Autor Wątek: Strażak - podpalacz  (Przeczytany 136388 razy)

Offline proktor998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 17
  • cel:dostac się do PSP
Odp: Strażak - podpalacz
« Odpowiedź #225 dnia: Kwiecień 07, 2010, 18:37:26 »
Nie rozumie jak człowiek który widział pewnie nie jeden pożar, wie jakie wiążą się z tym straty potrafił zlecic młodym chłopakom podpalenie tych budynków. Oby jak najmniej takich ludzi w naszych szeregach.
Bez ciemności nie ma snów...

Offline tommy

  • We fight what you fear!
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 264
  • Miejsce na Twoją reklamę! :D
Odp: Strażak - podpalacz
« Odpowiedź #226 dnia: Kwiecień 07, 2010, 18:48:23 »
Nie rozumie jak człowiek który widział pewnie nie jeden pożar, wie jakie wiążą się z tym straty potrafił zlecic młodym chłopakom podpalenie tych budynków. Oby jak najmniej takich ludzi w naszych szeregach.

Kolego @proktor - odpowiedź jest tak banalna, że hej.
Jak nie wiadomo o co chodzi , to wiadomo o co chodzi - pieniążki - ekwiwalent.

Dlatego jestem za badaniami psychologicznymi w OSP bo jak czytam o numerach z tymi podpalaczami, obserwuję tych wszystkich pozerów, co to założą mundur, żeby się dowartościować albo komuś coś udowodnić i nawet sami nie wiedzą komu i co. Działa to na zasadzie : - 'patrzcie ludzie, mam mundur, co to nie ja. Straż Pożarna, k*** rozumiesz dzieciaku?!', a nawet się wysłowić po polsku w mowie i piśmie nie potrafią to przepraszam bardzo, gdzieś tu jest konfitura - OSP nigdy nie będzie brane poważnie pod uwagę, właśnie przez te wyjątki. Koniec i kropka.
Cytuj
Ciekawa koncepcja.
Przy zderzeniach czołowych proponuje tak pociąć samochód, żeby nie wrócił na drogę, bo potem znowu do niego pojedziemy.

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Strażak - podpalacz
« Odpowiedź #227 dnia: Kwiecień 07, 2010, 20:32:26 »
No właśnie odpowiedź nie jest taka prosta jak Ci się wydaje - w artykule napisali, że nie chodziło o pieniądze... z resztą w drugiej części swojej wypowiedzi sam zaprzeczasz pierwszej.

Jeśli chodzi o badania psychologiczne to zauważ, że od ponad pół roku są takie badania dla przyjmowanych strażaków OSP. Koszty dla gmin są spore ale też to popieram.

W wielu miejscowościach OSP jest bardzo poważnie traktowane, często jest niestety tak, że PSP do niektórych miejscowości dojeżdża po kilkudziesięciu minutach ze względu na lokalizację.

Nie mierz nas wszystkich jedną miarką, żebyś Ty nie był postawiony na równi z tymi panami: http://lublin.naszemiasto.pl/artykul/311292,prokurator-komendanci-strazy-pozarnej-przyjmowali-lapowki,id,t.html http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20100329/LUBLIN/121711694

W każdym stadzie trafia się czarna owca... niestety.

Najważniejsze jest, że policja szybko i łatwo namierza podpalaczy współpracując z nami (sam byłem na takich przesłuchaniach jako świadek- podpalaczem okazał się wyrzucony z MDP w sąsiedniej miejscowości chłopak) i że podpalacze nie unikają kary.

Offline tommy

  • We fight what you fear!
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 264
  • Miejsce na Twoją reklamę! :D
Odp: Strażak - podpalacz
« Odpowiedź #228 dnia: Kwiecień 07, 2010, 22:03:44 »
Wiesz, ja nie wrzucam strażaków ochotników do jednego worka, bo sam należę do OSP. Nie robiłbym w swoje gniazdo. ;) Już nie chciało mi się pisać n-ty raz, że właśnie nie chce uogólniać, że czarne owce są w każdej społeczności obecne. Zdaje sobie sprawę, że są jednostki mniej lub bardziej mobilniejsze, że PSP jest bliżej lub dalej, bo znam realia. PSP jak wiadomo z obecnymi stanami osobowymi  przepadło by bez OSP. Boli mnie jednak najbardziej fakt, że te 'czarne owce' jednym swoim przypałem, zachowaniem potrafią zburzyć zaufanie społeczeństwa wypracowywane przez długi czas lub zmienić do nas nastawienie.
Dlatego drugą wypowiedzią poniekąd chciałem nawiązać do pierwszej, bo wg mnie i gaszenie dla kasy jak i to co opisywałem jest pięta achillesową OSP/PSP, choć fakt, podpalenia są poważniejsze, bo powodują zagrożenia dla ludzi, zwierząt i mienia.

Znam wiele osób z PSP jak i OSP. Niektóre osoby z ww formacji aż za bardzo chcą wyróżnić swoją przynależność do Straży i kupują wszystkie te możliwe gadżety jakie są dostępne, nie skupiając się na samej idei, idei ratowania . Tutaj również nie uogólniam, ale takie osoby powodują, że czasem robi się niesmacznie i np. podczas rozmowy z nowo poznaną osobą czasem głupio mi się przyznać, że moim największym zainteresowaniem i hobby jest Straż Pożarna, bo różne były reakcję, nie żebym się tego wstydził, broń Boże, ale jakąś dziwnie się czuje, bo muszę ściemniać czasem, a tego nie lubię, albo tłumaczyć, że Polacy nadal myślą stereotypami, że Straż się zmieniła, że nie jest jak za PRL'u, że jesteśmy przygotowani do działań rat - gaś, bo jesteśmy szkoleni, posiadamy profesjonalny sprzęt itp

Dlatego ograniczam się do tego co najważniejsze, podnoszeniem swojej wiedzy, spędzaniu wolnych chwili typowo praktycznie utrwalając obsługę sprzętu, jakieś symulacje, ćwiczenia, mimo że siedzę w pożarnictwie ładnych parę lat, robię to jednak by w razie konieczności móc szybko i sprawnie zareagować, bo gadżety z ałegło czy coś w tym stylu mi tu na pewno nie pomogą i na prawdę cieszę się, że prawie wszystkie osoby związane z pożarnictwem jednak wiedzą o co w tym wszystkim chodzi i można na nich polegać 24h/doba. ;))

Sylwek, mam nadzieję, że naświetliłem mniej więcej moją 'wizję', to co miałem na myśli i że nie odebrałeś tego jako atak. Po prostu jak człowiek się męczy tyle, a przychodzi ktoś kto to niszczy to się można trochę zirytować - i tak właśnie było u mnie. :P

Pozdrawiam
Cytuj
Ciekawa koncepcja.
Przy zderzeniach czołowych proponuje tak pociąć samochód, żeby nie wrócił na drogę, bo potem znowu do niego pojedziemy.

Offline Dzumsi

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 457
Odp: Strażak - podpalacz
« Odpowiedź #229 dnia: Maj 11, 2010, 15:38:15 »
Dzisiaj o 16:15 na Polsacie w programie Interwencja "Strażacy Ochotnicy którzy podpalali i zarabiali"

Offline Garrity

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 131
Odp: Strażak - podpalacz
« Odpowiedź #230 dnia: Maj 11, 2010, 16:16:30 »
Dzisiaj o 16:15 na Polsacie w programie Interwencja "Strażacy Ochotnicy którzy podpalali i zarabiali"
Cytuj
Pięciu strażaków Ochotniczej Straży Pożarnej w Lubszy niedaleko Brzegu od 3 lat dla zabawy i pieniędzy celowo wzniecało pożary. Za godzinę walki z żywiołem otrzymywali 10 zł na rękę. Podpalali lasy, łąki, szkołę, a wreszcie dom. Wtedy omal nie doszło do tragedii. Choć mężczyźni usłyszeli już zarzuty, dalej są strażakami.
Cytuj
Fragment rozmowy z Michałem G.(postawiono mu zarzut popełnienia 12 przestępstw):

Reporter: Dalej jesteś w tej straży pożarnej?

Michał G.: Jestem.

Reporter: Wiesz, że grozi ci do 10 lat więzienia?

Michał G.: Wiem.

Reporter: No i co, jakaś refleksja?

Michał G.: A co to jest?

Źródło: Interwencja.

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Strażak - podpalacz
« Odpowiedź #231 dnia: Maj 11, 2010, 16:26:25 »
Szkoda ze nie porozmawiali z nikim z zarządu tego OSP. Chłopak jest zatrzymany to może nawet nie wie że go już wyrzucili. Bo taka powinna być natychmiastowa reakcja zarządu na fakt że sie przyznali do zarzucanych im czynów.

Offline Suavekk998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 142
  • so others may live
Odp: Strażak - podpalacz
« Odpowiedź #232 dnia: Maj 11, 2010, 16:29:35 »
Oglądałem właśnie ten odcinek...normalnie aż się w człowieku krew gotuje jak widzi i słucha takich ludzi... :karabin: :bij:
998 C.R.E.W.

Offline Dzumsi

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 457
Odp: Strażak - podpalacz
« Odpowiedź #233 dnia: Maj 11, 2010, 19:18:31 »
Oglądałem razem z dziewczyną która zachowanie "kolegów" skwitowała krótko "oni są poje :fiuu: "
Psują wizerunek straży nie zdając sobie z tego sprawy
Cytuj
Fragment rozmowy z Michałem G.(postawiono mu zarzut popełnienia 12 przestępstw):

Reporter: No i co, jakaś refleksja?

Michał G.: A co to jest?

Źródło: Interwencja.
To mówi chyba samo za siebie że chłopaki nie mają chyba piątej klepki i pozostałych 4 chyba również.

Offline matti84

  • OSP Zduny
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
  • pokaż co potrafisz a potem oceniaj innych
Odp: Strażak - podpalacz
« Odpowiedź #234 dnia: Maj 11, 2010, 20:38:22 »
Oglądałem razem z dziewczyną która zachowanie "kolegów" skwitowała krótko "oni są poje :fiuu: "
mądrze mówi Twoja dziewczyna ;)
tak się zastanawiam czy oni w ogóle mózgi mają
Gdy obowiązek wezwie mnie Tam wszędzie, gdzie się pali, Ty mi, o Panie siłę daj, Bym życie ludzkie ocalił.

Offline hubert17

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: Strażak - podpalacz
« Odpowiedź #235 dnia: Maj 11, 2010, 20:44:37 »
koledzy ale trzeba spojrzec rowniez na ich przelozonych bo michal ,.. mowil ze nadal jest w osp czy ta osp ma w ogole normalnych ludzi!? Jak moze naczelnik czy w ogole caly zarzad zezwalac na to ich Ci pseudo strazacy nadal sa w ich szeregach cos mi tu smierdz kto wie czy to zarzad nie zlecal podpalen

Offline Suavekk998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 142
  • so others may live
Odp: Strażak - podpalacz
« Odpowiedź #236 dnia: Maj 11, 2010, 21:20:48 »
Ale również może być tak, że zarząd ich już skreślił z listy członków po wydaniu się sprawy lecz wspomniany wcześniej michałek jeszcze na to nie wpadł bo rozumem i błyskotliwością ten pan nie grzeszy...i stwierdził, że owszem, nadal jest w OSP. Nie znamy wersji zarządu
998 C.R.E.W.

Offline ślizki

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 340
  • Nie ma rzeczy nie do ugaszenia - M:**
    • :D
Odp: Strażak - podpalacz
« Odpowiedź #237 dnia: Maj 12, 2010, 12:01:54 »
A myślałem, że aż takich ***** w tym kraju nie ma! To jest dno dna i 5 metrów mułu... aż mi się nie chce wierzyć, że to jest prawdziwy reportaż a nie jakiś zaległy z 1 kwietnia...

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Strażak - podpalacz
« Odpowiedź #238 dnia: Maj 12, 2010, 15:15:34 »
Czy po obejrzeniu takich reportaży nadal uważacie że badania psychologiczne dla ochotników biorących udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych nie mają sensu ?

Offline strazakbj998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 65
Odp: Strażak - podpalacz
« Odpowiedź #239 dnia: Maj 12, 2010, 15:36:08 »
Kolejny przypadek , niedaleko mnie.

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Strażak - podpalacz
« Odpowiedź #240 dnia: Maj 12, 2010, 16:46:01 »
W mojej ocenie wina leży również po stronie zarzadów, naczelników w jednostkach. Znamy swoich ludzi a pozwalamy im na pewne zachowania, nie eliminujemy patologii w zarodku. Pewnie dlatego ze sie znamy i nie chcemy nikomu wyrządzic krzywdy. Dlatego uważam, ze system JOT-ów sie sprawdza, przynajmniej u mnie. Do OSP może wstąpić każdy. Ale sami możemy selekcjonować ludzi w JOT-cie czyli osoby wyjeżdżajace do zdarzenia. Wtedy teoryzując podpalenie nie ma racji bytu, gdyż z góry wioadomo, że taka osoba nie będąc w JOT-cie, nie pojedzie do akcji i nie uzyska z tego tytułu ekwiwalentu.

Offline Fredek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Strażak - podpalacz
« Odpowiedź #241 dnia: Maj 12, 2010, 20:10:10 »
Tutaj coś więcej: http://www.nto.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20100502/REPORTAZ/401577971
Ten protokół może, co nieco zaświadczyć o poziomie tamtejszych jednostek: http://bip.lubsza.tensoft.pl/protokoly/7f91c82c2f95c11ac3a5be3851592c92_2/protokol%203-2007.doc
Dziwi taka postawa, szczególnie w kontekście tego, że ta gmina była najbardziej poszkodowaną w powodzi 97'.
Prezesem oddziału powiatowego jest naczelnik jednej z jednostek tej gminy. Jednostka w Lubszy należy do KSRG.
Z zasłyszanych informacji dowiedziałem się, że ten podpalacz albo któryś z tej grupy wcześniej należał do innej jednostki, która z wielką ulgą się go pozbyła.
Niestety postawa zarządu tej OSP pozostawia wiele do życzenia. Niezrozumiała jest też postawa prezesa OP ZOSP. W takiej sytuacji potrzeba radykalnych działań.
Struktury ZOSP w tym powiecie, są najmniej aktywne w województwie.
Tak na marginesie to drugi w krótkim czasie przypadek podpalacza - strażaka w województwie. W każdym z tych przypadków, strażacy mówili, że były to dziwnie zachowujące się osoby, bano się ich. Czy należało czekać aż policja sprawę wyjaśni? Czy może wcześniej, profilaktycznie należało ich zawiesić w prawach członków?
Patrzmy koledzy kogo przyjmujemy w nasze szeregi!
« Ostatnia zmiana: Maj 13, 2010, 07:52:43 wysłana przez Fredek »

