Autor Wątek: Gaśnice śniegowe starego typu  (Przeczytany 4773 razy)

Offline rafael

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Gaśnice śniegowe starego typu
« dnia: Maj 10, 2007, 22:05:24 »
Witam,

Bardzo proszę o nakierowanie na przepis nakazujący wymianę gaśnic śniegowych starego typu (srebrne z zaworem pokrętnym). Czy aktualnie wszystkie gaśnice tego typu powinny już być wycofane?

Będę ogromnie wdzięczny za szybką odpowiedź, dziękuję!

Offline rafael

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Gaśnice śniegowe starego typu
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 10, 2007, 23:42:21 »
Z tego, co udało mi się ustalić...

Gaśnice z zaworem pokrętnym (starego typu) mogą być stosowane jedynie jako sprzęt dodatkowy, gdyż nie spełniają norm PN-EN. Wynika z tego, że ich stosowanie formalnie nie wpływa na zabezpieczenie obiektu (traktuje się je tak, jakby ich nie było). By spełniać wymogi, do zabezpieczenia obiektu muszą być stosowane gaśnice spełniające normy PN - EN, inne mogą być ale nie muszą.

Czy to prawda?

Offline wojtekstr

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 138
    • http://www.kmpspmyslowice.madnet.pl
Odp: Gaśnice śniegowe starego typu
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 11, 2007, 20:11:02 »
ROZPORZĄDZENIE  MINISTRA  SPRAW  WEWNĘTRZNYCH I  ADMINISTRACJI [1]
 z dnia 21 kwietnia 2006 r.
 w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów
 (Dz. U. Nr 80, poz. 563)

§ 28. 1. Obiekty powinny być wyposażone w gaśnice przenośne spełniające wymagania Polskich Norm będących odpowiednikami norm europejskich (EN) dotyczących gaśnic lub w gaśnice przewoźne. (modernnizowane gaśnice śniegowe i srebrne tego wymogu nie spełniają, ponadto gaśnicami tymi nie wolno zabezpieczać pomieszczeń gdzie występują grupy pożarów A, nadają się tylko i wyłącznie do zabezpieczenia rozdzielni prądu)

2. Rodzaj gaśnic powinien być dostosowany do gaszenia tych grup pożarów, które mogą wystąpić w obiekcie:
1) A — materiałów stałych, zwykle pochodzenia organicznego, których normalne spalanie zachodzi z tworzeniem żarzących się węgli;
2) B — cieczy i materiałów stałych topiących się;
3) C — gazów;
4) D — metali;
5) F — tłuszczów i olejów w urządzeniach kuchennych.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Ga%C5%9Bnica_%C5%9Bniegowa - tu można poczytać o tej gaśnicy :mellow:
« Ostatnia zmiana: Maj 11, 2007, 20:15:02 wysłana przez wojtekstr »
Moja Stronka o mojej komendzie PSP
POZDRAWIAM
Wojtek Strażak SAM:-)

Offline spb

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 77
Odp: Gaśnice śniegowe starego typu
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 19, 2007, 12:03:54 »
gaśnice śniegowe "srebrne" nie powinny być stosowane właśnie dlatego że nie spełniaja PN-EN:

1. Kolor musi byc czerwony !
2. Zawór szybkootwieralny !
3. Masa całkowita gaśnicy nie może przekraczać 20 kg !

przez pewien czas było przyzwolenie na modernizację, polegająca na malowaniu butli i wymianie zaworu a przedewszystkim napełnianiu butli o 1 kg mniej. ale od 1999 roku modernizacja jest zabroniona. inna sprawa ze dziesiątki firm w polsce dalej modernizuje ale to juz inna kwestia. ja uważam ze nie warto ryzykować, modernizacje nie odbywają sie na nowoczesnych halach produkcyjnych tylko najczęściej w garażach itp. a tam łatwo o błąd i można zrobic komus krzywde, no ale sa nawet tacy co butle propan-butan na agregaty proszkowe przerabiają :) wiec każdy zrobi jak uważa. w świetle prawa gaśnice śniegowe srebrne lub sniegowe modernizowane nie powinny być stosowane chyba że legalizacja UDT gaśnicy modernizowanej była wykonana przed wprowadzeniem  zakazu czyli rok 97, 98 najpozniej początek 99 a po terminie złom 

Offline wojtekstr

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 138
    • http://www.kmpspmyslowice.madnet.pl
Odp: Gaśnice śniegowe starego typu
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 25, 2007, 14:57:04 »
I nie dawać się wyrolować "pseudo konserwatorom" którzy twierdzą, że gaśnica jest sprawna bo UDT ją dopuściło do stosowania. OK ale UDT sprawdza pojemnik pod wzgledem sprawności na ciśnienie a nie pod wzgledem zgodności z przepisami. Za taki stan odpowiada najlepiej autoryzowany koserwator sprzętu gaśniczego. Naj porościej zadzwonić do producenta gasnic a on udzieli stosownej odpowiedzi.
Pozdrawiam. :mellow:
Moja Stronka o mojej komendzie PSP
POZDRAWIAM
Wojtek Strażak SAM:-)

Offline spb

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 77
Odp: Gaśnice śniegowe starego typu
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 28, 2007, 22:18:42 »
święte słowa Wojtku...lepiej pomyśleć kogo wybieramy do serwisu sprzętu czasem może to kosztowac kilka groszy wiecej ale warto