Autor Wątek: Kurs I stopnia  (Przeczytany 10340 razy)

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Kurs I stopnia
« Odpowiedź #25 dnia: Listopad 26, 2007, 20:03:58 »
Pisałem o staryck szkoleniach - mam nadzieję, że z nowymi kadra będzie bardziej wymagająca bo tamte były na sztukę.
A może podjedziesz i u nas zrobisz? Nareszcie byłby konkretny poziom? ^_^

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Kurs I stopnia
« Odpowiedź #26 dnia: Listopad 26, 2007, 20:13:38 »
A u mnie tydzień temu w niedzielę skończyliśmy kurs z ratownictwa technicznego. Kto nie chodził lub był na mniej niż 80% zajęć (co wynika z systemu szkolenia) nie został dopuszczony do egzaminu. Kto chodził na zajęcia i słuchał to z egzaminem nie miał problemó. Kto nie chodził i tak nie został do niego dopuszczony. W sumie na kurs zgłosiło się chyba 26 osób a do egzaminu przystąpiło 18. Teorie wszyscy zdali. Z praktycznym egzaminem było gorzej. Z 18 osób nie zdało 5.
W zeszłym roku na jesieni ukończyliśmy kurs z ODO. I tu również ci co chodzili to teorie zdali. Co nie chodzili nie zostali dopuszczeni do egzaminu. Z praktyką było podobnie. Ale warunkiem zaliczenia egzaminu było przejście przez górniczą komore dymową. Nie było lekko. I tutaj też parę osób odpadło. Ale mieli szansę przy następnym kursie. Na marginesie dodam, że pomimo iż kurs miał być 20 godzinny to KW PSP zakwestionowała nam to i dodatkowo dostaliśmy 10 godzin na zajecia praktyczne.
Czasy się zmieniają wiec musimy zrozumieć że i od nas sie wymaga wiedzy praktyki i umiejętności. Ale nie ma co ukrywać ze szkoleniami bywa różnie.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Kurs I stopnia
« Odpowiedź #27 dnia: Listopad 26, 2007, 20:47:01 »
Pisałem o staryck szkoleniach - mam nadzieję, że z nowymi kadra będzie bardziej wymagająca bo tamte były na sztukę.
A może podjedziesz i u nas zrobisz? Nareszcie byłby konkretny poziom? ^_^

Ja mogę zrobić -_- , tylko niech twój 01 wystawi komisję i damy radę , chyba że będzie złośliwy  :angry:

A jaki Cię interesuje ?

Pozdrawiam MIKO

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Kurs I stopnia
« Odpowiedź #28 dnia: Listopad 26, 2007, 21:13:24 »
To ja się piszę jako wykładowca z tematyki bhp :).

Offline michal

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 169
Odp: Kurs I stopnia
« Odpowiedź #29 dnia: Listopad 26, 2007, 21:29:30 »
Cytuj
Witam, u nas wprowadzono kursy internetowe dla OSP, właśnie się moi szkolą, 14 grudnia będą mieli egzamin teoretyczny, potem zajęcia i egzamin praktyczny - to już offline Wink Na razie chyba opracowano tylko I stopnia, poza tym jest to zupełna nowość - poprzedni kurs, jeszcze zimą odbywał się w konwencjonalny sposób.
A kto wam zorganizował taki internetowy kurs?

Offline Paweł W

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Kurs I stopnia
« Odpowiedź #30 dnia: Listopad 26, 2007, 21:50:34 »
Z tego co pisze to ja jestem właśnie w czasie trwania szkolenia podstawowego wiec nie wiem który to jest stopień my mamy go w każdy piątek i sobotę. W piętki mamy wykłady a w soboty praktykę :) tez nie wiem jak u nas z egzaminem ale podobno mam być 8 grudnia :) jest nas zapisanych około 40 ale połowy niema zawsze wiec wiadomo wiele osób nie bardzo zda. W ten piątek mamy szkolenie BHP a ostatnio mieli my ćwiczenia w maskach tlenowych. Nie jest trudne takie szkolenie a ciekawe dużo można sie dowiedzieć i nauczyc jak dla strażaków ochotników :)


Pozdrawiam Paweł W

Offline kloss

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 79
  • Te sztuczki to nie ze mną, Brunner...
Odp: Kurs I stopnia
« Odpowiedź #31 dnia: Listopad 26, 2007, 23:46:54 »
MIKO - ja pełnię tę samą rolę na kursach OSP.
Jak wygląda w Twoim województwie (a tak przy okazji - z którego jesteś jeśli możesz zdradzić?) sprawa wyjazdów druhów na komorę dymową w ramach np. szkolenia podstawowego strażaków ratowników cz. II?
Bardzo mnie to interesuje ponieważ u nas, tzn. w moim powiecie jest z tym duży problem.

Offline kadetCSPSP

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 12
Odp: Kurs I stopnia
« Odpowiedź #32 dnia: Listopad 27, 2007, 00:38:13 »
Witam potrzebuje wzór listy dla OSP jaka trzeba mieć przy zbieraniu pieniędzy za kalendarze, jeśli ktoś posiada taki wzór to proszę przesłać na bogdan-szydlo@wp.pl z góry dziękuje.


Dop. moderatora: Coś się koledze bardzo wątki pomyliły - post powędruje do kosza./ Sylwek
« Ostatnia zmiana: Listopad 27, 2007, 09:40:05 wysłana przez Sylwek »

Offline Tiger

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 303
    • PeeM
Odp: Kurs I stopnia
« Odpowiedź #33 dnia: Listopad 27, 2007, 02:16:40 »
Cytuj
Witam, u nas wprowadzono kursy internetowe dla OSP, właśnie się moi szkolą, 14 grudnia będą mieli egzamin teoretyczny, potem zajęcia i egzamin praktyczny - to już offline Wink Na razie chyba opracowano tylko I stopnia, poza tym jest to zupełna nowość - poprzedni kurs, jeszcze zimą odbywał się w konwencjonalny sposób.
A kto wam zorganizował taki internetowy kurs?

W naszej KM PSP w Opolu w ten sposób zaczynają prowadzić kursy, więc zakładam, że przygotowali to strażacy z tejże komendy.

Dopisane
Tutaj możecie o tym poczytać a może i zalogować się :)
« Ostatnia zmiana: Listopad 27, 2007, 19:12:36 wysłana przez Tiger »

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Kurs I stopnia
« Odpowiedź #34 dnia: Listopad 27, 2007, 09:22:39 »
Po kolei :

Najpierw do @Pawła_W – poczytaj , albo spytaj wykładowcy bo z tymi maskami tlenowymi możesz mieć problemy na egzaminie.

@Kloss teoretycznie u Nas z komorą  dymową i rozgorzeniową niema problemu . Dana gmina dostarcza autobus , do tego jedzie jeden wóz bojowy z jednostki KSRG . Jestem z powiatu poznańskiego więc mam jedną - dymową na JRG 6 , zresztą jestem z ich terenu operacyjnego i komorę przechodzimy od lat raz w roku , dwie rozgorzeniówki stoją na poligonie SA PSP gdzie też mam 15 km i idzie się dogadać .
Piszę jednak w teorii bo komora dymowa z siłowniom stoi popsuta od 3 miesięcy , ale liczę że do marca kiedy zaczynam II ruszy.

Program opieramy na typowych prezentacjach do których podałem link w dziale szkoleniowym (KP Piła ) mam do tego całą resztę z tej serii do kursu Naczelnika . Nie są doskonałe ale jest jakaś baza , resztę trzeba dopowiedzieć i pokazać na ćwiczeniach .

PZDR       

Offline Porta

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.704
  • Zgred
Odp: Kurs I stopnia
« Odpowiedź #35 dnia: Listopad 27, 2007, 14:44:36 »
Miko, na tym nowym byłem - z aparatem oczywiście, na wykładach również - jako obserwator ... Parę osób zrezygnowało, zwykle osoby starsze, a chyba dwóch młodych nie zdało - nie chodzili w większości, więc mają. Macie rację, że te osoby, które przykładają się, uczęszczają na zajęcia - zdają bez większych problemów. Większość zapamiętuje człowiek słuchając i powtarzając czynności. Także powodzenia co do tych masek tlenowych, musiałeś chyba być w tym czasie "zagadany".

Co do internetowych kursów, myślę że to świetny pomysł. Są szkoły, wykłady które odbywają się w ten sposób, ale pierwsze słyszę o czymś takim wśród "pożarników". A co, gdy większość nie ma komputera podłączonego do internetu? Ogólnie idea świetna, muszę do nich napisać, aby dowiedzieć się więcej!
Aktualności, artykuły, społeczność: www.Remiza.pl
Sklep pożarniczy - www.remiza.com.pl/sklep

Offline kloss

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 79
  • Te sztuczki to nie ze mną, Brunner...
Odp: Kurs I stopnia
« Odpowiedź #36 dnia: Listopad 27, 2007, 15:52:02 »
Po kolei :

Najpierw do @Pawła_W – poczytaj , albo spytaj wykładowcy bo z tymi maskami tlenowymi możesz mieć problemy na egzaminie.

@Kloss teoretycznie u Nas z komorą  dymową i rozgorzeniową niema problemu . Dana gmina dostarcza autobus , do tego jedzie jeden wóz bojowy z jednostki KSRG . Jestem z powiatu poznańskiego więc mam jedną - dymową na JRG 6 , zresztą jestem z ich terenu operacyjnego i komorę przechodzimy od lat raz w roku , dwie rozgorzeniówki stoją na poligonie SA PSP gdzie też mam 15 km i idzie się dogadać .
Piszę jednak w teorii bo komora dymowa z siłowniom stoi popsuta od 3 miesięcy , ale liczę że do marca kiedy zaczynam II ruszy.

Program opieramy na typowych prezentacjach do których podałem link w dziale szkoleniowym (KP Piła ) mam do tego całą resztę z tej serii do kursu Naczelnika . Nie są doskonałe ale jest jakaś baza , resztę trzeba dopowiedzieć i pokazać na ćwiczeniach .

PZDR       


Wszystko fajnie tylko, że w moim powiecie na 68 OSP (z dziesięciu gmin) 7 jednostek (słownie SIEDEM) ma sprzęt ODO (w tym 6 aparaty nad- a jedna podciśnieniowe), łącznie 16 szt.
I ja się pytam jak i po co reszta OSP (a już szczególnie tych spoza ksr-g) ma zaliczać komorę dymowa w odległym o ok. 50 km mieście wojewódzkim?
 

Offline Paweł W

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Kurs I stopnia
« Odpowiedź #37 dnia: Listopad 27, 2007, 15:57:51 »
Po kolei :

Najpierw do @Pawła_W – poczytaj , albo spytaj wykładowcy bo z tymi maskami tlenowymi możesz mieć problemy na egzaminie.
     

Dlaczego???

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Kurs I stopnia
« Odpowiedź #38 dnia: Listopad 27, 2007, 16:57:30 »
MIKO pewnie trochę zapracowany więc za niego Ci odpowiem - może chodziło Ci o ćwiczenia w aparatach Ochrony Dróg Oddechowych?
Tak dla treningu - podaj definicje "maski tlenowej".

Pozdrawiam

Offline Paweł W

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Kurs I stopnia
« Odpowiedź #39 dnia: Listopad 27, 2007, 17:14:09 »
No o to mi chodziło ale pomieszałem nazwy :/ na kursie każdy coś mówił i każdy inaczej nazywał wiec mis sie pomieszała w końcu ta nazwa
« Ostatnia zmiana: Listopad 27, 2007, 17:16:54 wysłana przez Paweł W »

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Kurs I stopnia
« Odpowiedź #40 dnia: Listopad 28, 2007, 20:48:10 »
W straży mamy głównie aparaty powietrzne ( butle napełniane sprężonym zwykłym powietrzem) Zdarzają się aparaty tlenowe ,a ale to raczej domena górników .
Jednak i w tym przypadku nie oddychamy czystym tlenem – służy on jedynie do wzbogacania powietrza pracującego w obiegu zamkniętym przez układ filtrów (pochłaniaczy)
Tlen w czystej postaci przy wysiłku wykonywanym przez strażaka uszkodził (rozsadził) by Ci płuca .
Maski tlenowe ( a raczej maski do tlenoterapi)  używamy jedynie w Ratownictwie Medycznym .

A ……. jeszcze . Po co strażakowi z jednostki nie mającej AODO komora ?  Bo to nie „osioł” a strażak i powinien być wyszkolony podobnie jak strażak z OSP w KSRG czy PSP . Może już niedługo AODO będzie miał i wtedy co ? A może przy dużej akcji w ramach podmiany będzie musiał użyć AODO ? Aparaty idzie dostarczyć , napompować – człowieka po kilkudziesięciu minutach pracy w trudnych warunkach w AODO nie napompujemy, trzeba go podmienić . Więc krzywda uważam nikomu się nie stanie jak komorę zaliczy – bo albo chce być ratownikiem , albo nie . I naprawdę wybór należy do niego do 2012 roku może jeździć  bez kursu podstawowego cz. II.

Pozdrawiam MIKO