Autor Wątek: Aerozolowe Generatory Gaśnicze  (Przeczytany 2196 razy)

Offline seba2

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Aerozolowe Generatory Gaśnicze
« dnia: Marzec 14, 2004, 15:09:02 »
Doradźcie mi gdzie mogę znaleźć jakieś informacje, strony internetowe, materiały  o  aerozolowych generatorach gaśniczych i wszystko co jest z tym związane bardzo barzdo potrzebuję.
« Ostatnia zmiana: Marzec 14, 2004, 21:47:10 wysłana przez seba2 »

Offline czerwonypies

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 133
Aerozolowe Generatory Gaśnicze
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 09, 2004, 08:53:15 »
Skoro nikt nie dał rady to może moje wypracowanie trochę pomoże:
Generatory gaśnicze w aerozolu.
Efekt gaśniczy aerozolu polega na inhibicji rodników reakcji spalania. Przeznaczone są do gaszenia substancji palnych i łatwopalnych oraz materiałów stałych w zbiornikach zamkniętych i hermetycznych o kubaturze do 1000m3 i wys. Do 15m.
Produkowane są w dwóch odmianach w wykonaniu stacjonarnym(są stosowane w stałych systemach gaśniczych) i w wyk. Przenośnym jako podręczny sprzęt gaśniczy.
GENERATOR SOT3
Przeznaczony do zabezpieczenia 1m3 objętości. Cechuje się niską temp. Pracy, pracuje autonomicznie z zapłonnikiem termo chemicznym. Zastosowanie :komory silników spalinowych, szafy elektryczne
GENERATOR SOT5
Zawiera 3 kg środka gaśniczego co wystarcza do ugaszenia pomieszczenia o kub.40m3.Wyposażony w zapłonnik tarciowy, uruchamia się go po zdjęciu kapturka zabezpieczeniowego i pociągnięciu za sznurek. Rozruch po 7s.Może być wrzucony do płonącego pomieszczenia; u ludzi powoduje podrażnienia śluzówek dlatego powinni być wcześniej wyprowadzeni. Są bezpieczne dla środowiska.
GENERATOR SOT6
Jest to tzw. generator zimny. Występują dwa rodzaje: z zapłonnikiem elektrycznym (pobudzany impulsem prądu o napięciu 24V)i termo chemicznym (pobudzany temp. 170-210 C)
Specjalny typ czujki temperaturowej wyposażony jest w miniaturowy generator elektrodynamiczny, który pozwala stworzyć system wykrywania i gaszenia pożaru bez stosowania zew. Źródła zasilania. Jedna czujka może wyzwolić dwa generatory, a za pośrednictwem jednej specjalnej baterii jednorazowego użytku do 20 generatorów. Jeden  generator zabezpiecza 40 m3.
FIRE PRO
Wykorzystuje  czynniki SPK. Podczas aktywacji stały składnik SPK jest przekształcony w aerozol gaśniczy. Wszystkie generatory Fire Pro są pojemnikami, które nie SA pod ciśnieniem.
Elementy składowe: aktywator-może być podłączony do przewodu termicznego czułego na temperaturę lub do innego systemu wykrywania pożaru ciśnienie powstałe w wyniku transformacji wyrzuca aerozol przez specjalny środek chłodzący po czym w kilka sekund wypełnia obiekt. Stosowane są do gaszenia pożarów ABC w różnych konstrukcjach i rozmiarach. małe generatory są stosowane w różny rządzeniach gdzie może powstać pożar (telewizory skrzynki elektryczne).Większe stosowane są do palących się pomieszczeń. Generatory te dobrze gaszą gazy i benzyny.
pozdro  

Gość_nil

  • Gość
Aerozolowe Generatory Gaśnicze
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 15, 2004, 17:21:51 »
Polecam Przegląd Pożarniczy 6/2000 str23.
A do mojego przedmówcy: Co to jest SPK?