Autor Wątek: CB radio a straż  (Przeczytany 12231 razy)

Offline beniok

  • Podkarpacie
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 277
    • Ochotnicza Straż Pożarna Majdan Królewski
CB radio a straż
« dnia: Czerwiec 01, 2007, 09:55:11 »
Chciałbym niniejszym poruszyć sprawę CB radia.
Czy jest dla nas jako strażaków pomocne i ogólnie napisać parę informacji.

Z tego co ja się orientuję
polskie radio CB (Citizen Band - pasmo obywatelskie) pracuje modulacji AM na czestotliwości od 26,960 do 27,400 MHz  w  tzw. zerach czyli np. częstotliwość kanału 40 to 27,400 MHz
jesli chodzi o kanały
28 ogólny wywoławczy
19 kanał kierowców ( obecnie najbardziej oblegany)
9 kanał ratunkowy - kiedyś komendy powiatowe miały radia - nie wiem jak teraz   

Jeśli chodzi o przydatnośc dla strażaków:
-  pomoc ze strony kierowców którzy widząc jadący na sygnale wóz strażacki podadzą dalej informację np." na 145 kilometrze w kierunku takim a takim jedzie straż na sygnale"
i o ile po drodze nie jadą "młode wilki" tzn. PH ( nie wszyscy tak jeżdżą) to zrobia miejsce na drodze
- jesli wozy strażackie mają CB radio mogą też sami coś na kanale 19 powiedzieć typu "zróbcie miejsce"
- w razie awarii radiostacji ewentualnie można się z komenda porozumieć o ile komenda ma CB radio

Takie moje przemyślenia.
Proszę o swoje komentarze w tym temacie
http://www.ospmk.info
bk(małpka)ospmk(dot)info

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Odp: CB radio a straż
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 01, 2007, 11:17:27 »
Witam!
Kiedyś już chyba dawno, gdzieś o tym nieco pisałem.
Wg. mnie na pewno dobra, pożyteczna i niezbyt droga ogólnie rzecz. Przydatna może nie tyle w jeżdżeniu do akcji, ale nieraz przy np: powodziach, gdy siadały tel. stacjonarne. CB, oraz tel. komórkowe sprawdzały się.
Ogólnie jednak wymaga to nieco miejsca w pojeździe + dodatkowa antena. Również niezbyt sobie wyobrażam obecnie w SK, gdy i tak wciąż przybywa coraz to więcej różnego sprzętu.
Mając "coś" takiego wypadałoby prowadzić również nasłuch, a i tak bez - jest sporo  :angry:. Nasze rtf. /zwykle kilka/ tel. alarmowe 998 i 112, centrala tel. monitoring, rtf. LP /Lasów/. Szereg innych zadań, obowiązków /DSP,bramy,światła,domofony itp./ Wiele obecnie można przekazać, gdy szwankuje łączność radiowa, właśnie bardziej tel. komórkowymi.
Przy 1 osobowych w większości obsadach i częstym nadal traktowaniu SK, jako sekretariatu Komendy jakoś nie za bardzo to widzę.
Bynajmniej mimo wielu nie przeczę zalet - osobiście, bym CB u siebie aktualnie, zdecydowanie nie chciał!
Tak kilka zdań nt.
Pozdr.
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline MOR

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 59
Odp: CB radio a straż
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 01, 2007, 12:34:48 »
Na początku 2000-go było coś takiego na RSK u mnie  i jakiś czas działało.Został utworzony na CB kanał 9 tzw ratowniczy.Była grupa zapaleńców z poza PSP ale po jakimś czasie umarło to śmiercia naturalną. Więc nie mama do tego przekonania i tak jak poprzedni forumowicze może się okazać następnym elementem zajmującym czas dla jednosoobowej obsady SK.   

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: CB radio a straż
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 01, 2007, 13:44:23 »
Witam!
Kiedyś już chyba dawno, gdzieś o tym nieco pisałem.
Wg. mnie na pewno dobra, pożyteczna i niezbyt droga ogólnie rzecz. Przydatna może nie tyle w jeżdżeniu do akcji, ale nieraz przy np: powodziach, gdy siadały tel. stacjonarne. CB, oraz tel. komórkowe sprawdzały się.
Ogólnie jednak wymaga to nieco miejsca w pojeździe + dodatkowa antena. Również niezbyt sobie wyobrażam obecnie w SK, gdy i tak wciąż przybywa coraz to więcej różnego sprzętu.
Mając "coś" takiego wypadałoby prowadzić również nasłuch, a i tak bez - jest sporo  :angry:. Nasze rtf. /zwykle kilka/ tel. alarmowe 998 i 112, centrala tel. monitoring, rtf. LP /Lasów/. Szereg innych zadań, obowiązków /DSP,bramy,światła,domofony itp./ Wiele obecnie można przekazać, gdy szwankuje łączność radiowa, właśnie bardziej tel. komórkowymi.
Przy 1 osobowych w większości obsadach i częstym nadal traktowaniu SK, jako sekretariatu Komendy jakoś nie za bardzo to widzę.
Bynajmniej mimo wielu nie przeczę zalet - osobiście, bym CB u siebie aktualnie, zdecydowanie nie chciał!
Tak kilka zdań nt.
Pozdr.

Witam drodzy koledzy chciałem wam powiedzieć CB zaczęło się na samochodach ciężarowych i tam się skończy aczkolwiek  w kwestii CB radia to siedzę w tym już od 1990 roku
i powiem wam że w 1997 roku zamontowaliśmy CB Radio (jak jeszcze był klub CB w Miliczu)   założyliśmy CB w Komendzie Powiatowej Policji i w tut. Komendzie Powiatowej PSP, przy drogach wjazdowych do Milicza do dnia dzisiejszego znajdują się tablice informujące o nasłuchu kanału 9-"RATUNKOWEGO" i takowe nasłuchy są prowadzone bo jak sami wiecie telefonia komórkowa nie wszędzie ma zasięg i nie zawsze chce działać, odkąd założyliśmy tam te CB to zwiększyła się liczba wezwań do Policji i do Straży Pożarnej dużo nawet bardzo dużo ludzi przejeżdżających przez nasz Powiat (który otaczają same lasy) jak zauważył pożar czy wypadek na krajówce to odrazu powiadamiał dyżurnego PSK. z Policją to było różnie potem dyżurni używali radia CB żeby łapać kierowców- czyli przełączali idioci z kanału 9 na kanał drogowy 19 i tam się pytali jak droga i wysyłali radiowóz albo jak się jakiś kierowca zapytał jak tam dróżka do Milicza czy gdzieś indziej odpowiadali że jest czysto i zaraz wysyłali tam radiowóz-ale mi się wydaję że to z braku zajęcia ;) ale dobrze wrócę do tematu więc do dnia dzisiejszego są zamontowane w tych siedzibach CB choć klub się rozpadł zostały one przekazane do ich nieodpłatnego użytku i powiem wam że zdarzają się sygnały o pożarach czy wypadkach RZADKO-ale taki Fakt ma miejsce a na zakończenie mojej wypowiedzi pragnę powiedzieć że CB radio zostanie w siedzibach PSP i Policji bo nie jedno ludzkie życie już uratowało i jeszcze nie raz uratuje!!!
Do tego dodam iż mieliśmy także w budynku OSP zainstalowane CB a także w autach gaśniczych (sam byłem tego racjonalizatorem) ale z CB w budynku zrezygnowaliśmy ponieważ zakłócaliśmy sąsiadom telewizor a z CB w samochodach także zrezygnowaliśmy po czasie bo myliły nam się korespondencje radiowe co niektórzy gadali  zamiast do CB to na naszą strażacką częstotliwość i na odwrót.
 Pozdrawiam Wszystkich
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 01, 2007, 13:52:37 wysłana przez OSP MILICZ »

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Odp: CB radio a straż
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 01, 2007, 13:49:00 »
temat był już wałkowany ale kawał czasu temu. Ogólnie się przydaje szczególnie do ratownictwa drogowego. Mieszkam w pobliżu dużego węzła drogowego i moje miasto jest otoczone dwoma obwodnicami i jak jest jakiś wypadek to kierowca ciężarówki lepiej poda lokalizacje tego zdarzenia bo dzwoniący gość akurat powiedział że wypadek jest na obwodnicy, a my sami musimy celować która to obwodnica. A tak można szybko uzyskać informacje.

Offline BURY

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 369
Odp: CB radio a straż
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 03, 2007, 21:42:20 »
te kanały nie sa kodowane a raczej  ;zarezerwowane;  dla potrzebujacych pomocy ale niektórzy nie umieją tego uszanować i robia sobie j....

Offline junior

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 147
    • http://www.ospopole.prv.pl
Odp: CB radio a straż
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 06, 2007, 14:35:55 »
kanalem ratunkowym jest 9 a 28 jest kanalem wywolawczym dla bazowek

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: CB radio a straż
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 06, 2007, 19:05:09 »
Witam niektóre miasta w Polsce mają inne kanały wywoławcze może to być przykładowo 22,21 18,17, itd. ;)
Kanał "9" to jest kanał ratunkowy-czyli kanał na który można wezwać pomoc lub prowadzić działania związane z ratowaniem mienia i życia ludzkiego.
Kanał"19" to jest tak zwany kanał drogowy- czyli wszystko co związane z drogą ;) rozmawiają tam między innymi kierowcy między sobą informują się gdzie są korki jak najlepiej dojechać do danego miejsca czy droga jest czysta czy nie stoi policja czy "zieloni" i nie łapią itp.
kanał "2" był kiedyś kanałem służącym do rozmowy między taksówkarzami ale na lata dzisiejsze taxi mają swoje profesjonalne częstotliwości.

Offline tomek2

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 162
Odp: CB radio a straż
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 07, 2007, 09:52:33 »
panowie, za moich nie tak odległych czasów skrót CB Radio oznaczał ni mnie ni więcej tylko Cymbał Radio i tak do tego podchodze. Nie można na tym czymś polegać nie można temu czemuś wierzyć, jest tam tyle oszołomów że nikt poważny nie da wiary ich wiadomościom i dzieki Bogu nikt nie zobowiązał służb ratowniczych dio dysponowania sił i środków na wezwnie jakiegoś użytkownika tego pasma i oby tak pozostało. Chcą sobie pogadać gdzie stoją misie z suszarką , albo krokodyle to hulaj dusza piekła nie ma, niech sie ostrzegają do woli.To tyle mojego zdania na temat służb ratunkowych i Cymbał Radia.
Cudownie jest:powietrze jest! Dwie ręce mam,Dwie nogi mam.W chlebaku chleb, do chleba ser, do picia deszcz...

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: CB radio a straż
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 07, 2007, 10:15:47 »
panowie, za moich nie tak odległych czasów skrót CB Radio oznaczał ni mnie ni więcej tylko Cymbał Radio i tak do tego podchodze. Nie można na tym czymś polegać nie można temu czemuś wierzyć, jest tam tyle oszołomów że nikt poważny nie da wiary ich wiadomościom i dzieki Bogu nikt nie zobowiązał służb ratowniczych dio dysponowania sił i środków na wezwnie jakiegoś użytkownika tego pasma i oby tak pozostało. Chcą sobie pogadać gdzie stoją misie z suszarką , albo krokodyle to hulaj dusza piekła nie ma, niech sie ostrzegają do woli.To tyle mojego zdania na temat służb ratunkowych i Cymbał Radia.


Słuchaj nie masz racji ponieważ bardzo dużo społeczeństwa polskiego jest wdzięczne do dziś dzień za CB radio, kiedy przerwana zostaje łączność telefoniczna, a z braku prądu nie działają radiolinie i radiostacje profesjonalnych służb, to właśnie my jesteśmy w stanie zapewnić łączność. Sprzęt jakim dysponujemy jest nowoczesny, dobrze utrzymany, łatwo można go zasilać z akumulatorów, swoim zakresem zazwyczaj obejmuje także pasma służb profesjonalnych, jest lekki, niewielkich rozmiarów. Stanowimy więc, mimo iż nieprofesjonalną, ale bardzo sprawną służbę szybkiego przekazu informacji.
   przypomnij sobie powódź 1997 roku a mianowicie zobacz co robili CB radiowcy:
1.Zabezpieczania łączności z ludźmi znajdującymi się na odciętych terenach w zakresie przekazywania informacji o występującym zagrożeniu, istniejących potrzebach wśród powodzian, losach osób ewakuowanych, przejezdności dróg itp.
2.Przekazywania informacji o sytuacji na monitorowanych odcinkach wałów przeciwpowodziowych.
3.Organizowania i dowożenia pomocy dla powodzian.
4.W niektórych województwach, wspierania urzędów wojewódzkich i jednostek administracji samorządowej w zakresie łączności profesjonalnej, co w znacznym stopniu umożliwiło ˙komitetom przeciwpowodziowym podjęcie koordynacji działań ratowniczych.

    Dzięki powyższemu wielu powodzian miało zapewnioną możliwość kontaktu ze światem i nie było pozostawionych w obliczu zagrożenia samym sobie, a komitety przeciwpowodziowe otrzymywały szybką informację o aktualnej sytuacji w terenie.

    Na terenach zalanych działało kilkadziesiąt tysięcy prywatnych stacji radiotelefonicznych, a działaniami sieci  kierowało około tysiąca CB radiowców. Ludzie ci często nie spali przez wiele nocy zdając sobie sprawę, że od sprawnego funkcjonowania w każdej chwili może zależeć czyjeś życie lub bezpieczeństwo.

Dlatego nie można mówić jak Ty to powiedziałeś ze "Nie można na tym czymś polegać nie można temu czemuś wierzyć, jest tam tyle oszołomów że nikt poważny nie da wiary ich wiadomościom"

A tu "dzieki Bogu nikt nie zobowiązał służb ratowniczych dio dysponowania sił i środków na wezwnie jakiegoś użytkownika tego pasma i oby tak pozostało" powiem Ci kolego że właśnie zobowiązał są wytyczne Komendy Głównej PSP i Komendy Głównej Policji do wszystkich dyżurnych które mówi że mają takie wezwania traktować poważnie, a pozatym to tak samo jak zgłaszasz przez tel.
Pozdrawiam!!

Offline tomek2

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 162
Odp: CB radio a straż
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 08, 2007, 11:10:17 »
Drogi kolego OSP Milicz znam zasady pracy i sposób działania CB Radia że tak powiem od podszewki, kiedy w Polsce można już było rozwijać łączność na pasmach CB czyli na pod koniec lat 80 i na początku 90 byłem jednym z pierwszych którzy w moich miasteczku bawili sie w CB choć traktowalismy to jako nowe urozmaicenie w naszej zabawie w krótkofalarstwo. Budowaliśmy anteny na dachach i to nie jakieś wędki tylko duże konstrukcje umożliwiające łączności z całym światem. Wtedy CB miało jakiś sens. Niestety w skutek łatwości zakupu sprzętu pojawiało sie coraz wiecej osób które nie miały pojęcia o kulturze pracy w eterze, traktowały to tylko jako możliwosc szpanowania przed innymi. Na paśmie CB zrobił sie wielki bałagan i chamstwoi tak w wiekszosci przypadków jest do tej pory. Postaraj sie być obiektywnym i wychwalaniu CB radia nie zapominaj o jego dużo starszym i bardziej doświadczonym bracie czyli krótkofalarstwie. Pozdrawiam.
Cudownie jest:powietrze jest! Dwie ręce mam,Dwie nogi mam.W chlebaku chleb, do chleba ser, do picia deszcz...

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: CB radio a straż
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 09, 2007, 17:22:52 »
Tomek tak masz rację ja też byłem od początku w cb i też montowałem anteny , wiele anten na dachach i do tej pory montuję na samochodach, bawiłem się też w krótkofalarstwo ale niestety straciłem zapał do tego i już mnie to nie bawi.
Ale nie powinieneś tak bardzo krytykować tego.
Pozdrawiam

Offline tomek2

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 162
Odp: CB radio a straż
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 11, 2007, 15:57:35 »
Nie zmienie mojego zdania na temat CB, jest może krytyczne ale sami użytkownicy sobie na to zasłużyli swoim postępowaniem na paśmie. Choć w natłoku chamstwa można i tam wyłowić perełke i rzetelnego człeka. Pozdrawiam tak jak to sie robi w krótkofalarstwie a i na CB czasem też. 73!!!
Cudownie jest:powietrze jest! Dwie ręce mam,Dwie nogi mam.W chlebaku chleb, do chleba ser, do picia deszcz...

sikor

  • Gość
Odp: CB radio a straż
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 13, 2007, 23:06:15 »
ja myślę że nie powinno się tak robić(takie jest moje zdanie) od tego są sygnały i kierowca po usłyszeniu sygnałów powinien zjechać z drogi!!! a pozatym w niewszystkich samochodach są cb-radia!!!

Offline hubert17

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: CB radio a straż
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 27, 2007, 00:30:19 »
jak bylem w osp i naprawialem Cb to mi sie podobalo co pochwile wezwania i tak dalej a ze wzgedu na to ze jeszcze przez pol roku nie moge jezdzic na akcje to jest jakis sposob na zdobywanie informacji


Dop moderatora: Ok proszę wrócić do tematu CB. Proszę nie mylić CB z radiotelefonami strażackimi (różnice w www.gogle.com). W tym temacie rozmawiamy o CB/ Sylwek
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 28, 2007, 13:42:17 wysłana przez Sylwek »

Offline a_n_d

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 63
  • No. 1
Odp: CB radio a straż
« Odpowiedź #15 dnia: Czerwiec 27, 2007, 09:04:03 »
Jakich informacji??

Pozdrawiam!!!

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: CB radio a straż
« Odpowiedź #16 dnia: Czerwiec 27, 2007, 11:16:04 »
http://radioscannerpolska.pl/

tutaj znajdziesz duzo ciekawych informacji i radiach



Dop. moderatora: Widzę, że jednak dyskusja na temat liczności radiowej ostro rozgożała w wątku na temat CB radia dlatego wydzieliłem, nowy oddzielny wątek na temat tylko łączności radiowej w straży. Nowy wątek jest tu: http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,5320.0.html /Sylwek
« Ostatnia zmiana: Lipiec 02, 2007, 08:29:32 wysłana przez Sylwek »
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Mariusz_43

  • Gość
Odp: CB radio a straż
« Odpowiedź #17 dnia: Sierpień 20, 2007, 12:28:28 »
Czy w swoich prywatnych "bryczkach" macie CB Radio? Uważacie że jest to przydatne? A może myślicie, że CB mają tylko Ci kierowcy, którzy często zostają "ofiarami" radarów? Jak to jest u Was?

Offline hubert17

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: CB radio a straż
« Odpowiedź #18 dnia: Sierpień 20, 2007, 12:55:52 »
cb jest bardzo przydatne przynajmniej mi sie tak wydaje ,zawsze mozna sie o droge spytac itp .A co do radaroow tez sie nieraz przydaje ale z tym byl bym ostrozniejszy

Offline junior

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 147
    • http://www.ospopole.prv.pl
Odp: CB radio a straż
« Odpowiedź #19 dnia: Sierpień 20, 2007, 16:32:15 »
sam kupiłem zestaw do swojego autka i bynajmniej nie jako antyradar CB ma troszeczkę inne przeznaczenie wg mnie
przynajmniej ma sie okazje od czasu do czasu okazje żeby z kimś pogadać a przy okazji można ominąć spore korki

Mariusz_43

  • Gość
Odp: CB radio a straż
« Odpowiedź #20 dnia: Sierpień 20, 2007, 16:54:04 »
sam kupiłem zestaw do swojego autka i bynajmniej nie jako antyradar CB ma troszeczkę inne przeznaczenie wg mnie
przynajmniej ma sie okazje od czasu do czasu okazje żeby z kimś pogadać a przy okazji można ominąć spore korki

Dokładnie. W czasie urlopu pojechałem z rodzinką do Kołobrzegu. Była nie najlepsza pogoda, każdy jechał pozwiedzać. Dzięki CB ominąłem 7 km korek oraz znalazłem wszystko to co chciałem zwiedzić.

Zadajesz pytanie jw. i sam sobie na nie zaraz odpowiadasz. Zresztą i tak nie jak w wątku, ale co tam.

Nie udzieliłem odpowiedzi na te pytanie. Pytając oczekuje zdania innych użytkowników forum. Pozdrawiam :-)
« Ostatnia zmiana: Sierpień 23, 2007, 21:41:31 wysłana przez Mariusz_43 »

Offline kubus_osp

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 26
  • OSP Międzyborów
    • OSP  Międzyborów
Odp: CB radio a straż
« Odpowiedź #21 dnia: Marzec 31, 2008, 14:04:54 »
Wydaje mi się, że CB Radio to całkiem przydatna rzecz w samochodach strażackich, ponieważ ma je coraz więcej kierowców i mogą sporo pomóc przy przebijaniu się przez korek uliczny w drodze do wypadku, a to, że nie wszyscy je mają to już mniejszy problem, bo jak kierowca zobaczy, że większość zjeżdża na pobocze, to sam też tak zrobi.