Autor Wątek: lokalizacja zdarzenia  (Przeczytany 11626 razy)

Offline Dop15

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 17
lokalizacja zdarzenia
« dnia: Sierpień 22, 2007, 15:45:58 »
Mam prośbę potrzebuje dokładnej definicji lokalizaji zdarzenia-jak by ktoś mógł mi pomóc będę wdzięczny-mała różnica zdań

Offline zeusss

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 866
  • Bogatemu to i byk się ocieli
Odp: lokalizacja zdarzenia
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 22, 2007, 16:03:23 »
na stronie http://www.fireman.prv.pl/ jest slownik pozarniczy
 i wg niego LOKALIZACJA POŻARU - powstrzymanie rozprzestrzeniania się pożaru i ograniczenie intensywności procesu spalania.

pozdr

Offline nowy998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 230
Odp: lokalizacja zdarzenia
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 22, 2007, 20:50:52 »
zjawisko w czasie nie rozprzestrzenia, powiększa się (w przypadku pożaru jest to proste nie ma przyrostu powierzchni, objętości zajętej przez pożar w miarę upływu czasu pomimo że pożar trwa dalej) w przypadku ninych zdarzeń (nie pożarów) nie jest to takie oczywiste trzeba określić co to znaczy że się nie rozprzestrzenia itp 

Offline Geddeon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.427
Odp: lokalizacja zdarzenia
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 26, 2007, 23:26:58 »
Ja już słyszałem różne wersje :)
- chwila kiedy dojeżdżający na miejsce widzą pożar :D 
- chwila kiedy dowodzący akcją ustali źródło pożaru
- i inne ....

Wg. mnie i tego co mnie kilkanaście lat temu na kursie nauczyli to: (tak prosto:)
Lokalizacja (pożaru): moment/chwila kiedy w wyniku działań zastępu/sekcji pożar przestaje się rozwijać
Lokalizacja (miejscowego zagrożenia) :  moment/chwila kiedy w wyniku działań zastępu/sekcji zdarzenie nie powoduje dodatkowych zagrożeń
A często w SWD wpis o lokalizacji jest zarazpo przybyciu na miejsce.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: lokalizacja zdarzenia
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 28, 2007, 17:48:02 »
Geddeon
Co do definicji zgadzam się z tobą, tak kiedyś nauczali na kursie i do tej pory nic się nie zmieniło.
Jeżeli chodzi o wpis do SWD, lokalizacja zdarzenia jest w kolejności po przybyciu na miejsce zdarzenia, ale to KDR decyduje kiedy zlokalizował dane zdarzenie.
Co do pożru napewno nie ma wątpliwości co do określenia lokalizacji, jednak z miejscowym zagrożeniem bywa to róznie i KDR mają niejednokrotnie problemy z jej określeniem.

Offline jasiek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 78
    • http://brak
Odp: lokalizacja zdarzenia
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 01, 2007, 10:40:57 »
u mnie niestety jest to blednie robione .... czas lokalizacji to czas zaraz po przyjezdzie na miejsce... czyli tak defakto czas rozpoznania, chociaz tak jak mocie lokalizacja to co innego


pozdrawiam

Offline stępień

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 398
  • Myśl a może zostaniesz myśliwym !
Odp: lokalizacja zdarzenia
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 03, 2007, 08:06:21 »
a ten czas nie powinien podawać KDR ? no cóż ale on nie ma czasu i sekretarki na miejscu !
rzadko kiedy czas lokalizacji jest równy czasowi przyjazdu przeważnie dyżurni dodają od 1 min do 5 min od czasu przyjazdu. Czasami gdy OSP jest przed JRG to czas lokalizacji wpisywany jest czas przyjazdu zastępu JRG
pozdr
Art. 30a.
Dzień 4 maja jest Dniem Strażaka. !!!

Aby tylko do końca wytrzymać !! Wytrzymałem i jestem na emce !!!

Offline piotrfire

  • PSK
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 323
  • Już emeryt
Odp: lokalizacja zdarzenia
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 05, 2007, 10:17:59 »
Cytuj
u mnie niestety jest to blednie robione .... czas lokalizacji to czas zaraz po przyjezdzie na miejsce... czyli tak defakto czas rozpoznania, chociaz tak jak mocie lokalizacja to co innego

W takim razie to jest dowód że w twojej komendzie słuzba operacyjna nie czyta informacji ze zdarzenia. A swoją drogą to nie mieliście nigdy duzego pożaru z którego robiono analizę? Przecież w analizie by wyszło że po tej minucie jednak pozar nie został zlokalizowany
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 05, 2007, 10:19:56 wysłana przez piotrfire »
ab alio exspectes, alteri quod feceris

Offline davcio

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 62
Odp: lokalizacja zdarzenia
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 06, 2007, 17:29:26 »
Cytuj
W takim razie to jest dowód że w twojej komendzie słuzba operacyjna nie czyta informacji ze zdarzenia. A swoją drogą to nie mieliście nigdy duzego pożaru z którego robiono analizę? Przecież w analizie by wyszło że po tej minucie jednak pozar nie został zlokalizowany
W przypadku gdy jest jakieś poważne zdarzenia ja pytam w miarę możliwości czy pożar jest zlokalizowany. Często zapomina się o zgłoszeniu tego do PSK

Offline cul2

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 584
Odp: lokalizacja zdarzenia
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 06, 2007, 19:24:14 »
Witam.
Czas lokalizacji to czas od którego pożar, miejscowe zagrożenie nie rozwija się.
Na PSK podaje się: pożar opanowany, zlokalizowany itp. i dyspozytor wie, że jest to czas lokalizacji.
Przecież tego uczą już na kursach podstawowych. Czas jednak zaciera niewidzialną ręką ślady, a czasu przecież nie ma na przypominanie :).
Nara
Ps. Jeszcze uczyli, że to jest podanie I prądów gaśniczych co nie jest do końca prawdą.
Ponieważ nie zawsze prowadzi to do lokalizacji pożaru tylko zmniejsza jego intensywność.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 06, 2007, 19:28:28 wysłana przez cul2 »

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Odp: lokalizacja zdarzenia
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 06, 2007, 22:29:39 »
Witam!
Niestety nadal nie ma u mnie <modułów> SWD więc ogólnie trwa zgadaj/zgadula  -_- D-ca nieraz zgłasza mi lub nie...że dojechał, później ja coś tam, sobie /wklepuję/ i tak się toczy - chore :angry: Ufff
Wszystko do czasu... Wiem!!!
Pozdr.
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline fireman

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.318
  • Ostatnia umiera nadzieja... no i powoli umiera:)
    • http://www.pl
Odp: lokalizacja zdarzenia
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 10, 2007, 23:04:52 »
@Ajax nie jesteś w miejszości - tak jest wszędzie - ja co do czasów operacyjnych dogaduję się z KDR. Dobrze, że przynajmniej jest jeszcze w SWD mozliwość modyfikacji czasów operacyjnych bo jakby nie było tej funkcji to by wywaliło wszystko w powietrze.

Offline robo

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: lokalizacja zdarzenia
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 14, 2007, 15:17:10 »
w skrócie lokalizacja to
pożary
moment w którym pożar przestaje zwiększać swój obszar lub poprostu d-ca ma pewność że od danej chwili więcej już się nie spali, ale to co się pali może się palić nadal
miejscowe zagrożenia-moment kiedy czynnik zagrażający został usunięty-np. wydobyto osoby z pojazdu, przekazano PR i zabezpieczono wrak (rozlane paliwa itd.)

jeśli się mylę to mnie poprawcie

Offline stępień

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 398
  • Myśl a może zostaniesz myśliwym !
Odp: lokalizacja zdarzenia
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 01, 2007, 22:29:52 »
robo
wszystko pięknie i ładnie ale dyżurni muszą ten czas wklepać do SWD a nie wszyscy pamiętają o tym aby to zgłosić !
Pozdr.
Art. 30a.
Dzień 4 maja jest Dniem Strażaka. !!!

Aby tylko do końca wytrzymać !! Wytrzymałem i jestem na emce !!!

Offline zorro1971

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: lokalizacja zdarzenia
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 15, 2007, 19:52:29 »
Drogi kolego nie zapominaj że według rozporządzenia o KSRG to właśnie Ci,którzy nie pamiętają o tym żeby to zrobić są zobowiązani do sporządzania informacji ze zdarzenia,którą kierowali
Poczytaj o KSRG i wyciągnij wnioski,niech d-cy też wiedzą za co biorą tak wysokie dodatki
:huh:

Offline j.o.blush

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 223
Odp: lokalizacja zdarzenia
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 17, 2007, 00:06:18 »
przyjeżdżasz na miejsce a dajmy na to stodoła objęta jest ogniem w całej kubaturze. pożar się nie rozprzestrzenia bo i nie ma gdzie. czyli zlokalizował sie przed przybyciem straży a tego swd "nie łyknie". ja wpisuje wtedy minutę po przybyciu

Offline mgoleb

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: lokalizacja zdarzenia
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 05, 2008, 22:06:22 »
Witam,
jeśli chodzi o lokalizację w SWD, to przecież można to poprawić, dyspozytor robi to wstępnie,
a odpowiada przecież D-ca akcji, - do tego u nas odpowiedzialność jest wpisana na d-cę jrg - ma okresowo sprawdzać bazę meldunków i odpowiada za nią
w większości powiatów w kuj-pom. d-cy po powrocie z akcji siadają przed komputerem, sprawdzają dane dyspozytora, modyfikują czasy, obsady osobowe na samochodach (by zliczało do 0,5%), i uzupełniają do ewid-st drukując obustronnie meldunek, podpisując się, z swd-st drukują wzór nr 11 itp, itd.
- lokalizacja przy pożarze - wiadomo jw.
- lokalizacja mz - z pewnością nie zaraz w minucie przyjazdu, przecież jest jeszcze rozpoznanie, zabezpieczenie miejsca zdarzenia i inne działania - prawda ?? dopiero później likwidacja zdarzenia
pozdrawiam
mgoleb

Offline trb

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 126
Odp: lokalizacja zdarzenia
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 26, 2008, 00:26:12 »
j.o.blusz... to co mówisz o stodole to nie do końca tak. pożar się nie rozprzestrzenia, ale może się rozwinąć, przejść w inne fazy i dalej stwarzać zagrożenie. może się jeszcze coś zawalić, ognie lotne itd... nigdy nie byłbym optymistą, że jak stodoła się pali to już las 200 m dalej jest bezpieczny.
- moim zdaniem optymalna sytuacja lokalizacji to:
1. w przypadku pożaru, gdy dowódca podaje, że wystarczające siły i środki przejęły 100% kontrolę nad rozwojem i rozprzestrzenianiem się pożaru (nie zawsze powstrzymanie rozprzestrzeniania się ognia jest jedynym wyjściem),
2. w przypadku mz, np. wypadku drogowego gdy wystarczające siły i środki usunęły zagrożenie pożaru i wybuchu pojazdów oraz ewentualnym poszkodowanym nic nie zagraża.
aha.. no i gdy nie ma obawy powstania zagrożeń wtórnych....
oczywiście moje wywody nie muszą być słuszne, ale w moim rozumieniu to jest właśnie lokalizacja.
« Ostatnia zmiana: Luty 26, 2008, 00:28:32 wysłana przez trb »