Autor Wątek: Poselski projekt w sprawie OSP  (Przeczytany 5551 razy)

Offline jaza

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 61
Poselski projekt w sprawie OSP
« dnia: Czerwiec 18, 2007, 23:46:07 »
Witam serdecznie Brać Strażacką
Mam pytanie skierowane głównie do tych, którzy będąc funkcjonariuszami PSP są również członkami OSP – czy Ktoś z Was posiada lub zna losy poselskiego projektu, nad którym po raz pierwszy dyskutowali posłowie w dniu 30 marca br., a który dot. m. in.:
1)   zatrudniania komendanta gminnego ochrony przeciwpożarowej lub komendanta gminnego OSP,
2)   koordynacji przez wójtów (burmistrzów, prezydentów miast) nad funkcjonowaniem KSRG,
3)   zobowiązania nieodpłatnego przekazywania przez PSP na rzecz OSP technicznie sprawnego zbędnego sprzętu i urządzeń,
4)   ubezpieczenia strażaków OSP od odpowiedzialności cywilnej oraz od następstw nieszczęśliwych wypadków,
5)   zwolnienia jednostek OSP z obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych i sporządzania sprawozdań finansowych w zamian za ponowne wprowadzenie książki skarbnika i poprzestaniu na kontrolach komisji rewizyjnych,
6)   wydawania przez wójta kierowcom pojazdów uprzywilejowanych należących do OSP dokumentu potwierdzającego uprzywilejowanie,
7)   zwolnienia pojazdów uprzywilejowanych należących do OSP z podatku od środków transportowych,
8)   10 procentowego dodatku do emerytury lub renty (lecz nie wyższego niż 200 PLN miesięcznie) dla tych członków OSP, którzy są w stanie udokumentować co najmniej trzydziestoletni staż członkowski w OSP.
Źródłem powyższych informacji jest artykuł pt. „Gmina zatrudni komendanta”, jaki ukazał się w gazecie „Rzeczpospolita” z dn. 30.03.2007 r. w dziale „aktualności” (C3).
Jeżeli Ktoś z Was posiada lub zna dalsze losy tego poselskiego projektu (po 30 marca br.) – będę tej osobie niezmiernie wdzięczny za informacje na ten temat.

Z wyrazami szacunku, poważaniem i pozdrowieniami
jaza
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 18, 2007, 23:48:21 wysłana przez jaza »

Offline BRAVEHEART

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.355
  • hot hot hot...
Odp: Poselski projekt w sprawie OSP
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 19, 2007, 14:45:06 »
"...czy Ktoś z Was posiada lub zna losy poselskiego projektu, nad którym po raz pierwszy dyskutowali posłowie w dniu 30 marca br., a który dot. m. in.:..."

Myślę, że jak większośc projektów będzi emusiał poczekać aż posłowie wrócą z wakacji na które bardzo ciężko pracowali.

cyt. "www.superstacja.com"

"Już niedługo rozpoczną się wakacje, na które wszyscy czekamy z utęsknieniem. Posłowie również, Tym bardziej, że ich urlop będzie rekordowo długi bo potrwa aż 6 tygodni.

Ostatnie posiedzenie Sejmu przed wakacyjną przerwą odbędzie się 6 lipca a następne dopiero 22 sierpnia. Początkowo padały podejrzenia, że to Marek Jurek, poprzedni marszałek Sejmu, dał posłom tyle wolnego. On jednak twierdzi inaczej. Posłowie wskazują Marka Jurka, Marek Jurek wskazuje posłów, czyja to decyzja, tego pewnie się nie dowiemy. Mamy jednak nadzieje, że po tak długim wypoczynku posłowie wrócą wypoczęci i z głową pełną nowych, świeżych pomysłów"


Z ostatniej chwili.

cyt. "interia.pl"

"Wstrzymać posłom wakacje!

Wkrótce sale sejmowe opustoszeją /RMF1 godz. 52 minuty temu

Dziesiątki ustaw nieuchwalonych to zagrożenie dla terminowości prac na rzecz mistrzostw piłkarskich Euro 2012 r. Tymczasem posłowie wybierają się na rekordowo długie wakacje - alarmuje "Dziennik Zachodni".

