Autor Wątek: Jak oceniasz współpracę z swoim PSK/MSK  (Przeczytany 2975 razy)

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Jak oceniasz współpracę z swoim PSK/MSK
« dnia: Czerwiec 28, 2007, 17:02:02 »
Jak oceniasz współpracę z swoim PSK/MSK

Długo się zastanawiałem gdzie umieścić ten wątek , ale chyba tu najbardziej pasuje. 

W wielu miejscach forum przewijają się tematy związane z MSK i PSK od strony operacyjnej – kwalifikacje dyspozytorów, dysponowanie jednostek, współpraca, wsparcie KDR na akcji itd. Może czas w jednym wątku to ocenić bo to bardzo ważne ogniwo systemu ratowniczego straży , a często incydenty odbijają się na całości postrzegania tematu .

Ja ze swojej strony kilka słów na początek.

Pewnie nie będzie to tajemnicą, że moja ocena będzie dotyczyć MSK Poznań . Szanowni koledzy chylę czoła, choć osoby, które mnie identyfikują może to zaskoczy. Gdy sprawa idzie na ostro, można liczyć na pełną pomoc, sprawnie, szybko, kontrola nad porządkiem w eterze. Pewnie jak by KDR zażądał na miejsce akcji wyrzutnie rakiet między kontynentalnych, też by ją dostarczyli, bez zbędnych pytań i tłumaczenia. Gorzej jak akcja jest już powtarzalna, zdarzają się wtedy decyzje kontrowersyjne, może to wynika z ilości lub powtarzalności zdarzeń. Można wtedy być zaskoczonym, więc proszę o więcej uwagi bo często nawet prozaiczne zgłoszenie może nieść trudne sytuacje do opanowania dla KDR.  A jeszcze, co prawda coraz rzadziej się powtarzające „100 pytań do” w wstępnym etapie akcji gdy nie wiadomo gdzie najpierw ręce włożyć .  Rozumiem że naciska WSKR. Itd. Ale miejcie koledzy szacunek do KDR, często nie idzie się z klonować. Podejrzewam, że każdy z nas jak będzie potrzebował pomocy, wykona to w pierwszej kolejności, a w wolnej chwili złoży sprawozdanie z sytuacji.

Pozdrawiam MSK Poznań

Offline DEX

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 492
Odp: Jak oceniasz współpracę z swoim PSK/MSK
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 30, 2007, 01:13:20 »
Bardzo dobrze. Wyszli z PB. Znają temat. Nie przeszkadzają. Próbują zawsze pomóc. Jak trzeba to są buforem między KDR a WSKR.
Pozdr...
W pewnych kwestiach zgadza się z tobą, ale są i takie, w których mam odmienne zdanie.

Offline bialyKsiaze

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 222
  • "Jeśli chcesz być kimś najpierw musisz być sobą...
    • OSP LEŚNA JANIA
Odp: Jak oceniasz współpracę z swoim PSK/MSK
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 30, 2007, 23:26:18 »
Cóż moje PSK działa różnie... Jak siedzą "starzy" doświadczeni dyspozytorzy to wszystko jest oka...
Ale jak trafi się służba młodzieży (takim w moim wieku:D) to różnie jest z dysponowaniem - np. kilka dni temu wichura i ulewy jak cholera, chłopak z PSK wysłał jeden wóz z OSP z naszej gminy na pompowanie wody z zalanego wiaduktu a drugi wóz posłał na usunięcie drzewa z jezdni... I tu zaczynają sie "schody" bo:
- i my i druga OSP w gminie należymy do KSRG
- i my i oni dysponują sprzętem aby móc usunąć drzewo
- my mieliśmy do miejsca mz ok. 3km a oni mieli 10km i dypozytor posłał ich

Poza tym zawsze przekręcają w meldunkach imiona i nazwiska strażaków-ratowików... Później są telefony w sobotnie wieczory "bo oni odkręcają błędy  w meldunkach"...
" Tylko ktoś kogo wdeptano w błoto i w śnieg, pozbawiono chleba, i kto własnymi pięściami wywalczył sobie prawo do życia, zdolny jest pokazać pewnego dnia, że jest NAJLEPSZY"

W.Suworow

sorbent

  • Gość
Odp: Jak oceniasz współpracę z swoim PSK/MSK
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 14, 2007, 16:13:08 »
ogólnie jest dobrze ale to zależy kto tam siedzi i jaki ma dzień (tak czasem jak ktoś ma zły dzień to słychać w trakcie korespondencji, że nie myśli) ale to jak wszędzie. czasem pomogą jak się o czymś zapomni lub nawet ubiegają decyzje (bo wiedzą że będzie potrzebne to czy tamto po przebiegu akcji i dysponują). Ja oceniłem jako dobra no chyba że siedzi "Gruby" lub LWM to bym dał celujący

Offline maldrin

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 697
  • Strach ma wielkie oczy ;)
Odp: Jak oceniasz współpracę z swoim PSK/MSK
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 14, 2007, 22:31:41 »
Współpraca jest na najwyższym poziomie. Generalnie nie mamy powodu, żeby narzekać :)
Człowiek ujawnia swoją osobowość w sposobie traktowania bliźnich. - Kardynał Stefan Wyszyński

Nie znać Historii to być zawsze dzieckiem - Cyceron

Offline paczmen

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 98
    • OSP Lutomiersk
Odp: Jak oceniasz współpracę z swoim PSK/MSK
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 14, 2007, 23:47:21 »
PSK Pabianice moja ocena 4+ bo w 90% przypadkow jest bardzo dobrze, ale od czasu do czasu trafiaja sie jakies ''kwiatki''. Tak jak napisal MIKO przy duzych/powaznych akcjach jest wszystko na najwyzszym poziomie.

lukasz-malopolska

  • Gość
Odp: Jak oceniasz współpracę z swoim PSK/MSK
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 06, 2007, 21:47:58 »
Nie mogę narzekać :). Wszystko jest tak jak trzeba

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Jak oceniasz współpracę z swoim PSK/MSK
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 01, 2007, 14:41:07 »
W temacie oceny w Warszawie współpraca układa się dobrze, czasem nawet bardzo dobrze. Choć oczywiście zdarzają się zgrzyty. I to o dziwo z tymi najbardziej doświadczonymi dyżurnymi operacyjnymi. Przykład. Kumpel pojechał do pożaru hałdy śmieci. Teren ogrodzony metalowym murem o wysokości 7m. sterta śmieci 40x20 metrów, wysoka na jakieś 5. Wpuszczasz ratowników - zapadają się w płonących śmieciach. Z zewnątrz działania gaśnicze - żaden efekt. Do tego metalowe ogrodzenie trzeba wycinać by dostać się do środka. Jest na miejscu jednym GBA. Prosi o ciężki. MSK odmawia - "najpierw zorganizuj sobie zaopatrzenie wodne na miejscu". Prosi o SD, bo ludzi wpuścić za bardzo nie ma jak, a lepiej to przelewać z góry. MSK - "SD do śmieci??? podjedzie twój d-ca zmiany to zadecyduje" Podjeżdża d-ca zmiany drugim gaśniczym. Prosi o SD - ta sama odpowiedź. Dojeżdża d-ca JRG - prosi o SD. Nic. Skończyło się na wywożeniu śmieci przez fadrome za ogrodzenie i przelewaniu. Jakieś 6 godzin akcja.
Na szczęście takich przykładów jest znikoma ilość.

Ale moje pytanie.
Jak wygląda sytuacja w dużych miastach, gdzie pod MSK/PSK podlega kilka jednostek (Poznań, Kraków, Łódź). W serialu 28 sek. widać, że każde zdarzenie (nawet pożar śmietnika czy kolizja) na terenie Gdańska obsługiwane jest przez MSK. W Warszawie MSK prowadzi jedynie większe zdarzenia, tam, gdzie obecny jest oficer operacyjny miasta. Resztę obsługują dyspozytorzy na PA w poszczególnych jednostkach, w rejonie których ma miejsce zdarzenie.
Jeśli np. w Gdańsku w jednym czasie ma miejsce kilka akcji, nawet mniejszych, to cała korespondencja leci przez MSK??
Jak wygląda to u was?

pozdr.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Jak oceniasz współpracę z swoim PSK/MSK
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 01, 2007, 20:24:54 »
W Poznaniu wszystko idzie przez MSK – nieważne ile jest prowadzonych akcji, po intensywnych opadach deszczu , wichurach – czasami jednocześnie prowadzi 20 i więcej akcji –chłopaki świetnie dają radę .

Pozdrawiam MIKO