Pożarnictwo > Ratownictwo Wysokościowe

Doskonalenie Zawodowe Ratowników Wysokościowych.

<< < (5/5)

aw:

" A jeden z przepisów mówi iż przyrząd asekuracyjny musi być odpowiedniej klasy, chyba A, z tego co pamiętam, a przyrząd zjazdowy musi posiadać blokadę, stanowisko pipy w tej kwestii jest jednoznaczne, blokada musi być automatyczna."

No właśnie ze wszystkim się zgadzam ale w żaden sposób nie umiem znaleźć w/w przepisu który o tym mówi w taki sposób jak to opisujesz.
Znam zapis normy o której wspominasz ale nigdy nie widziałem podstawy prawnej która nakazywałaby mi ją stosować. Co do asekuracji ok ale co do dostępu to wydaje się że wszyscy wiedzą ale nikt jej nie widział nawet przedstawiciele pipy po kursie odtl.
Więc jeśli ktoś czytający to forum mógłby podać źródło i zapis konkretnego przepisu to byłbym wdzięczny.

TomekASG_JRG:
Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej zmieniające rozporządzenie w sprawie
minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie użytkowania maszyn przez
pracowników podczas pracy z dnia 30 września 2003 Dz. U03.178.1745

Punkt 8e.3.

http://isip.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20031781745

Z tej strony możesz pobrać. I na podstawie tylko tego przepisu jest to respektowane u nas. Oprócz tego istnieją przepisy branżowe OTDLa i IRATY itp które to określają.

aw:
Dzięki o to właśnie mi chodziło. Jednak to właśnie rozporządzenie daje sporo swobody i możliwości odstępstw przy pracy w dostępie linowym np. zastosowanie jednej liny - robocza/asekuracyjna. Co do opinii i przepisów IRATA i OTDL to póki co nie są to instytucje - wyrocznie w tej kwestii i nikt nie ma obowiązku szkolić się według ich standardów. Choć trzeba docenić ich ogromny wkład w kwestie bezpieczeństwa podczas pracy na wysokości.

TomekASG_JRG:
Czy sporo swobody to bym się kłócił. Ale to prawda, istnieją sytuacje kiedy dopuszczalna jest praca na jednej linie, są to bardzo rzadkie sytuacje i ciężko jest je uzasadnić. Na szczęście zdecydowana większość bhpowców rozumie podstawowe zasady pracy i potrzebę użycia 2 lin co mnie bardzo cieszy.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej