Autor Wątek: Komendant gminny ochrony ppoż. konra komendant gminny ZOSP RP.  (Przeczytany 8608 razy)

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Witam!

W naszej gminie od kilku dni jest dwóch komendantów. Jeden związkowy, drugi powołany przez wójta w myśl ustawy o ohronie przeciwpożarowej. Komendant gminny ZOSP jest dość kontrowersyjną osobą, nie robi ćwiczeń, szkoleń, pokazów bo uważa to za niepotrzebne. Nie chce nawet przeprowadzić obowiązkowych badań lekarskich. (Ostatnie mieliśmy 3 lata temu). Pieniądze gminne wydaje według własnego widzimisie, nie reagując na uwagi wójta, rady gminy czy naczelników.
Dlatego wójt postanowił powołać komendanta gminnego ochrony ppoż, myśląc, że teraz ten "jego" komendant będzie zajmował się budżetem. Tak ma z resztą napisane w swoich obowiązkach. Jest przeciez urzędnikiem gminy, odpowiada bezpośrednio przed wójtem i wg. obowiązków powinien zajmować się budżetem OSP.
Natomiast Zarząd Gminny ZOSP macha wójtowi przed oczyma statutem ZOSP gdzie wyraźnie jest napisane, budżet planuje prezes i komendant Zarządu Gminnego ZOSP.
Szukałem już  w "STrażakach", przeczytałem wszystkie możliwe ustawy i w dalszym ciągu nie wiem jak to rozwiązać.
- kto ustala budżet
- kto organizuje zawody gminne i powiatowe
- kto decyduje w jakim kierunku powinny rozijać się OSP w gminie
- czy kom. ochr. ppoż. może sam zorganizować ćwiczenia lub choćby badania lekarskie i czy kom. gminny ZOSP może mu tego zabronić?

Pytań jest jeszcze więcej ale na razie tyle.
Bardzo Was proszę koledzy o opinie na ten temat.

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Komendant gminny ochrony ppoż. konra komendant gminny ZOSP RP.
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 11, 2007, 08:40:59 »
Pieniądze gminne wydaje według własnego widzimisie, nie reagując na uwagi wójta, rady gminy czy naczelników.
...Zarząd Gminny ZOSP macha wójtowi przed oczyma statutem ZOSP gdzie wyraźnie jest napisane, budżet planuje prezes i komendant Zarządu Gminnego ZOSP.
... nie wiem jak to rozwiązać.
- kto ustala budżet
- kto organizuje zawody gminne i powiatowe
- kto decyduje w jakim kierunku powinny rozijać się OSP w gminie
- czy kom. ochr. ppoż. może sam zorganizować ćwiczenia lub choćby badania lekarskie i czy kom. gminny ZOSP może mu tego zabronić?
Ustawa o samorządzie gminnym
Art. 30. 1. Wójt wykonuje uchwały rady gminy i zadania gminy określone przepisami prawa.
2. Do zadań wójta należy w szczególności:
1) przygotowywanie projektów uchwał rady gminy,
2) określanie sposobu wykonywania uchwał,
3) gospodarowanie mieniem komunalnym,
4) wykonywanie budżetu,
5) zatrudnianie i zwalnianie kierowników gminnych jednostek organizacyjnych.
6) (skreślony).
3. W realizacji zadań własnych gminy wójt podlega wyłącznie radzie gminy.
Ustawa o ochronie przeciwpożarowej
Art. 32. 2. Koszty wyposażenia, utrzymania, wyszkolenia i zapewnienia gotowości bojowej ochotniczej straży pożarnej ponosi gmina ...
Za realizację budżetu gminy odpowiada wójt, również za tą część budżetu przeznaczoną uchwałą Rady Gminy na działalność OSP > w jego imieniu działa komendant gminny ochrony przeciwpożarowej.
Statut ZOSP RP odnosi się do budżetu ZOSP RP i nie ma zastosowania do budżetu gminy.
Nie ma przeszkód prawnych, aby komendant gminny ochrony przeciwpożarowej zorganizował zawody gminne, lecz nie może narzucić OSP udziału w tych zawodach, może zaprosić OSP do udziału w zawodach. Również komendant gminny ochrony przeciwpożarowej może zorganizować badania lekarskie (jako zadanie gminy) ustalając z OSP termin i zasady ich przeprowadzenia.
Ustawa o ochronie przeciwpożarowej
Art. 14. 5. Wójt (burmistrz lub prezydent miasta) koordynuje funkcjonowanie krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego na obszarze gminy w zakresie ustalonym przez wojewodę. Zadanie to wykonywane jest przy pomocy komendanta gminnego ochrony przeciwpożarowej, jeżeli komendant taki został zatrudniony przez gminę. > na tej podstawie wójt ma wpływ na kierunki rozwoju OSP na terenie gminy.


"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline ksiwek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 273
Odp: Komendant gminny ochrony ppoż. konra komendant gminny ZOSP RP.
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 11, 2007, 08:48:14 »
Budżet ustala Gmina i Gmina go realizuje.  To bardzo dziwna sytuacja kiedy wójt nie ma wpływu na szastanie pieniędzmi przez komendanta.   U nas sytuacja jest taka, że na walnych zebraniach a potem na posiedzeniach zarządu gminnego ustala się szczegóły do realizacji budżetu OSP.  Najczęściej jest tak, że około 60 - 80 % budżetu to pozycje stałe i nie wymagają specjalnych uzgodnień. Są to np. ekwiwalenty, wynagrodzenia kierowców, zakupy paliwa, ubezpieczenia samochodów i strażaków, naprawy i przeglądy techniczne, energia elektryczna,  koszty ogrzewania remiz itp.  Uzgadniamy najczęściej  rozdysponowanie środków na zakup sprzętów pożarniczych oraz środki na usługi materialne. W pierwszej kolejności gra idzie o zabezpieczenie udziału własnego OSP do zakupu sprzętu z dofinansowaniem ZOSP, staramy się nie kupować drogich sprzętów w całości "za swoje".   Jak by nie było budżet trzyma twardo w garści gmina.  A teraz twoje pytania: 
1) budżet ustala wójt a uchwala go rada gminy, oczywiście wcześniej zasięga się opinii różnych osób, u nas wysyłane jest pismo do prezesów OSP o ustalenie potrzeb ale nigdy żaden prezes nie odpowiedział,
2) zawody OSP organizuje zarząd gminny lub powiatowy ZOSP we współpracy z władzami gminy i komendantem powiatowym PSP,
3) o kierunku rozwoju OSP najlepiej jest dyskutować na posiedzeniach zarządu gminnego, po to on jest, i koniecznie z udziałem wójta, bo to on trzyma kasę,
4) badania lekarskie powinien załatwiać naczelnik OSP, bo to jego zakres obowiązków, po uzgodnieniu z gminą zapłacenia za tą usługę,
5) zakres obowiązków komendanta gminnego ochrony przeciwpożarowej nie jest jasno sprecyzowany oprócz tego, że koordynuje sprawy KSRG na obszarze gminy, więc wójt na pewno może mu powierzyć przeprowadzenie ćwiczeń.
I sprawa najważniejsza - Komendant gminny OSP nie ma uprawnień rozkazodawczych w stosunku do OSP i nie może niczego zabraniać ani do niczego zmuszać.  Jego główne zadanie to pomagać OSP !!!


Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Komendant gminny ochrony ppoż. konra komendant gminny ZOSP RP.
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 11, 2007, 09:58:40 »
Bardzo Wam dziękuję za tak szybkie i rzeczowe odpowiedzi. Wszystkie zacytowane tu przepisy sa mi znane. Ale z interpretacją nie mogę sobie poradzić więc Wasze zdanie jest dla mnie bardzo ważne, zwłaszcza że oboje jesteście dla mnie autorytetami na Forum.

Piotr998 - napisałeś, że statut ZOSP odnosi się do budżetu związku a nie gminy. OK - ja to rozumiem. Ale wytłumacz to naszemu komendantowi gminnemu, który uważa, że skoro Rada Gminy przekazała mu do dyspozycji pieniądze to właśnie one teraz stanowią budżet związku o którym mowa w statucie i że to wyłacznie on wraz z prezesem gminnym mają nim zarządzać.
Mam nadzieję, że odpowiednia interpretacja przepisów ich przekona.

ksiwek - napisałeś:
 
Cytuj
3) o kierunku rozwoju OSP najlepiej jest dyskutować na posiedzeniach zarządu gminnego, po to on jest, i koniecznie z udziałem wójta, bo to on trzyma kasę,

My robimy tak, że naczelnicy na początku roku piszą komendantowi zapotrzebowanie na sprzęt na najbliższy rok. Oczywiście te zapotrzebowania są dużo większe niż przeznaczany co roku budżet, więc coś trzeba z tego wybrać. I jest to dyskutowane na pierwszym zjeździe zarządu gminnego. Dyskusja polega na tym, że prezes ZG mówi, że on i komendant zajmą się wybraniem najpotrzebniejszych rzeczy czyli zaplanowaniem całego budżetu. Tak że my (jestem zarówno naczlnikiem jak i czł. ZG) nie mamy nic do gadania. A kasa idzie na takie dziwne rzeczy że głowa mała.

Mam nadzieję, że nowy kom. ochrony przeciwpożarowej cos w tym temacie zmieni.

Pozdrawiam

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Komendant gminny ochrony ppoż. konra komendant gminny ZOSP RP.
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 11, 2007, 13:46:34 »
Ale wytłumacz to naszemu komendantowi gminnemu, który uważa, że skoro Rada Gminy przekazała mu do dyspozycji pieniądze to właśnie one teraz stanowią budżet związku o którym mowa w statucie i że to wyłacznie on wraz z prezesem gminnym mają nim zarządzać.
§ 69 Statutu Związku jednoznacznie wskazuje źródła majątku Związku i jego oddziałów posiadających osobowość prawną. Jeżeli Oddział Gminny posiada osobowość prawną, to Wójt ew. mógłby przekazać Zarządowi Gminnemu dotację celową. Dokąd środki finansowe na działalność OSP pozostają w ramach budżetu gminy i na jej koncie, to ZGm ZOSP nic do tej kasy.
To tak jakby sąsiad chciał dysponować Twoim budżetem domowym.  ^_^
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline ksiwek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 273
Odp: Komendant gminny ochrony ppoż. konra komendant gminny ZOSP RP.
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 14, 2007, 07:47:36 »
Potwierdzam to, co pisze Piotr - nie wiem jakim cudem komendant zarządza budżetem gminy i wójt nie ma na to wpływu.  To nie jest normalna sytuacja.

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Komendant gminny ochrony ppoż. konra komendant gminny ZOSP RP.
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 14, 2007, 17:34:31 »
No ja mam świadomość tego, że coś tu nie gra ale nie miałem podstaw prawnych, teraz kiedy mi pomogliście wiem juz co robić. Dzięki!   

Jeśli nie sprawi to kłopotu to jeszcze jedno pytanie w tym samym temacie. Czy istnieje przepis mówiący konkretnie na co można wydawać te pieniądze? (przeznaczone na utrzymanie OSP w gminie) Ja znalazłem tylko opinie prawną na stronie związku ale dotyczyła ona tylko 1% z podatku.
W statucie jest napisane że wydawać na działalność statutową ale to dla mnie zbyt ogólne, nieprecyzyjne stwierdzenie.
Więc potrzebuje podstawy prawne co do wydawania pieniążków gminnych na utrzymanie OSP.

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Komendant gminny ochrony ppoż. konra komendant gminny ZOSP RP.
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 14, 2007, 20:08:15 »
USTAWA z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej
Art. 32. 1. Koszty wyposażenia, utrzymania, wyszkolenia i zapewnienia gotowości bojowej jednostek ochrony przeciwpożarowej, o których mowa w art. 15 pkt 1a-5 i 8, ponoszą podmioty tworzące te jednostki.
   2. Koszty wyposażenia, utrzymania, wyszkolenia i zapewnienia gotowości bojowej ochotniczej straży pożarnej ponosi gmina, z zastrzeżeniem art. 35 ust. 1.
   3. Gmina ma również obowiązek:
1) bezpłatnego umundurowania członków ochotniczej straży pożarnej,
2) ubezpieczenia w instytucji ubezpieczeniowej członków ochotniczej straży pożarnej i młodzieżowej drużyny pożarniczej,
3) ponoszenia kosztów okresowych badań lekarskich, o których mowa w art. 28 ust. 6.
   3a. Gmina może zatrudnić komendanta gminnego ochrony przeciwpożarowej.

"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Komendant gminny ochrony ppoż. konra komendant gminny ZOSP RP.
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 14, 2007, 20:35:39 »
Pedros sytuacja wygląda w ten sposób.
Jeśli Twój Zarząd Gminny posiada osobowość prawną (bo jest taka możliwość) wtedy gmina może przekazać na konto tegoż zarządu środki na działalność ppoż. Pomijam jak to wygląda technicznie. I w tym wypadku zarząd sam rządzi i dzieli przyznaną kasą na działalność osp. ALe wtedy musi być jakieś umocowanie prawne opisujące dokłądnie relacje gmina zarząd gminny odnośnie ochrony ppoż. Jeśli nie posiada osobowości prawnej, a kasę trzyma gmina wiec wtedy to gmina decyduje w ostateczności co i komu kupić, jak wydać te środki. Może się poradzić zarządu gminnego ale nie musi. Madra gmina i mądry zarząd na pewno będą współpracować w tej kwestii. Zarząd gminny może sobie machac przed wójtem statutem. Dla wójta on jest niezobowiązujący. Wójt ma ustawę i dla niego to jest prawo. Zarząd gminny może sobie zaplanować budżet i pozyskiwać na ten cel środki. Ale nie znaczy że to mają być środki gminne. Bo gmina wyda je na osp ale po swojemu. U mnie jest tak, że zarząd gminny ma środki w ramach budżetu gminy. Stałe koszty wydatkuje gmina bez żadnego uzgadniania z zarzadem gminnym. Są to ekwiwalenty, energia elektryczna, ubezpieczenia, opłaty. Do tego dochodzi jeszcze koszt remontów. Wydatki zwiazane z wyposażeniem i sprzętem są już uzgadniane wraz ze strażakami. Naczelnik jednostki chce coś, analizujemy czy jest to zasadne (naczelnik, kierownik wydziału który nas nadzoruje i ja jako komendant gminny), jeśli jest zasadne i są środki to kupujemy, jeśli jest zasadne i nie ma środków to zawieszamy realizację do czasu uzyskania możliwości finansowych. Bardzo żadko nie realizujemy czegoś. Ale wtedy przedstawiamy konkretne argumenty dlaczego tak jest. Na pewno dużym ułatwieniem u mnie jest to, że wszyscy naczelnicy są w składzie zarządu gminnego (za wyjątkiem jednego). Ale pracowaliśmy nad takim stanem rzeczy 10 lat. Teraz mamy tego efekty.

Offline Krzyś Mila

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 558
  • By zawsze wracać z tarczą i z dumą nosić mundur...
Odp: Komendant gminny ochrony ppoż. konra komendant gminny ZOSP RP.
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 14, 2007, 22:51:53 »
USTAWA z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej
Art. 32. 1. Koszty wyposażenia, utrzymania, wyszkolenia i zapewnienia gotowości bojowej jednostek ochrony przeciwpożarowej, o których mowa w art. 15 pkt 1a-5 i 8, ponoszą podmioty tworzące te jednostki.
   2. Koszty wyposażenia, utrzymania, wyszkolenia i zapewnienia gotowości bojowej ochotniczej straży pożarnej ponosi gmina, z zastrzeżeniem art. 35 ust. 1.
   3. Gmina ma również obowiązek:
1) bezpłatnego umundurowania członków ochotniczej straży pożarnej,
2) ubezpieczenia w instytucji ubezpieczeniowej członków ochotniczej straży pożarnej i młodzieżowej drużyny pożarniczej,
3) ponoszenia kosztów okresowych badań lekarskich, o których mowa w art. 28 ust. 6.
   3a. Gmina może zatrudnić komendanta gminnego ochrony przeciwpożarowej.


Witam

Do tego dochodzi jeszcze ekwiwalent za udział w działaniu ratowniczym oraz (jeżeli jest się w KSRG) w trójstronnej umowie o włączeniu jednostki do systemu gmina zobowiązała się do określonych wydatków na rzecz OSP.

Podsumowując: wszystko co jest związane z wyposażeniem, utrzymaniem, wyszkoleniem i zapewnieniem gotowości bojowej OSP (katalog otwarty i uznaniowy) a w szczególności umundurowanie, ubezpieczenie, okresowe badania lekarskie, oraz to co wynika z umowy o włączeniu do KSRG (wynika wprost z ustawy lub zobowiązania się gminy).
Gmina może przekazywać pieniądze przez osobę trzecią (zarząd gminny, komendanta gminnego ZOSP, komendanta miejsko gminnego ochrony przeciwpożarowej, innego pracownika gminy, zarząd OSP), ale to gmina ponosi odpowiedzialność za finansowanie OSP.

Pozdrawiam

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Komendant gminny ochrony ppoż. konra komendant gminny ZOSP RP.
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 15, 2007, 07:26:04 »
Bardzo dziekuje za odpowiedzi. Ustawę o ochronie przeciwpożarowej z grubsza znam ale widocznie nie potrafię jej czytać  ^_^  bo faktycznie jest tu wszystko zawarte. Dlatego bardzo przydaja się koledzy z Forum!

A jak radzicie sobie w gminach z innymi wydatkami. Np. organizujemy Gminny Dzień Strażaka, zawody czy jeszcze inną imprezę i chcemy wydać np. 1000zł na grochówkę i napoje.

a) wydajemy te pieniądze z funduszu przeznaczonego na utrzymanie OSP bez pytania wójta? (tak działo się zawsze u nas)

b) pytamy wójta czy możemy wydać 1000zł na cel inny niż w ustatawie

c) nie możemy wydać 1000zł ponieważ pieniądze te przeznaczone są tylko i wyłącznie na cele ustawowe a jedynie możemy poprasić wójta o dotację celową z innego funduszu gminnego

d) jeszcze inaczej?  (o sponsorach nie wspominam)


Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Komendant gminny ochrony ppoż. konra komendant gminny ZOSP RP.
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 15, 2007, 08:28:53 »
Nie można dać jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ w pytaniu są różne warianty. Czym innym jest organizacja Gminnych Dni Strażaka (gmina może partycypować w kosztach z innych środków niż przeznaczone na ochronę przeciwpożarową), a czym innym zawody pożarnicze. Ja osobiście wydatek na grochówkę w ramach zawodów uzgodniłbym wcześniej z wójtem lub skarbnikiem gminy, mimo że wprost łączy się to z działalnością operacyjną - zgodnie z przepisami przysługuje posiłek podobnie jak w czasie działań ratowniczo - gaśniczych.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe