Autor Wątek: OTWP - 2008  (Przeczytany 17169 razy)

Offline Kogut

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 438
  • Natural Born Firefighter
Odp: OTWP - 2008
« Odpowiedź #50 dnia: Maj 05, 2008, 10:20:27 »
noo....
cieszylbym sie nawet gdyby konkurs byl 1 dzien po mojej maturze...
Im więcej wiesz, tym bardziej zdajesz sobie sprawę z tego jak mało wiesz.

Offline parysia1

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 23
Odp: OTWP - 2008
« Odpowiedź #51 dnia: Maj 06, 2008, 15:45:52 »
u nas wojewódzkie były 19 kwietnia.

Offline Teodov

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 38
Odp: OTWP - 2008
« Odpowiedź #52 dnia: Maj 06, 2008, 19:57:25 »
Kadet to słuchacz szkoły apsiranckiej. Jak nazywają sie słuchacze szkół oficerskiej i podoficerskiej? i jeszcze jedno: co trzeba zrobić w kolejnosci i jakie warunki spełnic by utworzyć osp (pytanie ustane z powiatowych) ?  Dzięki! 
« Ostatnia zmiana: Maj 06, 2008, 20:02:42 wysłana przez Teodov »

Offline tomekkula

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 584
Odp: OTWP - 2008
« Odpowiedź #53 dnia: Maj 06, 2008, 20:11:26 »
elew - podoficerska
podchorąży - szkoła główna

co do utworzenia OSP:
zebrać minimum 15osób
znaleść lokum
zwołać 1 zebranie
wybrać zarząd i uchwalić statut
zgłosić do sądu rejestrowego
(z pamięci wiec nie wiem czy nie przeoczyłem czegoś)
Musisz sobie zadać jedno zaj***e ważne pytanie: co lubisz w życiu robić? A potem zacznij to robić...

Offline Her Crauch

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: OTWP - 2008
« Odpowiedź #54 dnia: Maj 09, 2008, 12:40:29 »
Witam!
Czy może ktoś z was wybiera się do Krynicy?  -_-

Offline Karolla

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: OTWP - 2008
« Odpowiedź #55 dnia: Maj 10, 2008, 17:38:19 »
Potrzebuję pomocy. A mianowicie: Znalazłam kilka pytań, na które ni w ząb nie umiem odpowiedzieć. Po części czysta technika, a z techniki leżę xD Z góry dzięki. ;]

1. Długość prądownicy pianowej PP4-12 wynosi:
a) 1105 mm
b) 1200 mm
c) 800 mm

2. W standardzie wyposażenia samochodu GBA 2,5 716 jest: [ zacznijmy od tego, że w ogóle nie słyszałam o takim samochodzie... ]
a) 8 odcinków węża W52
b) 10 odcinków węża W52
c) 12 odcinków węża W52

3. W przypadku wzrostu ciśnienia na motopompie:
a) wydatek wzrasta
b) wydatek maleje
c) wydatek jest taki sam

Pozdrawiam, K.

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.954
    • JRG SGSP
Odp: OTWP - 2008
« Odpowiedź #56 dnia: Maj 11, 2008, 21:25:53 »
1. Wymiary zewnętrzne PP4:
- długość 1105
- wysokość 163
- szerokość 98
2. GBA 2,5/16 to Star 244. Niestety ilości węży nie pamiętam bo to samochód historyczny ;D

3. b)
« Ostatnia zmiana: Maj 11, 2008, 21:27:54 wysłana przez rafal.bula »

Offline strazakbj998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 65
Odp: OTWP - 2008
« Odpowiedź #57 dnia: Maj 11, 2008, 22:30:31 »
GBA 2,5/16 ma 8 odcinkow W52

Offline Teodov

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 38
Odp: OTWP - 2008
« Odpowiedź #58 dnia: Maj 12, 2008, 11:14:16 »

3. W przypadku wzrostu ciśnienia na motopompie:
a) wydatek wzrasta
b) wydatek maleje
c) wydatek jest taki sam

Rafal.bula napisałeś żę odpowiedź b). Dla mnie to pytanie jest bez sensu, bo pominięte zostały okoliczności w jakich nastepuje zmiana ciśnienia na motopompie. Załóżmy że tłoczymy wodę weżem w52. Linia nie jest zakończona prądownicą (woda wylewa sie powoli przez łącznik węża). W takim przypadku mamy określoną wydajność, powiedzmy 500 l/min, przy niewielkim ciśnieniu. Jednak jeśli zakończymy linię prądownicą której średnica pyszczka wynosi 16 mm ( a nie 52 czyli tyle ile nasada węża) to momentalnie zwieksza się ciśnienie i prędkość przepływu wody, wydatek  maleje. Czyli jest tak jak powiedział Rafal. Natomiast jeśli zamiast podłączenia prądownicy, zwiększymy obroty motopompy automatycznie zwieszy się ciśnienie wody, a co za tym idzie zwieszky sie także wydatek.
Jeśli trafi sie na takie pytanie na ustnych to pół biedy bo można sie tłumaczyc. Gorzej na pisemnych ;P
« Ostatnia zmiana: Maj 12, 2008, 15:25:46 wysłana przez Teodov »

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.954
    • JRG SGSP
Odp: OTWP - 2008
« Odpowiedź #59 dnia: Maj 12, 2008, 16:49:38 »
Już wcześniej chyba była na ten temat dyskusja. W każdym razie charakterystyka każdej pompy wygląda podobnie jak np. taka przykładowa
Wnioski z tego są proste i potwierdzają odp. b) aczkolwiek każda zasada ma to do siebie ze są od niej wyjątki
pozdr

Offline Teodov

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 38
Odp: OTWP - 2008
« Odpowiedź #60 dnia: Maj 12, 2008, 21:13:34 »
Ten wykres który zapodałeś w linku przedstawia zalezność wydatku od wysokosci tłoczenia. Logiczne jest, że im wyżej tłoczymy wodę tym mniejszy jest wydatek ale wieksze ciśnienie na pompie, bo moc idzie podnoszenie duzego ciężaru wody, który napiera na elementy pompy. Ale ja rozumiem że w pytaniu chodzi o zmienę ciśnienia i wydatku w takich samych warunkach (bez zmiany wysokosci tłoczenia) bo w takim wypadku to by juz kompletnie nie mialo sensu. Możnaby np. tłoczyć wodę w dół- malałoby ciśnienie a wzrastałby wydatek ;)Do skumania o co w tym chodzi nie trzeba być wcale strażakiem i znać zasady działania pomp, wystarczą podstawy fizyki. Pytanie jest beznadziejne i nie da sie udzielić jednoznacznej odpowiedzi.
« Ostatnia zmiana: Maj 12, 2008, 21:17:27 wysłana przez Teodov »

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.954
    • JRG SGSP
Odp: OTWP - 2008
« Odpowiedź #61 dnia: Maj 12, 2008, 22:46:38 »
To tylko taka ogólna zależność, aczkolwiek wysokość tłoczenia przekłada się bezpośrednio na ciśnienie. Oprócz bar i Pa ciśnienie przedstawić można przecież jako wysokość słupa wody (1msw = 0.1 bar =10kPa).
A przykładem z tłoczeniem wody w dół potwierdzasz, że
Cytuj
malałoby ciśnienie a wzrastałby wydatek
a więc cały czas zgodnie z wykresem. I cały czas również trzymając się odwrotnie proporcjonalnej zależności ciśnienia od wydatku :)

Pytanie rzeczywiście jest źle sformułowane. Domyślam się, że autorowi chodziło o 'reakcję' pompy na różne wartości dławienia przepływu
« Ostatnia zmiana: Maj 12, 2008, 23:03:30 wysłana przez rafal.bula »

Offline Teodov

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 38
Odp: OTWP - 2008
« Odpowiedź #62 dnia: Maj 12, 2008, 23:57:30 »
Prawdopodobnie własnie o to chodziło autrowi, bo faktycznie jeśli zmiejszy sie średnice przepływu, to ok wszystko się zgadza, ale jeśli nie ma żadnych zmiennych poza ciśnieniem wody, to wydatek także sie zwiekszy. To chyba wszystko na ten temat ;]

Mam jeszcze jedno pytanie które kiedys już zadałem ale nie uzyskałem odpowiedzi. Gdzie i jakie są szkoły PSP? chodzi mi głownie o aspiranckie, bo podoficerska jest w Bydgoszczy a główna w Wa-wie. Centralna (szkoląca aspirantów) w Cz-wie, poza tym gdzie są jeszcze aspiranckie?? 
« Ostatnia zmiana: Maj 14, 2008, 15:09:33 wysłana przez Teodov »

Offline Aerk

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 84
Odp: OTWP - 2008
« Odpowiedź #63 dnia: Maj 17, 2008, 13:26:32 »
szkola aspirantow w Krakowie i Poznaniu :wacko:

Offline tomekkula

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 584
Odp: OTWP - 2008
« Odpowiedź #64 dnia: Maj 19, 2008, 09:07:56 »
No i po krajówce;) teraz czekamy na kolejny rok!
Było naprwadę fajnie chodz dwie rzeczy bym zmienił.
Pierwsza to to, że w tych wszystkich wycieczkach w 2 dzień podzielili województwa, podstawówki i gimnazja osobno i średnie osobno. Wiadomo, że województwo tworzy jakąś zgraną grupę i chce się trzymać razem, nie powinno się ich dzielić na grupy, takie przynajmniej moje zdanie.
Druga rzecz to miejsce i forma przeprowadzenia części praktycznej finału. Na boisku do piłki nożnej, no i fajnie świeże powietrze mniejszy stres napewn dla uczestników ale jakieś krzesła by się przydały... No i mikorfon też mógłby byś bo nic słychać nie było.
Poza tymi dwoma rezczami było naprawdę super:)
Gratulacje dla wszystkich uczestników!

ps ja miałem 19 miejsce także bez rewelacji ale i tak się ciesze;)


-- > post przeniesiony z OTWP pomoc... Jeśli chcecie pogadać sobie o eliminacjach OTWP, o przerzyciach i uwagach jest do tego przeznaczony właśnie ten temat - Piotreq88
« Ostatnia zmiana: Maj 23, 2008, 17:17:58 wysłana przez Piotreq88 »
Musisz sobie zadać jedno zaj***e ważne pytanie: co lubisz w życiu robić? A potem zacznij to robić...

Offline Backdraft;)

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 140
Odp: OTWP - 2008
« Odpowiedź #65 dnia: Maj 19, 2008, 09:53:25 »
co mieliście na praktycznych?? chodzi mi głównie o ponadgimnazjalne ale nie tylko...
...walcze, biegne przed siebie... w sercu Czerwień i Biel...

Offline Teodov

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 38
Odp: OTWP - 2008
« Odpowiedź #66 dnia: Maj 19, 2008, 18:56:35 »
    Ja bym zmienił jeszcze parę rzeczy. Miejscówa fajna, ludzie spoko (pozdro dla ekipy ze Śląska i całej reszty!) żarcie ok, ale organizacja całej imprezy do BANI! Pierwsza sprawa to to, że czas był zorganizowany co do minuty. Zero czasu wolnego, ciągle jakies wycieczki, z  czego połowe czasu spędzilismy jadąc w rozgrzanym autokarze lub czekając niewiadomo na co. Przeciez to były finały turnieju wiedzy pożarniczej a nie wycieczka krajoznawcza. Powinno być trochę czasu na odpoczynek czy naukę (mam na mysli finalistów, którzy jednak nie mieliby i tak szans sie pouczyć bo wyniki z pisemnych eliminacji zostały ogłoszone w sobotę koło południa, czyli 26h po ich napisaniu, i chwilę przed praktycznymi... żal). Poza tym i to chyba najgorsze, niezgodnie z regulaminem nie wywieszono testów z poprawnymi odpowiedziami. Byłem nawet w tej sprawie u szanownej komisji i u Pani
 Leonii. Nic nie poskutkowało. Osobiscie napisałem na 23/40 pkt co ulokowało mnie na 7 pozycji. Byłem zdziwiony, myślalem ze poszło mi lepiej, chociaż zapewne się myliłem, ale nie przekonałem się bo odpowiedzi nie podano.
Same ustne trwały chyba  z 6 godzin i myślalem że mi tyłek odpadnie na tej sali.
To tyle marudzenia...Gratulacje dla zwycięzców i finalistów, może zobaczymy się za rok ;)

Co do praktycznych to podstawówka miała pozcycję boczną ustaloną, gimnzajum- opatrunek głowy, ponadgimnazjalne- opatrunek procowy. Poza tym były specjalnosci MDP.


