Autor Wątek: Łączność radiowa w straży  (Przeczytany 27073 razy)

Offline malina998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 280
  • Szef wszystkich szefów :)
Odp: Łączność radiowa w straży
« Odpowiedź #25 dnia: Lipiec 16, 2007, 19:07:45 »
ja mam motorolke do nasluchu... ;) nie narzekam.. ladnie mi to zbiera..

Offline paaatrick998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Łączność radiowa w straży
« Odpowiedź #26 dnia: Lipiec 24, 2007, 16:24:58 »
Częstotliwość straży w Cze-wie to 148.92,5

Offline hubert17

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: Łączność radiowa w straży
« Odpowiedź #27 dnia: Lipiec 25, 2007, 20:57:11 »
co o tym sadzicie http://www.allegro.pl/item217319803_radio_wielozakr_skaner_nasluchowy_cb_air_pb_fm.html dalo by sie z tego sciagac czestotliwosc strazy

Offline malina998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 280
  • Szef wszystkich szefów :)
Odp: Łączność radiowa w straży
« Odpowiedź #28 dnia: Lipiec 25, 2007, 21:46:03 »
tak powinno odbierac ale radzil bym cos nowszego nie wiadomo ile to pociagnie.. jezeli chcesz skaner to bardzo duzy wybor masz;) no podsuchasz co tylko bedziesz chcial tylko musisz znac czestotliwosci ;)

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Łączność radiowa w straży
« Odpowiedź #29 dnia: Lipiec 25, 2007, 23:51:01 »
Pedros problem jest taki – Zmienialiśmy kilka lat temu stacje i nie tylko dla tego że były stare . By zwiększyć ilość kanałów zmniejszono odstęp , jak dobrze pamiętam z  0,5 na 0,25 a stare stacje nie obsługiwały takiego odstępu . I oczywiście stare będą pracować jednak tylko wtedy gdy twoja komenda ma kanał kończący się na połówce 148.950 , 148.900 a nie np. 148,925 lub 148,975 .

PZDR .

Offline malina998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 280
  • Szef wszystkich szefów :)
Odp: Łączność radiowa w straży
« Odpowiedź #30 dnia: Lipiec 26, 2007, 14:56:50 »
hubert jezeli chcesz cos taniego i dobrego proponuje to http://www.allegro.pl/item218951143_skaner_wielozakresowy_albrecht_ae50h.html

Offline hubert17

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: Łączność radiowa w straży
« Odpowiedź #31 dnia: Lipiec 28, 2007, 21:31:22 »
a czy zwykle cb radio normalnie mozna uzywac jako  nasluch np na straz ?

Offline malina998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 280
  • Szef wszystkich szefów :)
Odp: Łączność radiowa w straży
« Odpowiedź #32 dnia: Lipiec 28, 2007, 21:41:10 »
no niestety nie da rady...cb pracuje na 28MHz a straz od 148MHz zybt duza roznica czestotoliwosci... ale za cene cb radia ok 200 300zl mozesz tez kupic dobre radio na pasmo strazy i innych sluzb (136-164 MHz) lub tez skaner wtedy mozesz slychac wszystkiego..nawet samolotów;)

Offline hubert17

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: Łączność radiowa w straży
« Odpowiedź #33 dnia: Lipiec 29, 2007, 09:03:31 »
a moze polecili bysmcie mi jakis skaner do 100 zl  wazne zeby tylko straz odbieral .pozdrawiam

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Łączność radiowa w straży
« Odpowiedź #34 dnia: Lipiec 29, 2007, 09:09:15 »
kolego porozmawiaj z fachowcami są jeszcze tacy od CB są robione tzw. przystawki które się podłącza między antenę a CB radio i jest możliwość nasłuchu tych pasm ale tylko nasłuchu.Mój kumpel kiedyś miał coś takiego to słuchał Policję
Pozdrawiam

Offline hubert17

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: Łączność radiowa w straży
« Odpowiedź #35 dnia: Lipiec 29, 2007, 09:17:24 »
dzieki bardzo za porade ale sek w tym ze nieznam zadnych fachowcow a porawdzilem sie was ,chcial bym miec zarowno CB jak i nasluch na straz

Offline malina998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 280
  • Szef wszystkich szefów :)
Odp: Łączność radiowa w straży
« Odpowiedź #36 dnia: Lipiec 29, 2007, 11:22:22 »
no ale cb i to pasmo to tez taka mieszanina... nie wiem jak chcesz... ja bym wolal miec jezeli juz cb i jezeli chcesz koniecznie miec nasluch na sluzby to skaner badz jakies radyjko ale przenosne zeby ci to zbyt duzo miejsca nie zabralo...
tu masz skaner : http://www.allegro.pl/item218440255_skaner_nasluchowy_albrecht.html
http://www.allegro.pl/item220020952_skaner_maycom_ar_108_bcm.html
http://www.allegro.pl/item219348021_skaner_odbiornik_radiowy_radioshack_pro_70.html
http://www.allegro.pl/item220374084_skaner_icom_ic_r3_uzywany.html
« Ostatnia zmiana: Lipiec 29, 2007, 11:25:20 wysłana przez malina998 »

Offline hubert17

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: Łączność radiowa w straży
« Odpowiedź #37 dnia: Lipiec 29, 2007, 12:08:14 »
malina a takim skanerem mozna rowniez nadawac tak jak przez np krotkofalowke ?

Offline malina998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 280
  • Szef wszystkich szefów :)
Odp: Łączność radiowa w straży
« Odpowiedź #38 dnia: Lipiec 29, 2007, 13:28:52 »
chyba nie... nie powiem ci bo naprawde nie wiem...ale chyba nie chcesz nadawac na pasmie sluzb ;) ale mi sie wydaje ze nie mozna nadawac bo zazwyczaj sa to skanery nasluchowe wiec sama nazwa mowi..ja mam motorole gm 300 na pasmo 136-174 i nie narzekam. slyze cale moje male miasteczko o gmine a czasami nawet cale wojewodztwo. i mi to wystarcza. do tego kupilem sobie motorole gp340 i jest cacy ;)

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Łączność radiowa w straży
« Odpowiedź #39 dnia: Lipiec 30, 2007, 18:25:34 »
MIKO - dokładnie tak jak mówisz. Na szczęście u mnie końcówka jeszcze stara. Zresztą jak widzę większość miast ma stare końcówki.

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Łączność radiowa w straży
« Odpowiedź #40 dnia: Lipiec 30, 2007, 22:06:29 »
skaner służy tylko do nasłuchu nie do nadawania

Offline hubert17

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: Łączność radiowa w straży
« Odpowiedź #41 dnia: Sierpień 27, 2007, 18:47:34 »
byl juz kiedys ten watek na forum lecz moderatorzy go chyba usuneli wiec mam takie pytanie w jakich czestotliwosciach pracuje straz pozarna fm czy am ?



@ Jest jest - bez powodu nic nie usuwamy!!! Pozdrawiam!


Dop. moderatora: Bo CB a radiotelefony w straży to oddzielne tematy: wątek o którym piszesz jest TU. Na przyszłość zanim coś napiszesz to poszukaj. Na forum działa funkcja wyszukiwania. Post nie dotyczył tematu CB radia dlatego został przeniesiony tu./ Sylwek
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 01, 2007, 21:26:05 wysłana przez Sylwek »

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Łączność radiowa w straży
« Odpowiedź #42 dnia: Sierpień 28, 2007, 07:04:52 »
Kolego to jest częstotliwość VHF w modulacji FM


Dop. moderatora: Post przeniesiony z wątku nt. CB radio. /Sylwek
« Ostatnia zmiana: Sierpień 28, 2007, 12:50:07 wysłana przez Sylwek »

Offline malina998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 280
  • Szef wszystkich szefów :)
Odp: Łączność radiowa w straży
« Odpowiedź #43 dnia: Wrzesień 01, 2007, 20:24:03 »
straz pracuje na FM..  pasmo 148-149 MHz


Dop. moderatora: Reaguj na uwagi moderatora: O radiotelefonach w straży rozmawiamy tu. Post przeniesiony z wątku nt CB radia/ Sylwek
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 01, 2007, 21:25:04 wysłana przez Sylwek »

Offline hubert17

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: Łączność radiowa w straży
« Odpowiedź #44 dnia: Wrzesień 01, 2007, 20:47:59 »
dzieki malina ja w przyszlym miesiacu zamierzam kupic sobie jakis skaner jak by co to popytam sie o rady


Dop. moderatora: Reaguj na uwagi moderatora: O radiotelefonach w straży rozmawiamy TU. Post przeniesiony z wątku nt. CB radia. Jeśli zwracasz sie tylko do jednego użytkownika napisz PW./ Sylwek
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 01, 2007, 21:27:14 wysłana przez Sylwek »

Offline falcon

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 95
Odp: Łączność radiowa w straży
« Odpowiedź #45 dnia: Wrzesień 06, 2007, 22:19:49 »
Koledzy a jak macie rozwiązaną u siebie łączność pomiędzy strażakami w trakcie akcji, szczególnie chodzi mi tu o OSP... jakich urządzeń używacie? czy tylko urządzenia motoroli o dużym zasięgu i dość wysokiej cenie  czy też ktoś działa na urządzeniach tańszych o mniejszym zasięgu (np motorola 5622, 5100,4512 ? jak się takie urządzenia sprawdzają ?

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Łączność radiowa w straży
« Odpowiedź #46 dnia: Wrzesień 06, 2007, 23:23:16 »
U Nas mamy na tyle dobrze , że dla każdego członka zastępu na GBA jest Motorola GP300 , ( dowódca GP 2100 z skaningiem na powiatowy , śmigłowiec LPR , pogotowie ratunkowe , inne kanały powiatowe w miarę potrzeb ) łączność realizujemy na kanałach ratowniczo-gaśnicych , nawet tak są zaprogramowane radiotelefony , że pozycje 1, 2 to kanały ratownico-gaśnicze , a dopiero pozycja 7 jest kanałem powiatowym , 8 skaningiem całości .   Koledzy  z sąsiednich OSP próbowali wykorzystywać tańsze rozwiązania np. Motoroli , ale raczej z miernym skutkiem , bo nie mieli już możliwości połączenia się z innymi na akcji . Pominę już kwestie homologacji itd. 
Zdaję sobie sprawę że sprzęt jest drogi , ale trzeba kombinować , my akurat kupiliśmy bardzo dużą ilość od syndyka upadłej firmy ochroniarskiej . Tak ok. 4-5 radiostacji w cenie jednej nowej .

PZDR

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Łączność radiowa w straży
« Odpowiedź #47 dnia: Wrzesień 07, 2007, 09:40:44 »
Koledzy a jak macie rozwiązaną u siebie łączność pomiędzy strażakami w trakcie akcji, szczególnie chodzi mi tu o OSP... jakich urządzeń używacie? czy tylko urządzenia motoroli o dużym zasięgu i dość wysokiej cenie  czy też ktoś działa na urządzeniach tańszych o mniejszym zasięgu (np motorola 5622, 5100,4512 ? jak się takie urządzenia sprawdzają ?


Te radyjka o których piszesz to są radia PMR właściwie to takie Talkie-Walkie dla amatorów bez pozwolenia o ograniczonej mocy.
Nie ma sposobu, żeby tym pracować na paśmie strażackim - nie będziesz mógł się dogadać z innymi jednostkami. Zasięg tego typu urządzeń realnie to około 1 - 3 km (to co piszą w ofercie to bajki). Są jeszcze tańsze odpowiedniki z marketów ale to już żałość jak to w praktyce działa, kolega kupił do zabawy - przy 300 metrach się rwie łączność.
My mamy w pracy takie podobne motorolki PMR do tych w Twoim linku- rozmawiamy w zasięgu 200 m przez stropy i faktycznie motorola daje radę. Czasem jak w straży idziemy na jakąś obstawę procesji w kościele to pożyczam i jest ok w otwartej przestrzeni na 1 km, poza tym nie potrzeba łączności z innymi jednostkami (niestety profesjonalne radio mamy na razie tylko jedno - Motorola GP360).

Osobiście uważam, że wydawanie kilkuset zł na taką, nie da się ukryć zabawkę (mam tu na myśli radia PMR), to trochę drogo. Jeśli się chce zaoszczędzić to trzeba szukać albo innej firmy (są Kenwoody niezłe dostępne a trochę tańsze - F1 ich używa :)) tylko tu dochodzi kwestia niekompatybilności akcesoriów - ładowarki, baterie zestawy nagłowne itp z innymi firmami i dostęp do serwisu (motorola jest każdym większym mieście), albo co wg mnie jest najlepszym rozwiązaniem niższej wersji tego co macie - GP300 jak pisał MIKO dla strażaka spokojnie daje radę.  Szkoda tylko że jak do tej pory w dotacjach ZOSP dostępny był tylko jeden dość drogi model radiotelefonu - GP360.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 07, 2007, 14:00:32 wysłana przez Sylwek »

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Łączność radiowa w straży
« Odpowiedź #48 dnia: Wrzesień 07, 2007, 10:58:43 »
to nie jest kolego wcale drogo to jest wydatek kilkuset zł ale to jest inwestycja ponieważ zawsze powinna być łączność przecież łączność to podstawa proponuje zakupić nowsze modele Motoroli z serii CM i CP są tańsze oto link   
http://sklep.uni.net.pl/go/_category/?idc=id_15
Pozdrawiam

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Łączność radiowa w straży
« Odpowiedź #49 dnia: Wrzesień 07, 2007, 13:58:24 »
to nie jest kolego wcale drogo to jest wydatek kilkuset zł ale to jest inwestycja ponieważ zawsze powinna być łączność przecież łączność to podstawa proponuje zakupić nowsze modele Motoroli z serii CM i CP są tańsze oto link   
http://sklep.uni.net.pl/go/_category/?idc=id_15
Pozdrawiam

Nie precyzyjnie się wyraziłem - przepraszam - pisząc o nieuzasadnionym zakupie miałem na myśli te radyjka o które pytał falcon - PMRki Motoroli, cena ich zakupu to jakieś 500 PLN za 2 szt i moim zdaniem jest to wyrzucanie kasy na sprzęt który w straży się nie sprawdzi.

Jak już kupować to profesjonalne radia czyli z ręcznych Motoroli będą to GPxxx a z samochodowych GMxxx. Cena najtańszych oscyluje wokół 1000 zł za sztukę i mim zdaniem zakup ich jest jak najbardziej zasadny.

Co do modeli komercyjnych dla firm czyli CPxxx i CMxxx to są dobre ale nie jestem do końca pewien czy mogą pracować na kanałach straży - trzeba się upewnić u dilera albo w serwisie.