Autor Wątek: Czynności z zakresu ochrony ppoż  (Przeczytany 4554 razy)

Offline skdz

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 22
Czynności z zakresu ochrony ppoż
« dnia: Sierpień 30, 2007, 11:57:33 »
Witam!
Koledzy specjaliści proszę o pomoc w kwestii interpretacji jakie to są "czynności z zakresu ochrony ppoż"? Jako pracodawca opracowałem sam Instrukcje bezpieczeństwa pożarowego zgodnie z rozporządzneim MSWiA czyli wywiązałem się z obowiązku wynikającego z art. 4 ust. pkt.7 ustawy o ochronie ppoż  a strażak mi ja kwestionuje bo nie ma podpisu osoby która ją opracowała jest mój podpis jako pracodawcy - bo ja ją opracowałem. Z tego wynika że muszę tylko zapłacić jakiejś firmie lub strażakowi żeby on mi te instrukcję uznał? Przecież art. 8 ustawy o ochronie ppoż mówi że korzystanie z usług ppoż jest dobrowolne- a to jest mój obowiązek taką instrukcje zrobić!

Offline andreks

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 48
Odp: Czynności z zakresu ochrony ppoż
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 31, 2007, 21:11:58 »
Witam
Podzielam Twoj pogląd dot. instrukcji, nie musi jej opracowywac zaden specjalista ppoż , moze to zrobic kazdy, takie są przepisy. Proponuje odwolac sie od decyzji, jezeli taka został wystawiona wobec Pana.
Pozdrawiam

Adonis

  • Gość
Odp: Czynności z zakresu ochrony ppoż
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 03, 2007, 10:13:58 »
Tak nie dokońca, prosze poczytać Ust.o ochr. p.poż. Art.4 ust 2b

Offline andreks

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 48
Odp: Czynności z zakresu ochrony ppoż
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 03, 2007, 14:19:37 »
Witam!
Nie ma Pan racji kwestia uprawnien o których mowa w ustawie art. 4 ust. 2b dotyczy tylko tych osób którm pracodawca powyrzył w zakresie obowiązków prowadzenie spraw ochrony przeciwpożarowej w zakładzie.
Instrukcję bezp. pozarowego zgodnie z rozporzadzeniem MSWiA opracowuje wlaściciel, zarządca lub użytkownik obiektu - nigdzie nie jest napisane ze musie posiadac jakies specjalne kwalifikacje!!!

Offline skdz

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: Czynności z zakresu ochrony ppoż
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 04, 2007, 10:21:25 »
Witam dziękuję za odpowiedzi. Czytając art. 4 ustawy widzimy że w ust.1 są wymienione "obowiązki" właścicela w celu zapewnienia ochrony ppoż budynku obiektu. W ust. 1a czytamy, że za realizację "obowiązków z zakresu ppoż" odpowiedzialny jest własciciel. Czyli w art 1 są wymienione "obowiązki" czy  "czynności"?
W ust 2b natomiast czytamy że "czynności w zakresie ppoż" w zakresie "obowiązków z zakresu ppoż" wykonują osoby wymienione w 2a (czyli posiadające wyższe wykształcenie i i szkolenie specjalistów) i powinny posiadać conajmniej wykszt. średnie i kurs inspektorów. O co tu chodzi???? :huh:
W 2a napisane jest o "czynnościach z zakresu ppoż polegających na zazapobieganiu powstawaniu i rozprzestrzenianiu się pożaru" a w 2b o "czynnościach wyłącznie w zakresie wynikającycm z ust. 1 czyli obowiązków właściela"
Hmm, chciałbym dojść do tego o co tu chodzi bo mnie to zaintrygowało. Ja już sam nie wiem kto jest kto i co może. Czy dla Was to jes jasne? CZy chodzi o dowolność interpretacji w zależności od jasności danego rozumu? Czy jest tak trudno określić co kto może a czego nie może?

Offline wojtekstr

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 138
    • http://www.kmpspmyslowice.madnet.pl
Odp: Czynności z zakresu ochrony ppoż
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 05, 2007, 08:47:34 »
Witam dziękuję za odpowiedzi. Czytając art. 4 ustawy widzimy że w ust.1 są wymienione "obowiązki" właścicela w celu zapewnienia ochrony ppoż budynku obiektu. W ust. 1a czytamy, że za realizację "obowiązków z zakresu ppoż" odpowiedzialny jest własciciel. Czyli w art 1 są wymienione "obowiązki" czy  "czynności"?
W ust 2b natomiast czytamy że "czynności w zakresie ppoż" w zakresie "obowiązków z zakresu ppoż" wykonują osoby wymienione w 2a (czyli posiadające wyższe wykształcenie i i szkolenie specjalistów) i powinny posiadać conajmniej wykszt. średnie i kurs inspektorów. O co tu chodzi???? :huh:
W 2a napisane jest o "czynnościach z zakresu ppoż polegających na zazapobieganiu powstawaniu i rozprzestrzenianiu się pożaru" a w 2b o "czynnościach wyłącznie w zakresie wynikającycm z ust. 1 czyli obowiązków właściela"
Hmm, chciałbym dojść do tego o co tu chodzi bo mnie to zaintrygowało. Ja już sam nie wiem kto jest kto i co może. Czy dla Was to jes jasne? CZy chodzi o dowolność interpretacji w zależności od jasności danego rozumu? Czy jest tak trudno określić co kto może a czego nie może?

