Autor Wątek: Przeglady Gasnic  (Przeczytany 1844 razy)

Offline j_cage

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Przeglady Gasnic
« dnia: Kwiecień 16, 2004, 17:18:02 »
Jakie kwalifikacje trzeba posiadac, by moc swiadczyc uslugi w zakresie okresowych przegladow podrecznego sprzetu gasniczego?

Maciej

  • Gość
Przeglady Gasnic
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 16, 2004, 17:44:14 »
Mam pytanie w temacie gaśnic: Ostatnio była informacja na Onecie o pomyśle ministra Pola, żeby znieść obowiązek posiadania gaśnic w autach.
Jestem w tych sprawach laikiem, do tego krąży dużo sprzecznych opinii, więc pytam o to Was Strażacy-jako specjalistów:
Jaka jest realnie przydatność i skuteczność typowych 1 kg gaśnic proszkowych?
Czy coś one dadzą w razie pożaru samochodu, czy to tylko zabawka "pro forma"?
Czy jeśli gaśnica ma ważny przegląd, to czy na pewno zadziała w razie czego?
Czy może wozić wiekszą, żeby coś to dawało? Jaką?  Itp-proszę o wszelkie informacje i porady związanie z gaśnicami w samochodach (głównie osobowych).
Pozdrawiam serdecznie!

Offline ogniomiszcz

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.141
Przeglady Gasnic
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 16, 2004, 18:17:53 »
Ad. @j_cage
 Nie ma przepisów, które stanowiłyby o tym, że osoby wykonujące konserwację gaśnic i innych urządzeń przeciwpożarowych powinny mieć specjalne uprawnienia (wyjątkiem są konserwatorzy przeciwpożarowych czujek izotopowych), w dobrze jednak pojętym interesie właściciela czynności te powinno powierzać się firmom mającym autoryzację producenta. Właściwa konserwacja, a tym bardziej remont sprzętu, wymaga posiadania specjalistycznego oprzyrządowania, dostępu do oryginalnych, nowych części zamiennych oraz właściwych, służących do napełnienia gaśnic środków chemicznych. Powierzanie zatem konserwacji gaśnic i innych urządzeń przeciwpożarowych przypadkowym firmom lub osobom spowodować może szybką zamianę tych przedmiotów w bezużyteczne atrapy, co automatycznie powoduje naruszenie art. 4 ust. 2 i 2a ustawy z 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (DzU z 2002 r. nr 147, poz. 1229 ze zm.).
WAŻNE
Każdy przegląd, konserwacja, naprawa lub remont sprzętu przeciwpożarowego powinien być potwierdzony odpowiednim, podpisanym czytelnie przez konserwatora protokołem. To samo dotyczy gaśnic i hydrantów przeciwpożarowych, przy czym sama gaśnica lub hydrant powinny otrzymać indywidualną cechę aktualizacji – tzw. kontrolkę (najczęściej jest to nalepka z nazwą firmy, nazwiskiem i podpisem konserwatora oraz datą wykonania i datą ważności przeglądu).

Ad. @Maciej
Ministerstwo Infrastruktury w komunikacie przesłanym do Polskiej Agencji Prasowej zaprzeczyło, jakoby wicepremier Marek Pol zamierzał zlikwidować obowiązek posiadania gaśnic w samochodach.Ministerstwo podało, że projekt rozporządzenia (w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia), jest tylko roboczą wersją, która nie była przedstawiona do akceptacji kierownictwu resortu. Minister Marek Pol jednoznacznie potwierdza, że obowiązek wyposażenia pojazdów w gaśnice zostanie utrzymany" - napisano w komunikacie.
Co do przydatności gaśnic - jeżeli umiesz się nią prawidłowo posłużyć to napewno do niewielkich lub rozpoczynających się pożarów wystarczy.
Z tym przeglądem to nigdy nie ma pewności czy zadziała ale jeśli przegląd robi autoryzowany serwis to jest większe prawdopodobieństwo (przynajmniej teoretycznie).
Czy wozić większą? Nasuwa się pytanie do ilu kg zwiększyć? możnaby tak zwiększać i zwiększać. Im większa tym ma więcej środka gaśniczego i niby więcej można nią zgasić. Moim zdaniem problem leży nie w wielkości gaśnicy, tylko w tym, że większość kierowców nie umie użyć gaśnicy.
Zeby nie przedłużać polecam tę dyskusję: Gaśnice samochodowe tak, czy nie?
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 16, 2004, 18:19:42 wysłana przez Zubek73 »

