Autor Wątek: Łączność radiowa w straży  (Przeczytany 27074 razy)

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Łączność radiowa w straży
« Odpowiedź #50 dnia: Wrzesień 07, 2007, 15:05:54 »
to nie jest kolego wcale drogo to jest wydatek kilkuset zł ale to jest inwestycja ponieważ zawsze powinna być łączność przecież łączność to podstawa proponuje zakupić nowsze modele Motoroli z serii CM i CP są tańsze oto link   
http://sklep.uni.net.pl/go/_category/?idc=id_15
Pozdrawiam

Nie precyzyjnie się wyraziłem - przepraszam - pisząc o nieuzasadnionym zakupie miałem na myśli te radyjka o które pytał falcon - PMRki Motoroli, cena ich zakupu to jakieś 500 PLN za 2 szt i moim zdaniem jest to wyrzucanie kasy na sprzęt który w straży się nie sprawdzi.

Jak już kupować to profesjonalne radia czyli z ręcznych Motoroli będą to GPxxx a z samochodowych GMxxx. Cena najtańszych oscyluje wokół 1000 zł za sztukę i mim zdaniem zakup ich jest jak najbardziej zasadny.

Co do modeli komercyjnych dla firm czyli CPxxx i CMxxx to są dobre ale nie jestem do końca pewien czy mogą pracować na kanałach straży - trzeba się upewnić u dilera albo w serwisie.


Witam ponownie Sylwek mogą mogą my u nas w remizie posiadamy takowe i się sprawdzają małe , poręczne i są super po prostu.
A z tym tematem co pisałeś to zgadzam sie w 100% ze te 500 zł to jest wywalanie pieniedzy w błoto lepiej dołożyć i kupić profesjonalne.
Pozdrawiam

Offline malina998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 280
  • Szef wszystkich szefów :)
Odp: Łączność radiowa w straży
« Odpowiedź #51 dnia: Wrzesień 07, 2007, 18:26:52 »
u nas do osp kupowalem osobiscie radyjka z allegro za male pieniadze...

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Łączność radiowa w straży
« Odpowiedź #52 dnia: Wrzesień 07, 2007, 22:39:25 »
u nas do osp kupowalem osobiscie radyjka z allegro za male pieniadze...

A jakie to radyjka? Jak z bateriami u nich?
Nie każdy ma możliwość sam załatwić riba i soft żeby to potem zaprogramować.
Trzeba trochę czasu i pieniędzy poświęcić, żeby się tego nauczyć.

Offline malina998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 280
  • Szef wszystkich szefów :)
Odp: Łączność radiowa w straży
« Odpowiedź #53 dnia: Wrzesień 08, 2007, 15:25:01 »
to były gp300 . naprawde solidne radia. kupilismy 6 sztuk za ponad 1000zł. do tego byly 3 ladowarki osobne + jedna 6 stanowiskowa. programowaniem zajął sie moj znajomy.. do tej pory radyjka sprawuja sie b.dpbrze.

Offline szybki

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 169
    • O.S.P Główczyce
Odp: Łączność radiowa w straży
« Odpowiedź #54 dnia: Październik 16, 2007, 20:34:19 »
Dziś dostałem nową GP 360 jest już zaprogramowana i ku mojemu zdziwieniu nie mogę nadawać na 52 kanale tylko nasłuch ale podobno wszyscy tak mają żeby nie było zamieszania w eterze. Wobec powyższego zapytałem fachowców jak powinna wyglądać łączność pomiędzy radiostacją nasobną autem i psk. Otóż po dojechaniu na miejsce powinienem GM 360 przełączyć na któryś kanał gaśniczy i wybrać przeszukiwanie (tak żebym słyszał reszte korespondencji) GP 360 na ten sam i wszystko było by pięknie gdybym w GM miał taką funkcje. Nawet gdyby była to nasuwa mi się kolejne pytanie co zrobić aby na podsłuchu był tylko kanał 52 a nie wszystkie które GM ma na liście (mieszkam na skraju dwóch województw).
A jak u was wygląda korespondencja?

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Łączność radiowa w straży
« Odpowiedź #55 dnia: Październik 17, 2007, 13:11:06 »
Głupie zasady , i uważam bezpodstawne .

Jest wiele sytuacji gdy możliwość nadawania na kanale powiatowym może być wręcz nieodzowna , a tłumaczenie o bałaganie w eterze to też bujda , bo z dziećmi się niema do czynienia . Często gdy jest spokój na naszym powiatowym przy drobnych akcjach pracujemy na powiatowym i nic się  nie dzieje , a na dość ruchliwym kanale działamy . Jak zaczyna to przeszkadzać , to MSK prosi o przejście na kanały ratownicze .

Każdy strażak u mnie na wozie ma nasobną  , jedyna różnica że mamy odwrotnie zaprogramowane kanały . 1,2 ratownicze itd. . 7 lub 15 ( przed ostatni , zależy ilu kanałowa stacja , powiatowy ) 8/16  scan całości z możliwością odpowiedzi na ostatnim aktywnym .

PZDR 

Offline Tiger

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 303
    • PeeM
Odp: Łączność radiowa w straży
« Odpowiedź #56 dnia: Październik 17, 2007, 13:26:09 »
Dziś dostałem nową GP 360 jest już zaprogramowana i ku mojemu zdziwieniu nie mogę nadawać na 52 kanale tylko nasłuch ale podobno wszyscy tak mają żeby nie było zamieszania w eterze. Wobec powyższego zapytałem fachowców jak powinna wyglądać łączność pomiędzy radiostacją nasobną autem i psk. Otóż po dojechaniu na miejsce powinienem GM 360 przełączyć na któryś kanał gaśniczy i wybrać przeszukiwanie (tak żebym słyszał reszte korespondencji) GP 360 na ten sam i wszystko było by pięknie gdybym w GM miał taką funkcje. Nawet gdyby była to nasuwa mi się kolejne pytanie co zrobić aby na podsłuchu był tylko kanał 52 a nie wszystkie które GM ma na liście (mieszkam na skraju dwóch województw).
A jak u was wygląda korespondencja?
Jak rozumiem, kanał 52 jest u was powiatowym? U nas już od dawna żadna nasobna radiostacja nie ma możliwości nadawania na kanale powiatowym, tylko nasłuch. Korespondencja między SK odbywa się tylko z samochodów. Od początku utrudnia to strasznie życie, bywało, że musiałem prowadzić korespondencję siedząc w aucie, zamiast iść na rozpoznanie i bezpośrednio z miejsca pożaru ewentualnie poprosić o posiłki (w sensie pomoc, a nie jedzenie, hehe), bo dyspozytor dopytywał co i jak.

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Odp: Łączność radiowa w straży
« Odpowiedź #57 dnia: Luty 20, 2008, 19:59:26 »
Koledzy mam mały problem. Chodzi o podświetlenie radiostacji nasobnych Motorola P080.
Wiem, że takowe na pewno posiada, tzn. podświetlenie klawiatury i wyświetlacza lub jednego z dwóch, tylko za cholerę nie wiem jak je włączyć.

Instrukcja obsługi gdzieś się zapodziała z biegiem czasu, bo nie jest to jednak sprzęt pierwszej młodości.
Próbowałem, kombinowałem ale się nie udało. Może ktoś z Was wie jak to włączyć?

Offline Kielonsky

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 84
    • Zygry zobacz
Odp: Łączność radiowa w straży
« Odpowiedź #58 dnia: Luty 20, 2008, 20:32:45 »
Może mi ktoś poleci jakieś urządzenie w przystępnej cenie abym mógł nasłuchiwać kanał straży. Może jakiś link.

Offline 085

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 423
Odp: Łączność radiowa w straży
« Odpowiedź #59 dnia: Luty 20, 2008, 21:37:57 »
Może mi ktoś poleci jakieś urządzenie w przystępnej cenie abym mógł nasłuchiwać kanał straży. Może jakiś link.

Klania sie google i allegro. Potrzebujesz skanera na 144-176 MHz, czyli tzw pasmo profesjonalne. Co mozna polecić? Uniden 69 na przykład. Ale upewnij sie, czy straż w Twojej okolicy nie koduje łączności;)

Offline malina998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 280
  • Szef wszystkich szefów :)
Odp: Łączność radiowa w straży
« Odpowiedź #60 dnia: Luty 21, 2008, 07:36:25 »
Koledzy mam mały problem. Chodzi o podświetlenie radiostacji nasobnych Motorola P080.
Wiem, że takowe na pewno posiada, tzn. podświetlenie klawiatury i wyświetlacza lub jednego z dwóch, tylko za cholerę nie wiem jak je włączyć.

Instrukcja obsługi gdzieś się zapodziała z biegiem czasu, bo nie jest to jednak sprzęt pierwszej młodości.
Próbowałem, kombinowałem ale się nie udało. Może ktoś z Was wie jak to włączyć?


Słuchaj mam tą intrukcje do p080 ale tam nie bardzo pisze na ten temat.. z tego co wiem po uzytkowaniu podswietlenie jest tylko chwilowe... obojetnie ktory przycisk nacisiniesz wszystko sie zaświeci... Gdyby to byla np motorla gp380 to wtedy tam masz taką funkcjie podswietlania... ogolnie moim zdaniem te p080 to nie ciekawy sprzet.. nie potrzebna jest ta klawiatura.. i cena tez nie mała... nie ma to jak stare ale dobre gp300 :) pozdrwiam

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Odp: Łączność radiowa w straży
« Odpowiedź #61 dnia: Luty 21, 2008, 12:51:41 »
Słuchaj mam tą intrukcje do p080 ale tam nie bardzo pisze na ten temat.. z tego co wiem po uzytkowaniu podswietlenie jest tylko chwilowe... obojetnie ktory przycisk nacisiniesz wszystko sie zaświeci... Gdyby to byla np motorla gp380 to wtedy tam masz taką funkcjie podswietlania... ogolnie moim zdaniem te p080 to nie ciekawy sprzet.. nie potrzebna jest ta klawiatura.. i cena tez nie mała... nie ma to jak stare ale dobre gp300 :) pozdrwiam

No właśnie chodzi o to, że po przyciśnięciu przycisków (praktycznie wszystkich) nic się nie zapala, ani na chwile ani na stałe. Kiedy otrzymaliśmy te radia naczelnik pokazywał co i jak, pokazywał też podświetlenie. Ale było to dawno i nikt za bardzo nie pamięta, a naczelnika w chwili obecnej nie ma. A wiem, że podświetlenie działa bo ostatnio kolega przez przypadek zapalił, ale jak to zrobił tego też nie wie.  :huh:

Offline 085

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 423
Odp: Łączność radiowa w straży
« Odpowiedź #62 dnia: Luty 21, 2008, 13:59:38 »
Może mi ktoś poleci jakieś urządzenie w przystępnej cenie abym mógł nasłuchiwać kanał straży. Może jakiś link.

Klania sie google i allegro. Potrzebujesz skanera na 144-176 MHz, czyli tzw pasmo profesjonalne. Co mozna polecić? Uniden 69 na przykład. Ale upewnij sie, czy straż w Twojej okolicy nie koduje łączności;)

Przepraszam za spam i reklamę, ale w temacie: będę miał kilka rocznych, używanych skanerów na sprzedaż. Sprzęt w stanie dobrym/bardzo dobrym - info na PW.


Dop. moderatora: Zapraszam do działu ogłoszeń. / Sylwek
« Ostatnia zmiana: Luty 21, 2008, 15:07:27 wysłana przez Sylwek »

Offline malina998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 280
  • Szef wszystkich szefów :)
Odp: Łączność radiowa w straży
« Odpowiedź #63 dnia: Luty 24, 2008, 14:03:12 »
Emil ..  wiesz.. być może przyczyną jest to ze podświetlenie jest wyłączone.. pozniej poszukam o tym w intrukcji i Ci napisze co i jak.

Offline malina998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 280
  • Szef wszystkich szefów :)
Odp: Łączność radiowa w straży
« Odpowiedź #64 dnia: Luty 24, 2008, 15:41:38 »
http://img84.imageshack.us/my.php?image=kopia282329854yr3.jpg
W tym linku masz foto P080 . Zaznaczyłem ktorych przycisków masz użyć. 
1. Wciskasz klawisz "menu" ( 1 )
2. Przechodzisz klawiszami "góra" "dół"  ( 2 ) do momentu gdy zobaczysz napis " UTILITY" http://img247.imageshack.us/my.php?image=kopiadsc00666yq9.jpg
3. Wciskasz klawisz "menu"  (1)  aby to wybrać.
4. Teraz znów klawiszami "góra" "dół" (2) aż do uzyskania ustawienia które chcesz zmienić ( w tym wypadku do pojawinia sie napisu " LIGHT "
5. Znów wciskasz klawisz "menu"  (1) aby to wybrać. nastepnie pojawi Ci sie napis "ON" lub "OFF" i tu wybierasz strzałkami czy ma być podświetlenie włączony czy też nie. Zatwierdzasz to klawiszem dobrze juz Ci znanym czyli "menu"  (1) :) 
6. Teraz juz powinno być podświetlenie włączone.
7. Aby wyjsc z menu przycisnij klawisz "exit"  Czyli taka strzałka która wychodzi z kółka.

Myśle ze to powinno juz Ci pomóc.

Offline vombat

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 31
    • Galeria Ratownicza Czerwone Samochody
Odp: Łączność radiowa w straży
« Odpowiedź #65 dnia: Kwiecień 14, 2009, 22:39:56 »
Przepraszam za off-top.

Powiedzcie mi jak to jest, czy mogę używać takiego radia http://www.allegro.pl/item600106259_profesjonalny_radiotelefon_tti_tx2020_144_174mhz.html w straży LEGALNIE !!! Chodzi mi oczywiście o nadawanie.

Offline LukaszPO

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 75
  • PSP & OSP
Odp: Łączność radiowa w straży
« Odpowiedź #66 dnia: Kwiecień 14, 2009, 23:24:02 »
No nie ma raczej żadnego rozporządzenia na temat jakiej firmy maja być używane radia, ogólnie powszechne są motorolki, ale u mnie, również używa się jakieś tam na literę A...
Ostatnio była chaja u mnie w powiecie na temat radyjek nasobnych, bo za dużo straży ochotniczych ma tego typu sprzęt i podczas akcji powstaje chaos i jakieś tam przeciążenia, tylko za pozwoleniem KP PSP możemy zakupić sobie taki sprzęt.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Łączność radiowa w straży
« Odpowiedź #67 dnia: Kwiecień 15, 2009, 11:18:12 »
Funkcjonowało  kiedyś  coś  takiego jak dopuszczenie sprzętu do pracy w sieci MSWiA – nie wiem jednak czy nadal to funkcjonuje .

Co do kupowania stacji nasobnych – to KP może sobie ograniczać w własnej jednostce – radiostacja nasobna jest obecnie podstawowym urządzeniem również gwarantującym bezpieczeństwo ratowników – każda rota  powinna być w nie wyposażona – a dąży się do tego by każdy ratownik je posiadał .

Nie metodą jest ograniczanie sprzętu – ale szkolenie użytkowników – mamy 8 KRG – które bez problemu można wykorzystywać – powinno się to czynić .

Pozdrawiam

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Łączność radiowa w straży
« Odpowiedź #68 dnia: Kwiecień 15, 2009, 14:05:31 »
Oczywiście że możesz używać tego radia pod warunkiem że będziesz miał zaprogramowane kanały ze swojego powiatu.

Offline Łukasz Telus

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 930
    • Łukasz Telus Fotografia
Odp: Łączność radiowa w straży
« Odpowiedź #69 dnia: Kwiecień 15, 2009, 14:43:00 »
Funkcjonowało  kiedyś  coś  takiego jak dopuszczenie sprzętu do pracy w sieci MSWiA – nie wiem jednak czy nadal to funkcjonuje .

Co do kupowania stacji nasobnych – to KP może sobie ograniczać w własnej jednostce – radiostacja nasobna jest obecnie podstawowym urządzeniem również gwarantującym bezpieczeństwo ratowników – każda rota  powinna być w nie wyposażona – a dąży się do tego by każdy ratownik je posiadał .

Nie metodą jest ograniczanie sprzętu – ale szkolenie użytkowników – mamy 8 KRG – które bez problemu można wykorzystywać – powinno się to czynić .

Pozdrawiam



Jeżeli w małym powiecie macie problemy z porządkiem w eterze to co mają powiedzieć duże miasta, gdzie równocześnie się odbywa  wiele akcji, w których bierze udział wielu strażaków i praktycznie każdy ma radiotelefon.

Tak jak napisał MIKO przedewszystkim trzeba ograniczać korespondencję radiową do minimum w myśl zasady MINIMUM CZASU MAKSIMUM TREŚCI.

Po drugie nauczyć się korzystać z KRG nie tylko przy ćwiczeniach ale też przy akcji.

We Wrocławiu jednostki mają przydzielone swoje kanały KRG po przybyciu na miejsce zdarzenia dowódca i samochód utrzymuje łączność na kanale powiatowym dodatkowo posiadając radio na KRG. Dowódca radio nasobne ma ustawione na kanale powiatowym z funkcją SCAN na której ma nasłuch na pracujące roty na KRG. Dodatkowo strażacy mają możliwość włączenia SCANU na kanał powiatowy lub pozostałe KRG. Jednocześnie, gdy któryś kanał przeszkadza w pracy to istnieje możliwość jego czasowego wyłączenia ze SCANU.

W przypadku długotrwałej akcji lub wielu większych akcji równocześnie zastępy przechodzą na KRG a MSK utrzymuje łączność na kanale powiatowym z kierowcą i dowódcą.

Dzięki takiemu działaniu jest większy porządek w eterze, do MSK trafiają tylko najważniejsze informacje. Ryzyko nakładania się korespondencji jest mniejsze.
Strażacy, którzy korzystają z tego systemu bardzo go sobie chwalą.

Dodatkowym plusem jest brak kryptonimów dla poszczególnych ratowników w zastępie czy też biorących udział w akcji. Mogą oni więc po imieniu wywoływać się na KRG.
Minusem może być to być fakt, że takie rozmowy mogą być nie rejestrowane.

Jeśli chodzi o pozwolenia radiowe PSP/MSWiA, parę lat temu rozmawiałem ze strażakami odpowiedzialnymi za łączność. Otwarcie przyznawali, że swoje pozwolenia mają nieważne i w zasadzie już od dawna nie słyszeli, żeby ktoś je wydawał.

Jak jest teraz sam jestem ciekaw.
Ponadto zgodnie z porozumieniem z LPR, strażacy będą mieli  wkrótce w radiotelefonach tzw. Kanał ogólnopolski na którym pracują zespoły HEMS. Kolejny kanał do współdziałania z innymi służbami.

W miastach gdzie w SP funkcjonuje łączność trunkingowa na poziomie zastępu, dowódca  przy akcji może utrzymywać bezpośrednio łączność radiową z policją i innymi służbami z pominięciem SK.

Tak więc zakazy to nie metoda, a jedynie pójście po najmniejszej linii oporu i świadectwo o brak podstawowej wiedzy na temat sprzętu, z którego się korzysta.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 15, 2009, 14:49:00 wysłana przez Łukasz Telus »

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Łączność radiowa w straży
« Odpowiedź #70 dnia: Kwiecień 16, 2009, 06:57:11 »
Generalnie "ręczniaki" powinny służyć do łączności na miejscu akcji a nie do korespondencji z P/MSK.
Szlag mnie trafia jak ktoś z daleka próbuje prowadzić ze mną korespondencję właśnie ręczniakiem.
Relatywnie mała moc nadajnika, zakłócenia i duża odległość rozkłada taką transmisję na łopatki.
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Łączność radiowa w straży
« Odpowiedź #71 dnia: Kwiecień 16, 2009, 15:09:13 »
To czy Cię trafia czy nie to akurat jest najmniej ważne – na razie na miejscu akcji działa  KDR – z uwagi na sytuację ratowniczą – szczególnie w pierwszej fazie akcji – gdzie SIS są nie wystarczając  zmuszony on jest wykonywać również działania ratownicze – które często nie wiążą się z przebywaniem w pobliżu pojazdów , i jeśli jest możliwość zasadnym działaniem jest używanie radiostacji nasobnych .

Raptem wczoraj z kolegą  z uwagi na rozległość terenu w dwójkę, dowodziliśmy akcja gaszenia kilku hektarów  lasu . W bardzo trudnym terenie ,o dużych wzniesieniach i głębokich wąwozach .I proszę wybaczyć , jednak jeśli muszę wyjść z wąwozu na wzniesienie 100 m pod bardzo stromą górkę i ponownie zejść 150 m do samochodu by przekazać informację – bo kierowca również wykonuje zlecone zadania – a potem wrócić z powrotem  co zajmie mi kilkanaście minut – to będę zawsze starał się najpierw nawiązać łączność z stacji nasobnej .

Problem nie jest uznania używania stacji nasobnych za niewłaściwe , a mało skutecznego i nie rozwiniętego systemu łączności na poziomie powiatów , w tym nie stosowania radio przemienników  dla jej poprawy .
 
Pozdrawiam