Autor Wątek: Sprzęt od sponsorów, fundacji...  (Przeczytany 352011 razy)

Offline woytu89

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 25
Odp: Sprzęt od sponsorów, fundacji...
« Odpowiedź #650 dnia: Styczeń 21, 2012, 20:11:29 »
Gdyby ktoś z okolic Szczecina potrzebował, to można zapytać w Agencji Mienia Wojskowego, mają na zbyciu pożarniczego Stara 244, może warty uwagi.
http://www.amw.com.pl/pl/r/przetargi-rsm/738

pozycja 35

Offline Marcin1986

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 486
Odp: Sprzęt od sponsorów, fundacji...
« Odpowiedź #651 dnia: Styczeń 22, 2012, 00:52:58 »
jes tez przyczepka i motopompa

Offline Lacky

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 263
Odp: Sprzęt od sponsorów, fundacji...
« Odpowiedź #652 dnia: Styczeń 22, 2012, 00:58:24 »
Moja osp w zeszłym roku pozyskała nieodpłatni pompę po-5 z wojska,pompa działa bez zarzutu,trafiła się nam bo nie zawsze się dostaje w stanie godnym do użytku.
"Zgasiliśmy pożar w oborze. Nie spłonęła żadna krowa, utonęło dziesięć."

Offline tomek3344

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 80
Odp: Sprzęt od sponsorów, fundacji...
« Odpowiedź #653 dnia: Styczeń 22, 2012, 09:51:30 »
Sprzęt w niezłym stanie jak na swój wiek, nie jedna OSP by się z niego cieszyła.

Offline TomekASG_JRG

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 133
Odp: Sprzęt od sponsorów, fundacji...
« Odpowiedź #654 dnia: Styczeń 28, 2012, 17:20:45 »
A czy Agencja Mienia Wojskowego może ot tak przekazać danej jednostce OSP jakiś sprzęt? czy muszę go od nich kupić? Są jakieś przepisy zezwalające lub zabraniające?

Offline Lacky

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 263
Odp: Sprzęt od sponsorów, fundacji...
« Odpowiedź #655 dnia: Styczeń 28, 2012, 17:39:27 »
Każde przekazanie sprzętu czy też wycofanie sprzętu z przetargu odbywa się przez ministerstwo obrony narodowej.Kupic zawsze możesz  ^_^
"Zgasiliśmy pożar w oborze. Nie spłonęła żadna krowa, utonęło dziesięć."

Offline katopo

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 332
Odp: Sprzęt od sponsorów, fundacji...
« Odpowiedź #656 dnia: Styczeń 28, 2012, 17:42:27 »
AMW nie przekazuje(nawet jak by chcieli to nie mogą) sprzętu tylko go sprzedaje. Taką odpowiedz otrzymałem po złożonym wniosku
« Ostatnia zmiana: Styczeń 28, 2012, 17:56:08 wysłana przez katopo »

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Sprzęt od sponsorów, fundacji...
« Odpowiedź #657 dnia: Styczeń 29, 2012, 19:57:23 »
AMW nie przekazuje(nawet jak by chcieli to nie mogą) sprzętu tylko go sprzedaje. Taką odpowiedz otrzymałem po złożonym wniosku
Tak, też o tym słyszałem.

Tym niemniej MON może przekazywać sprzęt do OSP, a takowy zawsze można wycofać z przetargu - jeśli się mylę to mnie poprawcie.

Tylko z drugiej strony jakie trzeba mieć plecy żeby komuś w MON się chciało robić takie manewry...
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline tomek3344

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 80
Odp: Sprzęt od sponsorów, fundacji...
« Odpowiedź #658 dnia: Styczeń 29, 2012, 21:09:04 »
MON przekazuje dużo sprzętu dla straży, ten sprzęt co jest w przetargu jest ciężko wyrwać z niego, trzeba mieć dobre znajomości. Lepiej jest napisać wniosek i zabrać sprzęt który jeszcze nie znalazł się w przetargu, jest dużo łatwiej.

