Autor Wątek: Trudny wybór  (Przeczytany 4196 razy)

Offline turo

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
Trudny wybór
« dnia: Lipiec 25, 2007, 10:59:18 »
Witam. Mam pytanie głównie do tych którzy sie uczą w SGSP na studiach cywilnych. Sprawa wygląda tak. Kandydowałem do SGSP na studia mundurowe niestety sie nie udało. Jednak wczoraj przyszło do mnie pismo że zostałem zakwalifikowany na studia cywilne. W między czasie dostałem się także na politechnikę na budownictwo. I teraz stoję przed sporym dylematem politechnika czy SGSP. W przyszłym roku także zamierzam startować do straży. I tu się rodzi moje pytanie. Czy ucząc się w SGSP na studiach cywilnych mogę się jakoś lepiej przygotować do egzaminów?? Jak jest z pracą po tych studiach bo chodząc na budownictwo jeśli nie uda mi się i w przyszłym roku dostać do straży zawsze mam dobry studia po których raczej nie ma problemu z pracą.

Offline ja_chce_do_psp

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 158
Odp: Trudny wybór
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 25, 2007, 11:58:38 »
Ja osobiście polecam budownictwo i start na mundurówkę w SGSP za rok. Pozdrawiam
"My wyruszamy do akcji nie po to, aby ogień gasić, lecz aby zachować mieszkanie, zapewnić egzystencję i zachować społeczne struktury"

Offline goździkowa

  • TROUBLEMAKER
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 43
  • TROUBLEMAKER
Odp: Trudny wybór
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 25, 2007, 12:35:01 »
dwie sprawy:
1. studia cywilne na sgsp to nieporozumienie
2. studia na polibudzie wcale nie są gwarantem zatrudnienia. zresztą jak każde inne (ale oczywiście pracę znajdziesz ;), tylko nie lubię jak ludzie piszą że po polibudzie ma się robotę w kieszeni, ale to nie do Ciebie jest skierowana ta uwaga, tylko zwracam uwagę ogólnie na problem wśród rówieśników)

IMHO idź na polibudę a nad cywilnymi na SGSP to się nawet nie zastanawiaj
« Ostatnia zmiana: Lipiec 25, 2007, 12:38:17 wysłana przez goździkowa »
TROUBLEMAKER

Offline turo

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: Trudny wybór
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 25, 2007, 13:52:33 »
dzięki za rady. Ja tez byłem bardziej przekonany do politechniki bo właśnie słyszałem że studia cywilne nie należą do najlepszych.

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Trudny wybór
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 25, 2007, 14:35:48 »
Żadna uczelnia cywilna nie jest gwarantem pracy, zależy to wyłącznie od Ciebie -zaangażowania w naukę, chęci podniesienia swoich kwalifikacji, rzetelnego i sukcesywnego kształcenia się. Na Twoim miejscu też bym wziął polibudę na rok a później do SGSP. A może później pociągniesz  to i to.... pozdr. powodzenia.
EGO = 1 / wiedza

Offline youngfireman

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 264
Odp: Trudny wybór
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 26, 2007, 21:30:58 »
wiadomo, ze zadna uczelnia cywilna nie gwarantuje zatrudnienia, ale zauwazcie ze teraz jest wielki deficyt inż. takze polibuda to b.dobry wybor, nikt nie mowi ze tam jest latwo , ale warto sie tam uczyc to zaprocentuje. na twoim miejscu szedlbym na polibude zawsze po roku mozesz startowac znowu do SGSP, ale decyzja nalezy do Ciebie i nie ogladaj sie na zdanie innych tylko rozpatrz wszystkie za i przeciw sam. pozdRRo

Offline kubavwujek

  • VWmaniak
  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Trudny wybór
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 29, 2007, 23:56:18 »
ale jak pójdziesz najpierw na cywilkę a po roku będziesz się chciał przenieść na mundurową lub jeżeli skończysz cywilkę i pójdziesz do mundurowej to mogąci pozaliczaćdużo przedmiotów bo wiele z nich jest identyczna
mówię tu oczywiście o Wydziale Inżynierii Bezpieczeństwa Pożarowego, bo nie wiem jak jest po tym drugim

pozdravwiam

Offline veder

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
pyt: Trudny wybór
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 22, 2007, 10:35:53 »
Witam.
Mam pytanko.

Jestem przed życiowym dylematem, niedługo podpisuje umowę z PSP na stanowisku stażysty, kasa jaka jest to każdy wie 1080 przez 3 lata. Jednak  dziś dostałem ofertę pracy od firmy do której składałem CV pół roku temu ze chcą mnie zatrudnić na umowę zlecenie  :angry: niewiadomo na jak długo. Jednak w tej firmie miał bym lepszą kasę o 40%  no i uwzględnia mi się studia w przeciwieństwie do PSP.

Nie wiem jaką decyzje podjąć. Co byście zrobili na moim miejscu?

Praca w straży mnie pociąga:mellow: Pozdrawiam.

Offline krzysiek998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Trudny wybór
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 22, 2007, 11:10:15 »
Nie masz sie nad czym veder zastanawiać. Olej staz za takie nedzne grosze, zapisz sie do zwycięskiej partii. A po wyborach bedziesz miał szanse zostac Ministrem SWiA - wtedy bedziesz trząsł całą PSP. Chyba zeby Ci sie nie udało, to w najgorszym przypadku zostaniesz Komendantem Głównym PSP i wzorem zacnego przykładu ze Strazy Granicznej w dwa lata dostaniesz nadbrygadiera. A i studia wtedy Ci uznają i kasa lepsza niż na stażu. A i niewiele sie orobisz.

Pzdr

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Trudny wybór
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 22, 2007, 12:10:31 »
W straży masz płacone ZUS-y, ubezpieczenia, inne rzeczy, kasa jest kiepska - nie ma co się oszukiwać ale jakoś nie spotkałem jeszcze komendanta który by nie wyraził zgody zwykłemu strażakowi na dodatkową pracę. Co dostajesz od PSP, jakim podlegasz prawom, opiniowaniu, o tym wszystkim mówi ustawa o PSP i rozporządzenia, poczytaj te forum - znajdziesz odpowiedzi.
Natomiast jeśli chodzi o wybór to tam jak mówisz będziesz pracował na zasadzie umowy - zlecenia. Ta forma pozornie wydaje sie dużo lepsza ale jak nie będziesz mieć w niej napisane kto płaci składki na zusy- to w przypadku gdy ty będziesz to musiał robić, to wcale ta umowa nie jest korzystna.
Umowę można wypowiedzieć w każdej chwili i zostaniesz z niczym. Jakby Ci zagwarantowali w tej firmie pracę na etacie - to mozesz się zastanawiać. Jeśli na umowę zlecenie to olej to. Dorobić zawsze możesz. Pozdr
EGO = 1 / wiedza

Offline krzysiek998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Trudny wybór
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 22, 2007, 12:38:37 »
W straży masz płacone ZUS-y,

Jakie ZUSy? Oprócz NFZ żadnych składek strażak PSP nie płaci na ZUS - chyba że go "ucywilniają" - wtedy konieczne jest wyrównanie wszystkich "zaległości".

Pzdr

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Trudny wybór
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 22, 2007, 12:55:47 »
Budżet państwa płaci za Ciebie, mnie i każdego kto pracuje w PSP, to ze nie widać tego na pasku jak dostajesz to z kasy to nie znaczy ze nie są składki odprowadzane. Rolnicy tez płacą część składki na KRUS bo resztę państwo płaci - prawda? W mundurowych też jest tak samo, państwo automatycznie płaci i nawet o tym nie musimy myśleć
EGO = 1 / wiedza

Offline krzysiek998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Trudny wybór
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 22, 2007, 13:31:46 »
Budżet państwa płaci za Ciebie, mnie i każdego kto pracuje w PSP, to ze nie widać tego na pasku jak dostajesz to z kasy to nie znaczy ze nie są składki odprowadzane. Rolnicy tez płacą część składki na KRUS bo resztę państwo płaci - prawda? W mundurowych też jest tak samo, państwo automatycznie płaci i nawet o tym nie musimy myśleć

Nie pracuje w PSP tylko w doradztwie finansowym i cos o tym wiem. Nie mam takze żadnych "pasków". Nie wiem skąd masz te wiadomości, ale nie bardzo rozumiem, w jaki sposób Budżet Państwa płaci za mnie składki, soro sa one odprowadzane do ZUS? I co ma do tego Budżet? - chyba tylko ochote na moje składki w ZUS i innych funduszach:) A co do rolników i KRUS - jaką część składki? Składka na KRUS jest ustalona. A to że my dopłacamy do świadczeń wytpłacanych rolnikom to juz inna sprawa. To raczej kwalifikuje sie pod KK a nie uczciwa działalnośc Państwa Prawa i...

Myślo co piszesz (przeczytaj Regulamin Forum).

Pzdr

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Trudny wybór
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 22, 2007, 13:47:09 »
Ok, dobra, niw mam ochoty na dyskusje, bo nie mam za dużej wiedzy w tym temacie - obiecuję dowiedzieć się - sorki za ewentualne wprowadzanie w błąd - jeśli chodzi o te głupie zusy. Zresztą to nie ważne że w straży nie ma zusów czy czegoś tam - to nie jest tematem głównym wątku. Ważne że na umowa zlecenie jest gorsza niż umowa o pracę. I tak jak mówiłem, zawsze możesz  dorobić.
Krzysiek, jak pracujesz w doradztwie to wyjaśnij różnice pomiędzy umowami. Forum nie tylko po to by zaistnieć ale też by wspomagać wiedzą niedouczonych (tak jak w tym temacie i mnie  :wacko: :wacko:). Co byś osobiście Ty wybrał jakbyś miał taki wybór? pozdr.
EGO = 1 / wiedza

Offline krzysiek998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Trudny wybór
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 22, 2007, 14:07:08 »
Analizując sytuację vedera oczywiście wybrałbym PSP. Tym bardziej - że jak piszecie - możecie poza praca posiadać inne źródła dochodów. A przy Waszym czasie pracy (zmiany) jest to nawet bardzo realne. Tylko jest to decyzja na lata - pełna emerytura gwarantuje Wam możliwość "dorabiania" bez umniejszania świadczenia. jednak analiza powinna także obejmować i potencjalne możłiwości tego zarobku - temat jak widzisz szerszy.

A co do różnic między umowami - o jakie umowy Ci robercie_n chodzi? Wiele informacji masz na specjalistycznych stronach w internecie - chociazby na Interii czy Onecie - piszą tam specjalići. Chyba ze mógłbym ja w czyms konkretnym pomóc - pytaj, ale bardziej konkretnie.

Pzdr

Offline veder

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Trudny wybór
« Odpowiedź #15 dnia: Sierpień 22, 2007, 14:08:50 »
Dzięki robercie_n i krzysku998 :). Tak umowa – zlecenie to chyba tak jak by jej nie było. Kasa jest ale nic poza tym.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 22, 2007, 14:12:09 wysłana przez veder »

Offline piotrek303

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Trudny wybór
« Odpowiedź #16 dnia: Sierpień 23, 2007, 21:47:36 »
Idź na Politechnike. :mellow: