Autor Wątek: punktacyjny system oceny strażaka ochotnika  (Przeczytany 1156 razy)

Offline pszemek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 428
punktacyjny system oceny strażaka ochotnika
« dnia: Lipiec 26, 2007, 13:20:46 »
Wiele osób zainteresuje z pewnością świeży dokument omawiający w pełnym zakresie sprawę przyjmowania, oceniania i pracy jednostek ochotniczej straży w USA. Materiał jest ogromny, bardzo interesujący. Mnie w szczególności zainteresował podrozdział (od str. 128), który zawiera propozycję punktacyjnego systemu oceny aktywności i przydatności strażaków. W rozdziale jest tabela, z punktami. W zależności od zdobytych punktów w skali roku, strażak może zaklasyfikować się do 3 klas. W tamtym systemie przekłada się to na status jednostki, na poziom finansowania i uzyskiwane dochody. To pomijam, z uwagi na różnicę w funkcjonowaniu. Jednak, czy sam system oceny, po pewnych modyfikacjach nie mógłby stać sie narzędziem do motywacji, łowienia realnych działaczy, pasjonatów i tym sposobem wpłynąć na postęp w rozwoju? Wydaje się, że dzisiejszy system organizacji właśnie przeżywa głęboki kryzys. Zaczyna brakować nowych ludzi, młodzież ma do dyspozycji wiele atrakcyjnych alternatyw. Niekoniecznie czerwononosi działacze mentalnie tkwiący w latach 70tych są w stanie przyciągnąć narybek. Zaznaczam, że nie jestem ochotnikiem, obserwuję jedynie z boku funkcjonowanie paru jednostek przy okazji wizyt rodzinnych. Te które znam są zdominowane przez sfrustrowanych dziadów, zaczynających dzień od 'wisienki' w cieniu remizy. Ich ulubionym tematem rozmów jest dzisiejsza młodzież, która "nie tak jak kiedyś", już nie przychodzi i nie chce strażakować się z nimi. Jednocześnie nic nie mają do zaproponowania, mogą co najwyżej powydawać polecenia. A młodzież z MP3 w uszach omija  dziadków szerokim łukiem.
Dla równowagi przyznaję oczywiście, że istnieje wiele  jednostek ochotniczych doskonale funkcjonujących, widocznych, prężnych. Ktoś powie - pieniądze. I pewnie ma dużo racji, ale nie chce mi się wierzyć, że oprócz pieniędzy potrzebni byli ludzie, z wizją, zaangażowani, otwarci którzy te pieniądze przyciągają.
W każdym razie polecam dokument jako inspirację.
Każde społeczeństwo, które oddałoby trochę wolności żeby zyskać trochę bezpieczeństwa, nie zasługuje na żadne z nich i straci obydwa
Benjamin Franklin

Fałszywe kłamstwa - Foo Fighters

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: punktacyjny system oceny strażaka ochotnika
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 31, 2007, 15:34:25 »
a czy ktoś mogły to przetłumaczyć,bo angielski to dla mnie wery big problem  :wacko: