Autor Wątek: Cysterna w Osp?  (Przeczytany 9224 razy)

Mariusz_43

  • Gość
Cysterna w Osp?
« dnia: Maj 27, 2007, 21:51:39 »
Witam. Nie wiem czy te pytanie pasuje do tej kategorii, czy muszę go umieszczać w dziale "Sprzęt". Jeżeli coś jest nie tak, liczę na moderatorów  -_-
Mianowicie - ciekawi mnie jedna rzecz. Nigdy nie spotkałem się jeszcze aby jakaś Osp posiadała na swoim wyposażeniu cysternę o pojemności ponad 15 tysięcy litrów. Zawsze cysterny są w JRG. A co z Osp która działa na obszarze oddzielonym od najbliższej PSP np o 20 kilometrów? Czy może w Waszej lub jednostce w sąsiedniej miejscowości znajduje się cysterna? Proszę o odpowiedzi. Pozdrawiam.

Offline biały

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: Cysterna w Osp?
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 27, 2007, 22:00:47 »
Z  tego co wiem to cysternę o pojemności 20 tys. litrów posiada OSP Lubraniec pow.włocławski woj. Kujawsko-Pomorskie.Wcześniej była ona na wyposażeniu JRG Włocławek.

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Odp: Cysterna w Osp?
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 28, 2007, 09:19:14 »
A co z Osp która działa na obszarze oddzielonym od najbliższej PSP np o 20 kilometrów?
Myślę że odległość 20 km nie jest aż tak strasznie duża. Cysterna i tak zawsze jest dysponowana na miejsce zdarzenia gdy zażyczy sobie tego dowodzący z PSP.
Tak na marginesie to cysterna nie stoi przecież w każdej JRG tak więc dojazd jej i tak będzie długi i jest ona tylko dysponowana na dłuższe akcje gdzie jest utrudniony dostęp do wody.

Offline chris

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 42
Odp: Cysterna w Osp?
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 28, 2007, 14:04:31 »
moja OSP tez w przeszlosci miala cysterne, tylko ze ona nalezała do JRG, a stacjonowala u nas

Offline Porta

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.704
  • Zgred
Odp: Cysterna w Osp?
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 28, 2007, 18:50:42 »
W mojej OSP mieliśmy cysterkę, ale przeszła do PSP JRG Lębork ;-)
Aktualności, artykuły, społeczność: www.Remiza.pl
Sklep pożarniczy - www.remiza.com.pl/sklep

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Cysterna w Osp?
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 28, 2007, 21:45:57 »
jeżeli specyfika chronionego obszaru wymaga cysterki to dlaczego nie? oczywiście wiąże się to z potrzeba posiadania w jednostce kierowców z odpowiednią kategorią prawa jazdy, ale to chyba najmniejszy problem  :mellow:

Offline Porta

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.704
  • Zgred
Odp: Cysterna w Osp?
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 29, 2007, 10:04:44 »
Racja ... Cysterka do dzisiaj nas bardzo wspomaga w działaniach - jak na razie jest bezcenna na tych terenach.
Aktualności, artykuły, społeczność: www.Remiza.pl
Sklep pożarniczy - www.remiza.com.pl/sklep

Offline mikados144

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Cysterna w Osp?
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 08, 2009, 20:51:18 »
ale jak dyspozytor wysyła samochody to każdy  samochód ma troche wody więc zanim dojedze cysterna to odrazu sie woda nie skończy.U nas w jednostce osp nie ma cysterki ale w psp jest praktycznie prawie wcale nie używana tylko do poważniejszych pożarów lasów itp

Offline maszerano

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 42
Odp: Cysterna w Osp?
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 08, 2009, 21:51:20 »
witam
co do cysterny to mozna poruszyć wiele jej aspektów ja poza tym ze ma duzo wody > 15 000 to nie widze więcej plusów a minusy
- mała mobilność
- mała ilość nasad do tankowania i ich średnica?????
- opróżnianie motopompą M 8/8 może M16/8
- i tylko przez jeden króciec ssawny
- brak możliwości zrzutu grawitacyjnego do zbiorników pośrednich
a jest jeszcze plus może posłużyć za zbiornik pośredni pomiędzy samochodami w natarciu a dostarczających wodę taki duży zbiornik brezentowy
ale trzeba trochę nasad dospawać
pozdrawiam
 

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Cysterna w Osp?
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 08, 2009, 22:02:55 »
Cysterna w OSP to ściema , proponuje jeszcze dźwig i ciężkiego chemicznego . U mnie w powiecie PSP pozbyło się obu CN na rzecz OSP i chodzą z tego powodu z uśmiechem na twarzy , jedną chcieli mi wepchnąć ale się skutecznie wymigałem . Na terenie mają , kosztów nie ponoszą , w dyspozycji są – a OSP za swoje czy Gminy naprawia,  leje paliwo , opłaca opłaty itd. Czysty biznes ,  tylko wykorzystanie takiego samochodu jest w stosunku 10 % na własny teren 90 % na teren powiatu . Gdzie standardowych gaśniczych min. 60% do 40% .

Ja jestem za , w dobie kryzysu obsad w JRG , mogę nawet umyć po akcji ale wszystkie koszty po stronie PSP czy Powiatu .

Wyleczyłem się już dawno z pełnych garaży i prezentów od PSP , a u Nas leczy się coraz więcej jednostek schodząc np. z 3 gaśniczych na 2 a porządne GBA i GCBA.   

Pozdrawiam MIKO   

Offline salfk

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 418
Odp: Cysterna w Osp?
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 09, 2009, 13:43:32 »
My mamy w planach na przyszłość kupić cysternę, lecz nie w wersji ciągnik siodłowy i naczepa, a raczej jako samochód na 3 lub 4 osiach. Już oglądaliśmy takie cuda. W chwili obecnej jeżdżą jako mlekowozy. Przeróbek wiele nie ma, a na takim ładnym Volvie jakie znaleźliśmy jest zbiornik na 20.000l. Powodem takiego kombinowania, jest trudny teren do jazdy, ciągnik+naczepa odpada (poza tym komu się chce robić C+E), a wiecznie wszędzie wody brakuje.

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Odp: Cysterna w Osp?
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 09, 2009, 16:18:55 »
A kto będzie garaż pod cysternę budował? OSP to nie PSP nie musi mieć wszystkiego, same tylko najpotrzebniejsze rzeczy winny tam się znajdować.

Offline meli

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 153
    • OSP OPALENICA
Odp: Cysterna w Osp?
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 09, 2009, 16:23:41 »
u mnie w powiecie jest cysterna GCBM 18/8. Jedna na cały powiat. Ma ją OSP Bolewice ( na terenie tej gminy jest najwięcej terenów leśnych w całym powiecie). Dostali ją od JRG.


 
www.osp-opalenica.pl <-- serdecznie zapraszam;)

Offline mieszko

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 237
Odp: Cysterna w Osp?
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 09, 2009, 18:03:22 »
U nas w powiecie nie ma takich cudów mimo że jest puszcza i obok druga choć znam OSP które mają właśnie od PSP w spadku.
I zgadzam sie z Miko nie można wszystkiego brać jak leci PSP wyzbywa sie problemu my sie cieszymy? :szalony: i my za to płacimy remonty itp.
Na przykład u nas pare lat temu w JRG były 2 GCBA 1 GBM ! CN18 a dziś 1 cieżki 1 średni 1 lekki a reszte robi OSP
Druga kwestia to inne czasy dziś łatiej postawić np żabke czy jakąś szlamówke aby zaopatrzyć sie w wode pozatym prądownice są wydajniejsze itp itd
I to co pisze Miko lepiej 1 no 3 samochody nowe i doposarzone niż 5 starych złomów.

Offline maszerano

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 42
Odp: Cysterna w Osp?
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 10, 2009, 12:26:22 »
lepiej zastanowić się czy taka cysterna spełni nasze oczekiwania i na razie nie patrzeć na koszty. Jak ja bym miał mieć taką cysternę to po pierwsze wymiana na dobry ciągnik a po drugie to przespawanie całego układu tankowania zasilania grube spawanie

Offline kamcio

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 116
Odp: Cysterna w Osp?
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 10, 2009, 15:46:48 »
moim zdaniem cysterna w OSP to dobry pomysł, ale jeźeli zabezpiecza cały powiat to powinny wszystkie gminy płacic za jej utrzymanie albo dofinansowywac jednostke która ją posiada -_-

Offline kryzinosp

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Cysterna w Osp?
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 30, 2009, 16:43:38 »
powiem wam panowie ze u mnie w jednosce czyli w OSP Szadek mamy 3 ciezkie Jelcze :) czyli razem 18tys litrów wody odrazu. Moja jednostka jest połozona o 10 km od Psp Zduńska Wola i jak jest duzy pozar to odrazu wołają od nas 3 samochody

Offline paweusz998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
JAK Pozyskać cysterne DO OSP!?
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 23, 2009, 21:46:06 »
Witam!!!
Mam pytanie takie jak w temacie jak pozyskać cysternę do OSP!? Gdzie "uderzyć" kto może pomóc, kto zajmuje się takimi sprawami jak przekazywanie sprzętu. Krótko jak zdobyć wymarzoną cysternę(najlepiej nie odpłatnie).
Z góry dziękuje.

Pozdrawiam!


Offline paweusz998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: JAK Pozyskać cysterne DO OSP!?
« Odpowiedź #19 dnia: Maj 23, 2009, 23:08:30 »
Wielkie dzięki! Ale na nic to się zda!:( W ogóle nie to Województwo. Ale wielkie dzięki za pomoc!

Offline ślizki

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 340
  • Nie ma rzeczy nie do ugaszenia - M:**
    • :D
Odp: JAK Pozyskać cysterne DO OSP!?
« Odpowiedź #20 dnia: Maj 24, 2009, 01:19:34 »
a po co wam w OSP cysterna? na powiatowej JRG nie mają?:)

Offline paweusz998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: JAK Pozyskać cysterne DO OSP!?
« Odpowiedź #21 dnia: Maj 24, 2009, 11:27:12 »
No w KP nie mają, jedna jest w Warszawie a my do warszawy mamy ok. 15km i ona   jest z drugiej strony warszawy to też dochodzi trochę kilometrów.  3 czy nawet 4 sąsiednie powiaty też nie mają cysterny. Więc chcemy pozyskać taką cysternę mamy ją gdzie trzymać itd. TYLKO JAK "WYRWAĆ" TAKĄ CYSTERNĘ?????!!!!

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: JAK Pozyskać cysterne DO OSP!?
« Odpowiedź #22 dnia: Maj 24, 2009, 13:09:10 »
A jesteś pewny, że ta cysterna jest Wam taka niezbędna? Obecnie tendencja jest taka, że odchodzi się od cystern na rzecz ciężkich wozów z dużą ilością wody.
Jeszcze kilka lat temu w W-wie były 3 cysterny. Obecnie jest jedna, natomiast jest również kilka samochodów (ciężkich i kontenerów) z zapasem 10m3 wody. Zauważ, że cysterna nie jest wozem jadącym w pierwszym rzucie, więc 15km nie ma tu raczej większego znaczenia. Gdyby faktycznie ze specyfiki zdarzeń w Waszym powiecie wychodziła potrzeba posiadania cysterny, to zapewne miejscowa KP by się o taką postarała.
Jak często u Was dochodziło do potrzeby dysponowania tej cysterny z W-wy lub też był kłopot z wodą?
Czy nie lepiej doposażyć się w ciężki wóz (obecnie OSP pozyskują ciężkie samochody z 8-10 tonami wody).

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline paweusz998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: JAK Pozyskać cysterne DO OSP!?
« Odpowiedź #23 dnia: Maj 24, 2009, 13:22:09 »
Może i się odchodzi od cystern! Lecz na naszym terenie znajduje się duży teren leśny . Z tego co słyszałem były starania o pozyskanie cysterny przez KP ale !!nową!! niestety brak funduszy. A ogólnie w powiecie przeważają jednostki które posiadają tylko GBA. . Niestety dalej nie wiem jak pozyskać taki sprzęt:P.

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Odp: JAK Pozyskać cysterne DO OSP!?
« Odpowiedź #24 dnia: Maj 24, 2009, 13:54:06 »
CN'ka to 2-3 wyjazdy w ciągu roku, a koszty utrzymania są spore.
W zależności od specyfikacji powiatu. U nas na 3 powiaty jest jedna CN'ka (w KM) i do tej pory nie wyjechała ani razu.
A działamy w terenie górzystym z dużą przewagą lasów.

Jak napisał @Zero-11 bezsensem jest utrzymywać coś co jest nie używane lub używane sporadycznie. Dużo łatwiej jest pozyskać GCBA, którego zastosowanie jest o wiele większe (więcej wyjazdów).

Z resztą każdy sobie rzepkę skrobie - jak sam widzisz większość odradza Ci CNke, ale zrobicie jak uważacie.