Autor Wątek: O umundurowaniu  (Przeczytany 22791 razy)

Offline strazak83

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
O umundurowaniu
« dnia: Sierpień 18, 2007, 09:17:55 »
Mam pytanie skończyłem odbywanie służby przygotowawczej w JRG. Przez okres odbywania stażu otrzymywałem równoważnik w wysokości ok. 600 zł. nie otrzymałem od natomiast umundurowania służbowego ani wyjściowego.

Gdy zostałem przyjęty na stale kwatermistrz powiedział ,że jeśli nie załatwię mundurów to on będzie mi potrącał z równoważnika za ich zakup. Przecież zakup całego sortu to ok 6000 zł . Czyli przez kolejne 3 lata  nie otrzymam równoważnika.

Moje pytanie brzmi. Czy sorty wydawane  pierwszy raz nie powinny być wydane za darmo???




Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: O umundurowaniu
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 18, 2007, 09:50:57 »
Powinno zostać ci wydane bezpłatnie. Z tym, że jeśli coś być miał wydane, to za te sorty nie otrzymujesz równoważnika za niewydane składniki umundurowania. Zapoznaj się kolego z art. 61 Ustawy o PSP oraz z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 19 grudnia 2005 r. w sprawie wysokości i warunków otrzymywania przez strażaków Państwowej Straży Pożarnej równoważnika pieniężnego w zamian za umundurowanie.
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline strazak83

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: O umundurowaniu
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 18, 2007, 10:26:15 »
Moja interpretacja wygląda następująco:

W związku z moim mianowaniem na stał wszystkie sorty po raz pierwszy powinny być mi wydane z darmo
, natomiast równoważnik za kolejne lata powinien być wypłacany bez żadnych obciążeń,  (ewentualnie pomniejszony o koszty umundurowania które ja osobiście zamówiłem ). Jeśli żle to zinterpretowałem to mnie popraw, ale bzdetem jest dla mnie to , że mają mi nie wypłacać równoważnika przez kolejne 3 lata.

 

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: O umundurowaniu
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 18, 2007, 14:08:41 »
W związku z moim mianowaniem na stał wszystkie sorty po raz pierwszy powinny być mi wydane z darmo, natomiast równoważnik za kolejne lata powinien być wypłacany bez żadnych obciążeń,  (ewentualnie pomniejszony o koszty umundurowania które ja osobiście zamówiłem )... bzdetem jest dla mnie to , że mają mi nie wypłacać równoważnika przez kolejne 3 lata.
Taki tok myślenia jest zgodny z obowiązującym prawem z małym zastrzeżeniem, iż mogą wydać elementy umundurowania bez Twojego zamówienia, np. w wyniku przeglądu mundurowego. Oczywiście pojęcie kolejne lata nie obejmuje danego roku zaopatrzeniowego (§ 5 pkt.1 rozporządzenia).
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline Paul

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: O umundurowaniu
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 19, 2007, 11:21:11 »
A ja mam następujące pytanie: jeżepi przeniosłem się z jeknej komendy w pewnym województwie to innej w innym i zdałem wszystkie sorty, czy w nowej komendzie też powinienem je dostać bez potrąceń?

Offline stępień

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 398
  • Myśl a może zostaniesz myśliwym !
Odp: O umundurowaniu
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 19, 2007, 18:16:08 »
strazak83 co Ty za kwatermistrza masz, niech dobrze poczyta i wyda Ci to co słusznie należy się a kasę i tak Ci powinien wypłacić jakie potracenia mu się śnią, niech powoła się na jakiś konkretny przepis, najlepiej na piśmie - sprawę napweno będziesz miał wygraną !
Pozdr
Art. 30a.
Dzień 4 maja jest Dniem Strażaka. !!!

Aby tylko do końca wytrzymać !! Wytrzymałem i jestem na emce !!!

Offline strazak83

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: O umundurowaniu
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 19, 2007, 18:57:47 »
Z tego co piszecie widzę ,że racja jest po mojej stronie (ma mi wydać sorty i niech zapomni o potrąceniach z równoważnika). Podejrzewam ,że nieprawdą jest tez to , że
należy się tylko służbowy a za wyjściowy mam zapłacić z równoważnika(starzy w mojej jednostce tak mówili). Jutro się do niego udam i sobie porozmawiamy. Nie zamykam jeszcze tematu , może ktoś się jeszcze będzie chciał wypowiedzieć.

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: O umundurowaniu
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 19, 2007, 19:40:53 »
Jutro się do niego udam i sobie porozmawiamy.

Stracisz czas i wyjdziesz na pieniacza :)
skorzystaj z linku, który zamieściłem wyżej i przeczytaj rozporządzenie do którego on prowadzi. Zwróć uwagę na § 2 - pozwolę go sobie zacytować:

Cytuj
§ 2. Strażakowi, któremu nie wydano w naturze
przedmiotów ubioru wyjściowego lub służbowego,
określonych w przepisach o umundurowaniu strażaków,
przysługuje równoważnik pieniężny w zamian za
umundurowanie, zwany dalej „równoważnikiem”.
Jeżeli część sortów została ci wydana, to nie dostajesz za nie równoważnika (potrącenia powinny być dokonywane w rozbiciu na kolejne lata zgodnie z okresem używalności - większość kwatermistrzów idzie na skróty i potrąca od razu całość). Jedyny składnik równoważnika, który jest nie do ruszenia, to ryczałt za czyszczenie chemiczne. Żeby było śmieszniej, to gdyby wydano ci kompletne sorty, łącznie z "walizą" za 180,- PLN, to pierwszą mundurówkę w całości (2118,-) powinieneś zobaczyć dopiero po pięciu latach. No, ale za to miałbyś piękny "płaszcz sukienny" zwany kocem za 609,60 pln, którego nie posiada znakomita większość naszych kolegów :)

A ja mam następujące pytanie: jeżepi przeniosłem się z jeknej komendy w pewnym województwie to innej w innym i zdałem wszystkie sorty, czy w nowej komendzie też powinienem je dostać bez potrąceń?

rozliczasz się tylko z odzieży specjalnej - ubranie sł. i wyjściowe są twoją własnością; od tego rozliczania W. Skomra miał zamiar odejść, skądinąd słusznie - niestety czasu mu zabrakło :)

PS. strazak83 - daj znać jak ci poszło w kwatermistrzostwie
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline strazak83

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: O umundurowaniu
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 19, 2007, 20:59:29 »
odniosę się do § 6. 1. ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 19 grudnia 2005 r. - jaki to są sorty których wartości sie nie odlicza a są wydawane w związku z moim mianowaniem na stałe.

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: O umundurowaniu
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 20, 2007, 06:52:53 »
i właśnie w tym problem, że nie jest to sprecyzowane; temat jest niezmiernie ciekawy, ale bardziej się nim zainteresuję, jak wrócę do firmy
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: O umundurowaniu
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 20, 2007, 09:31:51 »
odniosę się do § 6. 1. ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 19 grudnia 2005 r. - jaki to są sorty których wartości sie nie odlicza a są wydawane w związku z moim mianowaniem na stałe.
Wydane po raz pierwszy elementy umundurowania wymienione w rozporządzeniu MSWiA z 30 listopada 2005 r. w sprawie umundurowania strażaków PSP.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline mateo

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: O umundurowaniu
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 21, 2007, 15:00:33 »
Witam!
Strażaku83 w związku z tym, że nie miałeś wydanych sortów kiedy byłeś w służbie przygotowawczej to teraz jak jesteś w służbie stalej jednostka powinna kupić Ci całe umundurowanie wyjściowe i słuzbowe. W rozporzadzeniu jest to tabela nr 1 czyli od poz. 1 do 36.
A jeżeli chodzi o równowaznik to nalezy Ci się cała kwota 2.118,00 zł.
Tak sie zastanawiam w czym ty chodziłeś kupowałeś sobie prywatnie skoro jednostka Ci nic nie kupiła?
Pamietaj że każda rzecz w Twoim wypadku należy Ci się za darmo bo będzie wydana po raz pierwszy. Wiadomo, że większość jednostek nie może sobie pozwlić na wydatek kilku tysięcy jednorazowo na 1 osobę ale trzeba pilnować tego bo jak nalezy się za darmo to dlaczego masz za to płacić? Oczywiście przedmioty z tabeli 4 podstawa jak jesteś na podziale za to nie płacisz nic a tabela  nr 5 to już z uwzględnieniem zakresu obowiazków ale też nieodpłatnie. 
Pozdrawiam!

Offline strazak83

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: O umundurowaniu
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 07, 2007, 12:09:35 »
Witam ponownie !!
Wracam do sprawy. Niestety ale nic nie udało się zrobić. Kwatermistrz dalej uważa , że sorty mi się  nie należą i że mam sobie wybrać sorty które on mi zakupi z mojego przyszłorocznego równoważnika.  Uważa że równoważnik który otrzymywałem będąc na stażu miałem przeznaczyć na zakup sortów, a jeśli nic nie kupiłem to teraz będę musiał odpokutować w ten sposób że albo załatwię sobie sam sorty albo nie zobaczę równoważnika.

CO ZA INSTYTUCJA chyba zmienię zawód na hydraulika i wyjadę do ANGLII. !!!!!

POZDRAWIAM.

Offline bart73

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 521
  • ciemna strona mocy
Odp: O umundurowaniu
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 07, 2007, 12:19:17 »
cos tu nie gra wydaje mi się że kolega strazak 83 ściemnia. jak to możliwe że będąc na stażu nie dostał ubrania , nie był na kursie podstawowym i dostawał 600 zł. przyjmując strażaka na staż 3-letni strażk sostaje pełne sorty i wysyłany jest na kurs podstawowy.  a tu wychodzi że gościu zbijał gruchy trzy lata. może nasz koleś poprostu wojo odbywał w służbie zastępczej w straży, a nie że był na stażu(staż to okres próbny dla nowego funkcjonariusza) pozdro.
« Ostatnia zmiana: Październik 07, 2007, 12:21:53 wysłana przez bart73 »

"nie pytaj co ojczyzna może zrobić dla ciebie, ale spytaj czy ty coś możesz zrobić dla niej." J.F.K.
"dopóki nie było internetu, nie zdawałem sobie sprawy z tego ilu na świecie jest idiotów" S.Lem

Offline firek998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 479
Odp: O umundurowaniu
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 08, 2007, 15:37:00 »
A w której to Komendzie taki cwany kwatermistrz się rządzi swoimi prawami?

Koleś u mnie tez miał taki problem. Postawił na swoim i napisał pismo do KW. Olano go, więc puścił z pominięciem drogi służbowej pismo do biuro kwatermistrzowksiego KG PSP. Po tygodniu miał pełną wykładnię. I chciał nei chciał musieli mu wydac wszystko. Przy wielkiem wzburzeniu kwatermistrza.

A najlepiej to wejdz sobie na stronę KG PSP, i wejdz np. w Aktualności, w prawym górnym rogu bedziesz miał Zapytaj Eksperta. Opisz swoją sytuację, kiedy przyszedłeś na straż i jakie sorty ci wydano, i kiedy mianowano cię na stałe i tez co ci wydano. Odpowiedź dostaniesz.

Offline kolo998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 34
Odp: O umundurowaniu
« Odpowiedź #15 dnia: Październik 08, 2007, 18:05:06 »
witajcie
jestem kwatermistrzem i sprawa jest prosta w momencie mianowania na stałe równoważnik za sorty sie nie nalezy w pierwszym roku zaopatrzeniowym a za to należą się pełne sorty. Pamiętajcie rok zaopatrzeniowy jest od 01.04 do 31.03 roku następnego. ma sie o tak że jezeli np funkcjonariusz w miesiącu wrześniu przechodzi do służby stałej to w nastepnym roku obliczając sorty w kwietniu nie należy mu sie mundurówka za okres od września do 31.03 i w zamian dostaje sorty w naturze natomiast dostaje równoważnik od 01.04 do 31.03. Należy pamietać że równoważnik jest placony z góry. po staremu ten sam funkcjonariusz w kwietniu otrzymał by wyrównanie za okres od września do marca plus kolejna od kwietnia do marca następnego roku. podsumowując powinieneś dostać jedną całą mundurówkę plus sorty w naturze. 

Offline janosik

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 393
  • OSP & PSP
Odp: O umundurowaniu
« Odpowiedź #16 dnia: Październik 12, 2007, 14:43:56 »
W moim przypadku było tak: z chwila mianowania na stałe dostałem pełny ekwiwalent (2118,00) oraz zakupiono dla mnie wszystkie sorty wg cytowanego wyżej rozp. Także sprawa jest prosta - powinieneś dostać to co ja, a co do twojego kwatermistrza to jak nie radzi sobie ze zrozumieniem tegoż rozp., to niech przedzwoni do swojej KW i tam go powinni "oświecić". Pozdrawiam :mellow:

Offline Sync

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 192
Odp: O umundurowaniu
« Odpowiedź #17 dnia: Październik 22, 2007, 14:51:42 »
kolo998 - Zgadza się, to jest odpowiedź na temat, krótko zwięźle i przede wszytskim merytoryczne. Och!!!!!! żeby tak inni chcieli pisac.

Offline pupil3

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 17
Odp: O umundurowaniu
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 22, 2008, 21:30:08 »
witam
A ja mam pytanie następujące od lipca przeszedłem ze słuzby przygotowawczej do stałej.Teraz przy naliczaniu mundurówki dostałem ok2118 + 200zł (za okres od 01.04 do 30.06) czy to wszystko co powinienem dostac, czy nalezy mi sie wyrównaine a jesli nie to czy powinienem dostac sorty w naturze? Proszę o pomoc, podajcie jakies akty prawne zebym mógł podszkolic swojego kwatermistrza.

Offline deejayslonio

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 845
Odp: O umundurowaniu
« Odpowiedź #19 dnia: Maj 22, 2008, 22:19:45 »
przynajmniej część sortów powinieneś dostać.
Co do szczegółów pytaj się kolegów z kwatermistrzostwa.

Offline pupil3

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 17
Odp: O umundurowaniu
« Odpowiedź #20 dnia: Maj 22, 2008, 22:28:33 »
Mi tez sie tak wydaje ale kwatermistrz wypłacił mi 2300 z groszami i nic wiecej.

Offline fireman

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.318
  • Ostatnia umiera nadzieja... no i powoli umiera:)
    • http://www.pl
Odp: O umundurowaniu
« Odpowiedź #21 dnia: Maj 22, 2008, 22:53:48 »
Strażak w służbie przygotowawczej w PSP ma uprawnienia do otrzymywania równoważnika w zamian za umundurowanie w wysokości określonej w rozporządzeniu tabela nr 4.
Elementy umundurowania określone w tej tabeli winien dostać na starcie służby i jeżeli je otrzymał to z otrzymywanej mundurówki potrąca mu się pieniądze, jeżeli nie otrzymał potrąceń nie ma.

§ 5. Równoważnika nie przyznaje się strażakowi: 1) mianowanemu do służby stałej w okresie roku
zaopatrzeniowego — za okres tego roku;
Prostymi słowy to widzę to tak strażak przyjmowany jest do służby stałej dziś 22.05.2008 roku zatem za okres roku mundurowego od 0104.2008 do 31.03.2009 nie otrzyma równoważnika.
W okresie od przyjęcia do służby stałej do końca roku zaopatrzeniowego komenda musi go wyposażyć w elementy umundurowania w związku z jego przejściem do służby stałej.
Elementy te to jest wg mnie różnica sortu wymieniona w tabelach nr 4 i 1 rozporządzenia. Te elementy nie podlegają odliczeniu od świadczenia, które będzie się strażakowi należeć z góry na następny okres tj od 01.04.2009r.

Kłopot budzi zapis wydane po raz pierwszy w związku z mianowaniem na stałe. Przykład – przychodzi do służby absolwent SAPSP w 2003 roku – z czystą kartą mundurową. Oficjalnie nie ma nic na stanie, zatem każdy zakup będzie wydaniem umundurowania po raz pierwszy ale czy ma on związek z jego mianowaniem na stałe?? Ano niby ma, bo w końcu jak go ktoś mianował to musiał myśleć o kosztach jego pierwszego wyposażenia.

Zatem rozporządzenie dziś pozwala na wnioskowanie do komendantów o zakup dotychczas niewydajnych sortów mundurowych i podpieranie się faktem, że dotychczas nikt nam nie wydał od mianowania na stałe takiego a takiego elementu umundurowania. Co więcej koszty takiego wyposażenia nie powinny (tak sobie myślę) znaleźć odzwierciedlenia w potrąceniach ze świadczenia pieniężnego. I tak to po 20 latach obudzę się i powiem nikt nie wydał mi umundurowania wyjściowego i proszę o jego zakup i nie potrącanie mi wartości zakupu z mundurówki. 

@lang potrącanie jednorazowe kosztów umundurowania nie jest chodzeniem na skróty. Jeżeli potrącisz wysokości roczną np. za mundur służbowy 115,20 to masz sytuację taką, że komenda zakupiła mundur za około 345 zł wydała go strażakowi potrąciła za mundur 115 zł w pierwszym roku a pieniądze potrącone w kolejnych latach 2 razy po 115 zł odprowadzane są na dochody budżetu państwa. Czyli koszt takiego munduru to koszt zakupu 345 + koszty pieniędzy, które lądują w kasie państwa 230 zł oraz koszt przesyłki około 40 zł razem ponad 600 zł.
-----------------------------------
Jak błądzę to poprawiajcie to tylko wolne myśli :)
« Ostatnia zmiana: Maj 22, 2008, 23:00:48 wysłana przez fireman »

Offline kolo998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 34
Odp: O umundurowaniu
« Odpowiedź #22 dnia: Maj 23, 2008, 21:46:35 »
już pisałem na ten temat kasę dostales prawidlowo tzn spłata za mundurówke stażową oraz w słuzbie stałej teraz za okres od lipca do marca powinienes dostać sorty w naturze warto o to walczyć ponieważ jest zapis że w momencie przejścia do służby stałej powinni ci wydać wszystkie sorty a ty za to nie placisz ani centa dla ciebie pierwszy okres zaopatrzeniowy to jest od lipca do marca

Offline woj-tek1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 193
    • http://
Odp: O umundurowaniu
« Odpowiedź #23 dnia: Maj 29, 2008, 19:24:36 »
 Nie ma już pojęcia pierwszy czy drugi ....  czy też inny okres zaopatrzeniowy! Należy się umundurowanie (36 pozycji) pierwszy raz w służbie stałej nieodpłatnie (bez strąceń) obojetnie kiedy kwatermistrz to wyda w naturze!

Strażakw służbie przygotowawczej ma też trochę --  około 19 pozycji i mimo iż by się coś powtórzyło w służbie stałej , a tak jest, to nadal mu się należy po przejściu do sł. stałej drugi raz ten sam przedmiot bezpłatnie.

Brak jedynie wyrównań za okres porzebywania w służbie stałej w trakcie trwanie roku zaopatrzeniowego od nia mianowania na stałe do najbliższego 31 marca.

 Sorty w służbie kandydackiej czy innej przed mianowaniem do sł. stałej są innego rodzaju sortami wydawanymi na czas nauki.

strażak w sł. przygotowawczej jeśłi nigdy niestety nie dostał danego przedmiotu w naturze to juz go nie dostanie za sł. przygotowawczą i po przejściu do sł. stałej dostanie taki przedmiot bezpłatnie ale tylko jako należnosc w sł. stałej bez czasokresu kiedy musiałby to otrzymać.








Offline kRZYSIEK

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
SłŻBA STAłA
« Odpowiedź #24 dnia: Sierpień 28, 2008, 12:02:02 »
Witam wszystkich mam pytanie odnośnie przejścia do Służby stałej co należy się byłemu stażyście, słyszałem że teraz dostaje się umundurowanie,gdzie ewentualnie szukać informacji.