Autor Wątek: Budowa OSP  (Przeczytany 3165 razy)

gajowy001

  • Gość
Budowa OSP
« dnia: Czerwiec 13, 2007, 17:41:17 »
Mam pytanie??? Czy jest możliwość aby w mieście o liczbie mieszkańców ok 5000 w którym istnieje już jedna OSP stworzyć drugą OSP????

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Odp: Budowa OSP
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 13, 2007, 17:57:45 »
OSP jest stowarzyszeniem. Aby utworzyć stowarzyszenie musi być minimalnie 15 osób. I masz swoją OSP jeśli masz 15 zapaleńców. Myśle że to jest głupota zakładać drugą OSP. Zawsze będą między wami kłótnie bo to jednak małe miasteczko i wszyscy się znają. Wiem bo ja mieszkam w takim miasteczku właśnie. Lepiej zapisz się do tamtej OSP chyba że Ci skład nie odpowiada.

gajowy001

  • Gość
Odp: Budowa OSP
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 13, 2007, 19:02:30 »
Tak wiem że potrzeba 15 chętnych zgodnie ze statutem stowarzyszenia.Co do OSP istniejącej tak jest i nawet byłem jej członkiem tak jak podobnie 10 innych strażaków lecz przy tym zarządzie nie bedę tam pracował.Powiem tak nastąpił rozłam w istniejącej OSP,prezes oraz naczelnik są to ludzie którzy nie powinni zajmować takich funkcji,w tym OSP panuje zastój średnio już do akcji jedzie na 6 osób 3,4 nie ma już tej samej ekipy jak dawniej strach pomyśleć co bedzie jak będzie wyjazd na dwa samochody.Uważam że założenie nowej OSP będzie najlepszym rozwiązaniem i mam nawet łącznie 23 chętnych.Teraz pytanie jak to będzie co do wyjazdów kto będzie dysponowany np do wypadku,uwzględniając to iż będziemy posiadać sprzęt własną bazę????

Offline MGNACZUS

  • Banita FM
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.469
  • Odwaga jest najpiękniejszą formą szaleństwa.
Odp: Budowa OSP
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 13, 2007, 19:15:45 »
A ja uważam, że lepszym rozwiązaniem będzie „zebrać ekipę” i wymienić Zarząd!!
Straż to nie prywata nie ma osób „niezastąpionych”!
„Wiesz jak rozpoznać strażaka w tłumie panicznie uciekających ludzi??
Zawsze będzie biegł w przeciwną stronę niż wszyscy inni…”

gajowy001

  • Gość
Odp: Budowa OSP
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 13, 2007, 19:25:18 »
Nie to niemozliwe ten zarząd narobił takiego bałaganu cała OSP była skłucona ze wszystkimi urzędnikami.Możesz mi odpowiedzieć na moje pytania??? Co z przydziałem do akcji jak to będzie jak będą dwie OSP????

Offline matekStrazak

  • STRAZAK OSP- MOZE KIEDYŚ ZAWODOWY
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 48
  • SERCA ŻAR...GASI STRAŻ POŻARNA
Odp: Budowa OSP
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 13, 2007, 19:34:03 »
witam.
mysle ze tak jak powiedzial MGNACZUS to byloby najlepsze rozwiazanie czyli utworzenie nowego zarzadu. a jesli chodzi o nowa straz to moze byc problem z kasa bo i auto pasuje jakies i sprzet, no chyba ze wasza miejscowosc jest na tyle funkcjonalna ze da rade ale jakos mi sie nie wydaje.
a jesli chodzi o dyspozycyjnosc do akcji to bedzie wysylana jednostka ta ktora ma lepszy sprzet, no chyba ze bedzie potrzeba wiecej ludzi.
osobiscie nie polecam wybranie takiej opcji aby nowa straz zalozyc.

gajowy001

  • Gość
Odp: Budowa OSP
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 13, 2007, 19:38:23 »
Ale teraz tak zakładam nowe OSP powiedzmy że sam postaram sie pozyskać samochody i wybudować remizę znajdę na to fundusze,tylko teraz pytanie czy urząd miejski może na to nie wyrazić zgody????

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Odp: Budowa OSP
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 13, 2007, 19:57:10 »
Nie żebym chciał Cię zniechęcać, ale to nie ma sensu.
Jeżeli jako większość, a jest was aż 23 osoby to nic prostszego jak zwołać walne zebranie i wywalić stary zarząd po przez głosowanie.
Załóżmy, ze założysz nową OSP i co? Będziesz ją miał tylko na papierze.
Jeżeli jest Was ponad połowa to "przejmujecie władzę", a jeżeli urząd miasta zobaczy, że są "nowi" i że działają to na pewno się do Was uśmiechną. Jeżeli dalej będą się twardo trzymać to nic, bo i tak zgodnie z ustawą o ochronie p. poż. muszą Wam zapewnić "podstawowe środki" do utrzymania.
Rozważ sobie jeszcze raz wszystkie "za" i "przeciw". Rozumiem Twoją sytuację doskonale, ale na prawdę utworzyć stowarzyszenie jest łatwo, ale utworzyć straż pożarną jest dużo trudniej.

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Odp: Budowa OSP
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 13, 2007, 21:13:57 »
Właśnie tak. Napisałem coś podobnego co Emil. Ale widzę że jest już na forum bo po prostu Emil był minimalnie szybszy w wysyłaniu wiadomości. Zrób tak bo to jest najlepszy sposób. Zwołaj chłopaków i dogadajcie się. Walne zebranie jest NAJWYŻSZĄ WŁADZĄ OSP i wtedy nie udzielacie absolutorium zarządowi i się wybiera nowy zarząd. Nowa straż będzie cały czas w cieniu tamtej już działającej i może się okazać twoją (waszą) całkowita porażką choć wierzę że charyzmy Ci nie brakuje. WALNE ZEBRANIE załatwi sprawę!!!

Offline MGNACZUS

  • Banita FM
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.469
  • Odwaga jest najpiękniejszą formą szaleństwa.
Odp: Budowa OSP
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 13, 2007, 21:22:11 »
Napiszę w punktach, – bo tak mi prościej.

1.   Dwie OSP w jednej miejscowości to żaden ewenement – w           mojej prężnie działają dwie!
2.   Założenie drugiej w Twoim przypadku – żaden problem – min 15 osób masa kasy, przekonanie władz by finansowały – nie muszą się zgodzić, i co wtedy?? – o kłopotach poczytaj jest sporo informacji na forum.
3.   Urząd Miejski przy tworzeniu stowarzyszenia nie wydaje zgody – przyjmuje do wiadomości.
4.   Co do dysponowania – nie wiem jak na „takie kwiatki” zareaguje powiatowy – może uzna sytuację za chorą i niebezpieczną?? Nie wiem
5.   Przemyślcie rozwiązanie zgodne ze statutem – walne pieszość – zmiana władz!
 
Nie to niemozliwe ten zarząd narobił takiego bałaganu cała OSP była skłucona ze wszystkimi urzędnikami.
Jakoś nie rozumiem tego?? Co urzędnicy państwowi mają wspólnego z „niezależnym” zarządem OSP??

Podsumowanie – przemyśl to, co napisała Tobie większość z nas w tym wątku. Po co wyważać drzwi skoro można je otworzyć??
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 13, 2007, 21:24:22 wysłana przez MGNACZUS »
„Wiesz jak rozpoznać strażaka w tłumie panicznie uciekających ludzi??
Zawsze będzie biegł w przeciwną stronę niż wszyscy inni…”

Offline a_n_d

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 63
  • No. 1
Odp: Budowa OSP
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 14, 2007, 00:43:38 »
Podsumowanie – przemyśl to, co napisała Tobie większość z nas w tym wątku. Po co wyważać drzwi skoro można je otworzyć??

Zgadzam się.
Lepiej przeznaczyć tę energię i chęci na "walkę" z obecnym zarządem, później może Wam nie starczyć ochoty na to co jest najważniejsze, a czynić dobro można i w obecnej OSP, tylko trzeba ją troszkę przeorganizować.
Życzę powodzenia!
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 14, 2007, 00:45:11 wysłana przez a_n_d »
Pozdrawiam!!!

Offline Porta

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.704
  • Zgred
Odp: Budowa OSP
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 14, 2007, 08:59:54 »
Widząc Twój zapał, a brak racjonalnego myślenia - napiszę ... Nie bierz się za to, bo tylko na pośmiewisko się wystawisz. Zapewne wiele nie czytałeś, ustaw, norm, a już chcesz budować od nowa OSP. Zróbmy tak - weź tych Twoich chętnych, wypieprzcie nie przychylny zarząd, wybierzcie nowi i działajcie - a naprawdę wiele zdziałacie, niż wszystko tworzyć od nowa.
Aktualności, artykuły, społeczność: www.Remiza.pl
Sklep pożarniczy - www.remiza.com.pl/sklep

