Autor Wątek: szkolenia kierowcow dotyczace topografii  (Przeczytany 6891 razy)

Offline tomm

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
szkolenia kierowcow dotyczace topografii
« dnia: Czerwiec 02, 2007, 22:12:56 »
mam takie pytanko dotyczace szkolenia kierowcow PSP nt.topografii terenu przydzielonego konkretnej jrg....jak ono sie odbywa czy zdawany jest egzamin???czy straz posiada bardzo dokladne mapy gmin??bo jak znalezc w nocy np. w Pierdziszewie ul.Leśna lezace np na terenie jrg 3???

Offline BURY

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 369
Odp: szkolenia kierowcow dotyczace topografii
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 02, 2007, 22:56:38 »
kiedyś były jakieś tam egzaminy teraz mapy sa raczej dokładne a jak nie to najczesciej jest ktos z tej okolicy na zmianie wiec raczej nie ma problemu

Offline Butel

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 7.694
Odp: szkolenia kierowcow dotyczace topografii
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 03, 2007, 07:08:26 »
Egzaminów nie ma tylko szkolenie.
Na każdym M/PSK znajdują się KARTY INFORMACYJNO-ALARMOWE MIEJSCOWOŚCI oraz KARTY DOJAZDOWE DO ULIC obszaru chronionego a także posiadają mapy, nadmieniam że są bardzo dokładne i na ich podstawie można się szkolić. Druga sprawa to że przy dysponowaniu samochodu do zdarzenia dowódca powinien otrzymać taką kartę dojazdu do danej ulicy lub miejscowości. Chyba że w jakiejś  KP obowiązują  zasady że po szkoleniu robią egzamin.
Ale te materiały są wystarczające do nauki topografii.
Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 03, 2007, 07:24:54 wysłana przez Butel »
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk

Offline BURY

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 369
Odp: szkolenia kierowcow dotyczace topografii
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 03, 2007, 08:25:13 »
jeszcze mamy w Polsce i to wiele M/PSK w których nie ma takich kart i nadal jeżdzi sie na mapę lub znajomość terenu

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: szkolenia kierowcow dotyczace topografii
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 03, 2007, 13:05:51 »
Kierowcy sami się szkolą z topografii terenu (ulice, miejscowości).
Problemy mają młodzi kierowcy, którzy pracują w KP, ale mieszkają poza jej terenem działania. Na PSK są karty dojazdowe można zawsze skorzystać. Na samochodach są mapy miejscowości, w których są ulice. Słyszałem o egzaminach dla kierowców, ale chcących jeździć TAXI. Można u nas wprowdzić coś takiego.

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: szkolenia kierowcow dotyczace topografii
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 03, 2007, 13:28:04 »
Można u nas wprowdzić coś takiego.
Sądzę że nie jesteś kierowcą jak coś takiego proponujesz. Może dodatkowo dla dowódcy wózka - oczywiście teren całego powiatu a może i więcej?  ^_^ ^_^ ^_^
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: szkolenia kierowcow dotyczace topografii
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 03, 2007, 13:32:20 »
Czy złą informacją dla dowódcy "wózka" byłaby dobra znajomość kierowcy topografii miasta i powiatu???
Dlaczego dowódca mają tylko znać???

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: szkolenia kierowcow dotyczace topografii
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 03, 2007, 16:40:41 »
Cytuj
... Dlaczego dowódca mają tylko znać???
Nie tylko dowódcy, ale jak sam napisałeś są karty dojazdowe i nie dajmy się zwariować z egzaminami z topografii dla kierowców.
Cytuj
Można u nas wprowdzić coś takiego.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: szkolenia kierowcow dotyczace topografii
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 03, 2007, 19:49:27 »
Kierowca nie znający topografii miasta biorąc kartę dojazdową do ulicy lub miejscowosci???
Kierowca pracujący klika miesięcy i mieszka poza terenem powiatu!!!!!!

Offline BURY

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 369
Odp: szkolenia kierowcow dotyczace topografii
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 03, 2007, 20:29:30 »
czemu sie grzela dziwisz takie sa teraz standardy na niejednej JRG jestem ciekaw ilu młodych z W-wy mieszka teraz na jej terenie

Offline cul2

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 584
Odp: szkolenia kierowcow dotyczace topografii
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 03, 2007, 21:40:56 »
Odpowiedzialny za dojazd na miejsce zdarzenia jest d-ca.
Dobrze jest jednak jak wszyscy angażują się w znajomość terenu.

Offline maniek22111

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 34
Odp: szkolenia kierowcow dotyczace topografii
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 03, 2007, 21:52:01 »
kierowca jadąc powinien skupiać sie na jeżdzie a nie doglądac karte dojazdowa czy myśleć a może tu skręci może tu ... i tu pomocny jest dowódca a poza tym jak mówił przedmówca wszyscy powinni  się właczac w znaleźienie danego punktu

Mariusz_43

  • Gość
Odp: szkolenia kierowcow dotyczace topografii
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 03, 2007, 22:24:44 »
Są tylko szkolenia, egzaminów nie ma. Po prostu w dzisiejszych czasach są bardzo dokładne mapy. W zastępie jedzie 4 strażaków, więc nawet jeżeli kierowca nie zna ulicy, jest prawdopodobieństwo pokierowania go przez np.dowódce. Ponadto można prosić o pomoc dyspozytora przez radio. Co do nauczenia się ulic, myślę że nie wystarczy studiowanie Planu Miasta. Jeżeli ktoś dużo jeździ poruszając się po mieście, to wchodzi mu to w głowę.

Ps: Ktoś wspomniał tutaj o egzaminach dla kierowców Taxi. Spotkałem się z przypadkiem gdzie taksówkarz szukał na mapie jednej z ważniejszych ulic w swoim mieście...

Offline Butel

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 7.694
Odp: szkolenia kierowcow dotyczace topografii
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 03, 2007, 22:59:41 »
Cytuj
Ps: Ktoś wspomniał tutaj o egzaminach dla kierowców Taxi. Spotkałem się z przypadkiem gdzie taksówkarz szukał na mapie jednej z ważniejszych ulic w swoim mieście...

Może to był kierowca strażak bez szkolenia z typografi na dorobku.  ^_^ ^_^ ^_^ ^_^ ^_^
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk

Offline bart73

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 521
  • ciemna strona mocy
Odp: szkolenia kierowcow dotyczace topografii
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 03, 2007, 23:03:42 »
są gps(żarcik). dużo zależy od dyspozytora, zdaża się ze ulica ma parenaście kilometrów, wszyscy wiedza gdzie to jest tylko nie mamy pojęcie z ktorej strony dojechać. I tu prośba do dyspozytorów: pytajcie sie także o punkty charakterystyczne(please).
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 03, 2007, 23:05:20 wysłana przez bart73 »

"nie pytaj co ojczyzna może zrobić dla ciebie, ale spytaj czy ty coś możesz zrobić dla niej." J.F.K.
"dopóki nie było internetu, nie zdawałem sobie sprawy z tego ilu na świecie jest idiotów" S.Lem

Offline Butel

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 7.694
Odp: szkolenia kierowcow dotyczace topografii
« Odpowiedź #15 dnia: Czerwiec 04, 2007, 08:34:39 »
Cytuj
Odpowiedzialny za dojazd na miejsce zdarzenia jest d-ca.
Dobrze jest jednak jak wszyscy angażują się w znajomość terenu.
Bardzo dobrze napisane nic dodać nic ująć

Cytuj
kierowca jadąc powinien skupiać sie na jeżdzie a nie doglądac karte dojazdowa czy myśleć a może tu skręci może tu ...
Oczywiście tak i nikt tego nie neguje, ale jedno właśnie ale, nie wziąłeś pod uwagę że może jechać sam do zdarzenia i co wtedy będzie pytał  M/PSK jaki i gdzie jechać?
Kierowca powinien właśnie znać topografię obszaru chronionego a karta dojazdowa jest dla dowódcy, i to on mówi kierowcy gdzie ma jechać. Czasami bywa i tak że załoga podpowiada którędy jechać do zdarzenia, bo mieszka właśnie w danej okolicy.
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk

Offline Trudertwincam

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 12
Odp: szkolenia kierowcow dotyczace topografii
« Odpowiedź #16 dnia: Czerwiec 04, 2007, 15:16:42 »
U mnie w jednostce temat jazdy do miejsc, których ciezko na mapie szukać rozwiązuje urządzenie GPS....nie jestem zwolennikiem całkowitego oparcia się na elektronice ale w różnego rodzaju zdarzeniach na terenie wsi (większość rejonu działania mojej JRG) jest to urządzenie bardzo przydatne. Do tego można róznie konfigurować trase, najszybszą, drogi utwardzone itp... :mellow:

Offline szampan

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 479
Odp: szkolenia kierowcow dotyczace topografii
« Odpowiedź #17 dnia: Czerwiec 04, 2007, 20:10:04 »
w kazdym aucie wyjazdowym macie GPS????i jest az tak dokladny ze znajdzie ulice w 100 osobowej wiosce????chyba ze swoje gps prywatne przynosicie????

Offline nowy998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 231
Odp: szkolenia kierowcow dotyczace topografii
« Odpowiedź #18 dnia: Czerwiec 04, 2007, 21:59:09 »
Odpowiedzialny za dojazd na miejsce zdarzenia jest d-ca.
nie wiem jak to jest u was ale u mnie kierowcy w swoim zakresie obowiązków mają znajomość topografi terenu i powinni ją znać a szkolenie powinno przewidzieć zaznajomienie się z własnym rejonem działania, jak tak bedziemy podchodzić do sprawy to niedługo KDR bedzie odpowiedzilny za wszystko nawet za to że przodownik roty nie otwarł prądownicy bo na szkoleniu się nie przykładał.
KDR i cała reszta załogi może wspomagać kierowcę np już przy numeracji na osiedlach itp. ale głowne kierunki ulice itp to powinien kierowca znać

Offline mirek1

  • Jeszcze nigdy w dziejach tak wielu nie mówiło tak wiele do tak wielu, mając do powiedzenia tak niewiele.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 941
  • "Tylko głupiec ma odpowiedź na wszystko."A.France
Odp: szkolenia kierowcow dotyczace topografii
« Odpowiedź #19 dnia: Czerwiec 04, 2007, 22:18:26 »
U mnie praktykuje się poznawanie tras dojazdowych do wszystkich miejscowości i ulic  w ramach samokształcenia dowódców i kierowców. A sprawdza się tą znajomość na sprawdzianach okresowych/ zawsze jest jedno pytanie z tego tematu dla kierowcy jak i dowódców/. Na kontrolach z KP również pytają o dojazdy do określonej ulicy .Stała potrzeba poznawania topografii powiatu jest koniecznością . Zwłaszcza, że teraz nawet w  większych wioskach ulice są nazywane.
Tylko dwie rzeczy są nieskończone : wszechświat i ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
                                      Albert Einstein