Autor Wątek: Łączność radiowa w straży  (Przeczytany 27076 razy)

Offline hubert17

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Łączność radiowa w straży
« dnia: Czerwiec 27, 2007, 00:06:47 »
co trzeba zrobic aby np wejsc na pasmo w Cb strazy pozarnej? bo wiem ze to nie legalne ale fajne bylo by miec cos takiego  :huh:


Dop. moderatora: Widzę, że jednak dyskusja na temat liczności radiowej ostro rozgożała w wątku na temat CB radia dlatego wydzieliłem, nowy oddzielny wątek na temat tylko łączności radiowej w straży. /Sylwek
« Ostatnia zmiana: Lipiec 02, 2007, 08:21:06 wysłana przez Sylwek »

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Łączność radiowa w straży
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 27, 2007, 00:14:44 »
Na szczęście nie idzie na Cb wejść na pasmo straży, całkowicie odmienne częstotliwości . A tak poza tym wcale nie jest to nielegalne . Zgodnie z polskim prawem można nasłuchiwać wszystkiego , chyba że robisz to w celach przestępczych. Karalne jest natomiast nadawanie na tych kanałach. Kup sobie skaner częstotliwości i tyle . Częstotliwości znajdziesz w sieci , przykro mi ale nie mogę ich podać .

PZDR

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Łączność radiowa w straży
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 27, 2007, 00:19:12 »
Nie żartuj.... nie masz nic innego do roboty tylko nasłuchiwać korespondencji radiowych ze straży? to tak samo jak patrzeć na kapiące krople wody z kranu....
EGO = 1 / wiedza

Mariusz_43

  • Gość
Odp: Łączność radiowa w straży
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 27, 2007, 09:24:41 »
Art. 267. § 1. Kto bez uprawnienia uzyskuje informację dla niego nie przeznaczoną, otwierając zamknięte pismo, podłączając się do przewodu służącego do przekazywania informacji lub przełamując elektroniczne, magnetyczne albo inne szczególne jej zabezpieczenie,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto w celu uzyskania informacji, do której nie jest uprawniony, zakłada lub posługuje się urządzeniem podsłuchowym, wizualnym albo innym urządzeniem specjalnym.
§ 3. Tej samej karze podlega, kto informację uzyskaną w sposób określony w § 1 lub 2 ujawnia innej osobie.
§ 4. Ściganie przestępstwa określonego w § 1-3 następuje na wniosek pokrzywdzonego.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 27, 2007, 09:41:34 wysłana przez Mariusz_43 »

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Łączność radiowa w straży
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 28, 2007, 13:31:10 »
Art. 267. § 1. Kto bez uprawnienia uzyskuje informację dla niego nie przeznaczoną, otwierając zamknięte pismo, podłączając się do przewodu służącego do przekazywania informacji lub przełamując elektroniczne, magnetyczne albo inne szczególne jej zabezpieczenie,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto w celu uzyskania informacji, do której nie jest uprawniony, zakłada lub posługuje się urządzeniem podsłuchowym, wizualnym albo innym urządzeniem specjalnym.
§ 3. Tej samej karze podlega, kto informację uzyskaną w sposób określony w § 1 lub 2 ujawnia innej osobie.
§ 4. Ściganie przestępstwa określonego w § 1-3 następuje na wniosek pokrzywdzonego.
Słuchać możesz ale tylko do wiadomości własnej nie możesz tego rozprzestrzeniać itd. itd.
To co napisałeś te akty prawne w ogóle nie dotyczą tego przeczytaj je uważnie a dopiero potem je wrzucaj na tą stronkę.

Mariusz_43

  • Gość
Odp: Łączność radiowa w straży
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 28, 2007, 15:22:39 »
Art. 267. § 1. Kto bez uprawnienia uzyskuje informację dla niego nie przeznaczoną, otwierając zamknięte pismo, podłączając się do przewodu służącego do przekazywania informacji lub przełamując elektroniczne, magnetyczne albo inne szczególne jej zabezpieczenie,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto w celu uzyskania informacji, do której nie jest uprawniony, zakłada lub posługuje się urządzeniem podsłuchowym, wizualnym albo innym urządzeniem specjalnym.
§ 3. Tej samej karze podlega, kto informację uzyskaną w sposób określony w § 1 lub 2 ujawnia innej osobie.
§ 4. Ściganie przestępstwa określonego w § 1-3 następuje na wniosek pokrzywdzonego.
Słuchać możesz ale tylko do wiadomości własnej nie możesz tego rozprzestrzeniać itd. itd.
To co napisałeś te akty prawne w ogóle nie dotyczą tego przeczytaj je uważnie a dopiero potem je wrzucaj na tą stronkę.

Oczywiście że dotyczą. "Kto bez uprawnienia uzyskuje informacje dla niego nie przeznaczoną". Radiostacja Straży, Policji itp. nie jest dla CIEBIE przeznaczona.
"Podłączając się do przewodu służącego do przekazywania informacji". TY się do niego podłączasz. A tak na marginesie, skoro można by było to po co te kanały byłyby kodowane? Radze zagłębić się w tym trochę dokładniej. Przecież chociażby w radiach Policji przekazuje się Pesel, Imie, Nazwisko, Adres Zamieszkania - a to wszystko jest tajemnicą służbową, do której TY nie masz dostępu.

Ps: "To co napisałeś te akty prawne w ogóle nie dotyczą tego przeczytaj je uważnie a dopiero potem je wrzucaj na tą stronkę."  To nie stronka, tylko forum :-]

Ponadto twojego myślenia chyba trochę nie rozumiem. Jak to nie mogę rozprzestrzeniać? Czemu? Skoro ja mogę nasłuchiwać (według Ciebie), to dlaczego nie mogą inni?

Przede wszystkim pewnie myślisz że ja odpowiadam na pytanie pierwszego wątku. Ale mylisz się! Dwa wątki zostały połączone i moje posty dotyczą pytania użytkownika Hubert17. Przeczytaj uważnie, a dopiero potem wrzucaj swój komentarz na forum :-]


Dop. moderatora: Panowie bardzo proszę wracać do tematu - w tym wątku rozmawiamy o CB i ewentualnych możliwościach wykorzystania go w straży natomiast Wy ciągle piszecie o profesjonalnych radiotelefonach. Załóżcie nowy wątek albo wymieńcie się pogladami przez PW. /Sylwek
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 28, 2007, 16:21:18 wysłana przez Sylwek »

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Łączność radiowa w straży
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 28, 2007, 23:53:43 »
W dobie telefonów komórkowych nie wiem czy CB  służy do czegoś innego jak ostrzeganie przed policją i korkami . Oczywiście pomijam małą grupę krótkofalowców . Na początku lat 90 zdarzały się zgłoszenia przez CB dziś to rzadkość .

A jeszcze takie pytanie chyba do OSP Milicz bo trochę się pogubiłem , w tych cytatach . Jakie ogólnie używane kanały w MSWiA są kodowane , niema czegoś takiego , jest wąski udział łączności trakingowej , gównie w W-wa , ale to nie kodowanie , a dynamiczne przydzielanie częstotliwości . W owsetcie za F-16 mieliśmy dostać Tetre jako system łączności takingowej , ale na razie na planach się skończyło . Pomijam fakt wymiany prawie wszystkich radiostacji . Wtedy już skaner nie podoła , nawet w wozie nie posłuchasz co inni robią jak cię operator nie przydzieli do odpowiednie grupy użytkowników .

PZDR   

« Ostatnia zmiana: Lipiec 02, 2007, 08:28:58 wysłana przez Sylwek »

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Łączność radiowa w straży
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 29, 2007, 19:18:18 »
W dobie telefonów komórkowych nie wiem czy CB  służy do czegoś innego jak ostrzeganie przed policją i korkami . Oczywiście pomijam małą grupę krótkofalowców . Na początku lat 90 zdarzały się zgłoszenia przez CB dziś to rzadkość .

A jeszcze takie pytanie chyba do OSP Milicz bo trochę się pogubiłem , w tych cytatach . Jakie ogólnie używane kanały w MSWiA są kodowane , niema czegoś takiego , jest wąski udział łączności trakingowej , gównie w W-wa , ale to nie kodowanie , a dynamiczne przydzielanie częstotliwości . W owsetcie za F-16 mieliśmy dostać Tetre jako system łączności takingowej , ale na razie na planach się skończyło . Pomijam fakt wymiany prawie wszystkich radiostacji . Wtedy już skaner nie podoła , nawet w wozie nie posłuchasz co inni robią jak cię operator nie przydzieli do odpowiednie grupy użytkowników .

PZDR   

SORKI
Ja nie napisałem że są kodowane lecz ten drugi kolega Mariusz 43

Dlatego też chciałęm zwrócić się do Mariusza:
- słuchaj kolego nie są kodowane narazie na dzień dzisiejszy nie są kodowane kanały MSW i kazdy Polak ma do nich swobodny dostęp na starym telewizorze czy radiu  też odbierzesz policje czy tam inne służby te kanały nie są kodowane.

dziękuje MIKO za pomoc.
Pozdro

Mariusz_43

  • Gość
Odp: Łączność radiowa w straży
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 29, 2007, 20:39:09 »
W dobie telefonów komórkowych nie wiem czy CB  służy do czegoś innego jak ostrzeganie przed policją i korkami . Oczywiście pomijam małą grupę krótkofalowców . Na początku lat 90 zdarzały się zgłoszenia przez CB dziś to rzadkość .