Art. 4. 1. Właściciel budynku, obiektu budowlanego lub terenu, zapewniając ich ochronę przeciwpożarową, jest obowiązany:
1) przestrzegać przeciwpożarowych wymagań techniczno-budowlanych, instalacyjnych i technologicznych,
2) wyposażyć budynek, obiekt budowlany lub teren w wymagane urządzenia przeciwpożarowe i gaśnice,
3) zapewnić konserwację oraz naprawy urządzeń przeciwpożarowych i gaśnic w sposób gwarantujący ich sprawne i niezawodne funkcjonowanie,
4) zapewnić osobom przebywającym w budynku, obiekcie budowlanym lub na terenie, bezpieczeństwo i możliwość ewakuacji,
5) przygotować budynek, obiekt budowlany lub teren do prowadzenia akcji ratowniczej,
6) zapoznać pracowników z przepisami przeciwpożarowymi,
7) ustalić sposoby postępowania na wypadek powstania pożaru, klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia.

Obowiązek określony powyżej jest to nakaz określonego zachowania się zawarty w normie prawnej. Aby posiadać możliwość określonej osoby (np. właściciela budynku) do zrealizowania tych zobowiązań należy podjąć określone czynności. Aby móc realizować dane czynności trzeba posiadać odpowiednie kwalifikacje określone w art. 4 ust.2. Właściciel obiektu również może podjąć się sam realizacji obowiązków określonych przepisami prawa, pod warunkiem posiadanej wiedzy i uprawnień w tym zakresie określonych w art. 4 ust. 2 i 2b. Właściciel sam może udać się na szkolenie dla inspektorów ochrony przeciwpożarowej i sam może realizować obowiązki określone w art. 4 ust. 1.

Jeśli jest to jeszcze zawiłe to bardziej prosty przykład:
Jeśli nauczyliśmy się sami jazdy samochodem, to jeszcze nie znaczy że mamy prawo jeździć tym samochodem po drogach publicznych, trzeba mimo wszystko ukończyć kurs prawa jazdy i zdać egzamin aby zdobyć dokument potwierdzający nasza znajomość przepisów ruchu drogowego i aby móc poruszać się po drogach publicznych. Na kursach takich może się okazać, że to co myśleliśmy iż tak ma być wcale tak nie jest. czasami rzeczy oczywiste wcale takie nie są.

Mam nadzieję, że troszeczkę pomogłem.
Pozdrawiam i zapraszam na moją skromną stronkę  :mellow:
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 08, 2007, 20:49:58 wysłana przez wojtekstr »
Moja Stronka o mojej komendzie PSP
POZDRAWIAM
Wojtek Strażak SAM:-)

Offline andreks

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 48
Odp: Czynności z zakresu ochrony ppoż
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 06, 2007, 09:42:58 »
Witam!
Czyli kto wg Ciebie powinien opracowac instrukcję bezpieczeństwa pozarowego ?
Czy moze zrobic to każdy człowiek, czy musi posiadac uprawnienie o których mowa w art 4 ustawy ?

Offline wojtekstr

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 138
    • http://www.kmpspmyslowice.madnet.pl
Odp: Czynności z zakresu ochrony ppoż
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 07, 2007, 15:03:28 »
Wszystko wyjaśniłem powyżej. Nie wiem co tu jeszcze wyjaśniać, wszystko już napisałem.   :mellow:
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 08, 2007, 20:48:46 wysłana przez wojtekstr »
Moja Stronka o mojej komendzie PSP
POZDRAWIAM
Wojtek Strażak SAM:-)

Offline kam998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Czynności z zakresu ochrony ppoż
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 07, 2007, 00:16:04 »
Witam
Jestem dowódcą zmiany w JRG X (posiadającym wykształcenie wyższe inżynierskie i stopień st. asp.) od pewnego czasu przymierzam się do wykonywania min. instrukcji bezpieczeństwa pożarowego obiektów zgodnie z obowiązującymi przepisami oczywiście. Niestety, kiedy zwróciłem się do mojego Komendanta z raportem o wyrażenie zgody na wykonywanie dodatkowych czynności i zarobkowania otrzymałem negatywną odpowiedź, gdyż stwierdził on, że jako dowódca zmiany mogę mieć wpływ na zarządców obiektów. Wiem, że takowych czynności na terenie własnego powiatu nie mogą podejmować prewentyści, ale co ma dowódca zmiany wspólnego z odbiorami i kontrolami itp. Czy istnieje jakiś konkretny przepis regulujący owe zagadnienia? Uprzejmie proszę o pomoc w tej sprawie.

Offline skdz

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: Czynności z zakresu ochrony ppoż
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 11, 2008, 22:34:09 »
.. miałem podobna sytuacje tylko siedziłem na PSK i tez nie dostałem zgody... ale byłem kąsekwentyny i róznymi znanymi sobie sposobami dążyłem do tego aby taką zgodę uzyskać...kiedy ją uzyskałem ... liedy zacząłem robic takie instrukcje okazało sie dlaczego nie dosatwałem zgody .. otóż... ten jedyny prawy i spraiwdliwy, dbający o dobro słuzby nie wyrażając mi zgody ... sam takie instrukcje robił i chciał chronić swoją d..ę, żebym sie o tym nie dowiedział ... można podejżewać że u cienbie jest podobnie - obym sie mylił
Pozdrawiam i zycze powodzenia