Autor Wątek: Definicja domu - do znawców tematu mieszkanówki  (Przeczytany 21576 razy)

Offline M_Walles

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 51
Definicja domu - do znawców tematu mieszkanówki
« dnia: Wrzesień 12, 2007, 13:39:08 »
Jaka jest interpretacja "domu" lub "lokalu mieszkalnego" wg ustawy o PSP?
Kiedy budynek jest domem a kiedy nie?
Kiedy strażak (nie pobierający pomocy mieszkaniowej) traci prawo do równoważnika za brak lokalu?

Cztery przykłady:
1) strażak buduje dom, aktualnie jest stan surowy zamknięty.
2) strażak buduje dom, dom wykończony ale bez odbioru
3) strażak nabywa dom-ruinę (kiedyś odebraną) i wykonuje remont kapitalny.
4) strażak nabywa dom-ruinę (kiedyś odebraną) i wykonuje przebudowę.

Czy dwaj strażacy posiadający domy w stanie surowym mogą być inaczej traktowani, jeśli dom jednego z nich był kiedykolwiek odebrany i zamieszkały?
Czy można nazwać lokalem mieszkalnym surowe mury pokryte dachem tylko dlatego, że kiedyś były zamieszkałe (nie przez strażaka)?
"Ten kto biernie akceptuje zło, jest za nie tak samo odpowiedzialny jak ten, co je popełnia."
— Martin Luther King

Offline emmil

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 169
Odp: Definicja domu - do znawców tematu mieszkanówki
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 12, 2007, 17:26:46 »
A czy moge liczyc na mieszkaniowke jezeli odziedziczylem po mamie 1/3 domu

Offline fireman

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.318
  • Ostatnia umiera nadzieja... no i powoli umiera:)
    • http://www.pl
Odp: Definicja domu - do znawców tematu mieszkanówki
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 14, 2007, 00:34:13 »
A czy moge liczyc na mieszkaniowke jezeli odziedziczylem po mamie 1/3 domu

Masa spadkowa przynależna Ci w postaci 1/3 domu jest prawem (tytułem prawnym) do lokalu mieszkalnego, a przynajmniej może i w większości jest odczytywany za tytuł prawny przez osoby zajmujące się mieszkaniówką.
Takie podejście uniemożliwi pobieranie równoważnika za brak lokalu no chyba, że 1/3 odziedziczonego budynku stoi w takiej odległośi od miejsca pełnienia służby, że czas dojazdu środkami komunikacji miejskiej przekroczy 1 godzinkę w jedną stronę

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Definicja domu - do znawców tematu mieszkanówki
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 14, 2007, 01:21:53 »
A czy moge liczyc na mieszkaniowke jezeli odziedziczylem po mamie 1/3 domu

Masa spadkowa przynależna Ci w postaci 1/3 domu jest prawem (tytułem prawnym) do lokalu mieszkalnego, a przynajmniej może i w większości jest odczytywany za tytuł prawny przez osoby zajmujące się mieszkaniówką.
Takie podejście uniemożliwi pobieranie równoważnika za brak lokalu no chyba, że 1/3 odziedziczonego budynku stoi w takiej odległośi od miejsca pełnienia służby, że czas dojazdu środkami komunikacji miejskiej przekroczy 1 godzinkę w jedną stronę

...również jeżeli ta 1/3 będzie miała mniejszą powierzchnię od przysługującej
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline fireman

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.318
  • Ostatnia umiera nadzieja... no i powoli umiera:)
    • http://www.pl
Odp: Definicja domu - do znawców tematu mieszkanówki
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 14, 2007, 01:28:16 »
Przepisy dotyczące przyznawania równoważnika dziś wskazują na to, że jeżeli masz tytuł do lokalu to już masz pozycję lekko niepewną by nie rzec straconą.
Choć zawsze możesz podnieść, że nie masz tytułu prawnego do lokalu czy domu a masz tylko tytuł do jego części.
Jeżeli 1/3 domu nie spełnia należonych norm zaludnienia wówczas można starać się o pomoc mieszkaniową a nie o równoważnik za brak lokalu ale to tylko teza, do której jestem przekonany.

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Definicja domu - do znawców tematu mieszkanówki
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 14, 2007, 08:21:43 »
fireman - RZBL przysługuje strażakowi w służbie stałej, jeżeli nie posiada lokalu mieszkalnego w miejscu pełnienia służby lub w miejscowości pobliskiej (czas dojazdu w obie strony poniżej 2h) spełniającego warunki dotyczące m.in. metrażu oraz wyposażonego w sanitariaty oraz kuchnię. Takiego warunku nie spełniają np. mieszkania ze wspólnym WC na korytarzu (jak ktoś nie wierzy, że takie jeszcze istnieją, to zapraszam do centrum Poznania). Jeżeli strażak posiada taki lokal (niespełniający norm), to oprócz uprawnienia do RZBL, może się również starać o pomoc mieszkaniową. Chociaż z drugiej strony opłacalne to jest dopiero w ostatnich 2-3 latach służby (przy żenująco niskiej tej pomocy). Dla niedowiarków polecam lekturę orzecznictwa sądów administracyjnych poruszającego tą materię - kilka takich orzeczeń można znaleźć na  tym forum ;)
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: Definicja domu - do znawców tematu mieszkanówki
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 14, 2007, 09:46:35 »
A wracając do tematu wątku:
Definicja mieszkania wg rozporządzenia o warunkach technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie:
"rozumie się przez to zespół pomieszczeń mieszkalnych i pomocniczych, mających odrębne wejście, wydzielony stałymi przegrodami budowlanymi, spełniający niezbędne warunki do stałego pobytu ludzi i prowadzenia samodzielnego gospodarstwa domowego",

z kolei budynek mieszkalny to:
"budynek przeznaczony na mieszkania, mający postać:
a) budynku wielorodzinnego, zawierającego 2 lub
więcej mieszkań,
"b) budynku jednorodzinnego,
c) budynku mieszkalnego w zabudowie zagrodowej"
,

pomieszczenie pomocnicze to z kolei:
"pomieszczenie znajdujące się w obrębie mieszkania lub lokalu użytkowego, służące do celów komunikacji
wewnętrznej, higienicznosanitarnych, przygotowania posiłków, z wyjątkiem kuchni zakładów żywienia zbiorowego, a także do przechowywania ubrań, przedmiotów oraz żywności"
,

a wymagania odnośnie lokalu mieszkalnego przydzielanego strażakowi określa "rozporządzenie o przydziale..." :
"Lokal mieszkalny przydzielony strażakowi powinien znajdować się w należytym stanie technicznym.
W lokalu mieszkalnym należy zapewnić sprawnie działające urządzenia techniczne umożliwiające korzystanie z oświetlenia i ogrzewania lokalu mieszkalnego, ciepłej i zimnej wody, kanalizacji a także w miarę możliwości instalacji gazowej"
.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 14, 2007, 10:14:20 wysłana przez mario68 »

Offline wisielec

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 33
Odp: Definicja domu - do znawców tematu mieszkanówki
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 14, 2007, 13:39:21 »
U nas w jednostce kolega ma podobny problem jak M_Walles, a mianowicie od niedawna posiada na własność 1/6 domu. Dom cały posiada 4 pokoje, kuchnia i łazienkę o pow. 50 m2, czy według przepisów należy mu się równoważnik za brak lokalu czy może pomoc mieszkaniowa?
Z tego, co się dowiadywałem to brak lokalu mu się już nie należy, ponieważ ma mieszkanie, a pomoc mieszkaniowa tez nie, bo jest za mały metraż na osobę, ponieważ w domu mieszka 10 osób w tym jedna osoba, która ma zapisany jeden pokój do śmierci? Proszę o odpowiedź, jeżeli jest to możliwe o podstawę prawne. Pozdrawiam

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Definicja domu - do znawców tematu mieszkanówki
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 14, 2007, 21:22:28 »
U nas w jednostce kolega ma podobny problem jak M_Walles, a mianowicie od niedawna posiada na własność 1/6 domu. Dom cały posiada 4 pokoje, kuchnia i łazienkę o pow. 50 m2, czy według przepisów należy mu się równoważnik za brak lokalu czy może pomoc mieszkaniowa?
Z tego, co się dowiadywałem to brak lokalu mu się już nie należy, ponieważ ma mieszkanie, a pomoc mieszkaniowa tez nie, bo jest za mały metraż na osobę, ponieważ w domu mieszka 10 osób w tym jedna osoba, która ma zapisany jeden pokój do śmierci? Proszę o odpowiedź, jeżeli jest to możliwe o podstawę prawne. Pozdrawiam


nawet jeżeli kolega jest singlem, to równoważnik mu przysługuje jak psu buda - jeśli ktoś ma wątpliwości, niech zapozna się z orzecznictwem NSA; podejrzewam, że z premedytacją jest robiony w wała, bo wierzyć mi się nie chce, żeby w komendach pracowali ludzie, którzy o tym nie wiedzą
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline wisielec

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 33
Odp: Definicja domu - do znawców tematu mieszkanówki
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 16, 2007, 11:48:35 »
Cytuj
nawet jeżeli kolega jest singlem, to równoważnik mu przysługuje jak psu buda - jeśli ktoś ma wątpliwości, niech zapozna się z orzecznictwem NSA; podejrzewam, że z premedytacją jest robiony w wała, bo wierzyć mi się nie chce, żeby w komendach pracowali ludzie, którzy o tym nie wiedzą

Można link do tego orzeczenia NSA, ponieważ osoba zajmująca się u nas równoważnikiem mieszkaniowym twierdzi że mu się nie należy.

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Definicja domu - do znawców tematu mieszkanówki
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 16, 2007, 18:26:45 »
Nie mogłeś sam poszukać?

co do tej osoby zajmującej się u was RZBL, to może pora, by ta osoba zajęła się czymś innym?
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline emmil

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 169
Odp: Definicja domu - do znawców tematu mieszkanówki
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 21, 2008, 21:00:26 »
a gdyby zrobic taki myk ze to co dostalem w masie spadkowej wszystko przepisac na ojca i poprostu pozbyc sie mojej czesci na rzecz taty,czy wtedy moglbym dostac RZBL :huh:

Offline Prewentysta7

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 86
Odp: Definicja domu - do znawców tematu mieszkanówki
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 22, 2008, 08:59:02 »
Jeśli spadek przyjąłeś (1/3 udziału) to mieszkanie masz. Co do zbycia to:

Równoważnik za brak lokalu mieszkalnego nie przysługuje, jeżeli strażak utracił ze swojej winy lub zrzekł się prawa do zajmowanego dotychczas lokalu mieszkalnego lub domu z wyjątkiem przypadków:
1. zniesienia współwłasności na mocy orzeczenia właściwego sądu,
2. podziału wspólnego mieszkania albo przyznania mieszkania jednemu z małżonków w wyroku orzekającym rozwód,
3. umownego działu spadku.

Tylko mi się wydaje, ale będziesz traktowany jakbyś utracił mieszkanie z własnej winy. Inaczej by było gdybyś w testamencie został wykluczony i w wyniku dziedziczenia z testamentu utraciłbyś mieszkanie, bo otrzymaliby je inni. (Gdybyś był pominięty w testamencie, a uprawniony do dziedziczenia z ustawy to też ci się należy kawałek. W testamencie musisz być wyraźnie wykluczony). Ale jak już odziedziczyłeś i podarujesz to "utracisz lokal z własnej winy" i nikt Tobie równoważnika za brak nie da.

