Autor Wątek: Wodomierze  (Przeczytany 4182 razy)

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Wodomierze
« dnia: Luty 08, 2004, 18:44:29 »
Czy spotkliście się kiedyś z czymś takim jak wodomierz? Każdy powie "oczywiście", co za pytanie?
Ale ja doprecyzuję, chodzi mi o wodomierz na wyposażeniu samochodów gaśniczych w celu płacenia za wodę, którą strażacy uzywają jako środka gaśniczego.
U nas taki przepis wprowadzono i zakupiono wodomierze które będziemy podłączać pomiędzy hydrantem a wężem. Pesymistycznie na ten pomysł patrzę i złoszczę się na swój urząd gminy że za grosz w niczym już teraz nie ufa strażakom. Teraz jadąć do pożaru będzie nam wstyd że jako jedyna jednostka OSP będziemy musieli tankować wodę w inny sposób, tak jakbyśmy kiedyś ją kradli.
Może ktoś z was kiedyś się z tym spotkał? Co o tym sądzicie?

Offline SeniorSiara

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 174
Wodomierze
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 08, 2004, 19:37:38 »
Witam Sensey!
Chyba wykrakałeś, zacytuje twój własny post:
Post: 9.12.2003 - 20:38
Nie Gaśmy Wodą!?!
O takiej głupocie jeszcze nie słyszałem.
A jeżeli samochód swój zatankują strażacy z PSP to też muszą notować? a nastepnie KP PSP zapłaci?
Ale rozumiem inną kwestię dotyczącą pobierania wody. Zakład komunalny chce wyeliminować straty na jakie jest narażana niemalże przy każdym pożarze.
Ten akurat sposób jest moim zdaniem głupi, ale lepszegfo nie znam i nigdy nie myslałem nad tym.
Może w samochodzie przy nasadzie od zasilania podłączyć wodomierz  

A jeżeli na terenie tej gminy jest duży pożar. To kto będzie naążał liczyć wodę, przecież strażacy co innego mają na głowie.



Widzę że się pozmieniało, a moze to był twój pomysł z tymi wodomierzami? B)
« Ostatnia zmiana: Luty 08, 2004, 19:38:12 wysłana przez SeniorSiara »

Offline gorex

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 534
  • Nienagannie wyuzdany trzydziestolatek
Wodomierze
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 09, 2004, 09:17:44 »
kto wprowadzil taki obowiazek? masz to na pismie? na co sie powolal? jak uzasadnil?
tak na goraco aki to wstyd? chyba zaden.
gdybys chcial sie przeciw stawic moglys sie powolac na zapis ze do celow ochrony p.poz trzeba uzywac certyfikowanego sprzetu :D
Zrób na złość wszystkim- zacznij myśleć!
Nic tak nie psuje dyskusji jak dogłębna znajomość rzeczy. MH nr..

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Wodomierze
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 09, 2004, 11:11:36 »
SeniorSiara rzeczywiście nak napisałem masz rację nawet zapomniałem o tym. Wg mnie lepiej już by chyba było jakby kierowcy notowali.
To nie jest mój pomysł, choć rozumiem twoje podejrzenia.
W naszej gminie strażacy z PSP i inni goście z OSP z poza terenu gminy mają wodę za darmo, tylko dla naszych OSP jest liczona. Jeżeli my jsteśmy poza terenem gminy to też mamy wodę gratisową.
Obowiązek ten wprowadzili burmistrz i komendant gminny ponieważ upomniał się o tę wodę kierownik Zakładu Komunalnego.

Jedyna rzecz która mnie śmieszy to taka że ten wodomierz można odwrotnie podłączyć. Ponieważ z obydwu stron wodomierza są nasady 75.

Offline gorex

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 534
  • Nienagannie wyuzdany trzydziestolatek
Wodomierze
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 09, 2004, 12:36:27 »
i kreci sie w obie strony? licznik sie cofa czy zatrzymuje?
czy nie lepiej zalozyc wodomierze na hydranty? wtedy cala woda jest liczona a nie tylko zurzyta przez was.
przy meldunku mozna by poprostu wpisywac nr hydrantu i koncowy stan wodomierza ew. datę
Zrób na złość wszystkim- zacznij myśleć!
Nic tak nie psuje dyskusji jak dogłębna znajomość rzeczy. MH nr..

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Wodomierze
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 09, 2004, 16:36:06 »
Cytuj
i kreci sie w obie strony? licznik sie cofa czy zatrzymuje?
czy nie lepiej zalozyc wodomierze na hydranty? wtedy cala woda jest liczona a nie tylko zurzyta przez was.
przy meldunku mozna by poprostu wpisywac nr hydrantu i koncowy stan wodomierza ew. datę
Przeciez wodomierze to chyba pare złotych kosztują... i zdecydwanie hydrantów na terenie gminy jest więcej niż nasad zasilających w wozach OSP. Poza tym jeśli ktoś by tę wodę sobie kradł (co moim zdaniem się zdarza... przynajmnniej w mojej gminie) to na czyje konto miałby się ten wodomierz kręcić? Strażaków!!!
Gorex i inni proszę nie piszcie takich rzeczy bo jeszcze ktoś z mojej gminy to przeczyta i będzie chciał wypróbować...    tak jak to sie stało z wypowiedzia SenseYa w jego gminie.
A tak wogóle rozliczanie strażaków z wody to moim zdaniem jest jeszcze jeden głupi pomysł który powinien jak najszybciej pójśc w zapomnienie bo nic dobrego nie daje. Przecież OSP nie bedzie płaciło za wodę z własnej kieszeni... zapłaci za nią gmina czyli mamy przelewanie z pustego w próżne. Nie wiem czemu miało by to służyć. Jeśli będą jakieś limity albbo koszty za korzystanie z wody to strażacy będą sie starali tam gdzie to możliwe korzystać z naturalnych zbiorników... a piasek, żwir i inne paskudztwa raczej na zdrowie pompom nie wyjdą. Kto będzie płacił za naprawę?
Inna sprawa to to ze złodziei wody trzeba łapać i karać. W mojej gminie w czasie suszy zdarza się że ludzie podlewają wodą z hydrantów swoje pola, biorą ją na budowy. Zdarza się, że przy tym niszczą hydranty (zamiast kluczy używają młotków, kamieni... czego popadnie). Kolejny problem jest taki że jak trzeba gasić to w czasie suszy ze względu na duży pobór dramatycznie obniża się ciśnienie wody w sieci hydrantowej (właśnie ze względu na to że ludzie wode kradną i bez opamiętania podlewają nią swoje grządki). Coś z tym trzeba robić...

Pozdrawiam, Sylwek
« Ostatnia zmiana: Luty 09, 2004, 19:54:53 wysłana przez Sylwek »

Offline SeniorSiara

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 174
Wodomierze
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 09, 2004, 18:57:59 »
Witam!
Dlaczego Urzędy Gmin wprowadzają taki obowiązek?
Moim zdaniem po to żeby zaoszczędzić!!!
Chodzi o to, że za wodę, która "ginie" muszą płacić urzędy, bo wodociągi tłumaczą, ze to straż zużywa itp.
Po wprowadzeniu wodomierzy, gmina nie będzie musiała płacić za złodziei, bo wszystko będzie udokumentowane, natomiast, jeżeli ktoś przyłapie strażaków korzystających z wody z pominięciem wodomierza no to kara.
My w karcie zdarzenia piszemy ile wody zużyliśmy i z jakiego źródła.
Można to ominąć pisząc, że wodę pobierało się z naturalnego zbiornika.
Pozdrawiam i współczuje jazdy z wodomierzem!
 

duckyk

  • Gość
Wodomierze
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 16, 2004, 01:13:19 »
Witaj! Szczerze mówiąc to dla mnie jest to bardzo śmieszne a nawet wrecz przerażajace, aby na ludzi którzy ratuja ludzkie istnienie z ramion Ognistego Kura nakladać obowiazek rozliczania sie z wody. Chyba kilkaset litrow wody w ta czy w druga strone tak duzej roznicy nie robi!!!
A czy staraliscie sie jakosc zaprotestowac??
Przy montazu takiego wodomierza napewno tracicie troche czasu który jest tak potrzebny w akcji!!!
Walczcie o swoje !!! Pomysł poroniony w 100%
 

rbsom

  • Gość
Wodomierze
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 16, 2004, 13:47:26 »
taki licznik kosztował 1600,00 zł
zakupiono 3 sztuki do 3 wozów.
zużywamy rocznie wody za 1200,00 zł.
burmistrz uszczęśliwił nas i skubnął 4800,00 zł z budżetu na OSP.
fajne co???????????????????????
kochamy naszego burmistrza i jego poczucie humoru.

Offline Tiger

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 303
    • PeeM
Wodomierze
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 19, 2004, 12:11:36 »
Witam kolegów
Wczoraj mieliśmy zebranko Zarządu Gminnego OSP i okazało się, że co rok z pieniędzy na ochronę przeciwpoż. (czyli tych, które są m.in. na działalnośc OSP, zakupy sprzętu itd) płacimy 12 tys na tzw wodę pożarową.. Dzieje się tak na podstawie jakiegoś przepisu -jak by ktoś mnie nakierował na niego byłbym wdzięczny - gdzie gmina musi płacić firmie komunalnej 3% wartości sprzedanej wody. Skoro musi płacić 3%, to po co wodomierze? A może nie musi, a ktoś coś u nas źle interpretuje...

// dopisane
Taka jest konstrukcja naszego budzetu, ze są środki na ochronę ppoż jako całość , a nie osobno OSP czy  woda czy co tam jeszcze. Niemniej jednak wszyscy woleliby te 12 tys (20 % całej kwoty!!) przeznaczyć na sprzęt, ale podobno firma od wodociągów ma prawo faktury takie wystawiać więc wystawia...
« Ostatnia zmiana: Luty 20, 2004, 10:52:48 wysłana przez Tiger »

Offline mareczek

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 14
    • http://
Wodomierze
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 20, 2004, 07:17:06 »
Witam
Jak czytam o tych wodomierzach i kwotach na wode to widze coraz wiekszy bezsens, do czego to prowadzi ? przeciez za te 12 tyś złotych to jest duza kasa za która moża kupic pozyteczny sprzęt !. i dlaczego to idzie z waszego budzetu ? ja bym sie zbuntowal z takimi durnymi wymysłami gdzie jest sen ? a może zaczniemy wystawiac faktury za gaszenie ? ;)  
« Ostatnia zmiana: Luty 20, 2004, 07:18:42 wysłana przez mareczek »

Offline davecologne

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 21
    • http://www.feuerwehr-recklinghausen.de
Wodomierze
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 10, 2004, 00:33:21 »
co do tego "przepisu" to lepiej sie nie wypowiem bo bym musial naruszyc regulamin tego forum... :angry:
u nas w osp posiadamy takze wodomierz ale uzywamy go tylko do uslug typu napelnianie basenow i.t.p. i przez to jeszcze zarabiamy... w postaci darowizn....