Autor Wątek: Czy w psp można odpracowywać służbę wojskową.  (Przeczytany 2492 razy)

Offline raftym

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
Czy w psp można odpracowywać służbę wojskową.
« dnia: Lipiec 03, 2007, 11:48:09 »
Mam pytanie. Czy w jednostce ratowniczo-gaśniczej można odpracowywać wojsko. Pytam bo w tym roku skończyłem studia licencjackie, ale promotorka przesunęła moją obronę na czerwiec. Nie chcę zmarnować roku i iść na jakieś dorywcze studia, bo szkoda czasu i kasy. Dlatego pytam czy może słyszeliście o możliwości odpracowywania wojska w straży. Moja jednostka jest w K.S.R.G. a ja jestem już dawno po kursie szeregowców, mam uprawnienia ratownika K.R.S.G z ponowieniem tegorocznym i kurs pilarza. Jeżeli istnieje taka możliwość żeby tam odbyć służbę to napiszcie jak to można zrobić. Dzięki.

Offline laciok

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 571
Odp: Czy w psp można odpracowywać służbę wojskową.
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 03, 2007, 12:25:22 »
myślę że tak natomiast nie do wszystkich PSP przyjmują na służbe zastępczą u mnie w powiatówce powiedzieli że za duże koszta są z tym związane i nie przyjmują. Więcej Ci nie pomogę bo nie mam bliższych informacji ale najlepiej skontaktować sie z najbliższą PSP i udzielą Ci takowej informacji czy jest możliwość odrobienia u nich wojska.   

Offline zoi

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 12
Odp: Czy w psp można odpracowywać służbę wojskową.
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 03, 2007, 14:11:55 »
Oczywiście że można a jedyne koszta jakie ponosi Komenda to zakup ubrania np. koszarowego. Wynagrodzenie nie jest wypłacane z puli Komendy. Tłumaczenie że "Komenda nie ma na to kasy"  jest tylko kiepską wymówką. Prawda jest taka że nikomu nie chce się zajmować takimi ludźmi w komendzie. Wiem jak to jest w naszej KP. Pozdrawiam i życzę powodzenia w ubieganiu sie o służbę zastępczą w PSP. Przyda się ^_^

Offline matekStrazak

  • STRAZAK OSP- MOZE KIEDYŚ ZAWODOWY
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 48
  • SERCA ŻAR...GASI STRAŻ POŻARNA
Odp: Czy w psp można odpracowywać służbę wojskową.
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 03, 2007, 21:09:43 »
witam.
otoz mozna odpracowac sluzbe wojskowa w strazy tylko ze to wyglada tak ze ta osoba na jednostce tylko sprzata bo na akcje nie wyjezdza.jakies auto umyc i takie podobne czynnosci ma.
pozdrawiam

Offline gejzer

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 30
Odp: Czy w psp można odpracowywać służbę wojskową.
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 04, 2007, 12:54:33 »
Można, można tylko jak zwykle to wszystko zależy od wielu czynników. Z tego co wiem(a moja wiedza pochodzi z pewnych źródeł) to możliwość jest, ale tylko na tzw. "wyznanie" lub "światopogląd". Czyli alboś jehowy albo się bronią brzydzisz i w ogóle jesteś anty...(podobno w niektórych WKU przymykają na to oko i w innych przypadkach też się na to godzą). Do tego najpierw trzeba sobie załatwić zaśw. z Komendy o tym, że cię wezmą = na99% musisz być (bez urazy) plecak!
Dochodzi jeszcze kwestia "co potem" w razie jakby ci się spodobało w PSP i chciałbyś zostać. Z tego co pamiętam to był opisywany na forum przypadek, a ja znam podobny osobiście gdzie były problemy z komisją lekarską(psycholog) właśnie ze względu na złożone wcześniej oświadczenie o wyznaniu/poglądach!!(dla mnie osobiście to taka podstawa odrzucenia kandydata ma mało sensu)

Trzeba iść i pytać, pytać i jeszcze raz pytać!!

Offline Tom20

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 19
Odp: Czy w psp można odpracowywać służbę wojskową.
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 04, 2007, 22:49:53 »
A co myślicie o tym?
Po II roku studiów po szkoleniu z PO można odbyć 6 tygodniową służbę wojskową. Ale podobno przyjmuja tylko 1 na 10. Jako, że jestem strażakiem ochotnikiem mógłbym odbyć tą służbę w PSP? Czy nie ma w ogóle sensu się tym interesować bo i tak nie przyjmą?

Offline gejzer

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 30
Odp: Czy w psp można odpracowywać służbę wojskową.
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 05, 2007, 08:33:04 »
Cytuj
Jako, że jestem strażakiem ochotnikiem mógłbym odbyć tą służbę w PSP?