Przy okazji: norma metrażowa wynosi od 7 do 10 m2 powierzchni mieszkalnej, którą stanowi powierzchnia pokoi znajdujących się w lokalu mieszkalnym. Inne powierzchnie nie są wliczane (tylko pokoje).
Przy przydzielaniu strażakom lokali mieszkalnych uwzględnia się następujące normy zaludnienia:
  1)   dla strażaków posiadających rodziny - po jednej normie zaludnienia dla strażaka i każdego członka jego rodziny wymienionego w art. 75 ustawy, z zastrzeżeniem pkt 2 i 3,
  2)   dla strażaków powołanych na stanowiska służbowe zaszeregowane w grupach od 00 do 02 oraz komendantów wojewódzkich Państwowej Straży Pożarnej - trzy normy zaludnienia,
  3)   dla strażaków mianowanych na stanowiska zaszeregowane w grupie od 03 do 10 - dwie normy zaludnienia.
4. Bezdzietnemu małżeństwu przysługuje dodatkowo jedna norma zaludnienia należna ich przyszłemu dziecku.
§ 4. 1. Strażakowi przydziela się lokal mieszkalny o powierzchni mieszkalnej odpowiadającej liczbie przysługujących norm zaludnienia, z zastrzeżeniem ust. 2-5.
2. Strażakom samotnym:
  1)   wymienionym w § 3 ust. 3 pkt 2 - przysługuje lokal o powierzchni mieszkalnej od 21 do 30 m2,
  2)   pozostałym bez względu na grupę zaszeregowania - przysługuje lokal o powierzchni mieszkalnej od 14 do 20 m2.
3. Strażakowi może być przydzielony lokal o powierzchni mieszkalnej mniejszej od przysługującej zgodnie z normami zaludnienia, jeżeli wyrazi na to pisemną zgodę lub wystąpi z takim wnioskiem.
UWAGA: W razie zbiegu uprawnień strażaka i członków jego rodziny do norm zaludnienia z różnych tytułów, uwzględnia się normy zaludnienia tylko z jednego tytułu.



Offline M_Walles

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 51
Odp: Definicja domu - do znawców tematu mieszkanówki
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 22, 2008, 12:30:37 »
A czy moge liczyc na mieszkaniowke jezeli odziedziczylem po mamie 1/3 domu

Z Twoich pózniejszych postów wynika, że ojciec żyje. Więc:
1/2 nadal należy do ojca. Tobie przysługuje 1/3 z MAJĄTKU MAMY a nie 1/3 domu. Czyli Twoje jest 1/6 domu.

Jeśli spadek przyjąłeś (1/3 udziału) to mieszkanie masz.

Masz mieszkanie owszem. Ale RZBL jest za brak lokalu mieszkalnego w miejscowości pobliskiej. W rozumieniu Ustawy o spółdzielczości posiadasz lokal mieszkalny. W rozumieniu przepisów dot. funkcjonariuszy PSP zależy czy posiadasz lokal o wymaganej powierzchni mieszkalnej (pokoje). Podziel powierzchnię mieszkalną przez 6. Jeśli jesteś samotny i masz > 14m2 to przepadło. Jeśli masz żonę to też 14m2 obowiązuje. Potem dodawaj 7m2 na członka rodziny.

Jeśli się mylę to poprawcie mnie, chłopakowi trzeba pomóc - nie zaszkodzić!
"Ten kto biernie akceptuje zło, jest za nie tak samo odpowiedzialny jak ten, co je popełnia."
— Martin Luther King

Offline emmil

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 169
Odp: Definicja domu - do znawców tematu mieszkanówki
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 22, 2008, 13:32:07 »
masz racje panie M calosc nalezala do mamy i taty ,po smierci matki ojciec zatrzymal swoja polowke a polowka mamy zostala podzielona na trzy czesci ( tata, ja i brat) czyli ja mam 1/3 z czesci matki(16,6% calosci) dzieki za pomoc :wub:,a i jeszcze w domu mieszkam tylko ja z tata
« Ostatnia zmiana: Styczeń 17, 2010, 19:22:06 wysłana przez emmil »

Offline jeremiasz

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 62
Odp: Definicja domu - do znawców tematu mieszkanówki
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 23, 2008, 13:51:54 »
 Ja jestem najemcą jednego pokoju w budynku jednorodzinnym,nie płacę czynszu i innych opłat ,mam prawo do korzystania z łazienki klatki schodowej i kuchni tak napisane jest w umowie nie płacą mi dodatku za brak mieszkania proszę o poradę czy to jest zgodne z obowiązującymi przepisami

Offline kowal15

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 85
Odp: Definicja domu - do znawców tematu mieszkanówki
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 24, 2008, 09:55:03 »
mam takie pytanie, skorzystałem z pomocy finansowej na budowę domu, po trzech latach się okazało że z mojej miejscowości wycofano pociągi i czas dojazdu zwiększył się mi 1,5 godz w jedną stronę ! razem w dwie 3 godz - czy mogę się starać o równoważnik za przejazd w związku z czasem dojazdu???

Offline FIOLKA

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Definicja domu - do znawców tematu mieszkanówki
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 26, 2008, 12:07:09 »
Mam pytanie mój mąż jest strażakiem w służbie przygotowawczej (do października) obecnie kupujemy dom pod hipotekę do remontu czy będzie mu przysługiwała pomoc finansowa?

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: Definicja domu - do znawców tematu mieszkanówki
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 26, 2008, 23:16:50 »
Mam pytanie mój mąż jest strażakiem w służbie przygotowawczej (do października) obecnie kupujemy dom pod hipotekę do remontu czy będzie mu przysługiwała pomoc finansowa?
moja rada (poparta praktyką) - wstrzymajcie się do października z kupnem "chałupy" - niestety w służbie przygotowawczej nie należy sie pomoc finansowa na uzyskanie lokalu mieszkalnego. Jeżeli MUSICIE kupić ten dom to zróbcie to w formie aktu notarialnego umowy PRZEDWSTĘPNEJ ale właściwy akt notarialny zawrzyjcie już po październiku.

mam takie pytanie, skorzystałem z pomocy finansowej na budowę domu, po trzech latach się okazało że z mojej miejscowości wycofano pociągi i czas dojazdu zwiększył się mi 1,5 godz w jedną stronę ! razem w dwie 3 godz - czy mogę się starać o równoważnik za przejazd w związku z czasem dojazdu???
Po pierwsze i ostatnie - NIE MA U NAS W STRAŻY CZEGOŚ TAKIEGO JAK RÓWNOWAŻNIK ZA PRZEJAZD W ZWIĄZKU Z CZASEM DOJAZDU!!!! Możesz się starać o pomoc finansową na uzyskanie lokalu mieszkalnego w związku z nieposiadaniem lokalu mieszkalnego w miejscowości pełnienia służby lub miejscowości pobliskiej! Ale pytanie podstawowe - czy pobierasz równoważnika za brak lokalu? Jeżeli nie to dlaczego? Bo takowy Ci przysługuje.

Ja jestem najemcą jednego pokoju w budynku jednorodzinnym,nie płacę czynszu i innych opłat ,mam prawo do korzystania z łazienki klatki schodowej i kuchni tak napisane jest w umowie nie płacą mi dodatku za brak mieszkania proszę o poradę czy to jest zgodne z obowiązującymi przepisami

Jeżeli sytuacja wygląda tak jak przedstawiłeś to równoważnik za brak lokalu Ci się należy i nie ma podstaw do tego abyś go nie otrzymywał (może nie złożyłeś wniosku)

W kwestii norm zaludnienia @M_Walles ma rację - podstawą jest 7 m2 na osobę lub 14m2 na samotnego strażaka - jeżeli nie spełniasz norm to należy ci się pomoc finansowa na uzyskanie lokalu mieszkalnego.
Teoretycznie w rozporządzeniu jest napisane 7do10 m2 ale daje to pole manewru do dowolnych interpretacji przepisu przez stronę służbową
« Ostatnia zmiana: Marzec 26, 2008, 23:18:51 wysłana przez mario68 »

Offline kowal15

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 85
Odp: Definicja domu - do znawców tematu mieszkanówki
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 27, 2008, 08:03:03 »
mario68
równoważnika za brak lokalu nie pobieram bo skorzystałem z pomocy finansowej na budowę domu, i bylo wszystko ok czas dojazdu (mieścilem się w 2 godz.) a teraz się zmieniło mieszkam tam gdzie mieszkalem ale czas dojazdu się mi wydłużył poprostu z mojej miejscowości wycofano pociągi.

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: Definicja domu - do znawców tematu mieszkanówki
« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 27, 2008, 08:14:47 »
@kowal - czyli w tym momencie powinieneś złożyć wniosek o równoważnik za brak lokalu - właśnie ze względu na zmianę statusu Twojej miejscowości  - po prostu przestała być tzw "miejscowością pobliską" miejscu pełnienia służby.

Offline kowal15

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 85
Odp: Definicja domu - do znawców tematu mieszkanówki
« Odpowiedź #21 dnia: Marzec 27, 2008, 08:20:32 »
mario68
właśnie w tym problem że byłem u kwatermistrza i rozmawialem a on na to że mi sie nie należy! czy znasz jakiś przepis na który mogę sie powołać?

Offline kowal15

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 85
Odp: Definicja domu - do znawców tematu mieszkanówki
« Odpowiedź #22 dnia: Marzec 31, 2008, 21:57:31 »
czy ktoś może mi pomóc w tym temacie??

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: Definicja domu - do znawców tematu mieszkanówki
« Odpowiedź #23 dnia: Kwiecień 01, 2008, 05:55:56 »
oczywiście, że znam - ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 10 stycznia 1998 r. w sprawie wysokości i szczegółowych zasad przyznawania strażakom Państwowej Straży Pożarnej równoważnika pieniężnego za remont zajmowanego lokalu mieszkalnego i równoważnika pieniężnego za brak lokalu mieszkalnego oraz szczegółowych zasad ich wypłaty i zwrotu.
http://www.abc.com.pl/serwis/du/1998/0067.htm

które mówi w odpowiednich paragrafach:

§ 5. Równoważnik pieniężny za brak lokalu mieszkalnego przyznaje się strażakowi w służbie stałej, jeżeli w miejscu pełnienia służby lub w miejscowości pobliskiej, o której mowa w art. 74 ust. 3 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. Nr 88, poz. 400, z 1992 r. Nr 21, poz. 86 i Nr 54, poz. 254, z 1994 r. Nr 53, poz. 214, z 1995 r. Nr 4, poz. 17 i Nr 43, poz. 163, z 1996 r. Nr 106, poz. 496 i Nr 152, poz. 723 oraz z 1997 r. Nr 28, poz. 153, Nr 88, poz. 554 i Nr 106, poz. 680), on sam lub członkowie jego rodziny:
  1)   nie posiadają lokalu mieszkalnego na podstawie decyzji administracyjnej o przydziale lokalu, umowy najmu lokalu, za który obowiązani są płacić czynsz regulowany, spółdzielczego lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego, domu mieszkalno-pensjonatowego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość,
  2)   nie otrzymał tymczasowej kwatery.

§ 6. Równoważnika za brak lokalu mieszkalnego nie przyznaje się strażakowi, jeżeli:
  1)   utracił lub zrzekł się prawa do zajmowanego dotychczas lokalu mieszkalnego lub domu,
  2)   otrzymał pomoc finansową na uzyskanie lokalu mieszkalnego lub domu ze środków budżetu państwa,
  3)   małżonek strażaka otrzymał pomoc, o której mowa w pkt 2,
  4)   małżonek strażaka pobiera równoważnik za brak lokalu mieszkalnego,
  5)   bezzasadnie odmówił przyjęcia lokalu mieszkalnego odpowiadającego przysługującym mu normom zaludnienia, z pełnym wyposażeniem.


Twoja informacja o tym że otrzymałeś pomoc finansową zmienia diametralnie postać sprawy.
Masz swoją odpowiedź dlaczego nie chcą przyznać Ci równoważnika za brak lokalu.


Sorry ale mój poprzedni post wprowadził Cię trochę w błąd - teraz po analizie przepisu rozporządzenia dokładnie doszedłem dlaczego nie masz prawa do równoważnika.
Jakoś cały czas umykała mi ta otrzymana przez ciebie pomoc finansowa.
Należy mi się minus za niedokładne czytanie :)
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 01, 2008, 06:01:51 wysłana przez mario68 »

Offline tuniek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 195
Odp: Definicja domu - do znawców tematu mieszkanówki
« Odpowiedź #24 dnia: Kwiecień 01, 2008, 09:24:19 »
Rozporządzenie z 1998 roku jest juz nieaktualne. Poszukaj rozp.z 2005 roku, bodajze z listopada.