Autor Wątek: Rzeczoznawca p.poż  (Przeczytany 3631 razy)

Offline lukaszus

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 61
Rzeczoznawca p.poż
« dnia: Maj 23, 2007, 18:21:40 »
Nie wiem czy dobrze umieściłem temat.
Kończę właśnie SGSP jako cywil i zastanawia mnie czy jest jakaś droga dla uzyskania uprawnień, bo wiedzę już mam dość dużą zarówno związaną z przepisami jak i ogólnie z zagadnieniami pożarowymi. W myśl rozporządzenia "Funkcję rzeczoznawcy może sprawować osoba, która ukończyła studia wyższe, a ponadto:
  1)  po ukończeniu studiów wyższych odbyła co najmniej pięcioletnią praktykę zawodową w jednostkach ochrony przeciwpożarowej lub wykonując czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej w rozumieniu ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej albo jako projektant w rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane;"
 
Interesuje mnie znaczenie tego sformułowania "wykonując czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej w rozumieniu ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej" bo jakoś do PSP mnie nie ciągnie a projektantem nie zostanę bo na to też trzeba mieć jakieś uprawnienia no chyba że sie mylę.

Może ktoś ma jakąś wiedzę na ten temat.
Pozdrawiam lukaszus

straz98

  • Gość
Odp: Rzeczoznawca p.poż
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 23, 2007, 20:47:09 »
Z tą wiedzą to chyba trochę Ci się wydaje:)

Offline lukaszus

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 61
Odp: Rzeczoznawca p.poż
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 23, 2007, 23:39:45 »
a czemu tak sadzisz...? :d to zależy od studenta jaka pochłoną.

straz98

  • Gość
Odp: Rzeczoznawca p.poż
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 24, 2007, 07:33:59 »
Po pierwsze aktualna inżynieria bezpieczeństwa pożarowego to dziedzina do której studia w SGSP to tylko wstęp. Rozwiązywanie różnych problemów technicznych to coś znacznie bardziej skomplikowanego. Trzeba jeszcze dużo poczytać poćwiczyć i popracować w praktyce. Żeby oczywiście być dobrym rzeczoznawcą. A wszystko to wiem na własnym przykładzie, i uwierz mi pewne osiągnięcia w tej dziedzinie już wypracowałem a rzeczoznawcą jeszcze nie jestem.

Offline lukaszus

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 61
Odp: Rzeczoznawca p.poż
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 24, 2007, 11:40:12 »
Chodzi mi o to w jaki sposób, zgodny z ustawą mogę zostać rzeczoznawcą. Czyli na jakim stanowisku poza strażą zostanoe zaliczony mi staż zawodowy? Nie wiem kiedy kończyłeś SGSP ale teraz troche sie tu zminiło co do programu nauczania i znacznie wiekszy nacisk jest kładziony na inzynierie bezp. pożarowego. A że to wstęp to wcale nie wątpie. Bo jak by było inaczej to odrazu rzeczoznawców by z nas robilo :D  ^_^

Offline fireman51

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Rzeczoznawca p.poż
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 24, 2007, 15:33:56 »
Polecam uwadze art. 4 ustawy o ochronie przeciwpożarowej. Można pracować w dowolnym zakładzie. Liczy się staż związany z wykonywaniem zadań ochrony przeciwpożarowej, czyli trzeba zadbać, aby było to wpisane w zakres obowiązków, aby po 5 latach można było się tym wykazać przy startowaniu do egzamninu na rzeczoznawcę ppoż.
Pozdrowienia

Offline spb

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 77
Odp: Rzeczoznawca p.poż
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 28, 2007, 16:59:13 »
w SGSP można nauczyć się bardzo dużo lub nic...wszystko zależy od studenta, znam osoby które kończą szkołe a wiedze mają naprawde marną w temacie, tzn. sprytni mogą się przecisnąć przez te studia bez większego wysiłku, przykre to co pisze ale prawdziwe !

a co do rzeczoznawcy to napewno nie jest to takie proste jakby mogło se wydawać...napewno zdaje sie egzamin państwowy który nie jest prosty...najważniejsza jest praktyka, jeśli piszesz prace inżynierską w zakresie bezpieczenstwa budynków to już duży + bo nabywasz praktycznej wiedzy jak oceniać budynek i o co chodzi w tym temacie , bo nie wystarczy umieć na pamięć rozporządzenia i sypać paragrafami.
W praktyce spotykasz się z tak różnymi zagadnieniami i problemami których napewno nie wyuczyłeś sie w szkole, niestety nie podważam twoich umiejetności kolego ale będąc rzeczoznawcą trzeba mieć wiedze na +6 ale przede wszystkim wiedze podpartą praktyką...bo to jest ogromna odpowiedzialność ! a jak dokładnie sprawdzisz to zobaczysz że nie jest aż tak wielu rzeczoznawców, w każdym województwie jest ich kilkunastu...

ale życze powodzenia, w końcu nie ma rzeczy nie możliwych i jak ktoś bardzo chce...

Offline lukaszus

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 61
Odp: Rzeczoznawca p.poż
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 31, 2007, 16:00:55 »
Czyli praca jako inspektor ds. ppoż będzie sie liczył. A czy asystent projektanta albo rzeczoznawcy ds bezp. poż. też sie liczy?

Offline spb

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 77
Odp: Rzeczoznawca p.poż
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 31, 2007, 18:53:16 »
wiesz co napewno nie jest tak że to bedzie miało wpływ na to czy możesz zostac rzeczoznawcą, ale w kwesti doświadczenia bedzie to miało nie wątpliwie duzy wpływ...spróbuj zadzwonić do KGPSP tam powinieneś otzrymać info na temat jak zostać i co robić

Offline lukaszus

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 61
Odp: Rzeczoznawca p.poż
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 01, 2007, 13:15:25 »
W takim razie, może któryś z szanownych rzeczoznawców udzielających sie na forum potrzebuje asystenta? Pracowitego, dokładnego, sumiennego i na pewno zaangażowanego w pracę. :D

Offline czarekluzak

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 26
  • LUZAK:)
Odp: Rzeczoznawca p.poż
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 20, 2008, 23:02:46 »
Zgadzam się w tym momęcie z Twoimi wypowiedziami STRAZ98. Być rzeczoznawcą to smakowity koąsek ale nie dla wszystki ja bym to porównał z tym jak zostać notariuszem ^_^ Bo nie zapominajmy że mimo że wszystkie papiery będziemy mieli wporządku i zdany egzamin to i tak minister właściwy nie musi nas powołac do tej zaszczytnej funkcji ^_^