A jeszcze takie pytanie chyba do OSP Milicz bo trochę się pogubiłem , w tych cytatach . Jakie ogólnie używane kanały w MSWiA są kodowane , niema czegoś takiego , jest wąski udział łączności trakingowej , gównie w W-wa , ale to nie kodowanie , a dynamiczne przydzielanie częstotliwości . W owsetcie za F-16 mieliśmy dostać Tetre jako system łączności takingowej , ale na razie na planach się skończyło . Pomijam fakt wymiany prawie wszystkich radiostacji . Wtedy już skaner nie podoła , nawet w wozie nie posłuchasz co inni robią jak cię operator nie przydzieli do odpowiednie grupy użytkowników .

PZDR   

SORKI
Ja nie napisałem że są kodowane lecz ten drugi kolega Mariusz 43

Dlatego też chciałęm zwrócić się do Mariusza:
- słuchaj kolego nie są kodowane narazie na dzień dzisiejszy nie są kodowane
kanały MSW i kazdy Polak ma do nich swobodny dostęp na starym telewizorze czy radiu  też odbierzesz policje czy tam inne służby te kanały nie są kodowane.

dziękuje MIKO za pomoc.
Pozdro

Może ja nie jestem w temacie i się mylę. Ale jak złapiesz kanał Policji na starym telewizorze lub radiu to masz u mnie piwo  -_-

Offline laciok

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 571
Odp: Łączność radiowa w straży
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 29, 2007, 23:28:50 »
Mariusz 43 będąc u ciotki na wsi patrzałem na telewizor i w pewnym momencie słyszę w telewizorze  998 xxx zgłoś sie do xxx zdziwiony słucham dalej d-ca meldował do PSK przyjazd na miejsce nie dało mi to spokoju wyjrzałem przez okno a tam chłopaki z OSP walczą z pożarem trawy zdziwiło mnie to strasznie ale tak jak napisał kolega OSP Milicz te kanały nie są kodowane. Druga sprawa miała tu być rozmowa o cb radiu a nie o radiostacjach pozdro :mellow:
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 29, 2007, 23:31:29 wysłana przez laciok »

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Łączność radiowa w straży
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 30, 2007, 01:50:12 »
Słuchajcie no nie można zdradzać , „tajemnic” fachu i może nie dla tego, że to wielka tajemnica , tylko zabili by mnie dyspozytorzy z MSK/PSK którzy potem zamiast słyszeć wozy słyszą muzykę puszczaną przez dzieciaki w eter lub głupie tekst . Zresztą większość mediów, pomocy drogowej, nasłuchuje naszej korespondencji.

Tak na marginesie, chłopaki pojechały kiedyś na kota , ale przez stację krzyknęli że tygrys złapany , a dyspozytor potwierdził „ zrozumiałem tygrys złapany do bazy ” byście widzieli jak się telefony rozdzwoniły , gdzie i jaki .

Ale w dużej części z tym telewizorem to prawda . Wszystko Policja , Straż , Pogotowie , PKP, 2m krótkofalowcy, radio przemienniki i większość TAX , Ochroniarzy pracuje bardzo blisko siebie w częstotliwościach i wymaga identycznych urządzeń , tylko właśnie trzeba znać te częstotliwości , których wybaczcie ja nie podam , chociaż część idzie znaleźć w Internecie . Co do skanerów , owszem można odnaleźć straż , tylko możesz kilka miesięcy skanować zanim trafisz na odpowiednią częstotliwość w momencie prowadzenia łączności , jak nie wiesz czego i gdzie szukać . Ale tak szczerze to jak porządne PSK/MSK to proponuje sobie odpuścić , bo jak przestrzegają zasad łączności to jak się na tym nie znasz i nie rozróżniasz kryptonimów itd. to niewiele zrozumiesz . Zresztą coraz częściej przy zdawaniu obszerniejszych meldunków , konsultowaniu się w sprawach trudnych i kontrowersyjnych korzystamy z komórek w łączności z MSK/PSK , tam też mamy wszystko dla bezpieczeństwa utrwalone na rejestratorach . A w wielu komendach standardowe meldunki zastępują terminale statusów

PZDR

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Łączność radiowa w straży
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 30, 2007, 19:05:05 »
W dobie telefonów komórkowych nie wiem czy CB  służy do czegoś innego jak ostrzeganie przed policją i korkami . Oczywiście pomijam małą grupę krótkofalowców . Na początku lat 90 zdarzały się zgłoszenia przez CB dziś to rzadkość .

A jeszcze takie pytanie chyba do OSP Milicz bo trochę się pogubiłem , w tych cytatach . Jakie ogólnie używane kanały w MSWiA są kodowane , niema czegoś takiego , jest wąski udział łączności trakingowej , gównie w W-wa , ale to nie kodowanie , a dynamiczne przydzielanie częstotliwości . W owsetcie za F-16 mieliśmy dostać Tetre jako system łączności takingowej , ale na razie na planach się skończyło . Pomijam fakt wymiany prawie wszystkich radiostacji . Wtedy już skaner nie podoła , nawet w wozie nie posłuchasz co inni robią jak cię operator nie przydzieli do odpowiednie grupy użytkowników .

PZDR   

SORKI
Ja nie napisałem że są kodowane lecz ten drugi kolega Mariusz 43

Dlatego też chciałęm zwrócić się do Mariusza:
- słuchaj kolego nie są kodowane narazie na dzień dzisiejszy nie są kodowane
kanały MSW i kazdy Polak ma do nich swobodny dostęp na starym telewizorze czy radiu  też odbierzesz policje czy tam inne służby te kanały nie są kodowane.

dziękuje MIKO za pomoc.
Pozdro

Może ja nie jestem w temacie i się mylę. Ale jak złapiesz kanał Policji na starym telewizorze lub radiu to masz u mnie piwo  -_-

To już możesz stawiać ;)
« Ostatnia zmiana: Lipiec 02, 2007, 08:21:44 wysłana przez Sylwek »

Offline hubert17

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: Łączność radiowa w straży
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 02, 2007, 13:07:04 »
osobiscie slyszalem jak na starym neptunie lapalo pasmo policji , wiec cos w tym chyba jest

Offline BRAVEHEART

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.355
  • hot hot hot...
Odp: Łączność radiowa w straży
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 02, 2007, 13:13:47 »
osobiscie slyszalem jak na starym neptunie lapalo pasmo policji , wiec cos w tym chyba jest

hahaha - ale was się żarty trzymają chłopaki - może na "starej frani" coś złapiecie - powodzenia :P Tylko musicie odpowiedni program ustawić i kręcić w lewo chłopaki w lewo - bo w prawo przekręcić termostat można :P

hahahaha

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Łączność radiowa w straży
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 02, 2007, 16:45:41 »
osobiscie slyszalem jak na starym neptunie lapalo pasmo policji , wiec cos w tym chyba jest

hahaha - ale was się żarty trzymają chłopaki - może na "starej frani" coś złapiecie - powodzenia :P Tylko musicie odpowiedni program ustawić i kręcić w lewo chłopaki w lewo - bo w prawo przekręcić termostat można :P

hahahaha

Nie chciałem wdawać się w szczegóły , ale widzę wypada trochę wyjaśnić . Telewizory tak wysoko lub nisko w częstotliwościach z reguły nie pracują, choć były model które były niedaleko . Po drodze mamy jeszcze częstotliwości AM lotnictwa . Ale przy źle dopasowanej „czytaj zestrojonej” naszej antenie , oraz starszego typu urządzeniu sieje ono w taki zakresie , że przebija na telewizor . U Nas na stacji , też słyszymy czasami PKP, a do torów mamy 500 m. Jest to związane z selektywnością pracy urządzeń czyli granicami pasma w który nadaje. I naprawdę nie jest wykluczone że ktoś słyszy w telewizorze straż .

W drugą  stronę jest podobnie . Mieliśmy kiedyś i my i Policja której komisariat jest 300 m od nas, duże zakłócenia na stacji . Zdarzają się, ale te trwały już kilkanaście dni i nie szło prowadzić łączności .  Ściągnęliśmy PAR ( Państwowa Agencja Radiowa ) i namierzyli , że 400 m dalej w jednej z anten TV popsuła się zwrotnica , zasilana z zewnątrz i tak sieje . Po jej wyłączeniu zakłócenia ustały.

A mogę wam jeszcze podać przykład CB . Mój kolega miał sąsiad , zapalonego radioamatora CB . Jak po włączał wszystkie wzmacniacze i do pały , to szedł z taką mocą i w tak szerokim paśmie że mój kolega czasami w nocy budzi się z krzykiem, gdy w kolumnach na cały głos słyszał „ zgłasza się ZEUS do mobila”, można było zawału dostać . Ponieważ kolega był inż. elektronikiem , a ja jestem z fachu pokrewnego to opracowaliśmy urządzenie, które o dużej mocy generowało sygnał zwrotny . Wystarczyło je włączyć gdy nadawał, po cichu przyznaje że po trzecim ugotowaniu końcówki mocy ZEUSA , skończyły się nocne koszary mojego kolegi.

Ale podsumowując, odbieranie straży na telewizorze jest możliwe
Jak wspomniałem tylko i wyłącznie kwestia selektywności   

PZDR

Offline tomek2

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 162
Odp: Łączność radiowa w straży
« Odpowiedź #15 dnia: Lipiec 03, 2007, 22:54:37 »
Zgadzam się z MIKO w 100 procentach takie coś jest możliwe a nawet pewne, radia sieją strasznie i różne cuda czasem można usłyszeć. a co do PAR to to coś sie nazywało Państwowa Agencja Radiokomunikacji i ta instytucja wydawała pozwolenia na prace w eterze krótkofalowcom i pilnowała porządku na pasmach i amatorskich i profesjonalnych.
Cudownie jest:powietrze jest! Dwie ręce mam,Dwie nogi mam.W chlebaku chleb, do chleba ser, do picia deszcz...

strażak79

  • Gość
Odp: Łączność radiowa w straży
« Odpowiedź #16 dnia: Lipiec 04, 2007, 06:42:38 »
POLICJA w moim mieście nie miała tajemnic przed mieszkancami. Wystarczyło włączyć POLSAT i pięknie było wszystko słychać. Potem zmienili coś bo ludzie dostawali szału jak w niedzielę leciał Disco Relax i nie mogli spokojnie oglądać.  ^_^

Offline hubert17

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: Łączność radiowa w straży
« Odpowiedź #17 dnia: Lipiec 04, 2007, 10:47:07 »
wlasnie wczoraj bylo w telewizji ze jest jakas wioska co wszyscy nawet w nowych telewizorach slysza pobliska policje wiec cos prawdy musi byc ^_^

Offline BRAVEHEART

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.355
  • hot hot hot...
Odp: Łączność radiowa w straży
« Odpowiedź #18 dnia: Lipiec 04, 2007, 12:49:03 »
X File albo UFO z Wylatowa się do tego przyczyniły :)
« Ostatnia zmiana: Lipiec 04, 2007, 12:57:32 wysłana przez BRAVEHEART »

Offline Kielonsky

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 84
    • Zygry zobacz
Odp: Łączność radiowa w straży
« Odpowiedź #19 dnia: Lipiec 06, 2007, 13:41:01 »

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Łączność radiowa w straży
« Odpowiedź #20 dnia: Lipiec 06, 2007, 14:20:34 »
http://www.radio.org.pl/poradnik/czestotliwosci/

W przypadku Poznania i straży , są to już dane nie aktualne od kilku lat .
 
PZDR

Offline malina998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 280
  • Szef wszystkich szefów :)
Odp: Łączność radiowa w straży
« Odpowiedź #21 dnia: Lipiec 10, 2007, 18:32:02 »
jak ktoś chce jakieś czestotliwości to pisać..ja sie zajumuje troche strojeniem radyjek... pozdro ;)

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Łączność radiowa w straży
« Odpowiedź #22 dnia: Lipiec 10, 2007, 19:03:39 »
Potrzebuję programator do CYBRCOM H112

Offline malina998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 280
  • Szef wszystkich szefów :)
Odp: Łączność radiowa w straży
« Odpowiedź #23 dnia: Lipiec 10, 2007, 19:42:48 »
programatory mozesz kupic na aukcjach internetowych jest tego tam bardzo duzo..ja jedynie moge podac komus czestotliwosc jaka potrzebuje... pozdr.

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Łączność radiowa w straży
« Odpowiedź #24 dnia: Lipiec 16, 2007, 18:13:19 »
No OK. W telewizorze słychać czasem komunikaty ale tylko wtedy kiedy trochę zabądzą" nie można przecież samemu ustawić częstotliwości i sobie spokojnie słuchać. Więc odpada.
Jeśli ktoś chce mieć nasłuch na PSP a nie chce wydawać kasy na najtańszą motorolkę to wystarczy pogadać z jakimś "radiowcem" z PSP. Oni maja jeszcze full starych radyjek od czasów kiedy weszła motorola z nowa częstotliwością. W niektórych wystarczy odblokować, w innych ściągnąć z internetu "poprawki" sa tez takie które wymagają pewnych technicznych przeróbek. Ale z tego co wiem tylko ok. jedno na 10 szt nie dało sie jakoś przerobić. Mówię oczywiście o nasłuchu.