Jeszcze marszałek Marek Jurek zdecydował, że pauza wakacyjna będzie trwała od 7 lipca do 21 sierpnia. Jego następca Ludwik Dorn nie zmienił terminu. Przedsiębiorcy nie zdzierżyli: wystosowali do szefa polskiego parlamentu list otwarty.

Organizacja mistrzostw Europy w piłce nożnej to dla Polski wielka szansa na rozwój oraz promocję naszego kraju. Eksperci CEE Property Group szacują, że dodatkowe 40 mld euro, które Polska otrzyma na przygotowania do ME w 2012, przełożą się na wzrost PKB w latach 2009-2012 przynajmniej o dodatkowe 1,5 punktu procentowego.

 
  Jednak przedsiębiorcy ostrzegają, że do roku 2012 zostało bardzo mało czasu na realizację inwestycji. Trzeba wybudować i zmodernizować drogi, połączenia kolejowe, hotele i obiekty sportowe, wykonać wiele innych inwestycji. Czas goni - od chwili przyznania Polsce i Ukrainie prawa organizacji imprezy upłynęło już 2 miesiące, a więc 1/30 czasu do pierwszego meczu.

- Sprawna i szybka realizacja niezbędnych inwestycji uzależniona jest dzisiaj przede wszystkim od uchwalenia kilkudziesięciu ustaw, począwszy od prawa budowlanego, ustawy o planowaniu przestrzennym, ustawy o VAT w budownictwie, o swobodzie działalności gospodarczej, o zamówieniach publicznych, o partnerstwie publiczno- prywatnym po ustawę o ochronie zdrowia zwierząt - alarmuje Andrzej Malinowski, prezydent Konfederacji Pracodawców Polskich i współprzewodniczący Koalicji Polskich i Ukraińskich Pracodawców na rzecz Euro 2012.

W ich imieniu napisał list otwarty do marszałka Dorna. Apeluje o rozpoczęcie tegorocznych "wakacji parlamentarnych" dopiero po uchwaleniu najważniejszych ustaw, mających wpływ na realizację inwestycyji do EURO 2012. "Uważamy, że dobre przygotowanie Polski do tego wydarzenia powinno być priorytetem na najbliższe lata dla wszystkich Polaków - administracji rządowej, parlamentarzystów i przedsiębiorców, a także całego społeczeństwa - argumentują przedsiębiorcy. "Bez współpracy wszystkich środowisk, w tym polityków i przedsiębiorców nie będzie możliwe terminowe przygotowanie się do tej imprezy".

Poseł Eugeniusz Wycisło (PO) popiera pomysł przedsiębiorców, ale nie wierzy, by nawet po przesunięciu wakacji parlamentarnych udało się szybko uchwalić wiążące się ze sobą ustawy potrzebne pod Euro 2012. - Co najmniej od 3 tygodni dzwonię do marszałka Dorna, by ustalił terminarz prac Sejmu na drugie półrocze - skarży się DZ poseł Wycisło. - Na razie znamy rozkład jazdy do 23 sierpnia. Reszta to wielka niewiadoma. Dla mnie jako posła to makabryczna sytuacja!

Dlatego poseł opozycji uważa, że nawet przeniesienie wakacji na zimę nic nie da. Tego samego zdania jest... poseł koalicji Stanisław Szwed (PiS). - Pamiętam opór kolegów, kiedy marszałek Dorn zaproponował ostatnie przedwakacyjne obrady na 11 lipca. Posłowie protestowali, bo już zaplanowali wakacyjne wyjazdy za granicę - mówi poseł Szwed. Jego zdaniem, nie ma sensu przedłużanie prac Sejmu i przesuwanie wakacji z innego, prostego powodu: zwyczajnie nie byłoby nad czym obradować. W parlamencie żadna z pilnych dla Euro 2012 ustaw jeszcze przez rząd nie została złożona.