Offline j_cage

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Przeglady Gasnic
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 16, 2004, 18:18:37 »
Odpowiem nie jako specjalista, ale jako pilny obserwator rzeczywistosci i ratownik drogowy amator (podczas kursow i szkolen zaslyszalem kilka opinii i przekazuje je dalej :)

1. Jaka jest realnie przydatność i skuteczność typowych 1 kg gaśnic proszkowych?
Raczej mala. Z tego, co slyszalem i kilka razy widzialem gasnice te nadaja sie jedynie do gaszenia naprawde malego ognia. Przy troszke wiekszym po prostu brakuje srodka gasniczego. Moze lepszym pomyslem byloby wozic troche wieksza "zabawke"... albo liczyc na pomoc innych kierowcow.

2. Czy coś one dadzą w razie pożaru samochodu, czy to tylko zabawka "pro forma"?
Tlace sie bagaze i plonace zywym ogniem trampki w bagazniku Wartburga raz udalo mi sie ugasic, a w poblizu nie bylo nikogo innego. Wiec czasem sie przydaja :)

3. Czy jeśli gaśnica ma ważny przegląd, to czy na pewno zadziała w razie czego?
Stanowczo nie. W wiekszosci przypadkow przeglad ogranicza sie do naklejenia naklejki na gasnice. Nie daje to wlasciwie nic. Ceny gasnic sa na tyle niskie, ze moze lepiej byloby caly czas kupowac nowe?

4. Czy może wozić wiekszą, żeby coś to dawało?
patrz. pkt. 1

5. Jaką?
To juz pytanie do strazakow :) ja sie nie wypowiadam

6. Proszę o wszelkie informacje i porady związanie z gaśnicami w samochodach (głównie osobowych).
Podczas szkolenia ratowniczego polecano nam metode: "walnac gasnica mocno w asfalt przed uzyciem" (mialo to "wzruszyc" ubity proszek, czy cos tedy). Moze ktos sie wypowie nt. jej skutecznosci?
 

Offline j_cage

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Przeglady Gasnic
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 16, 2004, 18:44:57 »
Zubek - ja rozumiem wszystko, ale cholera mnie bierze, jak facet bierze kase za przeglad gasnic, a sprowadza sie to do naklejenia nowej naklejki!
Sam bym to lepiej zrobil :) Polowe gasnic bym wypieprzyl z zakladu, gdyby nie to, ze - wg. pracodawcy - wszystko jest ok, bo "przeszly przeglad" (ktory wygladal jak wyzej).

Za tydzien wybieram sie na kurs specjalistow ochrony ppoż. i chciałem wiedzieć, czy np. dysponując odpowiednim sprzętem mógłbym świadczyć usługi w tym zakresie albo np. wykonywać te zadania na terenie własnego zakładu pracy?

Dzieki za odpowiedz. Pozdrawiam wszystkich, ktorzy przeglady gasnic robia prawidlowo i z poczuciem pewnej odpowiedzialnosci.

3

  • Gość
Przeglady Gasnic
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 29, 2004, 22:27:17 »
Jestm pod wrażeniem j_cage.
Jeżeli nie masz zielonego pojęcia o pożarnictwie - to masz bardzo rozsądne podejście do problemu!
Podziwiam  :-)

Jeżli zaś chodzi o skuteczność: nigdy nie gasiłem takim czymś samochodu i nie uważam, żeby udało się zgasić pożar silnika - ale pożar trampek tak. Z resztą - tonący brzytwy się chwyta....

Gdyby tak bardzo mądrzy ludzie z KG (a może SGSP?) przeprowadzili analizę pod tym kątem - może udałoby się coś rozsądnego powiedzieć i wykorzystać w szkoleniach.

"walnac gasnica mocno w asfalt przed uzyciem" - super.....

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 30, 2004, 08:36:17 wysłana przez aniolstroz »