Autor Wątek: Pieniądze z Unii  (Przeczytany 2206 razy)

Offline gronek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Pieniądze z Unii
« dnia: Lipiec 11, 2007, 23:23:07 »
Czy Unia daje jakieś pieniądze na nowy samochód pożarniczy?? Nasza OSP (dokładniej to prawnik) będzie pisała do unii o nowy samochód cięzki, prawnik powiedział że możemy dostac nawet 85% na nowy samochód, co o tym myślicie ??

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Pieniądze z Unii
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 11, 2007, 23:36:13 »
Nie jestem przekonany , bo większość projektów pilotuje ZOSP , Sejmiki Wojewódzkie lub Starostwa . Nie wiem o jakim programie wasz prawnik myśli , bo do czegoś trzeba się wpasować . Najłatwiej teraz z współpracy tranzgranicznej , tylko jest jeden problem - trzeba być przy granicy .

PZDR   

Offline gronek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: Pieniądze z Unii
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 11, 2007, 23:45:25 »
Podobno mamy duża szanse na dotacje, ale niewiem czy to sie uda

Offline BRAVEHEART

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.355
  • hot hot hot...
Odp: Pieniądze z Unii
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 12, 2007, 09:12:38 »
Podobno mamy duża szanse na dotacje, ale niewiem czy to sie uda

Z projektami z UE bywa bardzo różnie. Mam w tej kwestii troszkę doświadczenia i nie chcę Cię zniechęcić ale szanse są marne.
Problem ze środkami z UE polega na słabym intelekcie naszej administracji. Nawet jeśli będzie złozony formalny wniosek, to będzie on rozpatrywany przez biuro wojewódzkie (nastąpiła zmiana przepisów i od tego roku wnioski mają być przyjmowane i rozpartrywane przez Urząd Wojewódzki). Projekt musi mieć bardzo korzystne dla Was uzasadnienie. Jeśli to jest mała jednostka, która nie wchodzi w skład KSRG może być, iż w momencie zlożenia wniosku zostanie on odrzucony.
Pierwszenstwo mają środki transportu i urządzenia o bardzo wysokiej technilogi, które mają same w sobie coś specjalnego oraz takie, ktore przez ostatnie 5 lat nie były wczesniej produkowane na rynku - krotko mówiąc cud technologii. Do tego potrzeba opinii jakiegoś instytutu lub politechniki z opinią inzyniera, który opisze dany przedmiot i wymieni jego nadnaturalne cechy.

Owszem, że Polska otrzyma na tala 2007-2013 najwięcej pieniążków w historii UE (jest to pierwsza i ostatnia okazja - bo już więcej takiej kasy nei będzie dla Polski) ale problem z ich uzyskaniem jest ogromny.

Jak już wspominałem zmieniły się przepisy i tryb rozpatrywania wniosków. Największy problem polega na tym, że jeszcze nic nie wiadomo. Są odpowiednie programy ale nie ma systemu, nie znają dokładnej kwoty, nie ma gotowych wniosków - a te mają być gotowe na jesień. Oznacza to swoją drogą, iż jeden rok już nam ucieka.

W dodatku wczoraj w TV oglądałem reportaż o wykorzystaniu środków unijnych za lata 2002-2006 i okazało się iż Polska wykorzystała dopiero 40% przyznanych środków.

Tak więc Panie i Panowie - kasa jest na talerzu - pozostaje tylko kwestia jej "wyciągnięcia" ze specjalnej skrzyni, która w chwili obecnej przypomina coś przeźroczystego, zamkniętego od wewnątrz a zarazem wykonenego ze stopu metalu, którego nie da się rozwalić za pomocą konwencjonalnych metod.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.

Offline gronek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: Pieniądze z Unii
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 12, 2007, 10:25:19 »
My jesteśmy w KSRG i w 2006r mieliśmy najwięcej wyjazdów w polsce- 448, mamy 4 samochody i chcemy wymienić cięzkiego bo nasz już sie rozwala

Offline BRAVEHEART

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.355
  • hot hot hot...
Odp: Pieniądze z Unii
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 12, 2007, 11:18:15 »
My jesteśmy w KSRG i w 2006r mieliśmy najwięcej wyjazdów w polsce- 448, mamy 4 samochody i chcemy wymienić cięzkiego bo nasz już sie rozwala

Więc jeśli Wasz prawnik jest fifny i zna przepisy europejskie oraz zasady składania wniosków to szansa już jakaś jest. Tylko przy składaniu wniosku musicie wszystko bardzo dokładnie sprawdzić. Znam przypadki, gdzie cały projekt był super przygotowany pod względem merytorycznym oraz zadaniowym - został odrzucony za niewłaściwy format daty :( Żenujące ale prawdziwe. Data miała format dd.mm.rrrr a nie odwrotnie i wypad - na serio to prawda.

Pozdrawiam

Offline Porta

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.704
  • Zgred
Odp: Pieniądze z Unii
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 31, 2007, 19:51:58 »
Szukałem podobnych tematów dotyczących dotacji unijnych i trafiłem tutaj. Co prawda pieniążków jest dużo i trzeba umieć je pozyskać, ale jak piszę mój przedmówca - Polska jest Polską i nawet z tym są problemy. Zainteresowałem się nieco tymi środkami i uważam, że jest to bardzo dobry pomysł, aby wnioskować właśnie tam. Próbować trzeba, jednak ... Brak jakichkolwiek informacji jest zatrważający, nie wiadomo gdzie i jakie są projekty, czy mogą z nich korzystać OSP, czy też nie. ZOSP RP coś robił w tym kierunku, na ich podstronach pisze coś na ten temat - ale nadal za mało, tak samo na forum związku - gubimy się zadając jedynie pytania.

Co zrobić, aby pozyskać pieniądze z UE? Musimy mieć szeroki zakres informacji jak to napisać, gdzie wysłać ... Jak na razie nikt nie wpadł na ten pomysł. Z tego co wiem są wśród nas osoby, którym się udało, piszą i dostają - mają doświadczenie. Bardzo proszę, abyście się ujawnili - może stworzymy wspólnie jakiś poradnik, co gdzie i jak. Wspólnie możemy zdziałać wiele - próbować, a nie bezradnie rozkładać ręce.

Co prawda w naszych urzędach gminy są osoby odpowiedzialne za współpracę z UE, które piszą projekty. Jednak dzisiaj mamy wyścig szczurów, mają z góry zaplanowane co i jak - i prawda jest taka, że nam nie pomogą. Według urzędów są pilniejsze rzeczy do załatwienia - trochę ich rozumiem.

Dlatego powtarzam - pełna współpraca i mobilizacja, dzięki czemu wszyscy możemy na tym skorzystać. Może macie znajomych, którzy mają w małym paluszku co nieco i nam naprawdę pomogą!

Myślę że należało by stworzyć do tego nowy temat oraz go przypiąć. Przydałoby się również wybrać koordynatora tej "akcji" - jeśli ona wypali, oczywiście kogoś znającego się na rzeczy -  co o tym myślicie?
Aktualności, artykuły, społeczność: www.Remiza.pl
Sklep pożarniczy - www.remiza.com.pl/sklep

Offline max[]

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.156
    • ...
Odp: Pieniądze z Unii
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 01, 2007, 21:15:33 »
co do dodatkowych środków to polecam www.ngo.pl ale zaznaczam ze docelowymi środkami na OSP jest cięzko, dlatego trzeba szukac pobocznie

Offline ttomipsp

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 358
  • Cały czas do przodu!!!
Odp: Pieniądze z Unii
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 02, 2007, 14:59:50 »
nO i niezapomnijcie o Urzędzie Gminy który musi wam zagwarantować w palnie wydatków na następny rok kwotę o jaką piszecie dofinansowanie inaczej niema możliwości na to aby wniosek bez poręczenia o posiadaniu pieniędzy przeszedł pierwszy etap weryfikacji. A z tego co widzę w mojej KP to wniosek wraz z studium wykonalności to jakieś dobre 3 segregatory dokumentów. Pozdrawiam i życzę powodzenia sami w naszej OSP zastanawiamy sie nad wnioskiem na nowy GBA z RPO ale niemamy poręczenia z UG i wójt obiecał nam kupić uzywany za około 160 tyś. Pozdrawiam!