Offline kamcio

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 116
Odp: Sprzęt od sponsorów, fundacji...
« Odpowiedź #659 dnia: Styczeń 30, 2012, 20:25:06 »
Czy ktoś dostał w ostatnim czasie torbę medyczną z KRUSu?;>

Offline michal

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 169
Odp: Sprzęt od sponsorów, fundacji...
« Odpowiedź #660 dnia: Styczeń 30, 2012, 21:23:14 »
Witam
Czy ktoś próbował sił w programie FIO (Fundusz Inicjatyw Społecznych).
Ponieważ mam zamiar w tym roku spróbować.

Jeśli chodzi o sprzęt medyczny to można spróbować połączyć to ze szkoleniem np. kurs KPP + zakup zestawu PSP.  Mi coś takiego wyszło z PO KL.

Pozdrawiam
Michał

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Sprzęt od sponsorów, fundacji...
« Odpowiedź #661 dnia: Styczeń 31, 2012, 06:24:14 »
Czy ktoś dostał w ostatnim czasie torbę medyczną z KRUSu?;>
tak moja jednostka w zeszłym roku ale kolega z innej jednostki sie teraz stara i narazie cisza

Offline szakal89

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 26
Odp: Sprzęt od sponsorów, fundacji...
« Odpowiedź #662 dnia: Styczeń 31, 2012, 17:56:37 »
MON przekazuje dużo sprzętu dla straży, ten sprzęt co jest w przetargu jest ciężko wyrwać z niego, trzeba mieć dobre znajomości. Lepiej jest napisać wniosek i zabrać sprzęt który jeszcze nie znalazł się w przetargu, jest dużo łatwiej.

do monu trzeba wysłać wniosek za pomocą poczty polskiej czy mozna emailem

Offline tomek3344

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 80
Odp: Sprzęt od sponsorów, fundacji...
« Odpowiedź #663 dnia: Styczeń 31, 2012, 18:01:54 »
Nasz wniosek osobiście wiezie osoba która nam łatwi ten sprzęt, mi się wydaje że jak masz niedaleko to możesz go zawieść, może coś się więcej dowiesz na temat przekazania jak będziesz go oddawał.

Offline szakal89

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 26
Odp: Sprzęt od sponsorów, fundacji...
« Odpowiedź #664 dnia: Styczeń 31, 2012, 18:09:37 »
Nasz wniosek osobiście wiezie osoba która nam łatwi ten sprzęt, mi się wydaje że jak masz niedaleko to możesz go zawieść, może coś się więcej dowiesz na temat przekazania jak będziesz go oddawał.
tylko że niestety mam bardzo daleko pół polski można listownie to wysłać lub emailowo

Offline tomek3344

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 80
Odp: Sprzęt od sponsorów, fundacji...
« Odpowiedź #665 dnia: Styczeń 31, 2012, 18:36:44 »
Napisz do mnie na tomek334433@tlen.pl to napiszę ci coś więcej o tym przekazaniu.

Offline basti007

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 113
Odp: Sprzęt od sponsorów, fundacji...
« Odpowiedź #666 dnia: Styczeń 31, 2012, 18:38:54 »
Czy ktoś dostał w ostatnim czasie torbę medyczną z KRUSu?;>
tak moja jednostka w zeszłym roku ale kolega z innej jednostki sie teraz stara i narazie cisza

my czekamy od 2009 roku, ostatnio jak z nimi rozmawialismy to powiedzieli ze jestemy 2 w kolejce

Offline TomekASG_JRG

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 133
Odp: Sprzęt od sponsorów, fundacji...
« Odpowiedź #667 dnia: Styczeń 31, 2012, 20:28:10 »
Jeśli chodzi o KRUS to wniosek złożyłem rok temu, byłem 3 na liście i pod koniec roku rozdali 3 torby a moja jednostka jest 2 na liście. Czekamy dalej.

Offline paawel998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 166
Odp: Sprzęt od sponsorów, fundacji...
« Odpowiedź #668 dnia: Luty 04, 2012, 15:23:23 »
witam. do MON są gotowe wnioski tylko do wypełnienia odnośnie sprzętu czy trzeba sobie coś samemu montować ?

Offline TomekASG_JRG

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 133
Odp: Sprzęt od sponsorów, fundacji...
« Odpowiedź #669 dnia: Luty 04, 2012, 15:28:49 »
Są gotowe na stronie MONu.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Sprzęt od sponsorów, fundacji...
« Odpowiedź #670 dnia: Luty 08, 2012, 18:51:55 »
Nie chcę rozpoczynać nowego wątku, ale sprawa dotyczy pozyskiwania funduszy na działalność statutową OSP.

Chodzi mi dokładnie o "fundusz sołecki"

http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20090520420

Na co można przeznaczyć fundusz sołecki

Cytuj
Otóż zgodnie z art. 1 ust 3 ustawy o funduszu sołeckim mogą  je przeznaczyć wyłącznie na zadania własne gminy. Te zaś są wymienione w art. 7 ust 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym. Są to w szczególności sprawy: ładu przestrzennego, gospodarki nieruchomościami, ochrony środowiska i przyrody, gospodarki wodnej, gminnych dróg, mostów, placów, organizacji ruchu drogowego, wodociągów i zaopatrzenia w wodę, kanalizacji, usuwania i usuwania ścieków komunalnych, utrzymania czystości i porządku oraz urządzeń sanitarnych, wysypisk i unieszkodliwiania odpadów komunalnych, zaopatrzenia w energię elektryczną i cieplną oraz gaz, lokalnego transportu zbiorowego,  ochrony zdrowia, pomocy społecznej, w tym ośrodków i zakładów opiekuńczych, gminnego budownictwa mieszkaniowego, edukacji publicznej, kultury, w tym bibliotek gminnych i innych placówek upowszechniania kultury, kultury fizycznej i turystyki, w tym terenów rekreacyjnych i urządzeń sportowych, targowisk i hal targowych, zieleni gminnej i zadrzewień,  cmentarzy gminnych, porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli oraz ochrony przeciwpożarowej i przeciwpowodziowej, utrzymania gminnych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz obiektów administracyjnych, polityki prorodzinnej, w tym zapewnienia kobietom w ciąży opieki socjalnej, medycznej i prawnej, wspierania i upowszechniania idei samorządowej, w tym tworzenia warunków do działania i rozwoju jednostek pomocniczych i wdrażania programów pobudzania aktywności obywatelskiej, promocji gminy, współpracy z organizacjami pozarządowymi, współpracy ze społecznościami lokalnymi regionalnymi innych państw. 
Sołectwa, które korzystają i zarządzają świetlicami wiejskimi albo domami ludowymi  czy placami zabaw bądź skwerami itp. składnikami mienia - bardzo łatwo jest podjąć zgodną z przepisami ustawowymi  i racjonalną decyzję na co przeznaczyć  środki funduszu. Są to bowiem z reguły: remont, rozbudowa, wyposażenie, urządzenie. Ale jeśli nie korzystają z podobnych nieruchomości albo chcą przeznaczyć fundusz na inne przedsięwzięcia, bądź są problemy związane z własnością gruntów -  mogą się pojawić wątpliwości, które trzeba będzie wyjaśnić kompetentnymi odpowiedziami.

http://www.funduszesoleckie.eu/index.php?option=com_content&view=article&id=235:na-co-mona-przeznaczy-fundusz-soecki&catid=48:gazeta-soecka&Itemid=54

Cytuj
Jeśli są to tak oczywiste zadania jak np. remont świetlicy wiejskiej, zakładanie skweru albo budowa placu zabaw na gruncie będącym własnością gminy, to nie ma żadnych wątpliwości – fundusz sołecki na takie zadania oczywiście można przeznaczyć. Bowiem remont świetlicy mieści się w katalogu zadań własnych gminy ujętych w art. 7 ust 1 pkt 9 ustawy o samorządzie gminnym czyli w sprawach: „kultury, w tym bibliotek gminnych i innych instytucji kultury oraz ochrony zabytków i opieki nad zabytkami”. Niewątpliwie zaś świetlice wiejskie zaliczają się do owych „innych instytucji kultury”. Także mieści się w art. 7 ust 1 pkt 15, który wyszczególnia jako zadanie własne gminy sprawy utrzymania gminnych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz obiektów administracyjnych”. Z kolei zakładanie skweru i budowa placu zabaw jako zadanie własne gminy wynika z przepisu art. 7 ust 1 pkt 10, który zalicza do tej kategorii sprawy „kultury fizycznej i turystyki, w tym terenów rekreacyjnych i urządzeń sportowych”. Wynika także z przepisu art.7 ust 1 pkt 12, zaliczającego do zadań własnych gminy sprawy zieleni gminnej i zadrzewień.
Jednak nie wszystkie obiekty, z których korzystają mieszkańcy sołectwa mają uporządkowany stan prawny i wtedy jest problem. Często świetlica wiejska albo dom ludowy stoją na gruncie wspólnoty gruntowej. A wspólnota gruntowa jest formą grupowej współwłasności prywatnej albo mieszkańcy mają prawo współużytkowania tego gruntu. Bywa, że zostały wybudowane przez mieszkańców wsi na gruncie podarowanym bezpłatnie mieszkańcom tej wsi a ściślej gromadzie (poprzedniczce sołectwa) przez prywatną osobę jeszcze w okresie przedwojennym albo w czasach PRL. Jednak nie dopełniono formalności, nie sporządzono umowy w formie notarialnej, nie ma wpisu do Księgi Wieczystej, nie żyje już dawno darczyńca, który mógłby formalnie przekazać działkę na własność gminie z przeznaczeniem jej do wyłącznego użytkowania i korzystania przez sołectwo. Ale jego syn bądź wnuk dalej pozwala korzystać ze świetlicy, tyle, że nie chce przekazać gminie w darowiźnie gruntu. A budynek w świetle litery prawa jest na trwale z gruntem związany, więc teoretycznie świetlica też stanowi własność tego syna albo wnuka. Bywa i tak, że mieszkańcy sołectwa stale korzystają z sali znajdującej się w remizie strażackiej, będącej wraz z działką na której wieś zbudowała remizę, własnością OSP. Czy można wówczas z funduszu sołeckiego wyremontować tę salę albo założyć za środki z funduszu sołeckiego plac zabaw na gruncie wspólnoty gruntowej. Czy można wyremontować z funduszu świetlicę posadowioną na gruncie, do którego prawa własności ma prywatna osoba? Teoretycznie – nie. Bowiem gmina nie może wkładać swoich pieniędzy w nie swoje obiekty. Jednakże jest sposób na rozwiązanie tego problemu. Trzeba tylko aby gmina nabyła tytuł prawny do owej sali, gruntu na którym powstanie plac zabaw albo świetlicy wiejskiej. Nie musi to być wcale prawo własności. Może być z powodzeniem zawarta umowa dzierżawy, najmu, użytkowania. Trzeba ją tylko sporządzić w formie notarialnej. Można opłatę za dzierżawę lub najem albo prawo użytkowania określić dowolnie nawet jako symboliczną złotówkę. Nie należy jednak podpisywać umowy użyczenia, bowiem w swojej istocie prawo użyczenia zawiera postanowienia, że ten, komu się użycza daną rzecz (ruchomość lub nieruchomość) w zasadzie nie ma prawa robić tam remontów ani adaptacji tylko korzystać z tej rzeczy na bieżąco i czynić drobne naprawy mające utrzymać ją w „stanie niepogorszonym”. Ma to więc być naprawa zamku, przeciekającego kranu czy wkręcenie żarówki, ale nie gruntowny remont bądź adaptacja.
Oczywiście nie będzie możliwe podpisanie umowy ze wspólnotą gruntową, która ma nieuregulowany stan prawny tj. nie ma ustalonego przez starostę wykazu udziałowców i udziałów im przynależnych, nie powołała spółki do zarządzania wspólnotą, nie ma wybranych jej władz ani uchwalonego statutu. Taka wspólnota jest zawieszona w niebycie prawnym, bowiem nie może podejmować żadnych skutecznych czynności prawnych.
W przypadku obiektów będących własnością Ochotniczej Straży Pożarnej sprawa jest prosta - jako organizacje pozarządowe mogą one zawierać umowy nawet jeśli nie są zarejestrowane w KRS. Ponadto gmina ma wpisane jako zadanie własne współpracę z organizacjami pozarządowymi, także z organizacjami mającymi status pożytku publicznego i działanie na ich rzecz (art. 7 ust 1 pkt 19). Dlatego we wniosku formułowanym przez sołectwo dotyczącym przeznaczenia środków przypadających na sołectwo można uzasadnić przeznaczenie funduszu sołeckiego np. na ogrodzenie terenu, na którym znajduje się OSP albo utwardzenie placu manewrowego – wymogami wynikającymi z ochrony przeciwpożarowej (żeby na wybojach samochody pożarnicze nie zostały uszkodzone, albo żeby sprzęt przeciwgaśniczy i wozy strażackie nie zostały ukradzione lub zdekompletowane przez niepowołane osoby).

http://www.funduszesoleckie.eu/index.php?option=com_content&view=article&id=248:na-co-mona-przeznaczy-fundusz-soecki-&catid=43:aktualnosci&Itemid=1

Moje pytanie brzmi, czy korzystacie z takich środków w Waszych OSP?

Dodam od siebie, że u nas jednostki co roku dostają do kilku tysięcy (5) z funduszu sołeckiego na zakup sprzętu, umundurowania, małych remontów remiz, wykonanie ogrodzenia itp.
Drugą kwestią jest przekonanie mieszkańców na zebraniu wiejskim podczas podziału funduszu, co do zasadności zakupów na cele OSP.
Dobrze mieć w radzie sołeckiej strażaków lub sympatyków strażackich, a na zebranie podczas, którego, są dzielone pieniądze i sporządzany jest wniosek do UG pójść całym składem.

 

Offline max[]

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.156
    • ...
Odp: Sprzęt od sponsorów, fundacji...
« Odpowiedź #671 dnia: Luty 08, 2012, 19:19:49 »
Fundusz sołecki akurat w mojej gminie został zawieszony ale w innych gminach całe strażackie rodziny idą na zebranie i podział jest pół na pół. Pozdrawiam

Nawiasem mówiąc na dniach rusza konkurs dotacyjny na zakup sprzęt, wiecej informacji na dniach. - woj.dolnośląskie
« Ostatnia zmiana: Luty 08, 2012, 21:37:02 wysłana przez max[] »

Offline katopo

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 332
Odp: Sprzęt od sponsorów, fundacji...
« Odpowiedź #672 dnia: Luty 08, 2012, 19:24:23 »
max podziel się coś więcej co to za fundusz dotacyjny

Offline koen

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: Sprzęt od sponsorów, fundacji...
« Odpowiedź #673 dnia: Luty 08, 2012, 21:12:06 »
Moja jednostka OSP w tym roku z funduszu sołeckiego ma dotacje w wysokości 9 000 zł na sprzęt pożarniczy :)

Offline Firefajter998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 141
  • JRG
    • OSP RADUŃ
Odp: Sprzęt od sponsorów, fundacji...
« Odpowiedź #674 dnia: Luty 08, 2012, 21:35:05 »
Gratulacje panowie ;)

U mnie w jednostce niestety jest tak, że sołtys jest ANTY strażakiem więc nie możemy liczyć na żadne dofinansowanie ... :/