-- > post przeniesiony z OTWP pomoc... Jeśli chcecie pogadać sobie o eliminacjach OTWP, o przerzyciach i uwagach jest do tego przeznaczony właśnie ten temat - Piotreq88
« Ostatnia zmiana: Maj 23, 2008, 17:16:40 wysłana przez Piotreq88 »

Offline Karolla

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: OTWP - 2008
« Odpowiedź #67 dnia: Maj 20, 2008, 22:44:46 »
W zupełności popieram poprzedników. Sam test sam w sobie nie aż taki trudny, aczkolwiek wyników sprawdzić się nie dało. Czas zaplanowany do ostatniej sekundy, co było niezmiernie irytujące. Kościółki, cerkiewki, a co najgorsze - ilość czasu spędzana w autokarze, słuchając [ lub bardziej nie słuchając ] przewodnika opowiadającego o `stacjach PKP na prawo` Będąc w samej Krynicy, nie zobaczyliśmy jej praktycznie w ogóle, tylko tyle, gdzie np. pisaliśmy testy. Drugą rzeczą, która jakoś mi nie pasowała było po pierwsze [ też tak jak poprzednikowi ] - późne podanie wyników [ chociaż zdaję sobie sprawę, że chodziło tu też o późniejsze pisanie prac przez licealistów ] i poziom `praktyki` Zawiezienie nas w szczre pole, w słońcu, nie było najlepszym pomysłem. Najpierw trzeba było poczekać na strażaków, potem aż żal ściskał, gdy patrzyło się na np. pierwszą pomoc. Najbardziej widoczne było to w podstawówkach - gdy nie umiało się wykonać bocznej ustalonej, wystarczyło spojrzeć na kolegę/koleżankę obok [ zadanie przeprowadzane bezpośrednio obok siebie, z pozorantami na trawie ] i już otrzymało się dwa punkty, bo tylko `sposób układania nie taki` Moim zdaniem mocne niedociągnięcie. Opiekunowie, oczywiście w zależności od województwa, ale raczej baardzo w porządku. Trafiła się jedna pani, której imienia nie będę wymieniała [ bo nawet nie pamiętam ^^ ] ale cóż, bywa i tak. Ustne trwały faktycznie strasznie długo, można byłoby się czepiać `naprowadzania` komisji, ale szczerze mówiąc, to mi się nie chce. Każdy patrzył na to subiektywnie, więc nie ma co się spierać. Ekipa oczywiście świetna [ tutaj pozdrowienia w stronę Zachodniopomorskiego, Śląska, które było ze mną drzwi w drzwi, czy nawet w jednym pokoju po części i oczywiście całej reszty ] Widać, że z marudzeniem i narzekaniami się zgadzamy, więc chyba jest to dosyć obiektywne i można coś w tym kierunku zmienić. ;] Zwycięzcom, tak jak wcześniej Tedov, serdecznie gratuluję. I za rok oczywiście też się wybieram, nie wiem, z jakim skutkiem ;) Pozdrawiam, K.



-- > post przeniesiony z OTWP pomoc... Jeśli chcecie pogadać sobie o eliminacjach OTWP, o przerzyciach i uwagach jest do tego przeznaczony właśnie ten temat - Piotreq88
« Ostatnia zmiana: Maj 23, 2008, 17:16:59 wysłana przez Piotreq88 »

Offline parysia1

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 23
Odp: OTWP - 2008
« Odpowiedź #68 dnia: Maj 22, 2008, 17:31:06 »
ogólnie to było fajnie....
strasznie nudne było jednak zwiedzianaie cerkwi  i kościołów do których sam dojazd wynosił troche....
test nie wydawał sie bardzo trudny ....szkoda że tak póżno ogłosili wyniki....miałam 23/40p w gimnazjum co dało mi 7miejsce.
szkoda, że uczestnicy nie byli w zakwaterowani w jednym miejscu
głupio zrobili też, że średnie szkoły miały osobną wycieczke....
pozdrowienia dla tych, którzy byli


-- > post przeniesiony z OTWP pomoc... Jeśli chcecie pogadać sobie o eliminacjach OTWP, o przerzyciach i uwagach jest do tego przeznaczony właśnie ten temat - Piotreq88
« Ostatnia zmiana: Maj 23, 2008, 17:17:11 wysłana przez Piotreq88 »

Offline clyde

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
  • pokój...
    • www.ClydeFS.com
Odp: OTWP - 2008
« Odpowiedź #69 dnia: Maj 22, 2008, 20:06:55 »
A mi sie podobalo :), w szczegolnosci z soboty na niedziele... :D, pozdro dla ekipy z Lubelskiego, Pcimia -najbardziej odpowiedzialni ratownicy :P, Zachodniopomorskiego no i Deblinia, okolic Wrocławia i wlasnie z tego rejonu opiekuna. ;D
Warunki byly swietne, moze nie bylismy w jednym mieszkaniu ale co to za problem jak sie ma sprawne nogi :D,
wiadomo ze troche plan sie zmienil, bo ja sie np dowiedzialem wieczorkiem ze nasza grupa, szkoly ponadgimnazjalne nie pisza w piatek tylko w sobote, ale akurat o to zalu nikt nie powinien miec- w końcu rowne szanse musza byc.
Mi udalo sie ostatecznie zająć, 3miejsce z ktorego jestem bardzo zadowolony choc zawsze pozostaje maly niedosyt, ze gdyby sie odgadlo odznaki w praktycznnym ;P, to bym prowadzil :D Pozdrawiam wszystkich



-- > post przeniesiony z OTWP pomoc... Jeśli chcecie pogadać sobie o eliminacjach OTWP, o przerzyciach i uwagach jest do tego przeznaczony właśnie ten temat - Piotreq88
« Ostatnia zmiana: Maj 23, 2008, 17:17:20 wysłana przez Piotreq88 »

Offline Karolla

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: OTWP - 2008
« Odpowiedź #70 dnia: Maj 22, 2008, 22:49:31 »
Popieram, co do podzielenia wycieczki na gimnazjum+podstawówka, a osobno liceum... Moim zdaniem - również kompletny niewypał. Konkurs miał też integrować, a tak na siłę porozdzielali ekipy. Co do zakwaterowań -też z jednej strony szkoda, że trzeba było latać z jednego budynku do drugiego. Ale i to miało swój urok^^ A kolega był trzeci? To kolegę kojarzę xD


-- > post przeniesiony z OTWP pomoc... Jeśli chcecie pogadać sobie o eliminacjach OTWP, o przerzyciach i uwagach jest do tego przeznaczony właśnie ten temat - Piotreq88
« Ostatnia zmiana: Maj 23, 2008, 17:17:31 wysłana przez Piotreq88 »

Offline parysia1

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 23
Odp: OTWP - 2008
« Odpowiedź #71 dnia: Maj 23, 2008, 15:46:52 »
macie może konta na www.nasza-klasa.pl ???

Offline Karolla

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: OTWP - 2008
« Odpowiedź #72 dnia: Maj 23, 2008, 16:22:54 »
Mamy, mamy... Ja przynajmniej ;] Ciebie chyba też kojarzę... Piszę chyba, bo nie jestem pewna. Gdzie byłaś zakwaterowana? W `Sielance`? ;)
« Ostatnia zmiana: Maj 23, 2008, 16:24:57 wysłana przez Karolla »

Offline parysia1

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 23
Odp: OTWP - 2008
« Odpowiedź #73 dnia: Maj 23, 2008, 19:02:57 »
 ..
« Ostatnia zmiana: Maj 26, 2008, 20:35:11 wysłana przez parysia1 »

Offline tomekkula

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 584
Odp: OTWP - 2008
« Odpowiedź #74 dnia: Maj 26, 2008, 11:05:04 »
macie może konta na www.nasza-klasa.pl ???

Patrycja... to już jest męczące :wacko:
Musisz sobie zadać jedno zaj***e ważne pytanie: co lubisz w życiu robić? A potem zacznij to robić...