie stopnie. Ja np kurs naczelników ukończyłem w 1999r a naczelnikiem zostałem w tym roku, i też wcale nim nie musiałem zostać.
Także jeżeli będzie miał jakiś wakat nd dowódcy sekcji to ma on prawo (ale nie obowiązek) Ciebie awansować.

Offline Kluza

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 28
  • Wiceprezes i dowódca Zastępu
Odp: Dystykcje W Osp
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 27, 2011, 00:56:07 »
czytając tak ten artykuł nasuwa mi się pytanie. wiceprezes to jest funkcja tak? st. strażak także. będąc na akcji to kto jest wyżej?
pewnego razu umówiłem się z piękną kobietą. ubrałem najlepszy ciuch , najlepszy perfum i kupiłem kwiatka. idąc na miejsce spotkania usłyszałem syrenę. Rzuciłem kwiatka w błoto i pobiegłem do remizy , skąd wyjechaliśmy na pożar. dziewczyna się na mnie obraziła i już nigdy więcej ze mną nie umówiła. koledzy mieli mnie za największego frajera. jak mogłem tak postąpić? ja odpowiedziałem : " gdyby taka sytuacja się powtórzyła zrobiłbym to samo! i nigdy w życiu bym tego nie żałował !" Powołanie..

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Dystykcje W Osp
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 27, 2011, 07:10:13 »
D-ca, prezes, naczelnik itd...

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Dystykcje W Osp
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 27, 2011, 10:41:58 »
... będąc na akcji to kto jest wyżej?
Nie myl stopni funkcyjnych (prezes, naczelnik, itp) z funkcjami w sekcji/rocie.
Porównywalnie w PSP d-cą wózka może być aspirant i mieć w załodze mł.kapitana.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline Marcin1986

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 486
Odp: Dystykcje W Osp
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 27, 2011, 13:08:46 »
Rafał998 a nie czasami Naczelnik a potem Z-ca? nawet ze statutu to wychodzi, prezes na akcji nie jest ,,wyzszy'' od naczelnika i to nie prezes odpowiada za wszystko gdy na miesjcu jest ktorys z naczelnikow. Ew dowodca moze byc strazak PSP, u mnie jest tak praktykowane, Naczelnik i Z-ca ew ktos z PSP. reszta grzecznie musi sie słuchac i wykonywac polecenia/rozkazy

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Dystykcje W Osp
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 27, 2011, 13:23:52 »
Dokładnie.

Naczelnik i jego zastępca dowodzą JOT-em i muszą mieć do tego odpowiednie papiery (naczelnik przynajmniej) czyli kurs dowódców sekcji i kurs naczelników (? nie wiem cz ten drugi to nie jest aby tylko na poziomie gminy). Naczelnik w pewnym sensie podlega prezesowi, ale nie operacyjnie.

A druga sprawa, to ta, że po kursie dowódców "stopień" się logicznie rzecz biorąc należy, tak jak "strażak" po kursie podstawowym. Tylko że po wcześniej wspomnianym kursie nie wiadomo tylko jaki przysługuje - na mój gust albo "pomocnik d-cy sekcji" lub "d-ca sekcji" :rolleyes:

Reszta "stopni" w obu "korpusach" to kwestia uznaniowa za działania ratownicze, staż, i stopień przeszkolenia. W każdym razie każda OSP jakoś sobie z tym radzi po swojemu - w razie czego są jeszcze jakieś zasady awansowania w PSP, które w ostateczności można przerobić.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Dystykcje W Osp
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 27, 2011, 15:23:12 »
Rafał998 a nie czasami Naczelnik a potem Z-ca? nawet ze statutu to wychodzi, prezes na akcji nie jest ,,wyzszy'' od naczelnika i to nie prezes odpowiada za wszystko gdy na miesjcu jest ktorys z naczelnikow. Ew dowodca moze byc strazak PSP, u mnie jest tak praktykowane, Naczelnik i Z-ca ew ktos z PSP. reszta grzecznie musi sie słuchac i wykonywac polecenia/rozkazy

Zgadza się przepraszam za błąd :)

Offline Kluza

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 28
  • Wiceprezes i dowódca Zastępu
Odp: Dystykcje W Osp
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 27, 2011, 17:16:07 »
czyli stopien typu wiceprezes na akcji nic nie znaczy i jestem zwykłym strażakiem który jest niższy funkcją od st. strażaka?
pewnego razu umówiłem się z piękną kobietą. ubrałem najlepszy ciuch , najlepszy perfum i kupiłem kwiatka. idąc na miejsce spotkania usłyszałem syrenę. Rzuciłem kwiatka w błoto i pobiegłem do remizy , skąd wyjechaliśmy na pożar. dziewczyna się na mnie obraziła i już nigdy więcej ze mną nie umówiła. koledzy mieli mnie za największego frajera. jak mogłem tak postąpić? ja odpowiedziałem : " gdyby taka sytuacja się powtórzyła zrobiłbym to samo! i nigdy w życiu bym tego nie żałował !" Powołanie..

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Dystykcje W Osp
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 27, 2011, 17:34:16 »
Przede wszystkim - najważniejsze jaką wiedzą i doświadczeniem dysponujesz, noszenie dystynkcji wice prezesa nie jest żadnym wyznacznikiem i bez tego wspomnianego wcześniej - nie ma co się pchać w dowodzenie.
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline Kluza

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 28
  • Wiceprezes i dowódca Zastępu
Odp: Dystykcje W Osp
« Odpowiedź #16 dnia: Kwiecień 27, 2011, 17:45:01 »
nie no dowodzić nie chce;) tylko pytam tak teoretycznie. dowodzenie zostawiam starszym , bardziej doświadczonym. czyli to kwestia doświadczenia lub też indywidualnego dogadania się w OSP. tak? to ok rozumiem. dzieki
pewnego razu umówiłem się z piękną kobietą. ubrałem najlepszy ciuch , najlepszy perfum i kupiłem kwiatka. idąc na miejsce spotkania usłyszałem syrenę. Rzuciłem kwiatka w błoto i pobiegłem do remizy , skąd wyjechaliśmy na pożar. dziewczyna się na mnie obraziła i już nigdy więcej ze mną nie umówiła. koledzy mieli mnie za największego frajera. jak mogłem tak postąpić? ja odpowiedziałem : " gdyby taka sytuacja się powtórzyła zrobiłbym to samo! i nigdy w życiu bym tego nie żałował !" Powołanie..

Offline strazak_mat998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 95
Odp: Dystykcje W Osp
« Odpowiedź #17 dnia: Kwiecień 27, 2011, 17:47:57 »
tak jest, liczy się wiedza i doświadczenie. w OSP masz tak, że za JOT odpowiada naczelnik

Offline GOLDEN AIR

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 58
Odp: Dystykcje W Osp
« Odpowiedź #18 dnia: Kwiecień 27, 2011, 20:55:03 »
Może mi ktoś pomoże. :) U nas temat dystynkcji chyba leży. Będąc w sklepie pożarniczym z gospodarzem jednostki i na jego sugestie zakupiłem dystynkcje - dowódca roty. Gosp. jednostki kierował się chyba moim przeszkoleniem(kurs szeregowców, KPP, rat, technicznego, dowódców OSP). Jednak nie wiem na jakich prawach się to przyznaje bo są u mnie ludzie którzy w wieku 40 lat mają na mundurze "strażaka". Nie chciałbym wywołać zamieszania i chciałbym porady co mam zrobić. Udać się z tym do naczelnika?
Pozdrawiam
Bogu na chwałę, ludziom na ratunek.

Offline komar

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 21
    • http://
Odp: Dystykcje W Osp
« Odpowiedź #19 dnia: Kwiecień 27, 2011, 21:10:45 »
Jeżeli skończyłeś kurs dowódców OSP to od razu jesteś dowódcą sekcji - chyba że się coś pozmieniało  :fiuu:

Offline Siedemsetter

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 656
Odp: Dystykcje W Osp
« Odpowiedź #20 dnia: Kwiecień 28, 2011, 11:16:57 »
Może mi ktoś pomoże. :) U nas temat dystynkcji chyba leży. Będąc w sklepie pożarniczym z gospodarzem jednostki i na jego sugestie zakupiłem dystynkcje - dowódca roty. Gosp. jednostki kierował się chyba moim przeszkoleniem(kurs szeregowców, KPP, rat, technicznego, dowódców OSP). Jednak nie wiem na jakich prawach się to przyznaje bo są u mnie ludzie którzy w wieku 40 lat mają na mundurze "strażaka". Nie chciałbym wywołać zamieszania i chciałbym porady co mam zrobić. Udać się z tym do naczelnika?
Pozdrawiam
naczelnik jest odpowiedzialny za przydzielenie dystynkcji. jak uważacie, że jest z tym bałagan to go naciskajcie, żeby to uporządkował. u nas pierwszą rzeczą, którą zrobił nowy naczelnik było właśnie uporządkowanie spraw z dystynkcjami.
"Cóż może być piękniejszego nad człowieka rycerskiego?..."

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Dystykcje W Osp
« Odpowiedź #21 dnia: Kwiecień 28, 2011, 14:16:56 »
Tak w ogóle to dowódca sekcji nie jest najwyższą dystynkcją "bojową" w OSP, bo jest jeszcze pomocnik i dowódca plutonu - to jest dopiero problem wymyślić komu takowy "stopień" nadać, zwłaszcza jak w danej OSP nie ma takich sił - większość OSP to jednostki S-1 lub S-2 :rofl:  No chyba żeby to nadawać za staż, żeby ładnie wyglądało ^_^

Cytat: wikipedia
Pluton - w pożarnictwie pododdział w sile trzech do czterech zastepów lub dwóch sekcji, liczący od 15 do 21 ratowników, łącznie z dowódcą.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Pluton_%28po%C5%BCarnictwo%29
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE