Autor Wątek: Kryptonimy  (Przeczytany 2876 razy)

Offline Tiger

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 303
    • PeeM
Kryptonimy
« dnia: Kwiecień 08, 2004, 08:51:56 »
Cytuj
Mogę Tobie powiedzieć że jest ogólnoprzyjęta zasada
- średnie wozy gaśnicze (GBA) mają ostatnią liczbę przy kryptonimie zawierającą się w przedziale od 21 do 24 - jak widzisz na Renaulcie jest kryptonim 671-21, a więc jest to GBA
- ciężkie wozy gaśnicze (GCBA) mają ostatnią liczbę przy kryptonimie zawierającą się w przedziale od 25 do 29 - jak widzisz Tatra ma kryptonim 671-26 więc jest to GCBA, a Jelcz ma 671-25 więc to też jest GCBA
Szczerze mówiąc, nic mi o tym nie wiadomo  :unsure: Czy zasada ta dotyczy również OSP? U nas w powiecie chyba siętego nie trzymają, bo np. w naszej gminie samochody "numerowane" są po kolei - od 1 do bodajże 12, niezależnie od tego czy lekki, średni czy ciężki. Poza tym, może ktoś przy okazji wytłumaczył by znaczenie poszczególnych części kryptonimu, jeśli takowe jest ( i nie jest to tajemnicą państwową  ;) )
// Dopisane po przeczytaniu kilku odpowiedzi
Jak nie urok to... Nie tajemnica, ale do uzytku służbowego only. To ja się więcej o nic może nie bedę pytał. Zamiast tego poćwiczę mało wprawne oko.  
 
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 21, 2004, 15:25:43 wysłana przez Tiger »

Offline Strażak_Mickul

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 104
Kryptonimy
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 08, 2004, 19:47:47 »
Też mi się to przyda :P
:)

Offline alex

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 193
Kryptonimy
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 17, 2004, 19:35:53 »
Witam.
Nie bardzo widzę stosowanie zasady nadawania kryptonimów radiowych takiej samej jak w PSP. Nie wyobrażam sobie sytuacji kiedy przyjeżdża na miejsce działań pięć GBA z tego samego powiatu o kryptonimie załóżmy 557-21.

Offline strazak-goral2003

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 114
    • http://
Kryptonimy
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 17, 2004, 20:14:06 »
JA mam pytanie jak sie oznacza ciężki samochód i lekki samochód ratownictwa technicznego ?

pozdrofko
gdy patrzę w góre widze chmury i jak każdy maże zapominam o dziesiątkach przyziemnych zdarzeń ...

Offline Piotrek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 36
Kryptonimy
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 18, 2004, 08:36:57 »
To proste SCRt (specjalny, ciężki, ratownictwa technicznego) oraz SLRt (spec, lekki, rat. tech.). ;)
Co do kryptonimów, to w OSP są inaczej przydzielane niż w PSP, a mianowicie:
samochody mają przydzielone kolejne numery od 01 ... do np. 23 (w zależności ile jest samochodów), nie ma tu znaczenia ani rodzaj ani typ samochodu np. OSP xxx ma GBA, GCBA, SLRt i SD 30 kryptonimy to 01, 02, 03, 04. Rozróżnia się natomiast OSP z KRSG i z poza ale to rozróżnienie jest w pierwszej części kryptonimu np. z KRSG mają 639-.. a z poza 637-..
Pozdrawiam Piotrek. :)
 

Offline Straszak

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 117
Kryptonimy
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 19, 2004, 13:45:53 »
Witam.

W naszym rejonie kryptonimy OSP z KSRG rozpoczynają się od 339xx, a spoza KSRG od 337xx.

Pozdrawiam.

Offline Malwinka

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 45
Kryptonimy
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 20, 2004, 09:31:27 »
Wow, ale Ty madry Piotrus :D Sama sie czegos madrego dowiedziałam. Jestes zaraz po szkole aspirantow? Pozdrowienia :) Malwinka

Offline EljotNes

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 213
Kryptonimy
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 20, 2004, 13:56:21 »
Dla ulatwienia nr operacyjne na pojazdach są /a raczej powinny być bo nie wszystkie sam. mają/ nr radiotelefonu. Po latach dorobiliśmy sie łatwiejszego systemu identyfikacji pojazdu. Co do numerów: 3 pierwsze cyfry identyfikacja jednostki / w tym z końcowka 9 OSP KSRG i 7 inne/ - dwie następne identyfikacja pojazdu, przy czym w PSP nr /zawsze pow.20/ zależny od przeznaczenia pojazdu np.:GBA pierwszy wyjazd - 21,  40 - ratownictwo drogowe, 51 - drabina, 53 -podnośnik itp. W OSP nie ma takiej zaleznosci aczkolwiek powinien być wiekszy od 20 /tak planowano/ bo do 20 są to oznakowania funkcyjnych w PSP, ale jak to w Polsce bywa mała pomyłka niedopatrzenie w przepisie i poszło.
I jeszcze jedno litera rozdzielajaca cyfry to wyróżnik województwa.
pozdrawiam

Offline TomekP

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 85
    • http://
Kryptonimy
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 20, 2004, 21:16:10 »
Rozumiem, że niestosowne pytania dotyczące informacji do użytku służbowego wypływają od niezawodowców. Wstyd Panowie. Niedawno miała miejsce tak zażarta dyskusja o wyższości ... .
Sorry. Panowie nie róbie sobie jaj. O pewnych rzeczach nie gawędzi się na publicznym forum. A wy leniuchy - jazda do swoich komend. Tam wszystko Wam wyjaśnią. :angry:  

Offline aniolstroz

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
    • http://
Kryptonimy
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 20, 2004, 22:40:42 »
Z tym się zgodzę że są to tajne informacje - tylko komu one mogą zaszkodzić albo przeciwko czemu mają być wykorzystane? To się nazywa tajne chyba tylko po to aby robiło wrażenie! One są tak tajne że wprawne oko wszystko dojrzy bez problemu - wystarczy przyjżeć się kilku samochodom i wszystko jest jasne!

Offline TomekP

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 85
    • http://
Kryptonimy
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 21, 2004, 08:56:21 »
To są informacje do użytku służbowego, a nie tajne. To dwie różne sprawy. Mimo, iż nie zaszkodzą nikomu, to jednak obowiązują nas pewne ograniczenia. Jeżeli ktoś nie zna sposobu oznaczania samochodów, a jest związany z ochroną przeciwpożarową, to jest służba operacyjna, która odpowiada za przydział kryptonimów. Myślę, że najlepiej uzyskiwać informacje u źródeł.
I mimo wszystko uważam, że forum dyskusyjne nie jest miejscem do dyskusji o kryptonimach. Zwróć proszę uwagę, że gdyby było tak jak mówisz, to opublikowano by to - no ja wiem, chociażby w BIP. A tak nie jest. Rozumiem, że może dla niektórych nie ma to znaczenia. Nie możemy jednak przechodzić nad takimi sprawami do porządku dziennego.
Naprawdę nie wierzę w to, że zapytanie w sprawie oznaczeń, skierowane do odpowiedniej komórki, pozostanie bez odpowiedzi.
Pozdrawiam.
p.s. co się tyczy wprawnego oka, to sam widzisz, że nie jest chyba tak jak piszesz, bo skąd te pytania na forum?
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 21, 2004, 08:59:00 wysłana przez TomekP »