Autor Wątek: Pytanko: ile może być jednostek ksrg w gminie?  (Przeczytany 8231 razy)

Offline Matti

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 39
Pytanko: ile może być jednostek ksrg w gminie?
« dnia: Wrzesień 17, 2007, 16:42:13 »
Witam!!!
Mam pytanie ile może być jednostek ksrg w gminie. Mój kolega mówi że tylko 2 a w naszej gmunie jest 3. Czy mogą zlikfidować jedną jednostke. jeśli tak to na co będą patrzeć na wyszkolenie czy może na sprzęt???
Prosze o pomoc.
Pozdor
« Ostatnia zmiana: Maj 14, 2008, 09:32:50 wysłana przez Sylwek »

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Pytanko
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 17, 2007, 17:02:18 »
Pierwsze słyszę o jakimś limicie na gminę i ew. wyłączaniu jednostek z KSRG z uwagi na przekroczenie limitu. Może się zdarzyć wyłączenie ale z innych przyczyn, szczególnie operacyjnych.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline malina998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 280
  • Szef wszystkich szefów :)
Odp: Pytanko
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 17, 2007, 19:43:55 »
nie ma czegos takiego jak limit... wydaje mi sie ze to zalezy tylko i wyłacznie od wyposazenia jednostki... jezeli w jakiejs gminie bylo by 10 jednostek osp to moga byc wszystkie w KSRG  tu nie ma reguły..

Offline Porta

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.704
  • Zgred
Odp: Pytanko
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 18, 2007, 20:44:44 »
Według mnie to zależy od zapotrzebowania tego typu w gminie, powiecie ...
Aktualności, artykuły, społeczność: www.Remiza.pl
Sklep pożarniczy - www.remiza.com.pl/sklep

Mariusz_43

  • Gość
Odp: Pytanko
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 18, 2007, 20:49:53 »
Ja również pierwsze słyszę o jakimkolwiek limicie... Dopytaj się kolegi skąd ma takie informacje i nam napisz, bo według mnie nawet wszystkie jednostki w gminie mogą być w KSRG o ile spełniają odpowiednie warunki.

Offline malina998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 280
  • Szef wszystkich szefów :)
Odp: Pytanko
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 18, 2007, 21:02:38 »
a te warunki to o ile dobrze pisze to dwa srednie samochody.... chyba ;P  ;)

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Odp: Pytanko
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 18, 2007, 21:27:52 »
Wszystkie informacje dotyczące struktur KSRG podane są na stronie Komendy Głównej PSP www.straz.gov.pl
O ile kiedyś przeglądałem te materiały to nie znalazłem tam informacji na temat
jakichkolwiek limitów dotyczących ilości jednostek w gminie działających w KSRG.
Poczytaj i sprawdź i będziesz wiedział co się kręci. 

Offline Butel

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 7.694
Odp: Pytanko
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 18, 2007, 21:31:38 »
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
w sprawie zakresu, szczegółowych warunków i trybu włączania jednostek ochrony przeciwpożarowej do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego.
Dz.U.98.121.798
§ 1. Do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego, zwanego dalej "systemem", mogą być włączane jednostki ochrony przeciwpożarowej, zwane dalej "jednostkami", których siły i środki przewidziane są do użycia w planach działań ratowniczych po spełnieniu warunków, o których mowa w § 2.

§ 2. 1. Do systemu może zostać włączona jednostka, która posiada:
  1)   co najmniej dwa średnie lub ciężkie samochody pożarnicze,
  2)   wyszkolonych ratowników w liczbie zapewniającej pełną obsadę co najmniej dwóch samochodów pożarniczych,
  3)   skuteczny system łączności powiadamiania i alarmowania,
  4)   urządzenia łączności w sieci radiowej systemu na potrzeby działań ratowniczych
oraz która pozostaje w stałej gotowości do podejmowania działań ratowniczych.
2. Do systemu może być włączona także jednostka, która nie spełnia warunków wymienionych w ust. 1, jeśli jej działalność ma zastosowanie w warunkach przewidzianych w planie działań ratowniczych.
3. Ocenę warunków, o których mowa w ust. 1, przeprowadza właściwy miejscowo komendant rejonowy Państwowej Straży Pożarnej.

§ 3. 1. Włączenie jednostki do systemu jest poprzedzone zawarciem porozumienia między właściwym miejscowo komendantem rejonowym Państwowej Straży Pożarnej, podmiotem tworzącym jednostkę oraz tą jednostką.
2. Porozumienie, o którym mowa w ust. 1, określa w szczególności:
  1)   siły i środki jednostki przewidziane do wykorzystania w systemie,
  2)   zadania ratownicze przewidziane dla jednostki w ramach systemu,
  3)   wymaganą liczbę i poziom wyszkolenia ratowników w jednostce,
  4)   sposób utrzymania stanu gotowości jednostki do działań ratowniczych, w szczególności w zakresie:
a)  sprawności technicznej samochodów pożarniczych i ich wyposażenia,
b)  przygotowania ratowników do działań,
c)  przebiegu alarmowania,
  5)   sposoby alarmowania jednostki,
  6)   warunki rozwiązania porozumienia.

§ 4. 1. Komendant rejonowy Państwowej Straży Pożarnej przedstawia właściwemu komendantowi wojewódzkiemu Państwowej Straży Pożarnej wykaz jednostek, z którymi zawarł porozumienie, o którym mowa w § 3 ust. 1.
2. Na wniosek właściwego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej wydaje decyzję w sprawie włączenia jednostki do systemu.

§ 5. Właściwy miejscowo komendant rejonowy Państwowej Straży Pożarnej, w razie stwierdzenia nieprzestrzegania przez jednostkę włączoną do systemu postanowień porozumienia, o którym mowa w § 3 ust. 1, wzywa tę jednostkę do przywrócenia, w wyznaczonym terminie, stanu określonego w porozumieniu.

§ 6. Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej prowadzi ewidencję jednostek ochrony przeciwpożarowej włączonych do systemu.

§ 7. Jednostki włączone do systemu zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 28 grudnia 1994 r. w sprawie szczegółowych zasad, zakresu i trybu włączania jednostek ochrony przeciwpożarowej do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego (Dz. U. Nr 140, poz. 800) zachowują przynależność do systemu.
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk

Offline mlody.strazak

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 129
Odp: Pytanko
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 14, 2008, 02:01:45 »
Pozwolę sobie odświeżyć temat w związku z ponowieniem pytania
w topiku http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,9798.0/topicseen.html

Nie zgadzam się z kolegą malina998
Włączenie 10 jednostek z terenu gminy jest nieuzasadnione ekonomicznie.

Istnieją nowe wytyczne Komendy Głównej co do ilości jednostek OSP w KSRG na gminę (procedura P23)
Zgodnie z jej założeniami 2 jednostki na gminie to ilość optymalna na gminę, włączenie każdej następnej jednostki do KSRG musi być poparte szczególnymi uwarunkowaniami (np. wielkość gminy, charakterystyczny kształt, wielkość zalesienia, autostrada itp.) poparte faktyczną analizą a nie górnolotnymi stwierdzeniami
Co do warunków, jakie powinny posiadać jednostki ubiegające się do włączenia w KSRG są one szczegółowo opisane w rozporządzeniu przytoczonym przez kolegę wyżej

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Pytanko
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 14, 2008, 09:26:28 »
A gdzie mogę znaleźć te nowe wytyczne komendanta wraz z procedurą P23? Wydaje mi się, że nie ma tego w internecie. Jest chyba tylko w formie papierowej.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Pytanko
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 14, 2008, 10:02:42 »
Pozwolę sobie odświeżyć temat w związku z ponowieniem pytania
w topiku http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,9798.0/topicseen.html

Nie zgadzam się z kolegą malina998
Włączenie 10 jednostek z terenu gminy jest nieuzasadnione ekonomicznie.

Istnieją nowe wytyczne Komendy Głównej co do ilości jednostek OSP w KSRG na gminę (procedura P23)
Zgodnie z jej założeniami 2 jednostki na gminie to ilość optymalna na gminę, włączenie każdej następnej jednostki do KSRG musi być poparte szczególnymi uwarunkowaniami (np. wielkość gminy, charakterystyczny kształt, wielkość zalesienia, autostrada itp.) poparte faktyczną analizą a nie górnolotnymi stwierdzeniami
Co do warunków, jakie powinny posiadać jednostki ubiegające się do włączenia w KSRG są one szczegółowo opisane w rozporządzeniu przytoczonym przez kolegę wyżej


Ale kogo względami ekonomicznymi , przecież nie KG PSP , jak już Gminy i samych OSP.

Offline mlody.strazak

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 129
Odp: Pytanko
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 14, 2008, 12:40:51 »
A gdzie mogę znaleźć te nowe wytyczne komendanta wraz z procedurą P23? Wydaje mi się, że nie ma tego w internecie. Jest chyba tylko w formie papierowej.
W KG ew. KW
Dalsze rozpowszechnianie dokumentu, jest możliwe jedynie po uzyskaniu zgody pełnomocnika ds. Zarządzania (tego od ISO)


Pozwolę sobie odświeżyć temat w związku z ponowieniem pytania
w topiku http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,9798.0/topicseen.html

Nie zgadzam się z kolegą malina998
Włączenie 10 jednostek z terenu gminy jest nieuzasadnione ekonomicznie.

Istnieją nowe wytyczne Komendy Głównej co do ilości jednostek OSP w KSRG na gminę (procedura P23)
Zgodnie z jej założeniami 2 jednostki na gminie to ilość optymalna na gminę, włączenie każdej następnej jednostki do KSRG musi być poparte szczególnymi uwarunkowaniami (np. wielkość gminy, charakterystyczny kształt, wielkość zalesienia, autostrada itp.) poparte faktyczną analizą a nie górnolotnymi stwierdzeniami
Co do warunków, jakie powinny posiadać jednostki ubiegające się do włączenia w KSRG są one szczegółowo opisane w rozporządzeniu przytoczonym przez kolegę wyżej


Ale kogo względami ekonomicznymi , przecież nie KG PSP , jak już Gminy i samych OSP.
Ogólnie państwa i ochrony ppoż.
Im więcej jednostek OSP (ogólnie w całym kraju) tym mniejsze dofinansowanie (choćby z KSRG)
Twierdzę, że lepiej mieć 2-3 prężne jednostki OSP na gminie, niż 10 takich sobie (można się nie zgadzać z tą opinią i takie są prawa demokracji)
« Ostatnia zmiana: Maj 14, 2008, 13:47:11 wysłana przez Butel »

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Pytanko
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 14, 2008, 13:27:20 »
Twierdzę, że lepiej mieć 2-3 prężne jednostki OSP na gminie, niż 10 takich sobie (można się nie zgadzać z tą opinią i takie są prawa demokracji)
Tym razem całkowicie zgadzam się ze stwierdzeniem mlodego.strażaka ;) 
Niewiele jest gmin które stać na utrzymywanie 10 jednostek, a nawet jeśli utrzymuja taka ilość to raczej nie wszystkie z nich są prężne i dobrze wyposażone. Z reguły teren gminy nie jest aż tak olbrzymi , aby nie można było zapewnić dojazdu do każdego miejsca w przyzwoitym czasie posiadając 3-4 prężne i dobrze wyposażone jednostki.
A pozostając w temacie też nigdy nie słyszałem o limitach jednostek KSRG w gminie. Teoretycznie może być ich nawet 10, tylko pozostaje podstawowe pytanie : po co ? 

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Pytanko: ile może być jednostek ksrg w gminie?
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 14, 2008, 14:48:25 »
Ale do czego zmierzacie ?  KSRG powinno być pewną forma akredytacji jednostki , ważne by zakładane kryteria były rzeczowo i autentycznie sprawdzane. Jak stać Gminę i Jednostki OSP spełniają normy to według mnie w KSRG mogą być wszystkie jednostki.  Będzie to tylko dla dobra ogółu .

Inna sprawa że jak byśmy dziś zweryfikowali jednostki już funkcjonujące w KSRG 50% z nich nie sprostała by wymogom i to nie koniecznie sprzętowym , a kwalifikacji i wyszkolenia ratowników .

Pozdrawiam MIKO

Offline mlody.strazak

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 129
Odp: Pytanko: ile może być jednostek ksrg w gminie?
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 14, 2008, 20:51:43 »
Ale do czego zmierzacie ?  KSRG powinno być pewną forma akredytacji jednostki , ważne by zakładane kryteria były rzeczowo i autentycznie sprawdzane. Jak stać Gminę i Jednostki OSP spełniają normy to według mnie w KSRG mogą być wszystkie jednostki.  Będzie to tylko dla dobra ogółu .

Inna sprawa że jak byśmy dziś zweryfikowali jednostki już funkcjonujące w KSRG 50% z nich nie sprostała by wymogom i to nie koniecznie sprzętowym , a kwalifikacji i wyszkolenia ratowników .

I to faktycznie smutna rzeczywistość. Nie wszyscy wójtowie, starostowie dostrzegają poświęcenie druhów ochotników.
Czasami się nie dziwię, że nie chce im się ćwiczy, bo poprostu nie ma na czym (Stare GBA, kilka węży, rozdzielacz i stara prądownica - i to wszystko)

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Pytanko: ile może być jednostek ksrg w gminie?
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 14, 2008, 23:41:19 »
MIKO , przecież nikt nie ma nic przeciwko temu , aby w gminie było owe 10 jednostek w KSRG. Patrząc jednak na dzisiejsze realia trudno sobie wyobrazić gminę która wyposaży i utrzyma na odpowiednim poziomie owe 10 jednostek, a nawet czy znajdzie się w jednej gminie aż tylu druhów aby zapewnic odpowiedni stan osobowy w każdej z tych jednostek.   Dlatego realistycznie przykładam dzisiejsze możliwosci do potrzeb ( bo jakiej wielkości są nasze gminy każdy wie)  i pozwoliłem sobie zadac pytanie po co aż tyle jednostek włączonych do KSRG w jednej gminie. Młody.strażak słusznie zauważył że chyba lepiej mieć mniej , ale dobrze wyposażonych i wyszkolonych jednostek , niz dużo , ale kulejacych pod różnymi względami. Patrząc teoretycznie to sam bym bardzo chciał, aby dobra jednostka OSP była w każdej miejscowości, jednak na to nie stać nawet krajów duzo bogatszych od nas. 

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Pytanko: ile może być jednostek ksrg w gminie?
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 14, 2008, 23:53:05 »
No ale sam sobie odpowiadasz na to pytanie w dużej części „ tyle na ile Nas stać” nic mniej i nic więcej . Oczywiście są tu jeszcze teoretycznie wymogi operacyjne PSP , ale uważam całkowicie bezcelowe.

Zresztą uważam że KSRG w stosunku do OSP w takiej formie bez ewolucji długo już nie przetrwa .
« Ostatnia zmiana: Maj 14, 2008, 23:55:13 wysłana przez MIKO »

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Pytanko: ile może być jednostek ksrg w gminie?
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 15, 2008, 00:12:37 »
KSRG to jedna sprawa, a druga to ile OSP przetrwa te wszystkie ewolucje ...

Offline danielhad

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Pytanko: ile może być jednostek ksrg w gminie?
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 15, 2008, 22:57:12 »
Witam, rozmawiacie o liczbie ile jednostek można włączyć do systemu. Ja mam nieco inne pytanie, od wielu lat nasza jednostka stara się o włączenie do KSRG, podpisaliśmy nawet kilka lat temu już trójstronne porozumienie, spełniamy wszystkie warunki jakie musi spełnić jednostka aby się znalezć w tym systemie, nadmienię tylko że sprzętu mamy nawet więcej niż jest wymagane, mamy dwa samochody: GBA oraz GBART, 77 członków w tym 45 z badaniami wyszkoleniem i w odpowiednim przedziale wieku. Z własnych środków zakupiliśmy DSP oraz DTG (bramkę sms), jesteśmy obecnie wicemistrzami woj. śląskiego w zawodach sport-poż. itd. Jednym słowem staramy się na wszystkie strony jak tylko się da. A odpowiedz władz PSP nagle zmieniła się na "NIE". Tłumacząc się, że w naszej gminie są tylko dwie jednostki OSP z czego jedna jest już KSRG więc druga nie może być, bo w tedy w gminie było by 100% jednostek w systemie.
Czy naprawdę jest jakiś przepis mówiący że w gminie nie może być 100% jednostek w KSRG ??. Tym bardziej że w gminie są tylko 2 jednostki!!!.
W sąsiedniej gminie (w tym samym powiecie) o podobnej powierzchnię  i zaludnieniu jest 17 jednostek OSP w tym 6 w systemie.
Bardzo proszę o pomoc!.


Offline mlody.strazak

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 129
Odp: Pytanko: ile może być jednostek ksrg w gminie?
« Odpowiedź #19 dnia: Maj 16, 2008, 23:35:06 »
Bzdura!

Jeśli jest tak faktycznie, jak to opisujesz to myślę, że jest to sprawa "polityczna"
Jeśli nie wiadomo o co chodzi, to ...

Offline danielhad

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Pytanko: ile może być jednostek ksrg w gminie?
« Odpowiedź #20 dnia: Maj 18, 2008, 22:24:26 »
Tak, to co napisałem jest całą prawdą, oto link www.ospcisie.com. Nie wiem co z tym zrobić a strasznie nam zależy by wstąpić do ksrg, słyszał ktoś o jakimś "przepisie" który zabrania by wszystkie jednostki w gminie należały do systemu?, tym bardziej że są tylko dwie osp!.

Offline mlody.strazak

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 129
Odp: Pytanko: ile może być jednostek ksrg w gminie?
« Odpowiedź #21 dnia: Maj 19, 2008, 10:49:06 »
Tak, to co napisałem jest całą prawdą, oto link www.ospcisie.com. Nie wiem co z tym zrobić a strasznie nam zależy by wstąpić do ksrg, słyszał ktoś o jakimś "przepisie" który zabrania by wszystkie jednostki w gminie należały do systemu?, tym bardziej że są tylko dwie osp!.

Nie ma takich dyspozycji

Offline OSPwonski

  • http://strazacki-konin.pl.tl/Akcje.htm
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 160
Odp: Pytanko: ile może być jednostek ksrg w gminie?
« Odpowiedź #22 dnia: Maj 19, 2008, 12:38:10 »
Niestety marne są szanse tych jednostek które nie są w systemie na dostanie się do niego, z tego co słyszałem bardzo ciężko jest się w tej chwili dostać. Pewnie będzie możliwość kiedy część obecnych jednostek zostanie wycofana (nie spełniają wymaganych podstaw).