- Wicepremier Przemysław Gosiewski na ostatnim klubowym spotkaniu powiadomił nas, że czeka nas po wakacjach szybka praca parlamentarna, ale nie było mowy o superścieżce dla ustaw - zapewnia poseł PiS, Stanisław Szwed. - Dlatego myślę, że otrzymamy je od rządu po wakacjach, będą porządnie przygotowane, a wówczas procedowanie nad nimi w Sejmie będzie sprawne."


« Ostatnia zmiana: Czerwiec 20, 2007, 08:42:30 wysłana przez Butel »

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Poselski projekt w sprawie OSP
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 21, 2007, 22:32:45 »
Przegląd Pożarniczy nr 5.
Informacja - przegląd wydarzeń str. 54.
25 kwietnia w Domu Poselskim w Warszawie odbyło się posiedzenie Parlamentarnego Zespołu strażaków. W trakcie spotkania poseł Krystyna Ozga przedstawiła zebranym stan zaawansowania prac nad nowelizacją ustawy o ochronie p.poż.
Tylko tyle i krótko.

Offline jaza

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 61
Odp: Poselski projekt w sprawie OSP
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 14, 2007, 17:51:02 »
Informacja dotycząca wypłat ekwiwalentu strażakom ochotnikom za udział w działaniu ratowniczym lub szkoleniu pożarniczym.

http://www.mswia.gov.pl/portal/pl/2/4868/

Z wyrazami szacunku, poważaniem i pozdrowieniami
jaza
« Ostatnia zmiana: Sierpień 14, 2007, 17:52:59 wysłana przez jaza »

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Poselski projekt w sprawie OSP
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 14, 2007, 20:56:15 »
i super - tylko po co? nowelizacja ust. 2 jest potrzebna, ale ust. 1 spokojnie można pozostawić. Trzeba być idiotą (w tym przypadku idiotką - tak na marginesie - czy ta pani jest blondynką?), żeby spłodzić interpretację będącą przyczyną całego zamieszania. Jeszcze gorzej z tymi, którzy nie potrafią wyjść z tej sytuacji z twarzą i przyznać się do błędu... ach, zapomnialem - przecież nic i nikt ich nie przekona, że białe jest białe, a czarne jest czarne...
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Poselski projekt w sprawie OSP
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 14, 2007, 22:38:53 »
Teraz i tak nie będzie na nic czasu. Władza zajeła się sama sobą. Wiec obawiam się, ze jakiekolwiek projekty zmian w ustawach będą musiały poczekać na lepsze czasy. I nikt nie jest pewien czy takowe na pewno nastąpią.

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Poselski projekt w sprawie OSP
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 19, 2007, 15:33:36 »
Pamietajmy, że wybory tuz, tuż i PIS chce teraz przyciągnąć jak największąliczbe wyborców różnymi takimi "sztuczkami" jak ta.
Ja od dawna uważam, że ochotnicy jeżdżą do akcji za darmo.
Wszystkie jednostki w których jest ekwiwalent doskonale wiedzą jaki to wprowadza bałagan. Każda jednostka wpisuje sobie nie wiadomo jakie wielkie ilości godzin. Np. po akcji jadą powolutku do sklepu, uzupełnić płyny, zatankować samochód, czyszczą UPSy, węże - co daje dodatkowe np. 2 godziny. Potem dopiero zgłaszają do MSK powrót do bazy.
A już o podpalaczach dla kasy nie wspomnę...

Offline Krzyś Mila

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 558
  • By zawsze wracać z tarczą i z dumą nosić mundur...
Odp: Poselski projekt w sprawie OSP
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 19, 2007, 20:13:55 »
Pedrod

Jeżeli jest to związane z wyborami, to  jest to tania sztuczka wyborcza.
Najpierw bzdurną interpretacją prawa doprowadzają do zaprzestnia wypłaty ekwiwalentu, potem tłumaczą się, że i tak ma decydować gmina, o tym czy płacić czy nie, następnie wnoszą poprawki, by "przepis ustawy nie budził wątpliwości", a tymczasem one dziś właśnie takie są.
Owa nowelizacja tak naprawdę jest mniej korzystna dla nas ochotników niż dotychczasowe przepisy.

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Sierpień 20, 2007, 09:03:49 wysłana przez Krzyś Mila »

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Poselski projekt w sprawie OSP
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 19, 2007, 21:03:23 »
Przeczytałem to wszystko i już nie wiem czy ja jestem nienormalny czy ktoś kto coś takiego napisał i podpisał: najpierw ble ble ble o tym jacy to jesteśmy ważni i potrzebni, potem ble ble ble jak to MSWiA i klubowi PIS zależy na rozwiązaniu sprawy a potem to:

Przedstawiciele resortu współuczestniczyli w pracach nad odpowiednim sformułowaniem zgłoszonej przez posłów Klubu Parlamentarnego PiS poprawki do ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 roku o ochronie przeciwpożarowej.
Tekst poprawki zgłoszonej przez Klub Parlamentarny PiS w pełnym brzmieniu stanowi, że:
W ustawie z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. 2002r. Nr 147 Poz. 1229) w art. 28 ust. 1 i 2 otrzymują brzmienie:
„1. Rada gminy może, w drodze uchwały, przyznać zryczałtowany ekwiwalent każdemu członkowi ochotniczej straży pożarnej za uczestniczenie w działaniu ratowniczym lub szkoleniu pożarniczym organizowanym przez Państwową Straż Pożarną, z zastrzeżeniem
ust 3. Wysokość ekwiwalentu ustala rada gminy
.

jak dla mnie słowo "może" oznacza że nie musi - kto z was "mogąc" płacić podatek będzie go bez przymusu płacił?
wysokość ekwiwalentu ustala rada gminy - to ja poproszę o zapis w jakiejś ustawie, że wysokość podatku to ja sobie mogę sam ustalić


mam głęboko w poważaniu te marne 13 zł ale taki tekst obraża mnie jako człowieka, obraża mnie
jako strażaka ochotnika i ubliża mojej inteligencji (nie żebym się za jakiegoś super inteligentnego uważał ale czytać ze zrozumieniem umiem)

« Ostatnia zmiana: Sierpień 19, 2007, 21:10:58 wysłana przez Sylwek »

Offline Tiger

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 303
    • PeeM
Odp: Poselski projekt w sprawie OSP
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 23, 2007, 10:35:31 »
Witam serdecznie Brać Strażacką
Mam pytanie skierowane głównie do tych, którzy będąc funkcjonariuszami PSP są również członkami OSP – czy Ktoś z Was posiada lub zna losy poselskiego projektu, nad którym po raz pierwszy dyskutowali posłowie w dniu 30 marca br., a który dot. m. in.:
1)   zatrudniania komendanta gminnego ochrony przeciwpożarowej lub komendanta gminnego OSP,
2)   koordynacji przez wójtów (burmistrzów, prezydentów miast) nad funkcjonowaniem KSRG,
3)   zobowiązania nieodpłatnego przekazywania przez PSP na rzecz OSP technicznie sprawnego zbędnego sprzętu i urządzeń,
4)   ubezpieczenia strażaków OSP od odpowiedzialności cywilnej oraz od następstw nieszczęśliwych wypadków,
5)   zwolnienia jednostek OSP z obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych i sporządzania sprawozdań finansowych w zamian za ponowne wprowadzenie książki skarbnika i poprzestaniu na kontrolach komisji rewizyjnych,
6)   wydawania przez wójta kierowcom pojazdów uprzywilejowanych należących do OSP dokumentu potwierdzającego uprzywilejowanie,
7)   zwolnienia pojazdów uprzywilejowanych należących do OSP z podatku od środków transportowych,
8)   10 procentowego dodatku do emerytury lub renty (lecz nie wyższego niż 200 PLN miesięcznie) dla tych członków OSP, którzy są w stanie udokumentować co najmniej trzydziestoletni staż członkowski w OSP.
Źródłem powyższych informacji jest artykuł pt. „Gmina zatrudni komendanta”, jaki ukazał się w gazecie „Rzeczpospolita” z dn. 30.03.2007 r. w dziale „aktualności” (C3).
Jeżeli Ktoś z Was posiada lub zna dalsze losy tego poselskiego projektu (po 30 marca br.) – będę tej osobie niezmiernie wdzięczny za informacje na ten temat.

Z wyrazami szacunku, poważaniem i pozdrowieniami
jaza

Ups, umieściłem info na temat losów tej ustawy w innym wątku, a teraz dopiero znalazłem ten.
Ale co tam, zawsze możecie kliknąć tutaj
albo bezpośrednio - link do stanowiska Rządu. W każdym razie lektura optymizmem nie napawa.

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Poselski projekt w sprawie OSP
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 23, 2007, 11:35:26 »
Wiec sprawa się rypła i po sprawie. Uzasadnienie wydaje się logiczne. Ale kto zna specyfikę służby ten wie, że przepis przepisem a życie życiem.
Wiec teraz dołączymy do grona bokujących drogi. Bo jak będzie zdarzenie na jezdni i nie bedzie policji albo będzie i będzie sie grzać w samochodzie to trzeba zamknąć drogę i nie martwić sie o kierowanie ruchem.
Komendanta Gminnego nie ma co wybierać, bo i tak nie ma on żadnego umocowania w przepisach prawnych. Wiec można go zacząć olewać.
Ale najbardziej zbulwersowało mnie stwierdzenie, że tylko niewielki odsetek jednostek spełnia minimalne wymagania dotyczące KRSG. Czyżby Komenda Główna przedstawiajac takie dane bała sie o własne stołki. Przecież nikt z OSP im ich nie zabierze. Jak coś potrzeba to robia problemy. A po co to wam, a znów coś chcecie. Podpisują zarządzenia, programy szkolenia i nie potrafia sie wywiazać z tego co sami tworzą. I jeszcze przeszkadzaja. O służbach ratowniczych pamieta się wtedy kiedy się coś zdarzy. Kiedy trzeba zapierniczac ileś godzin bo taka jest potrzeba. I to nie zawsze. Przykład WOPR i ostatnie zdarzenia na Mazurach. Chory kraj, chorzy politycy, chorzy rządzący.
Ale przeżyjemy to. OSP działą już tyle lat i dawało sobie świetnie radę.
Pozdraiwm wszystkich i idę na urlop

Offline OSP Lichnowy

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Odp: Poselski projekt w sprawie OSP
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 23, 2007, 18:58:42 »
 KG PSP powinna przedstawić nam swoje stanowisko we sprawie nowelizacji ustawy o ochronie
 p.poż. , które przekazała do URM. Dokument z KG PSP w tej sprawie powinien być upubliczniony.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Poselski projekt w sprawie OSP
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 23, 2007, 22:27:06 »
Pamietajmy, że wybory tuz, tuż i PIS chce teraz przyciągnąć jak największąliczbe wyborców różnymi takimi "sztuczkami" jak ta.
Wyrażając stanowisko negatywne i wnosząc o odrzucenie  przedmiotowego projektu jednak nie przyciągną wyborców na swoją stronę.
Już nie wspomnę o uzasadnieniu stanowiska <zaprzeczenie postulatu "tanie państwo">
Wybory już niedługo możemy to zmienić!!!
« Ostatnia zmiana: Sierpień 23, 2007, 22:28:34 wysłana przez Butel »

Offline michal

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 169
Odp: Poselski projekt w sprawie OSP
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 27, 2007, 00:43:47 »
Ja może trochę z innej beczki ale sami przeczytajcie gdzie nas ma rząd
http://www.zosprp.pl/files/news/1422-001.pdf

Offline MGNACZUS

  • Banita FM
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.469
  • Odwaga jest najpiękniejszą formą szaleństwa.
Odp: Poselski projekt w sprawie OSP
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 27, 2007, 01:01:52 »
Ja może trochę z innej beczki ale sami przeczytajcie gdzie nas ma rząd
http://www.zosprp.pl/files/news/1422-001.pdf

Dlaczego mnie to nie dziwi?...
Nie wiem czy tylko ja mam takie wrażenie czy Wy koledzy również – wszystkie stanowiska a w konsekwencji ustawy wprowadzają tylko ograniczenia nakazy i zakazy… Albo ja nie widzę albo nie znam się – czy ostatnio sejm „urodził”, choć jedno ułatwienie dla nas??
„Wiesz jak rozpoznać strażaka w tłumie panicznie uciekających ludzi??
Zawsze będzie biegł w przeciwną stronę niż wszyscy inni…”

Offline BRAVEHEART

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.355
  • hot hot hot...
Odp: Poselski projekt w sprawie OSP
« Odpowiedź #15 dnia: Sierpień 27, 2007, 07:51:50 »
Ja może trochę z innej beczki ale sami przeczytajcie gdzie nas ma rząd
http://www.zosprp.pl/files/news/1422-001.pdf


Ciekawi mnie tylko kto im to napisał :P No to po temacie chłopaki. PSL jest słaby zatem zdolność przekonywania o danej racji jest kiepska :P

Offline Tiger

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 303
    • PeeM
Odp: Poselski projekt w sprawie OSP
« Odpowiedź #16 dnia: Sierpień 27, 2007, 12:30:04 »
Ja może trochę z innej beczki ale sami przeczytajcie gdzie nas ma rząd
http://www.zosprp.pl/files/news/1422-001.pdf

Jakby to powiedzieć - to ten sam dokument, który umieściłem powyżej i z innej beczki raczej nie jest.
Pozdrawiam

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Poselski projekt w sprawie OSP
« Odpowiedź #17 dnia: Sierpień 27, 2007, 14:32:48 »
Może to będzie niezbyt popularna opinia ale... ja się z ta odpowiedzia Rady Ministrów zgadzam. Może ni z wszystkimi podpunktami ale ogólnie mają rację.
Nie po to zapisywaliśmy się do OSP żeby teraz prosić o jakieś marne grosze. Poza tym, propozycja zmian zawierała punkty ktróre już od dawna istnieją w naszym ustawodawstwie, np. to, że PSP powinna przekazywać sprzęt nieodpłatnie, to że nie powinniśmy płacić podatku od pojazdów lub to że nie powinniśmy płacić podatków od budynków. Przecież nie płacimy. Chyba, że prowadzimy działalność gospodarczą.
Po co ktoś proponował zmiany które już istnieją???

Szczególnie interesował mnie punkt o kierowaiu ruchem podczas akcji. I tu też odpowiedź jest logiczna. Napisano, że idea jest słuszna ale trzeba to przemyśleć i prawdopodobnie taki zapis niedługo znajdzie się w ustawie.
A dlaczego przemyśleć? Panowie, bądźmy szczerzy. Ilu strazaków OSP tak na prawdę potrafiło by bez specjalnych szkoleń kierowac ruchem? Zakładam, że 1%.
Nie raz kierowałem ruchem (wiem, że bezprawnie) i wiem że jest to czynność wymagająca doskonałej znajomości przepisów, wyobraźni i oczywiście odpowiedzialności. To jest czynność której niestety nie podoła pierwszy z brzegu ochotnik, który wskoczył do GBA bo wyła syrena. Zakładam jeszcze że jest po piwku i ubrał się tylko w kamizelkę od koszarówki.
Tak, tak- tak jest jeszcze w wielu strażach nie należących do KSRG. Nie mówcie mi że nie bo widzę to na codzień.

DLatego uważam że odpowiedź Ministerstwa jest całkiem logiczna. Trzeba raczej zadać pytanie od innej strony. Jaka poprawkę zaproponować, żeby Ministerstwo ją przyjęło? Bo ta ostatnia to była raczej pokazówka Zarządu Głównego ZOSP RP, żeby pokazać że coś tam dla nas robią, a tak na prawdę oni sami doskonale wiedzą że poprawki wprowadza się nie wszystkie naraz tylko       pojedynczo. Tylko wtedy jest szansa, że przejdą.

Offline BRAVEHEART

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.355
  • hot hot hot...
Odp: Poselski projekt w sprawie OSP
« Odpowiedź #18 dnia: Sierpień 27, 2007, 14:41:13 »
Może to będzie niezbyt popularna opinia ale... ja się z ta odpowiedzia Rady Ministrów zgadzam. Może ni z wszystkimi podpunktami ale ogólnie mają rację.
Nie po to zapisywaliśmy się do OSP żeby teraz prosić o jakieś marne grosze. Poza tym, propozycja zmian zawierała punkty ktróre już od dawna istnieją w naszym ustawodawstwie, np. to, że PSP powinna przekazywać sprzęt nieodpłatnie, to że nie powinniśmy płacić podatku od pojazdów lub to że nie powinniśmy płacić podatków od budynków. Przecież nie płacimy. Chyba, że prowadzimy działalność gospodarczą.
Po co ktoś proponował zmiany które już istnieją???

Szczególnie interesował mnie punkt o kierowaiu ruchem podczas akcji. I tu też odpowiedź jest logiczna. Napisano, że idea jest słuszna ale trzeba to przemyśleć i prawdopodobnie taki zapis niedługo znajdzie się w ustawie.
A dlaczego przemyśleć? Panowie, bądźmy szczerzy. Ilu strazaków OSP tak na prawdę potrafiło by bez specjalnych szkoleń kierowac ruchem? Zakładam, że 1%.
Nie raz kierowałem ruchem (wiem, że bezprawnie) i wiem że jest to czynność wymagająca doskonałej znajomości przepisów, wyobraźni i oczywiście odpowiedzialności. To jest czynność której niestety nie podoła pierwszy z brzegu ochotnik, który wskoczył do GBA bo wyła syrena. Zakładam jeszcze że jest po piwku i ubrał się tylko w kamizelkę od koszarówki.
Tak, tak- tak jest jeszcze w wielu strażach nie należących do KSRG. Nie mówcie mi że nie bo widzę to na codzień.

DLatego uważam że odpowiedź Ministerstwa jest całkiem logiczna. Trzeba raczej zadać pytanie od innej strony. Jaka poprawkę zaproponować, żeby Ministerstwo ją przyjęło? Bo ta ostatnia to była raczej pokazówka Zarządu Głównego ZOSP RP, żeby pokazać że coś tam dla nas robią, a tak na prawdę oni sami doskonale wiedzą że poprawki wprowadza się nie wszystkie naraz tylko       pojedynczo. Tylko wtedy jest szansa, że przejdą.

Ogólny problem jest taki, że w OSP jest burdel za co nie obwiniam samego OSP tylko ustawodawców. Taki sam burdel jest i w PSP ... zresztą w całej Polsce.

Offline Tiger

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 303
    • PeeM
Odp: Poselski projekt w sprawie OSP
« Odpowiedź #19 dnia: Sierpień 27, 2007, 15:03:28 »
Poza tym, propozycja zmian zawierała punkty ktróre już od dawna istnieją w naszym ustawodawstwie, np. to, że PSP powinna przekazywać sprzęt nieodpłatnie, to że nie powinniśmy płacić podatku od pojazdów lub to że nie powinniśmy płacić podatków od budynków. Przecież nie płacimy. Chyba, że prowadzimy działalność gospodarczą.
Tutaj nie do końca się zgodzę. Kwestia ta powinna być raczej uregulowana odgórnie. Te podatki pobiera gmina, na ochronę ppoż też łozy gmina, więc logicznym się wydaje, że zwalnia jednostki OSP z tego obowiązku, bo byłoby to przelewanie pieniędzy ze swojego konta na swoje, między działami budżetu. Ale.. mogą się zdarzyć gminy w Polsce, które nie mają w swoich uchwałach budżetowych takiego zapisu, być może przez jakieś swoje widzimisię lub inną interpretację miejscowej RIO - a wiecie, jak to z interpretacją prawa u nas jest - co kraj (czy województwo raczej) to obyczaj, i powstaje kolejny babol. Ja osobiście jestem zwolennikiem prawa jasnego i czytelnego, nie dającego możliwości wyłgania się różnym nawiedzonym wójtom, burmistrzom, pracownikom ministerstw itp.