Na twoim miejscu bym na to za bardzo nie liczył. To tzw. szkolenie PO kończy się przecież egzaminem z tematyki wojskowej(jak zdasz to masz bodajże stopień kapral-podchorąży, jak nie to stopień szeregowca, ale tak czy inaczej masz kurs ukończony). Nie bardzo sobie to wyobrażam: odbywanie służby w straży, a zdawanie egzaminu na temat wojska. Pewnie stwierdzisz, że egzamin nie ważny, że stopień cię nie interesuje, ale przepis jest przepis. W sumie z tego co wiem to takie szkolenie i tak różni się od "normalnej" służby wojskowej. Wojskowym naprawdę zależy żeby dobrze wam zorganizować czas, żeby wam się podobało-jest do ch... ciekawych zajęć i wykładów(żeby w razie co, po studiach taki wykształcony człowiek chciał do nich wrócić do służby). To co tu przytoczyłem to opinia kilku ludzi, których ja znam więc nie wykluczam, że w różnych miejscach bywa różnie.

Cytuj
Czy nie ma w ogóle sensu się tym interesować
interesować się trzeba zawsze. Nie ma 100% pewności, że to co piszę znajdzie zastosowanie akurat w twoim przypadku. Z mojej strony życzę ci powodzenia!! :)

Offline Tom20

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 19
Odp: Czy w psp można odpracowywać służbę wojskową.
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 05, 2007, 21:24:24 »
Dzięki za odpowiedź. Mam do tego jeszcze prawie rok ale popytam naczelnika, znajomych z PSP i przede wszystkim tego z kim będę miał zajęcia z PO.

Offline ślizki

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 340
  • Nie ma rzeczy nie do ugaszenia - M:**
    • :D
Odp: Czy w psp można odpracowywać służbę wojskową.
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 16, 2008, 18:47:18 »
Witam, chciałbym sie zapytać ile wynosi wynagrodzenie wtedy jakbym chciał odbyc zastępczą słulżbę w PSP i jak to wygląda od strony czasu kiedy musze być na jednostce? Są wolne weekendy?

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Odp: Czy w psp można odpracowywać służbę wojskową.
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 17, 2008, 00:46:20 »
Witam, chciałbym sie zapytać ile wynosi wynagrodzenie wtedy jakbym chciał odbyc zastępczą słulżbę w PSP i jak to wygląda od strony czasu kiedy musze być na jednostce? Są wolne weekendy?

Wynagrodzenie... chyba podobnie jak WP? Czas pracy - bycia (dobre  -_-) na jednostce! U mnie od 7.45 do 19.45 Weekendy i święta - oczywiście wolne! Jak pracown. tzw. "biura"  ^_^.
Pozdr.
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline eddi

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 21
Odp: Czy w psp można odpracowywać służbę wojskową.
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 17, 2008, 02:37:24 »
Oczywiście w PSP można odpracowac wojsko. Droga jest jednak dosyć długa. Na początek trzeba złożyć wniosek do WKU o służbę zastępczą. Koledzy już pisali o tym, że jedynym uzasadnieniem służby zastępczej mogą być albo względy religijne albo pacyfistyczne. Po ewentualnej pomyślnej decyzji WKU Wojewódzki Urząd Pracy kieruje delikwenta do instytucji w której można służbę odpracować. Dobrze jest tutaj dogadać się z Komendantem jednostki PSP, który wystąpi do WUP o konkretnego człowieka. Nie ma jednak gwarancji, że sie zgodzą. Jeśli decycja będzie na tak trafiasz do PSP. Twoją służbę zastępczą finansuje WUP (świadczenia podobnie jak w armii). Do akcji możesz jeździć dopiero po ukończeniu przeszkolenia (na miejsca na kursie czeka sie dosyć długo). Są to specjalne kursy dla "junaków". Kurs jest trzystopniowy (drugi etap to szkolenie w jednostce). To pokrótce tyle.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej pisz na maila.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Czy w psp można odpracowywać służbę wojskową.
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 17, 2008, 08:52:13 »
Kilka pytań do KG PSP w sprawie odbywania zastępczej służby wojskowej w PSP.
http://www.straz.gov.pl/?p=/pl/pytania/

Offline ślizki

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 340
  • Nie ma rzeczy nie do ugaszenia - M:**
    • :D
Odp: Czy w psp można odpracowywać służbę wojskową.
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 17, 2008, 19:21:46 »
Dzięki za odpowiedzi. A jakbym na ochotnika zgłosił się do odbycia "normalnej" służby wojskowej to mogę sobie wybrać jednostkę wojskowa w której będę chciał odbyć te służbę? Wiem ze to trochę pytanie nie na to forum ale jak by ktos wiedział to byłbym wdzieczny

Offline Porta

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.704
  • Zgred
Odp: Czy w psp można odpracowywać służbę wojskową.
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 17, 2008, 19:51:19 »
Nie do końca, podadzą Tobie parę jednostek z nich możesz wybrać, do której chcesz - poza tym, to nie na temat - trzymaj się wątku.
Aktualności, artykuły, społeczność: www.Remiza.pl
Sklep pożarniczy - www.remiza.com.pl/sklep