Offline Garrity

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 131
Odp: Strażak - podpalacz
« Odpowiedź #242 dnia: Lipiec 09, 2010, 10:07:36 »
Kolejny ochotnik-podpalacz:

Cytuj
Najpierw podpalali, a później pierwsi na miejscu zdarzenia gasili ogień. Mowa o dwóch mężczyznach zatrzymanych przez policję. Jeden to strażak ochotnik. Sprawcy mają na koncie kilka pożarów, w tym zdarzenie sprzed kilku dni w Jeżowie Sudeckim. Teraz za te przestępstwa grozić im może nawet do 10 lat pozbawienia wolności.
Więcej na: http://www.jelonka.com/news,single,init,article,28612

Pozdrawiam
Garrity

Offline Suavekk998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 142
  • so others may live
Odp: Strażak - podpalacz
« Odpowiedź #243 dnia: Lipiec 09, 2010, 17:33:15 »
Jeszcze się ta zaraza nie wyplewiła????Boże, poprostu wstyd za takich oszołomów..... :gwiazdki:
998 C.R.E.W.

Offline Piotr_W

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
  • sierżant
Odp: Strażak - podpalacz
« Odpowiedź #244 dnia: Lipiec 09, 2010, 22:58:30 »
@Fredek - dokładnie to samo chciałem napisać. W pełni zgadzam się z Twoim postem, zwłaszcza dotyczącym OP ZOSP.
Jak jakaś OSP uzyska tytuł np. Jednostki Roku, lub ma pierwsze miejsce w zawodach to prezes związku jest wtedy na każdym zdjęciu z tą jednostką.

A kiedy mamy problemy z "czarnymi owcami" to wtedy prezesi mówią: "Radźcie sobie sami..." Szkoda że brak odwagi i chęci działania ZOSP właśnie w takich przypadkach.

Offline Marcin1986

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 486
Odp: Strażak - podpalacz
« Odpowiedź #245 dnia: Lipiec 10, 2010, 00:06:46 »
kolejny przypadek do tępienie chwastów... co do pokazywania sie osób wyższych to sami widzicie jak Sz.P Pawlak pokazuje sie na kazdej możliwej okazji przekazania sprzetu ( raczej bez jego inicjatywy) ale jak ktos ma potrzebe to narka!

Offline superfire

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 365
Odp: Strażak - podpalacz
« Odpowiedź #246 dnia: Lipiec 21, 2010, 15:49:24 »
Strażak z OSP w Lewinie Brzeskim okazał się podpalaczem!
http://www.nto.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20100721/POWIAT05/36590798

Offline r_michal5

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 26
Odp: Strażak - podpalacz
« Odpowiedź #247 dnia: Lipiec 21, 2010, 21:28:06 »
No niestety tym razem w Lewinie . A to był dobry i oddany strażak . Nie wiadomo co mu odbiło .
Tu nie chodzi o kasę . Bo w tej jednostce za takie "pierdoły " nie ma kasy . Przy śmietnikach to zazwyczaj jest się max 15 min . A przy ty sklepach to max 1h . A jaka kasa 12 zł za godzinę przy dużych akcjach .

Offline Gustav

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 343
Odp: Strażak - podpalacz
« Odpowiedź #248 dnia: Lipiec 21, 2010, 23:08:37 »
A to był dobry i oddany strażak.

Jaki dobry jak podpalał? Może poprostu chciał się lansować w nomexie i samochodzie strażackim skoro sztucznie wywoływał zagrożenia? Kara go nauczy

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Strażak - podpalacz
« Odpowiedź #249 dnia: Lipiec 23, 2010, 05:54:04 »
Cytuj
Kraków: Strażak spalił żonę i spędzi za to 15 lat w celi

Cytuj
- A i przed tragicznym zajściem groził żonie, że ją spali - podkreślał sąd. I nie miał wątpliwości, że okolicznością obciążającą w tej sprawie było także to, iż oskarżony to były strażak ochotnik, który też dwa lata pracował w wojskowych służbach pożarniczych.

http://www.polskatimes.pl/fakty/kraj/282114,krakow-strazak-spalil-zone-i-spedzi-za-to-15-lat-w-celi,id,t.html