Offline krzysiek 998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 274
Odp: Budowa OSP
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 14, 2007, 09:33:14 »
Zwołanie Walnego może być trudne stary zarząd może bojkotować ( utrudniać) są sposoby.
Wy możecie przeczekać do wyborów trochę czasu zostało. Po pierwsze wybrać podczas wyborów kogoś z obecnego zarządu do komisji skrutacyjnej i nie będzie mógł kandydować.
Po drugie mając poparcie wśród druhów podać swoich kandydatów do nowego zarządu na początek listy. Podczas głosowania może zabraknąć głosów dla tych z końca listy, bo zazwyczaj każdy oddaje głos na pierwsze nazwiska. Nie wiem czy to zrozumiałe, ale warto też zapoznać się ze statutem.

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Odp: Budowa OSP
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 14, 2007, 10:13:45 »
Władzami ochotniczej straży pożarnej są:
  • Walne zebranie
  • Zarząd
  • Komisja rewizyjna
Walne zebranie jest najwyższą władzą OSP i może być zwyczajne lub nadzwyczajne. Zwyczajne walne zebranie sprawozdawczo -wyborcze zwoływane jest raz na 5 lat, sprawozdawcze raz na rok. Zwyczajne walne zebranie zwoływane jest przez zarząd, który zawiadamia członków o terminie, miejscu i porządku obrad co najmniej 7 dni przed terminem zebrań.
Nadzwyczajne walne zebranie zwoływane jest przez zarząd OSP:
- z własnej inicjatywy
- na żądania komisji rewizyjnej OSP
- na żądanie 1/2 liczby członków OSP
- na żądanie Związku OSP RP
Nadzwyczajne walne zebranie OSP zwoływane jest w terminie 21 dni od daty podjęcia uchwały lub otrzymania żądania
Do ważności uchwał walnego zebrania konieczna jest obecność co najmniej 1/2 ogólnej liczby członków czynnych. W razie równości głosów decyduje głos przewodniczącego zebrania.
W razie nie odbycia się zebrania w pierwszym terminie z powodu braku wymaganej liczby członków, zarząd jest zobowiązany przed upływem 14 dni zwołać ponownie walne zebranie według tego samego porządku obrad. Walne zebranie zwołane w drugim terminie podejmuje uchwały bez względu na liczbę obecnych członków, z wyjątkiem nabyci i zbycia nieruchomości, rozwiązania OSP i zmian w statucie

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Budowa OSP
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 14, 2007, 15:22:42 »
Ja wam powiem jedno kilka lat ładnych temu mieliśmy problem z naszymi starszymi członkami OSP którzy to robili sobie straż "prywatną" kłócili się z innymi młodszymi członkami OSP, urzędnikami a do tego urządzali sobie libacje alkoholowe na terenie Remizy a w moim mieście mieszka ok 1,7 tyś. ludzi i normalnie narobili nam takiego obciachu na mieście całkiem straciliśmy reputację wśród mieszkańców naszego powiatu.
Młodzież przestała przychodzić , rozpieprzyli normalnie wszystko nawet drużynę MDP!!!!!!!!!
Razem wspólnie wzięliśmy się w garść z chłopakami, zwołaliśmy z pomocą władz powiatowych OSP i Gminnych walne zebranie i piłka była krótka ponowne wybory, wykluczenia tych gości ze straży i temat załatwiony.
Możemy się TERAZ  poszczycić tym iż od 3 lat jak to się stało zrobiliśmy całkowity , kapitalny remont remizy ( a jest to budynek po byłej PSP) wraz z centralnym ogrzewaniem dachy wszystko nowe,
załatwiliśmy średni samochód do ratownictwa technicznego Mercedes, zrobiliśmy kapitalny remont GCBA, pozyskać pieniądze na agregat wys. ciśnienia na mercedesa a CO NAJWAŻNIEJSZE to odzyskaliśmy MDP chłopców a nawet mamy już kobiecą MDP!!!!! a i dodatkowo uzyskaliśmy ponowne poszanowanie wśród opinii publicznej!!!!
Pozdrawiam

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Odp: Budowa OSP
« Odpowiedź #15 dnia: Czerwiec 14, 2007, 18:40:30 »
I tu masz najlepszy przykład i nie trzeba dalej szukać. W istniejącej OSP masz prawie wszystko tylko nie jest to ze sobą zgrane i stąd te problemy. Nadzwyczajne zebranie i powinno być OK. Lepiej ucyć się na cudzych błędach bo one nic nie kosztują.