Autor Wątek: ZAWODY - jak to jest z regulaminem?  (Przeczytany 1561 razy)

Offline dyziaczek2000

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 43
ZAWODY - jak to jest z regulaminem?
« dnia: Lipiec 14, 2007, 13:06:57 »
Jeśli był taki temat to proszę o info. Witam wszystkich serdecznie. Mam pewien problem. Dwa tygodnie temu odbyły się u nas w gminie zawody sportowo-pożarnicze. Wystawiliśmy min. Kobiecą Drużynę. W sztafeci uzyskałyśmy 5 pkt karnych za przewrucenie płotka ( w regulaminie są 3pkt). Czy organizator lub sędziowie mogą ustalić sobie swoją punktację? A druga ważniejsza dla mnie sprawa to w ćwiczeniu bojowym trzeba było postawić rozdzielacz na 20 metrze rozwinąc wąż i biec dalej do punktu ustawienia rozdzielacza. Wiele drużyn dostało punkty karne za nie postawienie rozdzielacza na 20m. Mi jako rozdzielaczowemu wypadł z ręki ten rozdzielacz w momencie kiedy schylałam się żeby go położyć.  Dostałam za to 5 pkt karnych. Problem mój jest taki, że nie znalazłam w regulaminie zawodów, że nie postawienie rozdzielacza na 20 metrze jest błędem a także nie jest nic napisane o wypadnięciu rozdzielacza z ręki. Jak wygląda ta sprawa? Bo według mnie jeśli nie ma w regulaminie nic na temat takiego błędu to dlaczego przyznają punkty karne? Drużyna seniorów przesunęła by się o trzy miejsca w góre. Pomóżcie. Nie chcę się kłócić o zmianę miejsca w zawodach ale chcę wiedzieć na przyszłość, żeby mieć argument. Jedyna wzmianka na temat wypadnięcia sprzętu jest o wypadnięciu węża i rozwinięciu go z ziemi.I to jest liczone jako błąd.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: ZAWODY - jak to jest z regulaminem?
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 14, 2007, 13:41:49 »
Rozdzielaczowy z podestu zabiera odcinek węża W-75, drugą ręką zabiera rozdzielacz i biegnie na wysokość końca pierwszego odcinka węża rozwijanego przez łącznika - 20 m. to umowna odległość (nie powinno być za to pkt. karnych). Cały tor od linii startu do miejsca ustawienia prądowników ma 85 m, odliczając 10-11 m na dobieg i ustawienie motopompy. Zostaje 74 m. na cztery węże po 20 m.
Stawia rozdzielacz na ziemi, a następnie wyrzuca w dowolny sposób odcinek węża - mogłaś dostać za niewłaściwą pracę zawodnika 5 pkt. karnych (trudno określić jakie było to wypadnięcie z ręki).
Przewrócenie płotka w sztafecie 3 pkt. karne - tak stanowi regulamin zawodów.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 14, 2007, 14:45:07 wysłana przez grzela »

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: ZAWODY - jak to jest z regulaminem?
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 14, 2007, 17:11:23 »
Od dwóch lat sędziuję na zawodach OSP.

1. Komisja sama nie może ustalać "swojej"punktacji. Tu należy trzymać się regulaminu. Zdarzają się odstępstwa od regulaminu ustalane na odprawie naczelników przed zawodami ale nie moga one dotyczyć ustalania innej punktacji.
2. Tak jak napisał grzela rozdzielaczowy stawia rozdzielacz na ziemi a następnie wyrzuca w dowolny sposób odcinek węża. Przez "stawianie" rozdzielacza na ziemi rozumiemy jednoczesny kontakt rozdzielacza zarówno z ręką zawodnika jak i z ziemią. Jesli nie ma jednoczesnego kontaktu zawodnik otrzymuje 5 pkt.karnych.

Offline dyziaczek2000

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 43
Odp: ZAWODY - jak to jest z regulaminem?
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 14, 2007, 21:00:41 »
Dziękuję za odpowiedź. Ale powiedzcie mi gdzie w regulaminie jest napisane, że za wypadnięcie rozdzielacza są punkty karne i za nie postawienie go w 20m odcinka? W regulaminie nic nie pisze o tym, że oba przypadki są błędem. Dla mnie logiczne jest w tym przypadku, że ani wypadnięcie ani nie postawienie rozdzialacza (20m) nie powinno być traktowane jako błąd.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: ZAWODY - jak to jest z regulaminem?
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 14, 2007, 21:36:41 »
Wysokość końca pierwszego odcinka węża rozwijanego przez łącznika to nie musi być 20 m. i za to nie ma punktów karnych.
Co do wypadnięcia rozdzielacza to mi trudno odpowiedzieć, bo nie wiem jak to wyglądało. Jedyne punkty karne mogły być za niewłaściwą pracę zawodnika. W regulaminie mówi się o postawieniu rozdzielacza na ziemi. Tak jak napisał PEDROS.

Offline dyziaczek2000

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 43
Odp: ZAWODY - jak to jest z regulaminem?
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 14, 2007, 23:30:42 »
Tak i z tym się zgadzam jak najbardziej. Dziękuję za pomoc.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 15, 2007, 00:01:59 wysłana przez dyziaczek2000 »

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: ZAWODY - jak to jest z regulaminem?
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 15, 2007, 09:21:01 »
Pytałeś gdzie jest to napisane.

Np. tu: ABC strażaka ochotnika, cz. 18.   str. 11 (Budowa linii głównej).

Z tym że kwalifikacja tego błędu to raczej "Nieregulaminowe sprawianie węży tłocznych" - 5pkt.