Autor Wątek: Sprzęt - czyli biedny płaci dwa razy...  (Przeczytany 1239 razy)

Offline BRAVEHEART

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.355
  • hot hot hot...
Sprzęt - czyli biedny płaci dwa razy...
« dnia: Maj 19, 2007, 11:51:51 »
Szanowni Forumowicze,

Proszę o informacje dlaczego koledzy z biur kwatermistrzowskich zakupują sprzęt niskiej jakości - żeby wypełnić 100 % stany - zamiast zakupić np. 50-60% stanu - ale kupując sprzęt, który wytrzyma znacznie dłużej. (dodam tylko, że można uzupełnić resztę stanu w następnym roku)
Rozumiem jak najbardziej, że PSP ma małe fundusze - ale takie działania z racji ekonomi są nieuzasadnione. Podam przyład.

Firma "A" oferuje obuwie specjalne po cenie XX (XX oznacza mniejszą cenę niekoniecznie dwu cyfrową) - z gwarancją  na 12 miesięcy - sprzęt ten wytrzymuje zaledwie rok czasu, jest niewygodny, itp.
Firma "B" oferuje obuwie specjalne po cenie XXX (XXX - alternatywnie jak wyżej) - z gwarancją na 24 miesiące - sprzęt ten w praktyce wystarcza na 3-5 lat - jest wygodny, sprawdza się w akcji itp.

Przykład z firmą A - PSP zakupuje takie obuwie co roku wydając określoną kwotę pieniędzy -, strażak jest niezadowolony, biuro ma problem z reklamacjami, ogólnie jest do du..
Przykład z firmą B - PSP zakupuje takie obuwie co 3-5 lat strażak jest zadowolony, obuwie się sprawdza wydaje pieniązki raz na kilka lat, biuro ma mniej pracy, itp.

Finanse - A - co roku kwota razy XX
Finanse - B - co 3-5 lat kwota x XXX

Wynik po zsumowaniu lat razy kwotę XX okazuje się, że PSP przepłaca, ma kupę problemów, ludzie są niezadowoleni oraz przy dużych stanach osobowych okazuje się, że kupując od razu obuwie z firmy B - ogólna suma pieniążków nie przekracza kwoty kupując z firmy A - mało tego jakaś częsć pieniązków zostaje - można np zakupić kilka (kilkanaście) par rękawic.


Alternatywnie można robić z pozostałym sprzetem.

Wiem, i tylko wiem że jest to możliwe do zrobienia bo znam takie komendy w Polsce, które właśnie takim systemem się kierują - mają bardzo dobry sprzęt i ludzie są zadowoleni.
Oczywiście system ten wymaga cierpliwości ze strony strażaków - ale po kilku latach może jednostka dysponować już całkiem niezłym wyposażeniem.

Co Wy na to?
« Ostatnia zmiana: Maj 19, 2007, 12:23:57 wysłana przez BRAVEHEART »

Offline BURY

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 369
Odp: Sprzęt - czyli biedny płaci dwa razy...
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 19, 2007, 12:21:07 »
masz racje popieram w 100%

Offline MGNACZUS

  • Banita FM
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.469
  • Odwaga jest najpiękniejszą formą szaleństwa.
Odp: Sprzęt - czyli biedny płaci dwa razy...
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 19, 2007, 17:19:26 »
Tak jest i już… To jest POLSKA!! Zawsze zastanawiałem się nad tym. Takiego zjawiska nawet Balcerowicz nie był by w stanie wytłumaczyć w programie Lisa!
Innym przykładem paranoi jest wykorzystywanie pieniędzy przeznaczanych, (jeśli chodzi o OSP) z puli Urzędu Gminy. I tak na koniec roku pada hasło – Panowie macie tu np. 4 tyś macie je wydać w tydzień albo kasa wraca do gminy i przepada. Hmmm… Często pojawia się problem, – co kupić z takie pieniądze? Ja wiem – węże i inny drobny sprzęt! Jednak z drugiej strony nie można by tych pieniędzy przetrzymać – dołożyć i kupić coś konkretnego?
„Wiesz jak rozpoznać strażaka w tłumie panicznie uciekających ludzi??
Zawsze będzie biegł w przeciwną stronę niż wszyscy inni…”